Reklama:

Mistrovství ČR v silovém
trojboji mužů a žen 2015
- reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Po všech lednových a únorových mistrovstvích mládeže a závodů RAW se uplynulou sobotu konalo v Praze 23. mistrovství ČR v silovém trojboji mužů a žen. Této soutěži spousta lifterů říká velká republika, neboť se jedná o nejprestižnější klání jednotlivců, alespoň co se týče národního kalendáře silového trojboje.

Český svaz silového trojboje pověřil pořádáním závodu tentokrát dva subjekty. Šlo o velmi rychle rostoucí oddíl TJ JM Chodov - Powerlifting Eagles v čele s Milanem Špinglem a tradičního pořadatele trojbojařských mítinků - klub silového trojboje Sporting Apis Praha v čele s Romanem Tůmou. Soutěž měla opět kvalitní technické zajištění, které obstarával Luděk Kalenský.

Velká republika, která je zároveň nominační soutěží na MS a ME mužů a žen, je obvykle rozdělena na dvě části. Ani tentokrát tomu nebylo jinak. V dopolední části se představily ženy všech váhových kategorií a muži kategorie do 66, 74 a 83 kg. Odpoledne startovali muži do 93, 105, 120 a nad 120 kg.

V ženách na absolutní prvenství mohlo dosáhnout několik závodnic. Odhadů, kdo by mohl nakonec ocenění ukořistit, bylo mnoho. Třetí místo v absolutním pořadí nakonec získala nymburská Michaela Drabálková, která se prezentovala výkonem 422,5 kg (426,30 bodů). O první příčce rozhodlo pouhých 0,05 bodu. Rozhodovalo se mezi Ivetou Jurčíkovou reprezentující Powerlifting Jihlava a Evou Bánovskou závodící za Olympii Zlín. Ještě před posledními pokusy v tazích se nevědělo, kdo z těchto dvou bude mít více bodů.

Obě závodnice zapsaly v závěrečné disciplíně všechny tři pokusy. Prvenství pro sebe nakonec urvala Eva Bánovská, která zatáhla 163,5 kg (národní rekord v kategorii žen do 57 kg). Trojbojařka známá i z místního fóra zapsala v trojboji 376 kg (438,72 bodů), což byl rekord kategorie masters 1. Aby jí to nebylo málo, tak v kategorii masters 1 překonala i rekord v tlaku (výkon 77,5 kg). Na Ivetu Jurčíkovou "zbylo" druhé místo, těšit ji může překonání národního rekordu v bench-pressu, který se v kategorii žen do 63 kg po sobotě vyšplhal na hodnotu 105,5 kg. Zmínku si zaslouží i boj o malou medaili v tlaku v kategorii žen do 72 kg. Gabriela Reifová, Jana Szmigielová a Michaela Drabálková shodně zatlačily 100 kg, o vítězce tak rozhodovala tělesná hmotnost. Nejlehčí z této trojice byla poslední jmenovaná.

V dopolední části v mužích exceloval Marek Žák, který výkonem 776 kg (525,66 bodů) zvítězil v kategorii do 83 kg a zároveň obsadil třetí místo v absolutním pořadí. Reprezentant Olympie Zlín pokořil ve dřepu pěkných 306 kg, čímž přepsal rekordní tabulky této kategorie. V mužích do 83 kg došlo v bench-pressu ke stejné situaci jako u žen. Tři závodníci - Marek Žák, Martin Turek a Zdeněk Hruška - zapsali shodně 200 kg. O vítězi opět rozhodovala tělesná hmotnost. Tím nejlehčím byl Marek Žák.

I v odpolední části padaly zajímavé výkony. Miroslav Hejda (Olympia Zlín) nazvedal solidních 910 kg. Tímto výkonem získal 528,08 bodů a v absolutním pořadí skončil na druhém místě. U Miroslava je zajímavé, že často měnil váhové kategorie. Pamatuji si, že na loňském šampionátu startoval v kategorii do 105 kg, v dřívějších dobách zase závodil v supertěžké váze nad 120 kg. Nyní to vypadá, že se již zabydlel v kategorii do 120 kg. I když kdo ví. Nejsilnějším mužem sobotního klání se stal podle očekávání David Lupač. Ten šel sice soutěž z tréninku, neboť se připravuje hlavně na mezinárodní závody, přesto zapsal výborných 1070,5 kg.

Pěkný souboj převedli Jaromír Sršeň a Jakub Sedláček. Oba v kategorii do 93 kg zapsali 785 kg, Jakub měl nižší tělesnou hmotnost, proto se stal vítězem on. Trojbojař závodící za Jablonec nad Nisou navíc šel všechny pokusy bez podpůrného vybavení. Další krásný souboj proběhl v kategorii do 105 kg, kde zvítězil zlínský Zoltán Kanát (787,5 kg). O pouhé 2,5 kg méně měl další reprezentant Zlína Michal Krček. Třetí Milan Selinger nazvedal o 2,5 kg méně než Michal. Milan Selinger navíc výkonem 262,5 kg překonal národní rekord v bench-pressu.

Hodnocení oddílů - ženy:

 • 1. Sokol Nymburk - 32 bodů
 • 2. Spartak Chodov - 22 bodů
 • 3. Sokol Pohořelice - 16 bodů

Hodnocení oddílů - muži:

 • 1. Olympia Zlín - 54 bodů
 • 2. Sokol Nymburk - 40 bodů
 • 3. Powerlifting Jihlava - 20 bodů

Český svaz silového trojboje měl v posledních dvou měsících velmi perné období, protože letos pořádal společně s pověřenými subjekty již osmé závody. Proto je velmi dobře, že se soutěž nesla v pohodovém duchu a byla vydařená. Spolupráce dvou pořadatelů ČSST fungovala. Osobně doufám, že se Milan Špingl (JM Chodov - Powerlifting Eagles) a Roman Tůma (Sporting Apis Praha) opět domluví na nějaké spolupráci a v Praze se uskuteční další velké závody.

Poděkování patří i všem sponzorům akce: PT Servis Pavel Trampota, Fit-Pro, Vision Nutrition, ATP Nutrition, Městská část Praha 17, TJ JM Chodov - Powerlifting Eagles, Sporting Apis Praha a Bauer - sportovní trofeje.


David Lupač

 • Powerlifting Jihlava
 • absolutní vítěz mužů - 1070,5 kg
 • vítěz kategorie mužů nad 120 kg

Jak se ti v Praze závodilo? Jsi spokojený se svým výkonem?

V Praze se mi závodilo dobře, nemusel jsem nikam daleko jezdit a to mi vyhovuje. V rozcvičovně bylo dost závaží a byla prostorná, závodiště bylo taky pěkně udělané. Se svým výkonem jsem spokojený tak napůl. Šel jsem tento závod samozřejmě z tréninku, takže jsem úplně nevěděl, co očekávat. Při dřepu jsem poprvé zkoušel dres s ramínky, takže jsem nevěděl, jak mě to pustí do hloubky. První pokus na 420 kg jsem měl mělký a musel jsem opakovat. V bench-pressu jsem si věřil, poprvé v přípravě jsem zkoušel tlak až na hrudník a nedělalo mi to problém. Trochu mě mrzí, že jsem nedotlačil poslední pokus na 310 kg. Na tuto váhu natrénováno mám, jenom to tentokrát nevyšlo. Velkou radost mi udělal mrtvý tah, kde jsem vytvořil nový osobní a zároveň český rekord v dresu - 350,5 kg.

Minulý rok jsi měl dlouhou a náročnou sezónu, odpočinul sis vůbec?

Rok 2014 byl opravdu náročný, ale byl to asi nejlepší rok v mém životě. Kam jsem přijel, tam jsem vyhrál a dva dny po mistrovství světa juniorů se mi narodila dcera Karolínka, takže se povedlo vše. Poslední závod jsem absolvoval začátkem září. Měl jsem potom v plánu ještě odzávodit mistrovství republiky družstev, ale zrovna mě zastihla nemoc, tak jsem závodit nemohl. Byl tedy dostatek času si před novou sezónou odpočinout, když už závodím mezi muži.

Čeká tě letos stejně náročná sezóna?

Letos mám naplánovány čtyři mezinárodní soutěže, a to mistrovství Evropy RAW i v dresu a mistrovství světa RAW i v dresu. Samotný bench-press letos vynechávám, musím na něm ještě hodně zapracovat.

Provedl jsi nějakou změnu na začátku roku? Ať už se to týká tréninku, nebo stravy.

Žádnou radikální změnu jsem neudělal, neustále se snažím zlepšit jídelníček, to bude asi nekonečná práce. (smích) Neustále mě na závody připravuje ruský trenér Michail Frolov, který mi dává čím dál větší nálož. Moje tělo na tréninky reaguje dobře a zatím to zvládám uregenerovat.

První mezinárodní soutěž absolvuješ na konci března v Plzni, kde se koná mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji. Jaký máš názor na mezinárodní soutěže pořádané v ČR?

Jsem rád, že se závod koná v Plzni. Naposledy jsem tam závodil v roce 2009 a byl to můj první mezinárodní závod. Mám na něj hezké vzpomínky. Mezinárodní závody pořádané v ČR jsou super, protože můžou pomoci rozvoji silového trojboje u nás.

Zajímalo by mě, kolik denně sníš jídla, zejména bílkovin. Počítáš si to?

Nikdy jsem bílkoviny nepočítal, váha se mi pohybuje kolem 144 - 147 kg. Mám v plánu do budoucna přibrat, tak uvidím, jak to půjde.

Které doplňky výživy preferuješ? Jaké doplňky dáváš během soutěžního dne?

Používám standardně protein, sacharidy, BCAA, glutamin, kreatin, vitamíny a nějaké prášky na zlepšení spánku, abych dobře regeneroval. Všechno od firmy Fit-Pro.

Chceš někomu poděkovat?

Určitě bych rád poděkoval fanouškům, kteří mi fandí a sledují mě, ať už na Facebooku, nebo lépe přímo na závodech. Dále Eagle Fitness, budujeme zde lifterskou místnost, kde budou super podmínky pro přípravu. Poděkovat za podporu také musím Fit-Pro a masazeporadne.cz.


Eva Bánovská

 • Olympia Zlín
 • absolutní vítězka žen - 376 kg
 • vítězka sloučené kategorie žen do 63 kg

Jak se ti v Praze závodilo? Jsi spokojená se svým výkonem?

Závodilo se mi dobře, a i když jsem nepodala úplně stoprocentní výkon, považuji tuto soutěž za jednu z nejpovedenějších. Velký podíl na tom měla i výborná atmosféra a organizace.

Byla nějaká disciplína, která ti nevyšla podle tvých představ?

Dřep. Bojovala jsem s hloubkou a problém byl v hlavě. Předvedla jsem jen jeden uznatelný pokus s hodnotou základního. To nebyl zrovna slibný start.

Porazila jsi velmi dobré závodnice. Byl pro tebe zisk absolutního vítězství mezi ženami překvapením?

Do závodu jsem šla hlavně se snahou prodat potenciál, který byl znát v přípravě, a celkově se posunout. I jako závodnice kategorie masters na open soutěži jsem velké ambice do celkového umístění neměla. Závod se však vyvíjel dost zajímavým způsobem, který mě v závěru donutil bojovat a sáhnout si na svá maxima. Pokořit hranici 160 kg v mrtvém tahu jsem chtěla už dlouho. Vyšlo to a o to větší je má radost.

Jaké jsou tvé další plány? Uvidíme tě na mezinárodních závodech?

To doufám. Jen nevím, kdy a na jakých. Nikam se neženu a žiji v domnění, že jsem pořád začátečník, před kterým je ještě kus cesty, po které není třeba běžet.

Kolikrát v týdnu trénuješ?

Když povinnosti dovolí, tak třikrát týdně provětrám osu u nás v Olympii, plus takové to domácí protahování.

Co tě na trojboji baví?

Všechno. Hlavně ten pocit, jak se ze železa stává "papír". I když je to někdy pořádný balík. (smích)

Za co vděčíš svému progresu? Máš výborný mrtvý tah, změnila jsi v přípravě něco?

Nic podstatného jsem nezměnila, ale dokázala jsem si přípravu tentokrát opravdu v klidu užít. Trochu jsem snad posunula techniku, kde mám stále ještě velké rezervy, a využila vzrůstajících zkušeností a jistoty.

Jak se během závodu stravuješ a jaké doplňky výživy před výkonem užíváš?

Obvykle toho do sebe moc nedostanu, navíc mě ráno, po víc jak 300 km v autě, trochu zlobil žaludek. Takže z toho vznikl takový víceméně nápojový den. Ze začátku jen nějaká BCAA a až před mrtvým tahem jsem nasadila stimulaci s beta alaninem, abych po úspěšném finiši plynule přešla na 12° pivo.

Chceš někomu poděkovat?

Po loňské soutěži MČR masters v rozhovoru padlo: "Určitě bych chtěla moc poděkovat všem svým trenérům, oddílovým kolegům a rodině, že jsou tak trpěliví a ještě mě nezabili." To platí stále a stále víc. Tentokrát bych navíc ještě vzpomněla svůj tréninkový log zde na Ronnie.cz, který využívám jako zdroj informací i zábavy. Jsem vděčná lidem, kteří mě v něm podporují.


Michaela Drabálková

 • Sokol Nymburk
 • třetí v absolutním pořadí žen - 422,5 kg
 • vítězka kategorie žen do 72 kg

Jak se ti v Praze závodilo? Jsi spokojená se svým výkonem?

V Praze se mi závodí vždy dobře. Je tam skvělá atmosféra a dobrý servis v rozcvičovně pro závodníky. Máme to také od domu jen půl hodiny.

Byla nějaká disciplína, která ti nevyšla podle tvých představ?

Nevyšel mi dřep a bench-press, ale to se stává často. (smích)

Jaké jsou tvé další plány? Uvidíme tě na mezinárodních závodech?

Zatím budu závodit jen na našich závodech, až budu mít výkonnost, která je na Evropě, tak snad.

Kde trénuješ?

Trénuji v malé staré posilovně v Praze, kde mám okolo sebe skvělý kolektiv.

Která disciplína tě baví nejvíc?

Baví mě hlavně dřep, ale to je asi i vidět.

Jak jsi začala s trojbojem?

K tomuto sportu jsem se dostala přes svého přítele, který trojboj dělá řadu let. Zpočátku jsem na něj čekávala v posilovně, ale pak jsem jednou vyzkoušela dřep, ve kterém jsem hned napoprvé zvedla 70 kg bez opasku a bandáží, a tím to začalo.

Soustředíš se zejména na závodění s vybavením, baví tě to víc než RAW?

Preferuji soutěže s vybavením. Na RAW nemám sílu. (smích)

Co doplňky výživy? Užíváš nějaké?

Před závody beru hlavně kreatin, BCAA a tribulus.

Chceš někomu poděkovat?

Mé velké dík patří především příteli, který má se mnou svatou trpělivost. Dále bych chtěla poděkovat oddílovým kolegům - Karlu Rusovi, Pavlu Demčákovi a Mírovi Vackovi za mnoho cenných rad a podporu.


Mistrovství ČR mužů a žen v silovém trojboji 2015 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 52 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra