Reklama:

Arnold Strongman Classic 2015
- předsoutěžní speciál

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Již 6. března začne v americkém Columbusu 14. ročník legendární soutěže Arnold Strongman Classic. Proč legendární? Má tři velká "nej". Nejtěžší disciplíny, které každým rokem hrozí, že se stanou jednoduše nepokořitelné, ale pokaždé je několik monster z řad strongmanů zdolá. Má nejvyšší odměny pro vítěze - loňských 65.000 dolarů, které inkasoval Zydrunas Savickas, je moc pěkná sumička. Posledním "nej" téhle spektakulární akce jsou samotní závodníci. Zatímco na World's Strongest Man mají šanci i štíhlejší strongmani, na Arnoldu budete se 130 kilogramy tělesné váhy považováni za beznadějného hubeného outsidera a Vaši 160 - 200kiloví kolegové Vás budou s upřímným lítostivým pohledem plácat po zádech a budou říkat "neboj, to bude dobrý, uvidíš".

Tohle všechno dělá z Arnold Strongman Classic výjimečnou akci. Pozvánku dostane každoročně pouze desítka vybraných strongmanů, což ještě zvyšuje prestiž celého klání. Startovat na Arnoldu je sen mnoha strongmanů, ale startem to teprve začíná, protože to, co jeho účastníci absolvují, je na samotné hranici lidských možností a fyzické síly. Přečtěte si něco o disciplínách a posuďte sami.

The Cyr Dumbbell

První z pěti disciplín bude zdvih jednoručky ze země nad hlavu v časovém limitu 90 vteřin. Na rameno se zvedá oběma rukama, pak ji ale musíte jednou rukou pustit a celý výraz nad hlavu musí zvládnout Vaše silnější paže (s narůstající hmotností jednoručky každoročně ubývá strongmanů, kteří jsou schopni předvést platné opakování levou i pravou paží). Váha pro tuhle disciplínu byla letos stanovena na 125 kilo. Dopravit takovou jednoručku ze země na rameno je dřina, při které Vás proklínají Vaše záda a bicepsy. Udržet ji stabilní na rameni jen s použitím jedné ruky je takový nápor na střed těla, že budete břišní svaly cítit ještě několik dní. Vyrazit ji do napnuté paže a udržet ji, než přijde signál rozhodčího ohlašující platné opakování, je úkol, který zvládne jen hrstka nejsilnějších lidí na téhle planetě.

V minulém roce předvedli ti nejlepší strongmani po čtyřech opakováních. Kolik je v lidských silách? Jelikož pořadatelé letos trochu zamíchali pořadím disciplín a jednoručku dali na první místo, jsem přesvědčený o tom, že se dočkáme pěti, možná i šesti platných pokusů.

The Timber Carry

Tohle je další klasická disciplína, která se na Arnoldu objevuje s menšími obměnami a přestávkami už řadu let. V minulém roce nosili strongmani po zhruba 10 metrů dlouhé nakloněné rampě 400kilovou "ohradu" vyrobenou z masivního dřeva bez použití trhaček. Letos pořadatelé trhačky povolili, ale váhu zvýšili na tučných 500 kilo. Úchop už tedy nehraje roli, jen rychlost chůze, ale každému je asi jasné, že udělat do kopce byť jen jediný stabilní krok, když s sebou v rukou vláčíte půltunovou zátěž, je naprosté šílenství.

The Longbar Deadlift

Druhý den bude soutěž pokračovat tradičním mrtvým tahem, který má trochu jiná specifika než mrtvý tah podle striktních pravidel silového trojboje. Tahá se po kratší dráze, s delší osou, která se více prohne, a tak se výkony v minulém roce vyšplhaly až na masivních 524 kilo, které předvedl Big Z. Pokud si s sebou někteří účastníci přivezou formu, jakou slibují jejich tréninková videa, pak by mohly být k vidění výkony na hranici 550 kilogramů.

The Bale Tote

Pokud bych měl hlasovat o největší "úlet" mezi disciplínami, pak bych bez váhání vybral právě tuhle, kterou pořadatelé nově uvedli v minulém roce. Ačkoliv se přenášení zátěže, známé jako Super Yoke, už v minulosti na Arnoldu objevilo, letošní zátěž 590, resp. 680 kilo, kterou mají strongmani přenášet na vzdálenost zhruba 4 metrů, je doslova likvidační. Snad se nedočkáme únavových zlomenin v přímém přenosu, protože strongmani se na tenhle čtyřmetrový očistec musí nějak připravit, a pokaždé když v tréninku vezmou na ramena 500 a víc kilo, vystavují tělo enormnímu stresu bez ohledu na to, jak velcí a silní jsou. Dva pokusy, první na lehčí váze a druhý poté na těžší, pokud s úvodní zátěží uspějí, rozhodnou o pořadí téhle brutální disciplíny.

The Austrian Oak

Po předchozích čtyřech soutěžních disciplínách budou strongmani v dezolátním stavu, takže zařazení tak náročné záležitosti, jako je zdvih klády, do samotného finále bude solidní "kopanec do zadku", který završí dvoudenní torturu celého těla. Stejně jako v předchozích dvou ročnících i tentokrát dostanou závodníci na výběr, jestli chtějí zvedat zhruba 170kilovou, nebo 200kilovou kládu na počet opakování. Podle mého názoru není možné, aby někdo letos opět zvládl loňská 4 opakování s těžší kládou, která předvedl Savickas, protože únava v závěru soutěže bude u všech strongmanů v červených, kritických hodnotách. Na druhou stranu se možná bude o celkovém pořadí rozhodovat až tady, takže věřím, že Savickas, Shaw a možná i Hall budou bojovat ze všech sil, aby dali tři platné pokusy.

Tolik tedy disciplíny. Pojďme se podívat na desítku strongmanů, kteří s nimi na Arnoldu budou hýbat. Startovní pole slibuje mimořádně napínavé souboje.

Brian Shaw

Brian Shaw je svými zhruba 200 kilogramy živé váhy na 203 cm výšky největším monstrem na současné profesionální scéně. O tom, že je jedním z kandidátů na vítězství, nemůže být pochyb. Na Arnoldu triumfoval už v roce 2011 a na svém kontě má také dva tituly nejsilnějšího muže světa z let 2011 a 2013. V minulém roce mu ale oba tituly unikly (na Arnoldu skončil druhý za Savickasem, na World's Strongest Man se pak před něj dostal i Hafthor Bjornsson), takže má určitě obrovskou motivaci se letos vrátit na pozici světové jedničky.

Zydrunas Savickas

Je to neuvěřitelné, ale tahle žijící legenda oslaví letos čtyřicítku a je na vrcholu sil. Na nedávném World Log Lift Challenge se sice Savickas musel s výkonem 211 kg dělit o prvenství s dalšími dvěma strongmany, když se mu v závěrečném pokusu nepodařilo překonat vlastní světový rekord a vyrazit nad hlavu 228 kilo, ale stačilo vidět jeho pokusy a bylo jasné, že je ve formě a připravený obhajovat loňské vítězství na Arnoldu. Tenhle chlapík, než ukončí kariéru (a já doufám, že to ještě minimálně rok nebo dva nemá v úmyslu), nás dost možná ještě několika světovými rekordy překvapí. Stačí se podívat na video v závěru článku, kde předvádí 4 snadná opakování zdvihu 202kg klády! Big Z je největším favoritem letošního Arnolda a sebrat mu titul bude pro ostatní nesmírně těžké.

Vítězové Arnold Strongman Classic:
2002 Mark Henry
2003 Zydrunas Savickas
2004 Zydrunas Savickas
2005 Zydrunas Savickas
2006 Zydrunas Savickas
2007 Zydrunas Savickas
2008 Zydrunas Savickas
2009 Derek Poundstone
2010 Derek Poundstone
2011 Brian Shaw
2012 Michael Jenkins
2013 Vytautas Lalas
2014 Zydrunas Savickas

Hafthor Bjornsson

Je těžké uvěřit, že tomuhle 206 cm vysokému a zhruba 180 kg vážícímu Islanďanovi je pouhých 26 let. A právě mládí a jeho schopnost se soustavně zlepšovat dělají z Bjornssona jednoho z nejperspektivnějších strongmanů současnosti a mnozí v něm vidí budoucího několikanásobného vítěze soutěže World's Strongest Man. Potenciál na to bezpochyby má! Arnold je ale trochu jiné kafe než World's Strongest Man a v měřítkách maximální statické síly Bjornssona mnozí soupeři překonávají. Jak si povede? Necháme se překvapit. Osobně bych si tipnul, že dosáhne minimálně na bronz.

Benedikt Magnusson

Tenhle krajan Hafthora Bjornssona (že je ten Island ale úrodná půda, co říkáte?) s kulaťoučkým obličejem a nenapodobitelným rituálem před nástupem na soutěžní pokusy nemá na kontě nic menšího než nejvyšší RAW mrtvý tah historie (460 kilo, které zdolal v roce 2011) a také absolutní rekord, když na loňském evropském strongman šampionátu zdolal tentokrát s pomocí dresu 461 kilo. Na Arnold Strongman Classic se nejlepší deadlifter historie vrací po dlouhých 7 letech (startoval v letech 2006 a 2008 a v obou případech obsadil 5. místo) a je nad slunce jasné, že si tuhle soutěž hodlá náramně užít! Od Bennyho můžeme čekat parádní show a skvělé výkony!

Eddie Hall

O tomhle chlapíkovi z Anglie je poslední dobou hodně slyšet. A právem! Jeho neskutečná tlaková síla i výkony v mrtvém tahu vzbuzují úžas a na Arnoldu má ideální příležitost tyhle své kvality předvést. Je otázkou, jak si poradí s jednoručkou a přenášením zátěže, ale pokud jde o zdvih klády a mrtvý tah, bude hodně vysoko! Sám Eddie říká, že ve svých 27 letech má ještě své maximální výkony před sebou, což je, s ohledem na jeho brutální sílu, velký příslib do budoucna.

Mike Burke

Mike Burke je opravdu velký sympaťák a taky úžasná inspirace pro všechny, kterým už není zrovna dvacet a chtějí ještě ve světě extrémní síly něco dokázat. Se strongman tréninkem začal před pěti lety poté, co skončil s kariérou v americkém fotbalu, a bleskově se propracoval mezi světovou elitu. Dnes je mu čtyřicet, je silnější než kdykoliv předtím a na svém kontě má páté, resp. třetí místo z Arnold Strongman Classic (2012, 2014) a páté, resp. čtvrté místo ze soutěže World's Strongest Man (2013, 2014). To jsou sakra dobré výsledky na čtyřicátníka, který motivaci a znalosti celé roky čerpá od svého tréninkového partnera, kterým není nikdo jiný než Brian Shaw.

Jerry Pritchett

Jerry Pritchett se na loňského Arnolda kvalifikoval jako vítěz All American Strongman Challenge, a protože si nevedl špatně (obsadil 6. místo), dostal pozvánku i letos. Tenhle 35letý, 190 cm vysoký a zhruba 160 kg vážící rodák z Arizony umí předvést pořádná čísla v mrtvém tahu, ale i tak to bude mít v letošní konkurenci hodně těžké a velkým úspěchem pro něj bude i obhajoba loňského umístění.

Dimitar Savatinov

Trochu překvapením je opětovná účast Bulhara Dimitara Savatinova, který obsadil v loňském roce 9. místo a na své větší úspěchy mezi profesionály teprve čeká. Na druhou stranu je to excelentní tlakař, který loni předvedl 3 opakování se 124kg jednoručkou a na nedávném World Log Lift Challenge s přehledem zvedl 200kg kládu. Zároveň má brutálně silné nohy a není pro něj nejmenší problém dřepovat 350 kilo RAW. Určitě nebude aspirantem na medailové pozice, ale pokud zapracoval na svých relativně slabších disciplínách, může si klidně o nějakou tu příčku polepšit.

Warrick Brant

Warrick Brant dostal pozvánku jako zástupce australského kontinentu. Na posledním World's Strongest Man se mu konečně podařilo probojovat se do finále a obsadil slušné 8. místo z dvanáctky nejlepších. Brant disponuje extrémně silnýma nohama, což dokazuje svými výkony v čelním dřepu někde na hranici 350 kilogramů. Ano, čtete správně, čelní dřep, ne zadní. Je i slušný tlakař, takže má šanci se s disciplínami na Arnoldu důstojně poprat a jako nováček může jen a jen překvapit.

Mateusz Kieliszkowski

Mateusz Kieliszkowski získal právo ke startu jako loňský vítěz amatérské strongman soutěže, která se na Arnoldu koná společně se soutěží profesionálů. A protože figuruje na oficiální startovní listině, je jasné, že se tohoto práva rozhodl využít. Je to koneckonců příležitost, která se už nemusí opakovat. Jaké má tenhle polský mladíček šance? Pokud porazí byť jediného závodníka z celého startovního pole, bude to pro něj obrovský úspěch. Spíš si ale pojede hlavně pro nezapomenutelný zážitek, který ho bude motivovat k dalšímu tréninku.

To je desítka těch nejsilnějších, kteří budou v Columbusu bojovat o titul a tučnou finanční prémii, která letos činí rovných 70.000 dolarů. Na závěr se ještě můžete podívat na krátká videa z přípravy některých strongmanů. Kdo podle Vás zvítězí? Kdo je Váš favorit? Napište do diskuse pod článkem!


Zydrunas Savickas - 4 opakování s 202kg kládou

Hafthor Bjornsson - sestřih z tréninků

Hafthor Bjornsson - 544kg Super Yoke

Hafthor Bjornsson - 500kg Frame Carry

Hafthor Bjornsson - krátký dokument o přípravě na Arnold Strongman Classic

Mike Burke - krátký dokument o přípravě na Arnold Strongman Classic

Warrick Brant - čelní dřep 350 kg

Eddie Hall - krátký dokument o nejsilnějším Angličanovi

Benny Magnusson - poslední trénink mrtvých tahů před Arnoldem

Benny Magnusson - trénink se 100kg jednoručkouLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

07.03.09:21Zdenek Pilc - po prvních dvou disciplínách je Kieliszkowski 2-3 jako Th..
04.03.16:55Ferry - S Lalasem je to divné, protože původně pořadatel mluvil o ..
04.03.16:40vitez.7 - A kde je Lalas, Oberst nebo Shivlykov ? Nedostali pozvanku..+1
03.03.20:54Ferry - Podle všeho bude bezplatný stream na streaming.b**********..+3
03.03.20:44Gregor - Nevíte zda bude na nějakém webu možnost sledovat přímý pře..
03.03.18:27otočbýk - brian je strasnej sympatak, ale to se da rict o ostatnich ..
03.03.17:48Turakam - tož asi jo:)
03.03.17:38Ferry - Z do toho bude chtít asi taky mluvit :D+1
03.03.17:38Turakam - súhlas hehe
03.03.17:37Turakam - prichádza Thorov čas+3
03.03.16:53otočbýk - kez by to vyhral brian shaw+1
03.03.16:04mysH - Log lift nechat - to je divacky hodne pekny stejne jako ta..+1
03.03.16:01napalmexman - Atlas Stones už druhý rok nejsou, což je škoda, ale zařaze..
03.03.15:55mysH - bez atlas stones to neni ono, skoda .. radsi vic opakovani..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra