Reklama:

Mistrovství Čech v bench-pressu mužů a žen 2014 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V sobotu 6. prosince se v Klatovech uskutečnilo 23. mistrovství Čech v bench-pressu mužů a žen. Na začátku týdne jsme Vám z tohoto sportovního klání přinesli výsledky, nyní se zaměříme na detaily a průběh soutěže. Oddíl Sokol Klatovy pořádal v tomto roce již druhé závody. Na jaře letošního roku se zde sešli nejlepší závodníci v bench-pressu na mistrovství České republiky mužů a žen. Tentokrát soutěžící bojovali o nominaci na národní šampionát a o titul mistra Čech. Na regulérnost celého dne dohlížela trojice rozhodčích ve složení Vilém Stifter, Jan Šrámek a Antonín Šota. Delegátem závodu byl jmenován Českým svazem silového trojboje Miroslav Vacek.

Ženy si zasoutěžily ve třech váhových kategoriích. Vítězkou sloučené kategorie do 63 kg se stala Lenka Strolená. Chodovská závodnice vytlačila 75 kg. V dalších ženských kategoriích se bojovalo o první místa až do posledních pokusů. V kategorii do 72 kg nakonec o 2,5 kg porazila Petra Steinerová Janu Szmigielovou. Podobný výsledek byl i v kategorii do 84 kg. Po dvou pokusech vedla Tereza Todorová, ovšem Aleně Krčmářové uznali třetích 90 kg, čímž se na chvíli dostala do vedení. Tereza Todorová však opravu na 92,5 kg zvládla a zlatou medaili brala nakonec ona.

Absolutní pořadí žen:

  • 1. místo - Steinerová Petra / TJ Baník Meziboří - 95 kg / 98,77 bodů Wilkse
  • 2. místo - Szmigielová Jana / Sokol Domažlice - 92,5 kg / 92,39 bodů Wilkse
  • 3. místo - Todorová Tereza / KST FC Příbram - 92,5 kg / 88,08 bodů Wilkse

V mužských kategoriích došlo k několika zajímavým soubojům. Ve váhové kategorii do 74 kg se střetli dva příbramští reprezentanti Tomáš Ježek a Štěpán Vondráček. Oba dva vytlačili 165 kg, Tomáš Ježek měl ovšem nižší hmotnost, a tak bral zlatou medaili on. V kategorii do 83 kg zvítězil závodník z oddílu Powerlifting Klatovy Zdeněk Hruška, který pokořil činku o hmotnosti 185 kg. K dalšímu pěknému souboji došlo v kategorii do 93 kg. Až do posledního pokusu se nevědělo, kdo zvítězí. Miroslav Paukert měl sice nejvyšší základ, ovšem nezapsal ani jeden ze tří pokusů. A tak si první místo připsal kralupský Zdeněk Tuháček. Závodníkovi to spoustu lidí přálo již delší dobu, podle mého názoru se jedná o trojbojaře, který má na svém kontě snad nejvíce čtvrtých míst, a tak si prvenství v této soutěži rozhodně zasloužil.

O vítězi kategorie do 105 kg rozhodovaly taktéž poslední pokusy. Jiří Prášek a Zdeněk Cipriján šli všechny tři pokusy stejně. Prvně jmenovanému třetí pokus neuznali rozhodčí 2:1, a tak i když zvedli oba závodníci pouze základ (215 kg), vítězství si nakonec připsal Zdeněk Cipriján. Byl totiž o dvě deka lehčí, což v případě stejného výkonu rozhoduje. V kategorii do 120 kg zvítězil výkonem 270 kg Petr Toman. Ten ještě v létě startoval o váhovku výše, podrobnosti o tom, proč zhubl, se dozvíte v rozhovoru, který naleznete také v tomto článku. V nejtěžší kategorii nad 120 kg se postaral Jaroslav Šoukal o velké představení. Šel sice pouze dva soutěžní pokusy, ale stály za to. Výkonem 333 kg překonal svůj vlastní národní rekord. Šlo zároveň o absolutně nejvyšší výkon Českého svazu silového trojboje. Když se podíváte na video, které je níže, uvidíte, že pokus vypadal velmi lehce. To značí, že jeho další překonání může být pouze otázkou času. Nelze nezmínit ani druhého nejsilnějšího muže závodu Františka Janáka. Ten zatlačil 285 kg.

Absolutní pořadí mužů:

  • 1. místo - Šoukal Jaroslav / Sokol Vejprnice - 333 kg / 182,48 bodů Wilkse
  • 2. místo - Janák František / FC Bílina - 285 kg / 162,96 bodů Wilkse
  • 3. místo - Toman Petr / SK Zlobr Sedlčany - 270 kg / 156,06 bodů Wilkse

Soutěž probíhala v rychlém tempu a díky Tomáši Pilíkovi byla vysílána živě. V závěru vyjádřil ředitel závodu Antonín Šota spokojenost nad celkovým průběhem soutěže. Rovněž naznačil, že se v Klatovech opět uvidíme. Jestli půjde o tradiční Velkou cenu Klatov, nebo mistrovství republiky, případně Čech, však neprozradil.

Kompletní videozáznam ze soutěže si můžete prohlédnout zde. Níže Vám nabízíme video s rekordem v podání Jaroslava Šoukala, rozhovor s Petrem Tomanen a fotogalerii.


Jaroslav Šoukal - bench-press 333 kg


Petr Toman

  • 1. místo v kategorii do 120 kg

Jak jsi spokojený se svým předvedeným výkonem?

S výkonem absolutně spokojený nejsem, ale stačilo to na první místo. Zhubl jsem 10 kg a dresy mi tím pádem byly volnější. Trochu jsem v tom ještě tápal. Nevím přesně, který z těch čtyř, co mám, je vhodný používat. Jednou mi více sedla SuperKatana Low Cut Collar velikost 54, podruhé zase klasická SuperKatana velikost 52. Proto jsem během závodu benčové triko převlékal. Navíc zhubnutím jsem přišel o sílu, ale věřím, že to na jaře doženu.

Nebyl jsem první, kdo se ptal, proč jsi šel na váze o 10 kg dolů?

Jelikož jsem startoval na mistrovství světa v supru, došlo mi, že jsou chlapi v téhle kategorii výkonnostně úplně někde jinde. Byl jsem v nominační listině mezi posledními, a i kdybych se snažil sebevíc, tak bych se do nejlepší desítky nedostal. V kategorii do 120 kg jsou taky velcí borci, ale alespoň se s nimi můžu do budoucna měřit. Rád bych se dostal v nejbližší době do první desítky, i když to bude těžké. To je důvod shazovaní, abych byl konkurenceschopný i na mezinárodní úrovni. Měl jsem na výběr buď přibrat třicet kilo, nebo zhubnout deset. Já se rozhodl pro druhou variantu.

Na druhou stranu jsi chtěl být druhým nejmladším Čechem po Davidu Lupačovi, který zapíše na oficiální soutěži 300 kg. Zatím jsi dal nejvíce 290 kg, takže ti chyběl kousek. Nemyslíš si, že když jdeš o váhovou kategorii níže, že se tvůj cíl oddálí?

Určitě se mi tím ta třístovka oddálila, ale myslím si, že i s váhou do 120 kg se toho docílit dá. Akorát to bude delší cesta, ale už jsem v mužích, tak není kam spěchat, jako když jsem chtěl překonávat rekordy v juniorech.

Vím, že tvé zázemí na trénink není zrovna ideální. Kde trénuješ?

Teď už se to změnilo, trénuji v nejlepším fitku v Českých Budějovicích - ve fitness Pouzar, kde je to super. Pořád mi pochopitelně chybí takové ty oddílové tréninky, jaké jsem zažil v Sedlčanech, protože mě to hodně výkonnostně posouvalo. Trénuje mě moje skvělá přítelkyně. Tréninky v dresu jsou vždy tvrdý oříšek, tak musím poprosit o asistenci kamaráda Kubu Simandla. Musím si taky v posilovně minimálně na hodinu zabrat benčovou lavici.

Je to i jeden z důvodů, proč se zaměřuješ hlavně na bench-press a trojboj dáváš na druhou kolej? I když v něm také pochopitelně závodíš.

Mohl by to být jeden z důvodů, ale spíš to bude tím, že mi trojboj moc nejde.

Můžeš popsat svůj tréninkový systém?

Není to nic převratného, na soutěže jsem trénoval klasicky třikrát týdně. Pondělky jsem jel těžké dřepy, středy patřily těžkým bench-pressům a mrtvým tahům, pátky jsem jezdil lehce všechny tři disciplíny, kde jsem používal expandery a řetězy a zaměřoval se na dynamiku. Úterky a čtvrtky jsem chodil na kardio, abych shodil do nižší váhovky.

I když je tvá metodika zaměřena na cvičení do dresů, jaký je tvůj maximální výkon v bench-pressu RAW?

Nejvíce jsem dal 220 kg, ale to jsem byl o pár kilo těžší. Sílu bez dresu nějak zvlášť nepiluji.

Dělal jsi někdy i jiné sporty než trojboj?

Asi jako každý kluk jsem začínal fotbalem, na základní škole jsem dělal atletiku, kde jsem běhal sprinty a skákal do výšky. Na střední škole už jsem vzhledem k mojí hmotnosti pouze vrhal koulí.

A co doplňky výživy, zakládáš si na nich?

Určitě, bez toho by to nešlo. Mezi můj základ patří klasický kreatin, aminokyseliny, BCAA, kloubní výživa, multivitamín, glutamin a HMB.

A jak ses vůbec k trojboji a ke cvičení dostal?

V předchozím oddíle (KST FC Příbram) byli pouze závodníci v bench-pressu, takže jsem ani o tom nepřemýšlel. K trojboji jsem poprvé přičichl až v novém oddílu SK Zlobr Sedlčany, kde jsou samí trojbojaři, tak mě napadlo se přidat a vyzkoušet si to. Cvičit jsem začal v patnácti, tehdy jsem vážil 75 kg, vždy mě bavilo zvedat těžké váhy, ale asi jako každý kluk jsem zpočátku cvičil jen biceps a bench-press. Nohy a mrtvé tahy moc ne. Teď už je to jiné, cvičím všechno, ale jak jsem se od začátku nezaměřoval na spodek těla, tak je to teď znát. V sedmnácti jsem se poznal s Vládou Havrlíkem, který soutěžil v bench-pressu a přivedl mě k soutěžení a následně do oddílu.

Jaké máš další plány?

Jak už jsem řekl, hlavní plán je dát 300 kg, ale na to si ještě budu muset počkat. Jinak se za pár dní začnu připravovat na mistrovství ČR v bench-pressu, konkurence bude určitě velká. Když se mi podaří nominovat a dovolí to finance, rád bych startoval na mistrovství světa ve Švédsku.

Na mezinárodní scéně závodíš již tři sezóny, v čem je to jiné? Jak soutěž probíhá?

Na mezinárodních soutěžích se mi vždy povede nejlepší výkon. Je tam taková atmosféra, která tě nutí zvedat víc. Samozřejmostí je perfektní zázemí s velkou rozcvičovnou a skvělé publikum. Mám v sobě adrenalin, navíc se tam o mě stará státní trenér Petr Slanička. Takže vůbec nic nemusím řešit, ani si hlídat čas. Můžu se soustředit pouze na svůj výkon.

Mezinárodní federace IPF se snaží působit seriózně, přijala stanovy a cíle Mezinárodního olympijského výboru, je členem Mezinárodní asociace sportovních federací, Mezinárodní asociace Světových her, provádí dopingové testy. V České republice je pod záštitou České unie sportu, to vše proto, aby se silový trojboj stal olympijským sportem. Podaří se mu to někdy podle tebe? Co by to změnilo?

Určitě by to změnilo popularitu tohoto sportu, dostal by se více do povědomí lidí. Občas mi vadí, že si někteří pletou trojboj se vzpíráním. Zda se to podaří, si netroufám odhadnout, ale byl bych za to moc rád. Může to trvat 5, 10 nebo i více let. Bohužel se asi jako v každém sportu najdou jedinci, kteří si chtějí trošku pomoct k výkonům, tím se ale celkové procento dopingu zvedne a olympiáda se oddálí. Myslím si, že doping tu bude pořád, ale snad se v IPF podaří snížit procento dopingu na minimum, což olympijský výbor požaduje, aby tento sport v budoucnu přijal.

Chceš někomu závěrem poděkovat?

Určitě ano. Za to, kde teď jsem, hodně vděčím mojí rodině, ve které mám skvělou podporu, které si moc vážím. Samozřejmě také mojí přítelkyni, která mi pomáhá v trénincích a na závodech. Dále také klukům, co se mnou chodí cvičit, jmenovitě Eriku Českovi, Markovi Veselému. Ti se mnou cvičili v začátcích. Dále Kubovi Simandlovi a spoustě dalších. V neposlední řadě mému oddílu SK Zlobr Sedlčany, kde mám skvělé zázemí, a městu Blatná, které mě finančně podporuje na mezinárodních soutěžích. A nesmím zapomenout na Vladislava Havrlíka, ten mě k tomuhle sportu přivedl. Velký dík patří i tobě, že si na mě vždy najdeš čas a nandaváš mi dresy.


Mistrovství Čech v bench-pressu mužů a žen 2014 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 2 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra