Reklama:

Czech Army Strongman 2015
- reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Radovan Kaděra] V sobotu 18. dubna proběhl již šestý ročník silové soutěže Czech Army Strongman, která je prioritně určená pro armádní, policejní a záchranářské složky a pomáhá udržovat vysokou fyzickou připravenost členů těchto jednotek. Soutěž opět připravil oddíl silového trojboje Power Břeclav pod vedením Radovana Kaděry a zaštítila ji také jako již tradičně Československá obec legionářská zastoupená Karlem Černochem. Prostory stadionu Tatran Břeclav byly opět připraveny na podávání těch nejlepších výkonů a jediné, co letošnímu ročníku nepřálo, bylo počasí, to opravdu nebylo nejteplejší a také se do nás pořádně opřel i vítr. Z toho důvodu byla letos soutěž po vyhlášení výsledků v družstvech a jednotlivcích ve vrhu koulí přemístěna do prostor domácí posilovny Power Břeclav a část soutěže jednotlivců v mrtvém tahu pokračovala tam. Tím jsme eliminovali nebezpečí zranění, které v tomto počasí ztuhlým svalům hrozilo.


75 kg na čince
Soutěž se opět dělila na dvě části - soutěže týmů a soutěže jednotlivců. Pro soutěže týmů byl připraven silový víceboj skládající se z několika disciplín, a to bench-press družstva s činkou 75 kg v čase 5 minut, převracení pneumatiky na čas, vrh koulí a také přenášení břemene na čas. Soutěž jednotlivců potom sestávala z vrhu koulí a také klasického mrtvého tahu. Letošní ročník se také otevřela soutěž silového víceboje pro ženy, která sestávala ze stejných disciplín, pouze s upravenou hmotností závaží.

Soutěže týmů se účastnilo sedm družstev:

 • Policie ČR OHS MŘ Brno
 • Policie ČR OOP Brno-Královo Pole
 • Policie ČR OMZ Ruzyně
 • Policie ČR A-Team MŘ Brno
 • Armáda ČR - Jednotka Bučovice
 • Oddíl silového trojboje Power Břeclav
 • Policie ČR OOP Výstaviště Brno

Soutěž týmů otevírala klasická disciplína bench-pressu. Loňské ročníky byla na čince naložena hmotnost 70 kg, která ale byla letos navýšena na 75 kg. Soutěž samotná spočívala v tom, které družstvo bude schopno v čase 5 minut nabenčovat libovolným pořadím a střídáním členů týmu co nejvíce platných pokusů. V této disciplíně kraloval domácí tým Power Břeclav ve složení Martin Malínek, Aleš Kocián a Petr Maceášik. Dokázali nabenčovat neskutečných 228 opakování. Velmi dobří v této disciplíně byli i policisté z OMZ Ruzyně Martin Miklušák, Pavel Brůža a Petr Pastýřík, kteří zde zvládli 219 opakování. Na třetí a čtvrté pozici blížící se ještě hranici dvou set opakování byly týmy Armády ČR Bučovice ve složení Pavel Hincák, Jaromír Doležel a Libor Zouhar a také družstvo OOP Brno-Královo Pole ve složení Petr Bárta, Pavel Šmédek a Marek Vérosta. I jejich výkony 196 a 194 opakování byly velmi solidní a chlapci měli evidentně dost nabenčováno a natrénováno v přípravě. Všechny ostatní týmy končily hluboko pod hranicí 170 opakování.

V disciplíně převracení pneumatiky má každý z týmu minutu na to, aby převrátil 200kg pneumatiku co nejvícekrát. Součet jejich výsledku je pak výsledkem týmu. I zde kraloval tým Power Břeclav, tentokráte však společně s policejním družstvem OHS MŘ Brno ve složení Michal Firych, Martin Havlíček a Ondřej Doruška. Tento velmi silný tým se účastní pravidelně naší soutěže a je to vidět, jsou to zkušení a kvalitní závodníci. Oba týmy napřevracely pneumatiku pětatřicetkrát, což jim zajistilo stejný počet bodů. Třetí zde byl tým OMZ Ruzyně s pěknými 31 obráceními pneumatiky.

Soutěž ve vrhu koulí měla stejná pravidla jako při loňských ročnících, tedy každý z týmu měl tři pokusy a nejlepší se započítal do výsledku družstva. Jeden jediný centimetr zde rozhodl o vítězství týmu OHS Brno, když svým součtem 31,57 m borci překonali o centimetr výsledek armádního týmu Bučovice. Power Břeclav potom naházeli 31,15 m a čtvrtý byl A-Team Policie MŘ Brno ve složení Miroslav Rozehnal, Petr Menčík a Jiří Fiala. Zde se A-Teamu velmi dařilo a byla to jedna z jejich nejsilnějších disciplín. Kluci z týmu se účastnili teprve druhým rokem, takže sbírají zkušenosti, ale jejich píle a odhodlání trénovat je v příštích letech jistě posune dál a určitě se budou rvát o nejvyšší příčky. Loňský ročník se předvedl zejména Petr Menčík, ale i další dva borci mají mnoho prostoru pro zlepšování. Celkově naházeli 30,25 m. Přes hranici 30 metrů se již žádný ze zbylých týmů nedostal.

Poslední disciplínou bylo přenášení břemene. Tato disciplína byla sestavena ze dvou břemen. Nejdříve vzal soutěžící do rukou dvě 60kg jednoručky, se kterými překonal vzdálenost 20 metrů, ty odhodil a dalších 15 metrů měl v co nejkratším čase zdolat se zátěží 120kg pneumatiky. Ta se nesměla dotýkat země, takže soutěžící vlezl do ní, uchopil ji za vnitřní část a nadzvedl. Disciplína byla náročná i na koordinaci a patřila k nejtěžším. Zde zvítězil tým OHS Brno, jejichž výsledný součet času byl 38,22. Tým Power Břeclav měl čas 38,85, takže zde byl také rozdíl velmi malý. Třetí v pořadí bylo OMZ Ruzyně s časem 39,50 a čtvrtý tým OO PČR Výstaviště Brno ve složení Jan Šťastný, Jaroslav Říkovský a vedoucí týmu Tomáš Bedřich. I tento tým patří ke stálým a zkušeným závodníkům tohoto závodu.


Eva Vyhlídalová
Celkové pořadí soutěžících týmů:
 • 1. Power Břeclav
 • 2. OHS PČR Brno
 • 3. OMZ PČR Ruzyně
 • 4. AČR Bučovice
 • 5. OO PČR Výstaviště Brno
 • 6. A-Team PČR MŘ Brno
 • 7. OO PČR Brno-Královo Pole

Novinkou šestého ročníku soutěže Czech Army Strongman byla soutěž žen. Ženy bojovaly samy za sebe jako jednotlivci a disciplíny byly stejné jako mužské, pouze s upravenými hmotnostmi. Zde se utkaly tři bojovnice - Eva Vyhlídalová, Hana Homolková a Adéla Jurková. První disciplínou byl benč v čase dvou minut s činkou, jež byla naložena na 50 % tělesné hmotnosti. Zde zvítězila Eva Vyhlídalová, která dokázala nabenčovat 46 platných opakování. Naloženo měla nejméně 32,5 kg protože byla nejlehčí. Druhá skončila Hana Homolková s 37 opakováními na 35 kg vážící čince a Adéla vybojovala 28 opakování. Nutno ale podotknout, že na čince měla už 40 kg, a tak jde o velmi hezký výkon! V obracení pneumatiky vzala do rukou opratě Hana a 120kg pneumatiku dokázala v minutovém limitu otočit čtrnáctkrát. Eva potom zvládla dvanáct otoček a Adéla jedenáct.

Vrh koulí byl zajímavý. Děvčata vrhala těžkou mužskou koulí a výkony byly fantastické. Zde se zase blýskla Adéla, která poslala kouli až do vzdálenosti 6,30 m. Hana se nenechala zahanbit a vrhla o pouhých 5 cm méně. Eva zde byla v nevýhodě s nejsubtilnější postavou, přesto hodila krásných 6 m.

V přenášení břemen, tedy dvou třicetikilogramových jednoruček na 20 m, a následném přemístění pneumatiky na 15 m však Eva opět nejlepším časem 11,61 převzala vedení. Druhá s časem 13,43 byla Adéla a Hana byla třetí s časem 16,03. I když pochopitelně holky musely být vyhodnoceny jako ostatní, musím říct, že pro mě osobně byly jejich výkony perfektně vyrovnané a podle mě jsou vítězkami všechny tři, předvedly krásné výkony a opravdu bojovaly.

Celkové pořadí žen:

 • 1. Eva Vyhlídalová
 • 2. Hana Homolková
 • 3. Adéla Jurková

Soutěž jednotlivců se dělila na dvě disciplíny, a to vrh koulí bez rozdílu váhových kategorií a mrtvý tah, zde však byly tři hmotnostní kategorie soutěžících, a to do 90 kg, do 110 kg a nad 110 kg. Soutěže jednotlivců ve vrhu koulí se zúčastnilo osm soutěžících. Celou soutěž vyhrál velmi pěkným výkonem 12,85 m Tom York, na druhém místě byl Martin Malínek který také krásně vrhnul a povedlo se mu zdolat hranici 11,60 m. Tradičně kvalitním závodníkem byl také Karel Černoch, který rovněž překonal hranici 10 m, jeho pokus na 10,50 m mu vynesl bronzovou příčku. Velmi blízko desetimetrové hranici byly ještě pokusy Pepy Slavíka a Libora Zouhara, kteří si tak shodně rozdělili nepopulární čtvrtou příčku. Všichni z přihlášených včetně sedmnáctiletého Ondřeje Hakaly však dohodili na devítimetrovou hranici.


Tom York
Celkové pořadí ve vrhu koulí:
 • 1. Tom York - 12,85 m
 • 2. Martin Malínek - 11,60 m
 • 3. Karel Černoch - 10,50 m
 • 4. Pepa Slavík, Libor Zouhar - 9,90 m
 • 5. Hynek Janulík - 9,40 m
 • 6. Dominik Eichler - 9,30 m
 • 7. Ondřej Hakala - 9,00 m

Soutěž v mrtvém tahu byla vzhledem k povětrnostním podmínkám sobotního odpoledne přesunuta do stísněných prostor posilovny pořádajícího oddílu silového trojboje Power Břeclav. Raději jsme volili tuto cestu než tahat za studeného větru a teploty okolo šesti stupňů, kdy hrozilo prochladnutí soutěžících v singletech a dresech a následné zranění například utržením svalu. I za bojových podmínek se nakonec všem podařilo jakž takž rozcvičit a mohlo se začít soutěžit. V kategorii do 90 kg se nejvíce dařilo Lukáši Rosenkranzovi, který zvedl 220kg činku. Pavel Velebil bral stříbro, protože zvedl sice stejně naloženou činku na 210 kg jako Jan Šťastný, ale byl o rovných 5 kg lehčí. Proto Honzovi připadla bronzová příčka. Nejnabitější kategorií s velmi solidními výsledky byla kategorie soutěžících do 110 kg. Zde soutěžilo sedm siláků. Poslední skončil Hynek Janulík, který však navážil pouhých 91 kg, a tak byl ve velké hmotnostní nevýhodě. Přesto jeho 225 kg je solidní výkon. Šestý byl Tom York, který Hynka přetahal o pouhých 5 kg. Libor Zouhar na pátém místě také zvedl svými 235 kg jen o 5 kg více než Tom. Ve stejném "pětikilogramovém trendu" pokračoval i Tomáš Bedřich, který potáhl 240 kg. Umístil se na čtvrté pozici. Skokově lepší výkon a nový osobní rekord dokázal předvést Dominik Eichler, který zvednul velmi hezkých 270 kg. Také za ně vybojoval bronzovou pozici. Naprosto špičkový výkon Martina Miklušáka všechny překvapil, borec drobnější, ale pěkně osvalené postavy dokázal potáhnout 285kg činku a vybojoval stříbro. "Stodesítkovou kategorii" vyhrál Radovan Kaděra výkonem 320 kg. V nejtěžší váhové kategorii nad 110 kg se na čtvrtém místě umístil nejmladší borec soutěže Ondřej Hakala, který potáhl solidních 210 kg. Všechny tři nejlepší výkony medailistů byly potom výborné. Bronzový obr Petr Pastýřík, který naprosto ohromil velikostí svých kvadricepsů, zvednul krásných 270 kg. Stříbro bral matador soutěže Lukáš Kamenský, kterému se bohužel nepodařilo zdolat 300 kg, nicméně fantastických 285 kg je nádherný tah. Příští rok je však odhodlaný pokořit třístovkovou hranici, alespoň to sliboval... A my mu věříme. Brutálním výkonem 305 kg potom oslnil Martin Malínek, jehož 190 cm na výšku a 120 kg budí velký respekt. Tento dojem podtrhl perfektním výkonem a zaslouženě bral zlato.

Celý šestý ročník soutěže i přes nepřízeň počasí dopadl dobře. Organizátoři děkují všem přítomným soutěžícím za účast, přihlížejícím za podporu a kvitují také to, že se soutěž letos obešla bez zranění, které se bohužel nevyhnulo loňskému ročníku. Osobně bych chtěl velmi poděkovat rozhodčím Davidu Kavalířovi, Robinu Oswaldovi, Michalu Puzrlovi a Dominiku Eichlerovi, ale také všem ostatním, kteří soutěž pomáhali organizovat či jinak podporovat a bez nichž by bylo velmi složité dát celou akci dohromady. Těšíme se na shledání opět za rok!


Czech Army Strongman 2015 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 51 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra