Reklama:

Mistrovství západních Čech
v klasickém (RAW) silovém
trojboji 2014 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V sobotu 25. října se v Sedlčanech konalo 1. mistrovství západních Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji. Z původně 58 přihlášených dorazilo do tělocvičny místní základní školy 49 soutěžících (7 žen a 42 mužů). Pořádající oddíl Zlobr si halu, ve které se závodilo, vyzkoušel již minulý rok při propagační soutěži nesoucí název Zlobr Cup. Jak se potvrdilo, šlo o správný přístup, protože pořadatelé dokázali díky zkušenosti s halou vychytat určité detaily, jako bylo například umístění rozcvičovny, osa Eleiko atd. Na regulérnost klání dohlížela trojice rozhodčích ve složení Hana Takáčová, Pavel Schauer a Jan Šrámek. Delegátem závodu byl Vilém Štifter. I v Sedlčanech, stejně jako na ostatních oblastních závodech padlo několik národních rekordů, což je pochopitelné, neboť samostatná divize RAW má zatím za sebou pouze pár sezón.

V soutěži bylo k vidění několik nových tváří, což jistě potěšilo ty, kteří se snaží zvyšovat členskou základnu ČSST. Pokud počítáme pouze mládež, tak se závodu zúčastnila jedna juniorka, patnáct juniorů a sedm dorostenců.

Kategorie žen se sloučila do dvou. V obou případech zvítězily favoritky. Tu lehčí do 63 kg ovládla Sylva Kollrossová (275 kg) z Dobřan, která zvítězila i v absolutním pořadí. Trojbojařka navíc v mrtvém tahu výkonem 142,5 kg překonala národní rekord kategorie žen do 57 kg. Ve sloučené kategorii nad 63 kg zvítězila Gabriela Reifová reprezentující oddíl TJ Spartak Chodov. Ta výkonem 312,5 kg obsadila v absolutním pořadí druhé místo. Zmínit lze i celkově třetí Kristýnu Vojtíškovou. Domácí trojbojařka při hmotnosti 56 kg na svých prvních závodech zapsala 255 kg.

Muži soutěžili v šesti váhových kategoriích. Nejlehčí (do 59 kg) a nejtěžší (nad 120 kg) kategorie byla sloučená. V té lehčí zvítězil výkonem 245 kg velmi mladý (ročník 2000) Lukáš Kopal z SKST Litvínov. V nejtěžší kategorii vyhrál trojbojem 632,5 kg Petr Klich z TJ Kralupy. Juniorský závodník, který je pod křídly Zdeňka Tuháčka, navíc překonal národní juniorský rekord v mrtvém tahu, jenž držel do sobotního dne Radek Pospíšil. Nutno dodat, že mu na paty šlapal Stanislav Macák, ten ale bojoval s bolestí zad a druhý den ráno byl rád, že vylezl z postele. V kategorii do 74 kg dominoval Jan More. I jeho výkon otřásl rekordními tabulkami, neboť trojbojař reprezentující Fitness Club Staňkov výkonem 537,5 kg zdolal juniorský total. Zajímavý souboj svedli v kategorii do 83 kg Zdeněk Hruška a Dušan Švarcbach. Vítězství v kategorii pro sebe urval prvně jmenovaný, v absolutce si však pořadí prohodili, neboť Dušan Švarcbach byl o pár kilo lehčí. Nejpočetnější kategorií byla ta do 93 kg, kde startovalo třináct soutěžících. Jasným vítězem se stal Václav Petrmichl, který při váze 83,9 kg zapsal trojboj 632,5 kg. Druhým v absolutním pořadí a zároveň vítězem kategorie do 105 kg se stal Martin Šafář, který stejně jako Václav startoval za Sporting Apis Praha. Ten při váze 100,5 kg nazvedal 675 kg.

Národní rekordy padaly i v kategorii masters. Václav Primus (ročník 1948) z Pelhřimova v masters III ve váhové kategorii do 105 kg překonal svůj vlastní rekord v mrtvém tahu, když zapsal 215 kg. Josef Ptáček v kategorii do 93 kg v bench-pressu výkonem 127,5 kg překonal taktéž národní rekord masters III. Třetím pokusem, jenž měl hodnotu 135 kg, se dokonce pokusil překonat standard světového rekordu, bohužel neúspěšně.

Jako oddíl si v soutěži nejlépe vedl Sporting Apis Praha, druhý skončil TJ Spartak Chodov a třetí SKST Litvínov.

Níže Vám nabízíme rozhovory a fotogalerii ze soutěže.


Václav Petrmichl

  • Absolutní vítěz závodu, vítěz kategorie mužů do 93 kg

Jak se ti v Sedlčanech závodilo? Jsi spokojený se svým výkonem?

Od mistrovství Čech družstev se potýkám se zdravotními potížemi a necítil jsem se vůbec dobře. Na nadcházející mistrovství ČR jsem byl již nominován, takže účast v Sedlčanech jsem zvažoval. I přes ne zrovna optimální formu a tělesnou váhu jsem se rozhodl závodit. Závody byly perfektně zorganizované a panovala velmi přátelská atmosféra. Se svými výkony jsem v rámci aktuálních fyzických možností spokojený, až na mrtvý tah, který mi vůbec nevyšel. Druhý pokus 280 kg mi vypadl z ruky těsně před dotažením činky, takže mi zůstal zapsán bohužel pouze základní pokus.

Můžeš popsat, jak ses na závody připravoval? S kým a jak trénuješ?

Nejsem moc zvyklý se cíleně připravovat na závody, vlastně vůbec necvičím jako správný silový trojbojař. Můj trénink není primárně zaměřený na sílu a vypadá tak, že cvičím 5 - 6krát týdně dvě hodiny. Méně je někdy více, ale více je vždycky více. Cvičím split, kdy část roku jedu v jeden trénink velkou a malou partii (20 + 15 sérií), zbývající část roku cvičím dvě velké partie a jednu malou (10 + 10 + 15 sérií), spíše nižší počty opakování. Je to náročné a vyžaduje to 365 dní v roce držet striktní stravu a suplementaci. Trénuji v posilovně Sporting Apis v Praze v Řepích, kde jsou pro mě optimální podmínky.

Která disciplína tě baví nejvíc? Proč tomu tak je?

V poslední době mě nejvíc baví dřep, nejspíš proto, že jsem v něm zaznamenal nejvýraznější zlepšení. Dříve to byl určitě mrtvý tah, v němž se mi ale za poslední dva roky nepodařilo zlepšit a trochu se na něm teď trápím.

Závodíš pouze v divizi RAW, nebo i s vybavením? Co je pro tebe hlavní?

Zavedením RAW divize se pro mě stala IPF z hlediska závodníka atraktivní. Závodím výhradně RAW (bez podpůrného vybavení), o dresech určitě neuvažuji. Za test čisté síly považuji právě RAW powerlifting. Věřím, že pod IPF, na rozdíl od ostatních rádoby federací, zůstanou v rámci RAW divize zachována velmi striktní pravidla a nebude rozšiřováno stávající povolené vybavení.

Jaké máš další plány v sezóně? Co bude vrchol přípravy?

Výkonnostně bych se rád přiblížil v kategorii mužů open elitní výkonnostní třídě (EVT). V kategorii do 83 kg, kde chci startovat, je to 675 kg. Dalším závodem je pro mě mistrovství ČR ve Frýdlantu, a pokud bych byl do druhého místa s nějakým slušným nominačním totalem, rád bych následně závodil na mistrovství Evropy v Plzni a mistrovství světa ve Finsku.


Gabriela Reifová

  • Druhá v absolutním pořadí žen, vítězka sloučené kategorie žen nad 63 kg

Jak se ti v Sedlčanech závodilo? Jsi spokojená se svým výkonem?

Bylo to fajn, jelo se podle časového plánu a prostoru bylo taky dostatek, takže na RAW úplně dostačující. S výkonem jsem i docela spokojená, protože mám za sebou období stagnace a jakéhosi plácání se na místě, takže z mého pohledu to nebyl úplně nejhorší výsledek.

Můžeš popsat, jak ses na závody připravovala? S kým a jak trénuješ?

Původně jsem ani závodit moc nechtěla, protože mám zajištěný postup na republiku z Frýdlantu. Ale povedlo se mi ukecat (moc práce mi to tedy nedalo) kolegyni a kamarádku Lenku Strolenou a Míšu Radovou, aby to zkusily. Jsou to takoví sportovní šílenci, takže hned kývly a k tomu se přidali další dva nováčci Roman Trojan a Vašek Sklenička. Někdo je hlídat musel, takže když už jsem jela, tak přeci nebudu jen koukat. Tréninkový plán jsem de facto žádný neměla. Začnu s ním až teď v listopadu. Chci to všechno soustředit na republiku trojboje s vybavením a hlavně dál posunout bench-press, který se mi letos výrazně zlepšil. Nejčastěji trénuji s Jardou Hodíkem, Péťou Kováříkem a Hankou Takáčovou. S Hankou je to pro mě psychicky hodně náročné. Ukončím spokojeně trénink třeba na 90 % maxima a ona říká: "Nesundávej ty kotouče, já se s tím alespoň rozcvičím." To mám chuť dát tu činku o dírku výš, aby na to nedosáhla. (smích)

Která disciplína tě baví nejvíc? Proč tomu tak je?

Já bych spíš řekla, která mě baví nejméně. Je to mrtvý tah. Je vždycky takový těžký.

Závodíš pouze v divizi RAW, nebo i s vybavením? Co je pro tebe hlavní?

Závodím RAW i s vybavením. Raději závodím s vybavením, většinou totiž zvednu o trošku víc.

Jaké máš další plány v sezóně? Co bude vrchol přípravy?

Vrchol přípravy bude udržet se v kategorii do 72 kg a přiblížit svůj bench-press k výkonu Hanky Takáčové, alespoň na Wilkse. Minulou sezónu se mi povedlo přiblížit se k ní pouze tělesnou hmotností a nebylo to to pravé ořechové. No a ráda bych alespoň trochu pomohla našim mladým začínajícím trojbojařům a samozřejmě i těm starým. (smích)


Petr Klich

  • Druhý v absolutním pořadí juniorů, vítěz sloučené kategorie mužů nad 120 kg

Jak se ti v Sedlčanech závodilo? Jsi spokojený se svým výkonem?

Asi nejlépe, co jsem kdy závodil. Bylo to příjemné prostředí. Můj velký dík patří přítelkyni za podporu a fotodokumentaci. Se svým výkonem spokojený rozhodně nejsem a myslím si, že je pořád co zlepšovat.

Můžeš popsat, jak ses na závody připravoval? S kým a jak trénuješ?

Na závody se nijak zvlášť nepřipravuji, je to pro mě jen test maximálních výkonů na trojbojařských disciplínách. Trénuji většinou sám, plány konzultuji se svým trenérem. Rád používám fullbody tréninky jako Korte apod. Tělo na ně nejlépe reaguje.

Která disciplína tě baví nejvíc? Proč tomu tak je?

Mrtvý tah - je to pro mě test ryzí síly, který se ničím nedá ošidit.

Závodíš pouze v divizi RAW, nebo i s vybavením? Co je pro tebe hlavní?

Závodím v divizi RAW, protože trénuji nejraději bez vybavení a dresy jsou proti mé tréninkové filozofii.

Jaké máš další plány v sezóně? Co bude vrchol přípravy?

Chci se zúčastnit tolika soutěží, co jen půjde.


Michaela Radová

  • Nejlepší juniorka soutěže

Jak se ti v Sedlčanech závodilo? Jsi spokojená se svým výkonem?

V Sedlčanech se mi závodilo dobře, jelikož to byly mé první závody v silovém trojboji, tak je nemůžu srovnat s jinými. Se svým výkonem jsem byla docela spokojená. Největší strach jsem měla z bench-pressu, který jsem na závodech jela potřetí v životě. Sice váha nebyla vysoká, ale věřím, že můj třetí pokus, který byl 45 kg, si dám příště jako základ.

Můžeš popsat, jak ses na závody připravovala? S kým a jak trénuješ?

Má příprava na závody nebyla moc dlouhá. Jednou mi nabídla Gábina Reifová, jestli nechci zkusit silový trojboj. Kývla jsem na to a ona hned vyhrkla datum závodu, což bylo za 14 dní. Jelikož nebylo moc času, neměla jsem šanci toho moc natrénovat. V prvním týdnu jsme se sešly i s Lenkou Strolenou v posilovně na Chodově a Gábina mi vysvětlila všechny povely. Zkusila jsem si dřep, bench-press i mrtvý tah a ona si hned napsala základy. Měla jsem z toho veliký strach, protože vše, co jsem jí ukázala, tak mi řekla, že dělám špatně. Nechaly jsme to tak a sešly se znovu za týden, kdy jsem pilovala techniku. Popravdě se Gábina moc netvářila, že by mi to šlo. Nic jsme už ale nepředělávaly a v sobotu vyjely do Sedlčan. Nakonec mě za výkon Gabča pochválila.

Která disciplína tě baví nejvíc? Proč tomu tak je?

Nedá se říct, která disciplína je pro mě nejoblíbenější, ale nejvíc mě asi baví mrtvý tah.

Závodíš pouze v divizi RAW, nebo i s vybavením? Co je pro tebe hlavní?

Byl to můj první závod v RAW a chtěla bych si časem vyzkoušet i dresy. Teda, to říká Gabča.

Jaké máš další plány v sezóně? Co bude vrchol přípravy?

V plánu je toho hodně, ale nechám to na mé trenérce. Když mi napsala termíny všech závodů, kterých bych se mohla a měla zúčastnit, tak jsem docela koukala. Doufám, že to půjde a budu si moct zazávodit všude a získám tím jistotu a zkušenosti do dalších soutěží.


Mistrovství západních Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji 2014 - fotogalerie


Foto:
Tomáš Pokorný


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra