Reklama:

ME v silovém trojboji juniorů a dorostu 2015 - zprávy z místa dění (II.)

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V termínu 7. - 11. dubna probíhá v maďarském městě Orosháza letošní ročník evropského trojbojařského šampionátu juniorů a dorostu. Na této soutěži máme pouze dva zástupce, a to Tomáše Juříčka, který se představil v kategorii juniorů do 66 kg a získal stříbro, a Adama Porteše, který změří síly se svými juniorskými soupeři ve váze do 105 kg.

Aktuální informace z místa dění přináší trenér státní reprezentace mládeže Ondřej Houžvička. Průběžně doplňované výsledky můžete najít v tomto článku.


Adam Porteš závodil stejně jako Tomáš Juříček před dvěma týdny v Plzni na mistrovství Evropy v silovém trojboji bez vybavení. Sami jistě uznáte, že dva relativně odlišné (jednou s vybavením a jednou bez něj) závody v rozmezí dvou týdnů musí být náročnou záležitostí. Tím spíš pro Adama Porteše. Zatímco Tomáš Juříček totiž mohl tyto dva týdny do určité míry odpočívat, pro Adama to tak jednoduché nebylo.

Adam je v silovém trojboji poměrně nováčkem a v Plzni se jednalo o jeho první mezinárodní soutěž. I když je to obrovský silák a šanci měl tehdy i na medaili, skončil osmý z 9 soutěžících se zapsanými pouze třemi z 9 pokusů. Horší už to být skoro nemohlo. Technika některých cviků byla pro mezinárodní závody naprosto nedostačující a to se jednalo o zvedání bez podpůrných dresů (se kterými je technika mnohem náročnější!). Nezbylo nám nic jiného, než se s Adamem sejít 3 dny po závodě na společném tréninku v Praze (ačkoliv on je z Prostějova) a techniku zkusit vypilovat.

Technika s lifterskými dresy samozřejmě byla ještě horší než na šampionátu v Plzni, ale snažili jsme se odstranit ty největší chyby a odhadnout, jaké váhy by mohl zvládnout zde v Maďarsku. Adam potom ještě během následujícího týdne absolvoval dva kratší tréninky bench-pressu se zkušeným powerlifterem Miroslavem Hejdou a jeden trénink dřepů a mrtvých tahů ve své domácí posilovně. Dva týdny odpočinku před mezinárodní soutěží? Ne každý si může tento "luxus" dovolit.

O výsledek Adamova snažení jsem se upřímně docela bál. Vím, jak dokáží pokazit závody v podpůrných dresech i velmi zkušení závodníci (což se později také ukázalo). Nahlásili jsme tedy docela nízké základní pokusy, které je Adam schopný zvednout i zcela bez vybavení (takže si asi dovedete představit jeho ohromnou sílu).

První pokusy 275 kg dřep, 150 kg bench-press a 285 kg mrtvý tah zkrátka měly být na jistotu. Prognóza nám zatím ukazovala 5. místo z 6 závodníků. První tři závodníci byli prakticky nedostižitelní, ale Litevec před námi měl nahlášeno jen o pár desítek kilogramů více. Toho jsme začali dohánět hned při dřepu, kde Adam zvednul svůj osobní rekord 310 kg.

U dřepu nás také posunula o jednu příčku nahoru velká chyba norského závodníka, který nebyl schopný dát ani jeden pokus ve dřepu s váhou 335 kg a ze šampionátu tak byl diskvalifikovaný.

Začal tedy boj o třetí příčku. V bench-pressu Adam zvládl lehkých 165 kg a lze očekávat, že po zvládnutí dresu a uzdravení jeho nataženého prsního svalu to bude na příštích závodech ještě o mnoho desítek kilogramů více.

Adam se rázem posunul na třetí místo před Litevce a už jen zbývalo udržet si tuto pozici na mrtvém tahu. V každém pokusu bylo potřeba zdvihnout o 35 kg více než Litevec. Ten šel druhým pokusem 270 kg, takže Adam přidal na 305 kg. Litevec to zdvihnul těžce, Adam lehce - to vypadalo nadějně! Když si soupeř nahlásil 280 kg, my jsme museli jít na 315 kg. Tušili jsme naši převahu a ta se hned ukázala při soupeřově nástupu na 280 kg, které nedokázal dotáhnout. Adam tím získal bronzovou medaili za celkové umístění.

Protože by mu zdvihnutí 315 kg k lepšímu umístění už nepomohlo, zvýšili jsme na poslední chvíli váhu na 317,5 kg, aby porazil jednoho ze soupeřů na mrtvý tah a získal tak medaili i za disciplínu. Soupeř si naštěstí nevšiml naší taktiky a dále už váhu na svém pokusu nezvýšil - zdvihnul lehce 315 kg a my jsme šli hned po něm na 317,5 kg. Velmi těžké, chvilka napětí před rozsvícením světel... platný pokus! A stříbrná medaile za mrtvý tah byla v kapse.


Takový úspěch ani jeden z nás nečekal, proto jsem Adama poprosil o pár slov k jeho výkonu.

Adame, pověz nám, jaké máš pocity ze svého úspěchu?

Když jsme přijeli na závodiště, tak jsem neočekával, že bych mohl stát na bedně. Ten sled událostí mě celkem překvapil, takže jsem měl šanci zabojovat o třetí místo. Jsem velmi nadšený, že jsem ho opravdu získal.

Jak hodnotíš svůj výkon z hlediska zvládnutých vah?

Na dřepu jsem si dal osobní rekord o 10 kg a vypadalo to, že tam mám ještě menší rezervu. Na bench-pressu jsem se lehce trápil ze zdravotních důvodů, protože jsem měl poraněnou ruku a prsní sval. Na mrtvole jsem překvapil sám sebe, jelikož jsem zvládl překonat svůj dosavadní rekord o 11 kg. Díky těmto překonaným osobním rekordům jsem s těmito váhami spokojený.

Jaké jsou Tvé plány do budoucna, plánuješ u silového trojboje zůstat a dále vozit úspěchy z mezinárodních závodů?

Rád bych zlepšil své techniky jak na bench-pressu, tak na dřepu, jelikož vím, že tam mám ještě veliké rezervy. Teď bych se rád připravil na mistrovství světa v Praze, které se koná začátkem září. Doufám, že se mi podaří překonat v celkovém trojboji hranici 800 kg.

Řekl bych, že rezervy budou trochu i v technice u toho mrtvého tahu. (úsměv) V každém případě ti děkuji za pár slov ke tvému výkonu a přeji hodně úspěchů v budoucnu!


Dřep 310 kg

Pro kvalitnější, oficiální záznam pokusu klikněte na tento odkaz.


Mrtvý tah 317,5 kg

Pro kvalitnější, oficiální záznam pokusu klikněte na tento odkaz.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

12.04.16:43drlift_ - Adam je hodne silnej, ale co se tyce techniky je to bida. ..
12.04.13:19Sidic - Ta mrtvola teda vypadala všelijak :)
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Diamond Cup Skopje 2019: komplet...
amoresPE (14:15) • Ten Stanimir Etov vypada velmi dobree. Krizo by mal spozorniet. 🙂
magazínMichael Toscano ladí formu na profi d...
moab (08:38) • Nešlo by zobrazování fotek v galerii vrátit do původní verze? Ta byla sice hrozná (okno...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
ja.va (00:41) • Přiznám se bez mučení, že diskuze pod články na ronnie.cz navštěvuji jen kvůli radám mí...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Jay32 (22:39) • já to vidím možná trochu jinak. Za prvé nechápu, proč jsou záběry na fotkách a videí po...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
eraZ (20:40) • Už pri prvotnom pohľade na fotky som mal ten pocit, že Lukáš mal najlepšiu formu. Teraz...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra