(01/2014)
(02/2014)
(03/2014)
(04/2014)

Pětitisícové saské město Kitzscher hostilo finální závod německých strongmanů, ve kterém se rozhodovalo, kdo bude nejsilnější muž pro rok 2014. Soutěž probíhala smíšenou formou, takže spolu dohromady závodili muži ve váhových kategoriích do 105 kg a nad 105 kg. Z České republiky dostal pozvání vítěz Českého poháru Jiří Tkadlčík, jehož letošní přípravu za podpory společností Survival a Rehband jste mohli sledovat prostřednictvím videologů.

Setkání závodníků se konalo v půl jedné odpoledne, počasí nebylo ten den nic moc, téměř celý den propršelo, ale přítomným divákům ani strongmanům to vůbec na náladě neubíralo. V roli hlavního rozhodčího se představil bývalý německý profesionální strongman Heinz Ollesch, který skončil jako čtvrtý nejsilnější muž na světě v roce 1995.

Jako úplně první ze všech závodníků na první disciplínu šel jediný "přespolňák", tedy Jiří osobně. Osmitunový odtahový vůz s dalším automobilem na sobě se mu podařilo krásně roztáhnout a až do mírného kopečka u konce, kde skončili všichni závodníci, ho k sobě přitahoval jako magnetem. Tahání kamionu Jiřímu na rozehřátí moc nesedlo, a tak skončil v této disciplíně poslední. Nicméně rozdíl mezi posledním a prvním v této disciplíně byl maximálně metr a půl, jelikož, jak už jsem podotkl, konec trasy byl mírně do kopce a všichni strongmani mu, bez ohledu na váhu, podlehli.

Druhou disciplínou byl oblíbený Log Lift, kde si závodník nadiktoval základní váhu a po úspěšném pokusu ji navyšoval. Jiří si na první pokus nechal naložit 130 kilogramů, které zvedl bez zastavení na hrudníku, tedy je přemístil jedním plynulým pohybem, který se nazývá viper press. Na druhý pokus mu bylo přiloženo 10 kg navíc, takže kovová kláda vážila 140 kg, i s touto zátěží se Jiří úspěšně popral a pokus na kládě mu byl uznán jako platný zdvih. Za povzbuzování přítomných diváků se Jiří hecnul a nechal si na poslední pokus naložit 150 kg, které ještě zatím oficiálně na žádné soutěži nad hlavu nedostal. I přes veškerou koncentraci a krásné přemístění kovové monstrum Jirkově snaze o zdvih nad hlavu nakonec odolalo.

Kombinace v podobě přenášení a nakládání čtyř předmětů čekala na strongmany jako další. Jeden sud o váze 100 kg a tři betonové krychle, které vážily 115 kg, měli závodnicí naložit na korbu přistaveného auta. Protože byl závodníků lichý počet, jeden závodník (Jirka) musel běhat a nakládat sám, zatímco všichni ostatní závodili ve dvojicích. Všechny objekty ale naložil během chviličky a patřil tak k borcům s nejrychlejším časem.

Přehazování různě těžkých sudů neboli Keg Toss se moc často nevidí, ale Němci ho na své soutěži měli. Celkem se přehazovalo 5 sudů přes laťku, která byla vysoko 4,5 metru. Až na poslední sud se všechny Jirkovy sudy přes laťku dostaly.

Poslední a nejbrutálnější zkouškou síly byla kombinace, ve které závodníci museli třikrát zvednout 100kg pivní sud nad hlavu, odnést 135kg železné kufry na vzdálenost 15 metrů a dalších 10 metrů do cíle doběhnout se Super Yoke konstrukcí o váze 350 - 400 kg. Několik závodníků disciplínu vůbec nedokončilo. Jiří Tkadlčík ale jedním z nich nebyl! Vymáčkl ze sebe poslední zbytky sil a každé ze třech opakování se sudem nasázel jako po másle. Ihned poté popadl kufry a pelášil s nimi směr Super Yoke, za mohutného pokřiku diváků a jeho kameramana doběhl ke kovové konstrukci, kterou poté donesl s menším zaváháním až do cíle.

Nejsilnějším Němcem se pro rok 2014 stal Michael Blumstein. Jirka ve své kategorii vybojoval krásnou stříbrnou příčku, v celkovém hodnocení pak obsadil místo jedenácté. Momentálně to vypadá, že to byl poslední Jirkův strongman závod v roce 2014. Vy se ale už brzy můžete těšit na poslední videolog, který pro vás právě ladí a připravuje Lukáš Bača. Pokud jste tak ještě neučinili, neostýchejte se a sledujte Jiřího Tkadlčíka prostřednictvím jeho Facebooku