Reklama:

Mistrovství východních
a severních Čech v silovém
trojboji 2014 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Jak jsme Vás již informovali, v sobotu 22. listopadu se v Praze konalo 23. mistrovství východních a severních Čech v silovém trojboji mužů a žen. Kompletní výsledky jste si mohli prohlédnout již v předešlém článku, nyní se zaměříme na detaily soutěže. Praha je stejně jako například Sokolov tradiční lokalitou pro konání oblastních mistrovství. Sporting Apis jako pořádající oddíl se snaží uskutečnit dva závody ročně, mimo oblasti se zde koná i mistrovství České republiky v silovém trojboji masters. Klání mělo solidní výkonnostní úroveň, neboť z 36 závodníků jich 20 překonalo bodovou hranici 400 Wilksových bodů. Na regulérnost soutěže dohlížela trojice rozhodčích ve složení Tomáš Šárik, Pavel Hase a Lukáš Doubek. Delegátem soutěže byl Českým svazem silového trojboje pověřen Ivan Veselý.

Ženy se střetly ve třech váhových kategoriích. Vítězkou kategorie do 63 kg a zároveň nejsilnější ženou v absolutním pořadí se výkonem 425 kg (458,20 bodů) stala Iveta Jurčíková. Tato závodnice ještě nedávno reprezentovala Slovensko, nyní je však českou zástupkyní a členkou jihlavského oddílu. Hned v prvním účinkování se trojbojařka činila, když výkonem 165 kg ve dřepu překonala národní rekord, to samé v bench-pressu (105 kg) a vlastně i celém trojboji. V pozvedu ještě navíc překonala juniorský rekord (155 kg). Druhou nejlepší závodníci se stala trojbojem 395 kg (415,38 bodů) nymburská Michaela Drabálková. Třetí místo získala výkonem 322,5 kg (350,72 bodů) taktéž reprezentantka Sokola Nymburk Kateřina Hýblerová. Vzhledem k tomu, že se jednalo i o soutěž pro talentovanou mládež, vyhlásily se i nejlepší juniorky. Zde měla nejvíce bodů Iveta Jurčíkova, za ní skončila Kateřina Hýblerová a třetí místo si odvezla sedlčanská Petra Švadlenková.

Muži byli rozděleni do šesti kategorií. Slučovalo se pouze v jednom případě, a to v kategorii do 74 kg. Oproti minulé oblasti v Praze šly výkony nahoru, hodně nabitá byla například kategorie do 105 kg, kde vítězný trojboj z minula by tentokrát stačil až na páté místo.

Dále někteří překvapili svou změnou váhovky, ať už se jednalo o zvýšení své hmotnosti, nebo rapidní snížení. Třetí v absolutním pořadí skončil Josef Drahota. Trojbojař, který měl mimo jiné i nejvyšší dřep soutěže, zapsal 830 kg (472,19 bodů). Boj o absolutního vítěze byl patrně nejzajímavějším momentem soutěže, protože o vítězi rozhodlo pouhého půl bodu. Druhé místo nakonec připadlo domácímu Tomáši Novákovi, který zapsal 820 kg (496,26 bodů). Nejsilnějším mužem závodu se stal František Janák z oddílu FC Bílina, který nazvedal 867,5 kg, čímž si připsal 496,73 bodů. V rámci hodnocení talentované mládeže si prvenství v dorostu odvezl Patrik Hemerka, druhý skončil Tomáš Štrébl. Mezi juniory první dvě příčky připadly závodníkům Nymburku, jmenovitě prvnímu Janu Moravcovi a druhému Miroslavu Houskovi. Třetí junior Vít Kolárovec bohužel nezapsal základní pokus v bench-pressu a soutěž tudíž nedokončil.

V hodnocení oddílů dominoval Sokol Nymburk, který získal 54 bodů. Druhé místo zůstalo v Praze, Sporting Apis totiž nasbíral 38 bodů. Bronzová medaile putovala do Sedlčan, když ji za 30 bodů ukořistil oddíl Zlobr.

Kompletní videozáznam ze soutěže si můžete prohlédnout zde. Níže Vám nabízíme fotogalerii a rozhovory se dvěma účastníky závodu.


Iveta Jurčíková

  • 1.místo v kategorii žen do 63 kg, 1. místo v absolutním pořadí žen

Odpovědi ponechány v původním znění.

Jak jsi spokojená se svým předvedeným výkonem?

Väčší strach ako z predvedeného výkonu som mala z naváženia do váhovej kategórie, čo sa mi chvalabohu podarilo. (smích) Nechceli sme sa hnať za veľkými váhami, naším cieľom bolo splniť limit pre nomináciu na mistrovství České republiky juniorek, keďže som ako nová pretekárka v České republice nemala zapísanú žiadnu výkonnostnú triedu. Nakoniec som dopadla lepšie, ako som predpokladala, preteky som si naozaj užila a odchádzala som spokojná sama so sebou.

Byla jsi slovenskou reprezentantkou, ovšem tohle byla tvá první soutěž za Českou republiku, proč ses rozhodla k tomuhle kroku a přestoupila?

Otázka prestupu nie je vôbec novinkou, visela vo vzduchu už dlhý čas. V České republice žijem už takmer 4 roky, všetky preteky mimo tých medzinárodných som absolvovala tu v rámci otvorených majstrovstvách České republiky, takže to bola iba otázka času. Jediné, čo ma držalo na Slovensku, bol môj domáci oddiel, ktorý je pre mňa ako rodina a ktorý mi bolo ľúto opustiť. Avšak systém, ktorý funguje v ČSST sa mi príde omnoho prepracovanejší ako ten, ktorý panuje na Slovensku, a tento dojem nakoniec zvíťazil. Rovnako to predsa funguje aj v bežnom živote. Ak ti v nejakom smere nevyhovuje práca, v ktorej pracuješ, a máš príležitosť ísť do niečoho nového, v tvojich očiach lepšieho, ostal by si?

Můžeš popsat svůj tréninkový plán? Kde a s kým trénuješ?

V súčasnosti sa mi o tréning stará David Lupač spolu s jeho sparingom Ilyom Mishinom. Posielajú mi ho v týždenných periódach a ja im zas všetko poctivo natáčam, komentujem a posielam späť, keďže fyzicky trénujem v Brne. A funguje to, dokonca sa cítim byť viac pod dozorom, ako keď som trénovala priamo s osobou, ktorá mi písala plán. Trénujem 4krát týždenne a plán sa stále mení a prispôsobuje podľa toho, kde momentálne zaostávam, takže sa ani nedá popísať pár vetami. Je to ale veľká zmena oproti tomu, načo som bola zvyknutá, občas to odporuje všetkému, čo ma celé moje pôsobenie učili. Na základe toho odporúčam nebáť sa zmeny a vychýliť od zabehnutých metód. Nikdy nemáte čo stratiť.

Jaká disciplína tě baví nejvíce, která naopak ne?

Ja ti ani neviem. Trojboj mám rada ako celok, môj rebríček obľúbenosti disciplín sa vždy odvíjal od vonkajších okolností, avšak nikdy nebol po dlhú dobu rovnaký. Možno to bude znieť trošku masochisticky, ale počas prípravy na majstrovstvá východných Čiech som sa napríklad vyžívala aj v drepoch v bandážach a v drese.

Soutěžíš pouze s vybavením, nebo uvidíme tvůj start i v divizi RAW?

RAW závody neodsudzujem a beriem ich ako skvelú možnosť dostať trojboj viac do povedomia ľudí, ale osobne RAW pretekať nechcem. Mám rada dresy a bandáže, vyhovujú mi, takže nemám dôvod sa ich vzdať.

Jaké máš plány do budoucna?

Nikdy sa nedívam moc dopredu. Mám radšej malé a kratšie ciele, preto moje terajšie vízie dosahujú maximálne do MČR junioriek. Rada by som sa posunula zas o čosi bližšie k hranici 500 bodů Wilkse. Tento rok mi samotné pretekanie moc nešlo, tak dúfam, že sa mi snaha konečne vráti.

Chtěla bys touto cestou někomu poděkovat?

Keďže otázka prestupu zamestnáva všetku moju pozornosť, chcela by som poďakovať prezidentovi ČSST Miroslavu Vackovi a predsedovi KKST Jihlava Tomášovi Šárikovi, ktorí prejavili veľkú snahu a ochotu pri riešení problémov s tým spojenými. A veru že ich nebolo málo...


Tomáš Novák

  • 1. místo v kategorii mužů do 105 kg, druhé místo v absolutním pořadí

Jak jsi spokojený se svým výkonem?

S výkonem jsem nadmíru spokojený, podařilo se mi o 7,5 kg překonat osobní rekord v trojboji. Potěšil mě hlavně mrtvý tah, ve kterém jsem nedávno kvůli problémům se zády přešel na sumo styl, a přestože ho nemám úplně zažitý, přiblížil jsem se svému nejlepšímu výkonu v konvenčním mrtvém tahu. Celkově příprava na podzimní část sezóny neprobíhala úplně podle mých představ, proto jsem rád, že se mi na tomto domácím závodě vše povedlo.

Vím, že jsi byl členem pořádajícího oddílu. Jak to ovlivňuje tvoji soutěžní pohodu? Vnímáš během závodu, že se musíš starat i o jiné věci než o tvůj výkon?

Určitě je to větší stres, než když ráno přijedu na místo konání závodu a jedinou mojí starostí je dobře se najíst. Tentokrát se mi dokonce povedlo zapomenout doma 1,25kg kotoučky, se kterými se mělo závodit. Naštěstí je přítelkyně stihla téměř včas přivézt. Na druhou stranu bylo příjemné konečně si zasoutěžit v domácím prostředí. Členem Sportingu Apis jsem už čtyři roky a toto byl můj první start na námi pořádané soutěži. Během závodu se už soustředím jen na výkon a všechno ostatní musím pustit z hlavy.

Soutěžíš jak v divizi s vybavením, tak i RAW. Co tě baví víc?

Víc mě baví závodění s vybavením, je to větší adrenalin. Navíc musím přiznat, že jsem celkem líný a dřepy bez vybavení jsou na mě moc velká dřina. Letos na jaře jsem kvůli studijním povinnostem neměl tolik času na přípravu, tak jsem si vyzkoušel i závodění bez dresů a je to větší pohoda. Do budoucna budu však preferovat závody s vybavením.

Kde a s kým trénuješ?

Za týden obvykle vystřídám tři posilovny. V Praze trénuji v našem domovském Sportingu Apis v Řepích, kde máme perfektní vybavení na dřepy i bench-press. Dále v aréně Pavly Kladivové ve Vršovicích, kam jezdíme se sparingy z oddílu Jirkou Psotou a Romanem Tůmou na mrtvé tahy. Pátky jezdím do posilovny Spartaku Pelhřimov, kde jsem začínal se silovým trojbojem. Zde cvičím s vynikajícím benčařem Romanem Svobodou a čerpám cenné rady a zkušenosti od našeho hlavního trenéra Václava Primuse.

Co bude pro tebe vrchol přípravy? Máš v hlavě nějaké číslo, které bys s chtěl příští rok dát?

Vrcholem přípravy bude mistrovství republiky mužů pořádané 28. února v Třeboni. Nějaká čísla v hlavě určitě mám, ale nerad bych něco zakřikl, budu se snažit v každé disciplíně přidat pár kilogramů a co nejlépe zúročit tréninkové úsilí.

Chceš touto cestou někomu poděkovat?

Chtěl bych poděkovat předsedovi našeho oddílu Romanu Tůmovi, který nám vytváří co nejlepší podmínky pro přípravu, Jirkovi Psotovi za pomoc při tréninku a výborné koučování na závodech a přítelkyni za "koučování" mimo závody.


Mistrovství východních a severních Čech v silovém trojboji 2014 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra