Reklama:

Milan Špingl: Ptejte se mě... Odpovědi (I.)

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Zeptejte se
Milana Špingla
Zeptejte se osobností

V rubrice určené pro osobnosti našich sportů "Ptejte se mě, na co chcete, já, na co chci, odpovím" dostáváte možnost položit jakýkoli zvídavý dotaz, který Vás napadne. Jednou z dalších osobností pro Vaše dotazy se stal silový trojbojař a úspěšný reprezentant České republiky Milan Špingl, doposud jste mohli zavalit otázkami i profesionálního rozhodčího IFBB a bývalého reprezentanta Vjačeslava Vinogradova (jeho odpovědi jste již mohli pročítat ve dvou dílech - první a druhá část). Dnes Vám nabízíme přehled odpovědí čerstvého tatínka Milana Špingla, jehož nejbližším cílem je současná starost o dvě krásné ratolesti.

Pokud byste chtěli i Vy položit několikanásobnému mistrovi ČR v silovém trojboji a bench-pressu a funkcionáři ČSST nějaký dotaz, můžete tak učinit prostřednictvím formuláře v předešlém článku. Milan je znám svým otevřeným přístupem, který jste mohli sledovat již v sérii z roku 2011 příprava na ME bez cenzury, takže se ho nebojte zeptat.

Stejně jako ostatní osobnosti této rubriky vybral i Milan trojici čtenářů, která se může těšit na fotografii s jeho vlastnoručním podpisem. Dnešními šťastlivci jsou Karel, Kuba a David Tomášek. Gratulujeme.


Vzkazy...
KAREL
Ahoj Milane, nepotřebuji od tebe nic odpovědět, využívám jen příležitost dát ti zprávu o životní rodinné zkušenosti se stejnou nemocí, se kterou bojuješ. Je to alternativa ke klasické léčbě. Jenom pár informací - dávky vitamínu C (1000 mg/den), které se zapíjí rajčatovým džusem, konzumace houby Ling-Zhi (Reishi), vše, co obsahuje apiglukany (hlíva ústřičná), a hojná konzumace málo vařené brokolice a mnoho dalšího, to vše člena naší rodiny pomohlo vyléčit z karcinomu prsu. Už jednou jsem ti chtěl nabídnout zkušenost na soutěži v Nymburce a využívám toho teď, pokud budeš chtít víc informací, napiš mi. Jinak držím palce v boji.
Ahoj Karle, moc si vážím tvé podpory a děkuji za informace, vše, co jsi mi zde napsal, hojně využívám a teď, co jsem po operaci, tak to začíná vypadat dobře. Ještě jednou moc děkuji a určitě když budu potřebovat info, rád využiji tvé nabídky a napíši.

Rady...
POWER
Ahoj, prosím tě, jak dlouho podle tebe můžu cvičit 2x v týdnu dřep a benč? Už měsíc to cvičím a stále se zlepšuju, ale bojím se, abych to nějak nepřehnal, každý týden přidávám 2,5 kg.
Ahoj, cvičit 2x v týdnu dřep a benč je celkem normální, v klasických silových trénincích se cvičí i 3x týdně, a to včetně mrtvých tahů. Důležité ale je, aby každý ten trénink nebyl naplno. To by ses rychle přetrénoval. Musíš každý trénink jet v jiném objemu a intenzitě, když to řeknu zjednodušeně, tak jeden jet lehký a druhý těžký. Takto můžeš trénovat dlouhodobě, jestli ale budeš schopen přidávat každý týden 2,5 kg, to ti takto nejsem schopný říct, jistě se to někde zastaví. Ideální by bylo domluvit se s někým kvalifikovaným na sestavení tréninku dle tvých potřeb a přání.

KUBA
Ahoj Milane, prvně ti chci poblahopřát k narození dětí a popřát hodně štěstí do budoucna. Chtěl bych se tě jen zeptat, jestli je možné dosáhnout nějakých opravdu pěkných vah na čince i pro člověka, který nemá vyloženě genetiku na sílu? Jen jestli není pak takový silový trénink trochu zbytečný. Mám rád mrtvý tah, ale nechci zvedat jak malá holka. :) Díky, Kuba
Nejdříve Ti chci poděkovat za blahopřání, štěstí se bude určitě hodit. K tvé otázce - vždy je možné dosáhnout pěkných výsledků, jen to někdy stojí více úsilí pro ty, kteří to nemají dané geneticky. A hlavně nikdy není žádný trénink zbytečný. Důležité je mít dobře sestavený trénink, pořádně jíst a pravidelně a tvrdě trénovat, výsledky se vždy dostaví. A pokud máš rád mrtvé tahy, tak ideální trénink bude asi nějaká ruská rutina, kde máš tahy až 3x týdně.

JAROSLAV
BLÁHA
Ahoj Milane. Rád bych se Vás zeptal, jaký byste doporučil trénink někomu, kdo by chtěl závodit v RAW trojboji? Vím, že se v těchto rutinách někdy objevují "pokročilejší" techniky jako board pressy atd. Co dělat, pokud není vhodné vybavení? Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů.
Není zas tak velký rozdíl mezi tréninkem v dresech a bez dresu, základ zůstává stejný, jen se mění důležitost doplňkových cviků. Ale bez pořádné síly bez dresů nebudete mít ani pořádnou sílu v dresech. Doporučil bych nějaký osvědčený silový trénink - Korte, Ivanov, Fomin atd. Důležité je ho vždy správně naladit pro Vaše potřeby. Doporučuji poradit se s někým zkušeným ve Vašem okolí, aby Vám vše vysvětlil a ukázal. Když nikoho nebudete mít, můžete se obrátit na mě (kontakt naleznete na stránkách svazu) a domluvíme se.

JAKUB
M.
Zdravím. :) Měl bych dotaz ohledně mého oblíbeného cviku - mrtvého tahu. Dal jsem si cíl zvednout do příštího roku 300 kg a jdu si pevně za tím. Bohužel jsem dost stagnoval na hranici 200 kg. Chtěl bych se zeptat na Váš názor či radu, zda nevíte o nějakém osvědčeném systému či doplňkových cvicích, zda je lepší cvičit s těžšími váhami, nebo třeba sáhnout v mém případě např. na 140 kg a jet opakování třeba po 10 a postupně přidávat váhu. Prosím Vás o pomoc, jsem už z té stagnace nešťastný. Zatím mohu cvičit pouze o víkendu (alespoň regeneruji). :) Děkuji.
Je těžké odpovědět jen od stolu, můžete dělat chybu v technice a ta Vás také nepustí dál se zlepšovat. Pokud cvičíte jen o víkendu, tak si musíte hlavně dobře rozdělit trénink, pokud se chcete v mrtvém tahu zlepšovat, musíte ho cvičit min. 2x v týdnu, tedy doporučil bych jet jeden těžký trénink v pátek a pak ještě lehký v neděli. Použít jakýkoliv z osvědčených silových tréninků. Důležité je přidat doplňkové cviky jako dotahy ze špalků a pak také hluboké mrtvé tahy, kdy Vy stojíte na podložce. Spoustu věcí můžete odkoukat dnes z videologů, které jsou na Ronnie.cz k dispozici a kde zvedají samí borci. A nezapomeňte také na procvičování zadní strany stehen, protože hamstringy při mrtvém tahu hrají také důležitou roli.

TOMÁŠ
M.
Nějaké dobré tipy na zvýšení síly či rychlého přibrání? :)
Žádný zázrak v podobě preparátů ani osvědčených technik neexistuje. Vždy to je jen o tvrdé dřině, pořádném jídle a dostatečném odpočinku. Bez toho se nikam nikdo nedostane, a pokud si to někdo myslí, tak pak platí pravidlo "rychle nabyl, rychle pozbyl". Já doporučuji chodit min. 3x týdně pořádně trénovat, nechat si sestavit vyvážený jídelníček s dostatečným množstvím kvalitních bílkovin pro výstavbu svalové hmoty a dopřát tělu po každém tréninku dostatek času na regeneraci. I dnes ještě spousta cvičenců zapomíná, že svaly rostou v době odpočinku.

VÍŤA
Ahoj Milane, chci se zeptat, kdy je při mrtvém tahu lepší použít techniku sumo a kdy klasickou? Jde mi o co nejvyšší silové výkony. Díky za odpověď. :)
Tak toto je dost individuální, úplně přesné pravidlo není, ale obecně ve větší míře používají sumo ti, co mají silnější nohy a slabší spodní část zad. U sumo techniky se dají zvedat obrovské váhy a vypadá to, že snáze než při klasice, ale sumo je strašně závislé na provedení, tedy na technice, nedovolí sebemenší chybu, takže buď zvednete lehce, nebo nic. Klasika je na techniku benevolentnější, což dost často dokazují někteří závodníci. Vždy to nějak zatáhnete. A pokud se nemýlím, tak historicky byly největší váhy v mrtvém tahu zvednuty klasikou (Brad Gillingham, Benedikt Magnusson, Andy Bolton, Laszlo Mesároš).

LUKÁŠ
Zdravím. Je možné, aby se při použití trhaček a úchopu nadhmatem při mrtvém tahu mohl utrhnout biceps? A je vůbec možné biceps utrhnout při jiném cviku, než je mrtvý tah, za předpokladu, že jsou použité trhačky? Jde o to, že mě pobolívá bicepsový úpon a nejsem si vědom, za jakých okolností je možné jej vůbec přetrhnout. Děkuji za odpověď.
Ano, i při tomto způsobu se může utrhnout biceps. Biceps se dá utrhnout i při jiných cvicích, například při bicepsovém zdvihu nebo při rozpažkách s jednoručkami. Většinou k tomu dochází při přetížení svalu a jeho nedostatečném zahřátí. Pokud Vás sval pobolívá, dojděte si třeba na masáž a dopřejte mu odpočinek, chvíli biceps nezatěžujte.

LUKÁŠ
Dobrý den, zajímal by mě jídelníček trojbojaře od snídaně po poslední jídlo, kolik čeho a z jakého důvodu. Dále bych se rád zeptal, jestli můžete doporučit nějakou základní silovou metodu na sílu, která by se dala zařadit do kulturistického tréninku. Děkuji.
Žádný trojbojařský jídelníček neexistuje. Každý má své, záleží na každém, jak ke své stravě přistupuje. Někdo jí zdravě, někdo to neřeší. Ten, kdo se chce vejít do určité váhové kategorie nebo do ní zhubnout, musí hlídat jídlo stejně jako kulturisté. Ten, kdo si váhu hlídat nemusí, může jíst v podstatě, co chce, ale každý by se měl držet nějakých základních pravidel zdravé výživy. A do kulturistického tréninku nejlépe zařadíte u základních cviků systém cvičení pyramidy, tedy postupně přidáváte zátěž a snižujete počet opakování.

MICHAL
NEDOMA
Dobrý den Milane, dovoluji si obrátit se na Vás s následujícím dotazem. Lze podle Vašeho názoru efektivně rozvíjet sílu v trojbojových disciplínách, respektive v samotném bench-pressu, pokud předmětné disciplíny trénuji pouze jednou týdně? Pro ozřejmění dotazu doplňuji, že jsem ryzí, nikde neregistrovaný kondičkář, který kvůli pracovnímu a rodinnému vytížení navštěvuje posilovnu pouze dvakrát týdně (pondělí a čtvrtek). V pondělí procvičuji hrudník (zejména 5 - 6 sérií bench-pressu), nohy (5 - 6 sérií dřepů), bicepsy, krčení ramen a břicho. Ve čtvrtek pak cvičím záda (včetně 5 - 6 sérií mrtvého tahu), ramena (včetně 5 - 6 sérií výrazových tlaků) a tricepsy (včetně 4 sérií bench-pressu úzkým úchopem). Trénink jsem se tedy snažil uzpůsobit tak, aby v každém tréninku, byť nepřímo, dostaly zabrat pokud možno všechny partie. Také, byť je mi naprosto zřejmé, že se nemají bezhlavě kopírovat, jsem se nechal inspirovat přístupem některých hvězd silového trojboje minulosti (zejména Kirk Karwoski, Ed Coan). Děkuji za Váš čas a za poskytnutí Vašeho názoru. Michal Nedoma
Na tuto otázku můžu jednoznačně odpovědět ANO, dá se zlepšovat v disciplínách při cvičení pouze dvakrát týdně. Je to ale rasovina, trénink potom trvá třeba i 3 až 4 hodiny, ale dá se to. Takto se připravuje na závody jeden z našich nejlepších benčařů v ČR Jaroslav Šoukal. Jarda trénuje pouze dvakrát v týdnu a podává fantastické výkony a stále se zlepšuje. Neříkám, že to je zrovna ideální, ale jde to. Pokud budete mít opravdu zájem, kontaktujte mě na soukromém e-mailu - mohu se pokusit Vám sehnat přesné rozložení tréninku na trojboj ve dvou dnech. Kontakt na mne naleznete na stránkách ČSST.


Osobní...
VLADIMÍR
POP
Ahoj Milane, mám pár dotazů. Vždycky jsem ti držel palce. Takže... Myslíš, že se někdy ještě vrátíš? Udělal bys něco ve své kariéře trojbojaře jinak - styl přípravy, strava, doplňky, rehabilitace atd.? Co říkáš na výkony Yngvara? :) Mira Pop
Míro, díky. Jestli myslíš, jestli se někdy vrátím ke zvedání, tak já se snažím v rámci možností cvičit stále, i v průběhu nemoci a léčby jsem cvičil, to mě drželo dost nad vodou. Jestli myslíš, jestli se vrátím k závodění, tak pokud mi to zdravotní stav dovolí, určitě, hrozně se na to těším. A pokud myslíš, jestli se ještě někdy vrátím do své původní formy, abych mohl závodit na velkých soutěžích, tak to vím, že už nikdy. Snad jedině jestli se dožiji masters. Vzhledem k mému zdravotnímu omezení bych stejně nemohl používat dresy, jedině snad na benč, takže to vidím spíše na soutěže RAW. Když se ohlédnu zpět, tak jediné, co bych změnil, by bylo, že bych se lépe staral o svůj jídelníček, více bych odpočíval a vyhýbal bych se zbytečnému přetěžování těla, jako je cvičení nebo závodění, když je člověk nemocný, a podobné věci. No a na Carla Yngvara se nedá říct nic, než že to je určitě člověk z jiné planety. Jeho výkony jsou fantastické. Moc mu fandím a jsem zvědav, co nám tenhle norský viking ještě předvede, hlavně čekám na pokoření té magické hranice 500 kg ve dřepu.

LÁĎA
KUČERA
Zdravím Milane, rád bych se tě zeptal, jaký máš názor na to, že jak u nás, tak i ve světě funguje více asociací silového trojboje (ČSST, FČST, ČAST). Nemyslíš, že je škoda, že jsou sportovci rozděleni a snižuje se tak konkurence (u FČST)? Je sice pěkné dovézt z mistrovství ČR 1. místo, ale málokdo už ví, že závodník je buď v kategorii sám, nebo je konkurence velmi nízká. Díky za odpověď.
Myslím si, že to, že je silový trojboj takto roztříštěný, škodí celosvětově. Myslím si, že je to i jeden z důvodů, proč náš sport nechtějí přibrat mezi olympijské disciplíny.

PETR
PRIELOZNY
Jaký potenciál a budoucnost vidíš v Petru Petrášovi?
KAREL
HAVELKA
Co říkáte na Petra Petráše, je to podle vás talent, chtěl byste být jako on, myslím tím tak silný?
Petr je opravdu obrovský a silný chlap. Myslím, že nám ještě předvede velmi zajímavé váhy při zvedání, a myslím, že má největší předpoklady, aby byl první, kdo prolomí hranici 400 kg v mrtvém tahu v České republice.

DAVID
TOMÁŠEK
Dobrý den, moje otázka bude asi trochu netradiční. Stalo se Vám v životě, že jste se něčeho opravdu bál? Že se Vám něco nepovede, nebo že to nezvládnete?
Bohužel už ano, v prosinci 2013 mi diagnostikovali velmi závažné onemocnění, měl jsem strach, že zemřu, že nezvládnu léčbu a že už nikdy neuvidím své blízké. A i když dnes už mám lepší výsledky po operaci, tento strach mám dodnes, jen jsem se s tím prozatím naučil žít...
Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.04.22:04thoth - Netušil jsem o tak závažných problémech. Moc přeju, ať se ..
02.04.21:48Petr Prielozny - Milane, preju brzke uzdraveni
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazín10 důvodů, proč (ne)konzumovat kokoso...
Strong86 (11:55) • tady to hezky vysvětlil :) https://www.youtube.com/watch?v=I_j-tBJ3Kss
magazínZávodníci v kulturistice - rozhovory...
Geolupos (06:51) • Diamond Cupy jsou ale prostě jen větší pohárovky, tak to není nic proti ničemu.
magazínBehind the Pump - Branch Warren a Joh...
jr.e (22:39) • Nevím teda,ale technika Cviků u Branche a Johnniho je otřesná.,(hlavně co největší váhu...
magazínZávodníci v kulturistice - rozhovory...
Valasekjakub123 (22:13) • To je jedna fotka podívej se zepředu málo hmoty zality břicho atd...... na mezinárodní...
magazínZávodníci v kulturistice - rozhovory...
Geolupos (16:21) • Vždyť vypadá dobře.... https://kulturistika.ronnie.cz/img/data/clanky/galerie_2011/29...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údaje
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra