Reklama:
Zbývá už jen 81 ks kusů!
100 % Whey Protein + 500 g zdarma, vyberte si z 11 příchutí dříve, než dojdou zásoby! Více zde.

Meč Matúša Čáka 2014 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] V příjemném sobotním odpoledni si cestu před nákupní centrum Južanka v Trenčíně našli strongmani z Evropy. Přišli se utkat o trofej na soutěži s názvem Meč Matúša Čáka, o které jsme Vás nedávno informovali. Historická akce, která se zařazuje mezi vůbec první strongmanské akce na Slovensku, se po několika letech vrátila tam, kde začínala - do Trenčína. Pomocnou ruku nám podal pan Vaňo s jeho týmem, a tak se borci střetli před již zmíněným obchodním centrem. Připraveno bylo pět náročných disciplín a byli pozváni borci ze sedmi zemí.

Na start se tak postavil srbský strongman Nemanja Tasič, polský závodník Robert Cyrwus, Rakušan Thomas Hofer, Ukrajinec Konstantin Ilyin, Bělorus Volodymyr Cyfra, čeští závodníci Jirka Žaloudek a Lukáš Svoboda a slovenský borec, nejsilnější Slovák Igor Petrík a překvapivě také Braňo Golier, který se navzdory zranění rozhodl zúčastnit. Devítka borců se tak přišla poprat o vítězství. Na regulérnost akce dohlížel mezinárodní rozhodčí Pavol Guga, který společně s moderátorem Milanem Gabrhelem celou soutěž organizoval a připravil.

Úvodní zápolení patřilo dvěma 150 kilogramů vážícím kufrům a vzdálenosti 30 metrů. Aby to nebylo tak snadné, museli danou trať přejít po 15 metrech s otočkou veprostřed celkové vzdálenosti. Nejrychleji si poradil Cyfra, který se tak nečekaně ujal vedení po prvním testu síly. Hned za ním doběhl do cíle Petrík, třetí místo vybojoval Žaloudek.

Pestré složení soutěžních disciplín potvrdila i v pořadí druhá disciplína - převracení obrovské a hlavně těžké 600 kg pneumatiky. Závodníci měli zvládnout celkem 4 otočení za co nejrychlejší čas. Ten si nakonec připsal Petrík, který už od začátku dokazoval, že přišel na akci výborně připravený a po třetím místě z minulého ročníku se chce v tomto roce utkat o prvenství. Druhý v této disciplíně skončil Cyrwus a třetí místo získal Svoboda.

Třetí disciplína v sobě nesla název celé akce. Strongmani měli přenést téměř 100kilogramový ocelový kalich a následně také 150 kilogramů vážící meč Matúša Čáka Trenčínského, panovníka Váhu a Tater. Rozhodoval opět nejrychlejší čas. Po druhé disciplíně se do akce vrátil Konstantin Ilyin, který vynechal převracení pneumatiky, protože se mu opět vrátilo zranění ramene. Z prvenství se radoval Cyrwus, který se postupně dostával do čela předběžného pořadí. Za ním skončil Svoboda a v první trojici se znovu objevil i Petrík, který tak v prvních třech zkouškách bral vždy medailové umístění.

Jako předposlední v pořadí čekaly na borce schody síly. Tři závaží o hmotnostech 220, 260 a 260 kg bylo potřeba co nejrychleji vyložit na velké železné schody. První trojka závodníků zůstala nezměněná, prohodilo se jen pořadí. Výhru z předposlední disciplíny si připsal Cyrwus, druhý byl Petrík a třetí Svoboda. Do poslední disciplíny tak nastupovali všichni s minimálním bodovým rozdílem.

Závěr patřil vykládání koulí vážících 150, 170 a 190 kg. Ačkoliv se závodníkům body dělily za shodné výkony, vítěz byl jen jeden. Tím se stal při závěrečném testu síly Golier. Závodník, který získal 6 titulů nejsilnějšího Slováka, vyhrál také několikrát Meč Matúša Čáka, si tak nemohl přát lepší závěr soutěže. V konečném zúčtování mu to vyneslo pěkné čtvrté místo.

Bronz si v Trenčíně vybojoval Svoboda. Dvojnásobný nejsilnější Čech a účastník nedávného Arnold Strongman Classic v Madridu tak předvedl vyrovnaný výkon a skončil na třetí příčce. Druhé místo si připsal Robert Cyrwus, který navzdory stíhající jízdě v závěru soutěže nedokázal zvednout závěrečnou 190kilogramovou kouli. To jej připravilo o vítězství. I tak si ale zaslouží respekt po předvedeném výkonu.

Vítězem se prvně v historii soutěže stal aktuálně nejsilnější Slovák - Igor Petrík. Tento Levičan předvedl vyrovnaný výkon, když výrazně nezaváhal ani v jedné disciplíně. Dokazuje všem, že dozrává jako víno a rok od roku vidíme u Igora výkonnostní zlepšení. V této sezóně to dokonce i potvrdil. Igorovi gratulujeme a přejeme mu ještě mnoho úspěchů.Meč Matúša Čáka 2014 - výsledky

poř. jméno body
1. Igor Petrík 38,5
2. Robert Cyrwus 35,5
3. Lukáš Svoboda 33,5
4. Branislav Golier 33,0
5. Jiří Žaloudek 23,0
6. Volodymyr Cyfra 19,5
7. Konstantin Ilyin 17,5
8. Nemanja Tasič 16,5
9. Thomas Hofer 4,0Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Zodiak411 (10:32) • Děkuju moc za ceny :) Jsem rád, že mi tip konečně vyšel po dvou letech :) Chtěl bych se...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
xroll (10:17) • A pokud by si nechal gynekomastii odstranit bylo by to ok? Ne každý kdo sype má gynekom...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
ezio (09:00) • Absolutní vítěz kondiční kulturistiky s gynekomastií? rozhodčí a pořadatelé by se měli...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra