Reklama:

Mistrovství světa v silovém trojboji juniorů a dorostu 2014 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

První zářijový týden se v maďarském městě Oroshaza konalo mistrovství světa v silovém trojboji juniorů a dorostenců. Česká reprezentace měla v ohni tři želízka. Jmenovitě šlo o Davida Lupače, Tomáše Juříčka a Nikolu Štaiglovou.

Dle výsledků asi tušíte, že výprava byla velmi úspěšná. To naznačil i první verdikt trenéra juniorské reprezentace Ondřeje Houžvičky. "Celkově toto mistrovství světa hodnotím rozhodně pozitivně. Hned první večer nám trochu zkazila dojem organizace ubytování naší výpravy, kdy jsme neznali jméno ani adresu hotelu a museli jsme unavení po dlouhé cestě čekat na závodišti. Maďaři bohužel zatím nemají tolik zkušeností s pořádáním velkých mezinárodních závodů, takže se museli s organizací trochu poprat. Během závodů už ale bylo vše v pořádku a šampionát tak probíhal bez problémů."

Níže si probereme, jak se reprezentantům dařilo.


Nikola Štaiglová

  • kategorie juniorek do 57 kg
  • 6. místo - 400 kg (160/100/140)

Jako první se v Maďarsku v kategorii juniorek do 57 kg představila Nikola Štaiglová, která soutěžila v úterý dopoledne. Závodnice vlétla do silového trojboje teprve v prosinci minulého roku. Nejprve zaujala svou soutěžní frekvencí. Někteří si jistě vzpomínají, že se zúčastňovala téměř všech závodů. Nyní se prezentuje jako vyzrálá trojbojařka.

"Nikola je známá svojí pěknou technikou, což ocení i trenéři, kteří musí závodníka při soutěži koučovat. Takový závodník je při svých pokusech jistý a spolehlivý, správná technika je určitou zárukou stálého výkonu," pochválil Nikolu Ondřej Houžvička. "Závodilo se mi celkem dobře, až na tu organizaci, ve které byl chaos. Bylo to úplně něco jiného, než na co jsem zvyklá z našich závodů, kde si člověk mezi disciplínami alespoň odpočine. Na mistrovství světa po odjetí dřepu ihned následovala rozcvička na bench-press," přiznává Nikola Štaiglová, o kterou se staral její trenér Ladislav Marek, že existují rozdíly mezi národními a mezinárodními soutěžemi.

Ve dřepu se jí podařilo zdolat 160 kg, což znamenalo sedmé místo v disciplíně. "Nikole se dařilo především v bench-pressu, kde se nám podařilo vybojovat zlatou medaili. Velkou roli samozřejmě sehrálo i štěstí, ale nikdo z nás zlatou medaili nečekal. Spíše jsme bojovali o bronzovou. Takový výsledek jistě nečekala ani Ruska Ekaterina Osipova, která v kategorii jasně dominovala. V bench-pressu bylo pro ni bohužel 120 kg příliš, tím pádem nezapsala ani jeden platný pokus. Následně stačilo několik neúspěšných pokusů dalších soupeřek, které vynesly Nikolu s jejím bench-pressem 100 kg na první příčku," popisuje celou situaci kolem bench-pressu Ondřej Houžvička. V mrtvém tahu Nikola přiznala, že už jí docházela síla. I tak zapsala slušných 140 kg. V silovém trojboji nasbírala rovných 400 kg, čímž obsadila pěkné šesté místo. Po šampionátu si trojbojařka odpočinku příliš neužije. "Letos bych chtěla jet ještě na pár závodů, dokud jsem v juniorkách. Pak si asi na chvíli odpočinu, už to docela potřebuji. Nejbližší závody mě čekají 27. září, což bude liga družstev. Snad se mi tam bude dařit."


Nikola Štaiglová na mistrovství světa


Tomáš Juříček

  • kategorie juniorů do 66 kg
  • 4. místo - 630 kg (232,5/162,5/235)

V juniorech ve váhové kategorii do 66 kg startoval Tomáš Juříček. Závodník krnovského oddílu měl v letošním roce báječnou sezónu. Urval pro sebe čtyři vítězství na mistrovství České republiky. "Tomáš je velmi klidný a psychicky stabilní závodník, který v sobě dokáže při pokusech probudit zvíře a pořádně zabojovat. Svoji sílu předvedl již v červnu na svých prvních mezinárodních závodech v Jihoafrické republice, kde svým výkonem 552,5 kg RAW (bez vybavení) získal třetí místo. V Maďarsku ale byla konkurence silnější, neboť se jednalo o závody s vybavením, což má delší tradici, a tedy prozatím i kvalitnější závodníky," popisuje Ondřej.

I sám Tomáš přiznává, že se v Maďarsku cítil o něco lépe. "Závodilo se mi dobře, rozhodně lépe než v Africe na mistrovství světa RAW. Byl jsem tam sám, tady v Maďarsku mě doprovázela přítelkyně, možná jsem měl lepší pocity i z důvodu, že je to blíže k domovu," sdělil první dojmy krnovský trojbojař. Ve dřepu výkonem 232,5 kg získal 6. místo. V bench-pressu si o dvě místa polepšil, 162,5 kg stačilo na bramborové umístění. K medaili však chybělo málo. "Výkony byly vyrovnané a druhým úspěšným pokusem 162,5 kg se nám začaly rýsovat naděje na bronz, zatímco zlato a stříbro byly již nedosažitelné. Výkon 162,5 kg by Tomášovi stačil, pokud by Američan James Vang nezvládl vytlačit stejnou váhu, což pro nás vypadalo nadějně, neboť se o ni již dvakrát pokoušel a vždy neúspěšně. Američan byl lehčí, tedy kdyby měli oba závodníci vyrovnaný výkon, medaile by připadla jemu. Nic jsme ale neponechali náhodě a Tomášovi na třetí pokus raději přidali jen 2,5 kg na 165 kg. Bohužel James Vang pak svůj třetí pokus zvládl a zapsal 162,5 kg. Teď už to bylo pouze na Tomášovi, zda vytlačí 165 kg a získá bronzovou medaili. Technická chyba, kdy činka letěla rychle odspodu nahoru, ale ve špatné dráze (příliš nad hlavu, směrem ke stojanu), pokazila Tomášovi pokus a potřebných 165 kg tedy nezapsal. Tomáše to samozřejmě mrzelo, ale zároveň mu to dodalo sílu bojovat při mrtvém tahu," hodnotí Ondřej situaci kolem bench-pressu. V mrtvém tahu se Tomášovi podařilo zatáhnout 235 kg a tím pádem vytouženou bronzovou medaili získat.

V celkovém součtu nasbíral 630 kg a obsadil čtvrté místo. "S výkonem jsem spokojený, zvedl jsem si osobák o 17,5 kg. Pokořil jsem svůj rekord ve dřepu, bench-pressu i v celém trojboji." Tomáš Juříček má už nyní v hlavě další závody. "Má příprava bude směřovat opět na další Evropu a svět, kde se chci umístit v první trojce. Minimálně bych chtěl vyhrát nějaký větší titul. Je jedno, zda by to byl RAW, či equipped závod," sděluje se své ambice krnovský trojbojař, který bude ještě příští rok junior. "Já na tohle mistrovství jet nechtěl, ale přesvědčili mě kluci, ať to zkusím, že za to nic nedám. Měl jsem volný dres na dřepu i bench-pressu. Odzávodil jsem s tím, co jsem měl, takže si myslím, že za další rok bude ten výkon znatelně lepší. Velkou práci odvedl Ondřej Houžvička, který mi poradil a trávil se mnou celé závody. Je to reprezentační trenér, jak má být," zakončuje hodnocení šampionátu Tomáš.


Tomáš Juříček na mistrovství světa


David Lupač

  • kategorie juniorů nad 120 kg
  • 1. místo - 1090 kg (450/300/340)
  • absolutní mistr světa juniorů
    (605,82 bodů Wilkse)

Největší očekávání a ambice byly vkládány do Davida Lupače. Nebylo se ani čemu divit, v letošní sezóně vítězil a překonával rekordy v podstatě na požádání. Každý závod se zlepšoval, a tak nebylo pochyb o tom, že bude v Maďarsku bojovat o další titul. "V sobotu, kdy David závodil, byli na šampionátu kromě mě také reprezentační trenér Petr Slanička a ruský reprezentační trenér juniorů Mikhail Frolov. Ten tvořil pro Davida celý předsoutěžní tréninkový plán a konzultoval s ním jeho přípravu. Petr i Misha se našemu hlavnímu závodníkovi celou dobu aktivně věnovali, především při plánování pokusů, rozcvičky, ale i malých detailů. Petr byl také pro Davida nepostradatelný při dřepech, kdy na něj 'řval' dosažení hloubky. Pro závodníka v podpůrném dresu je náročné odhadnout dostatečnou hloubku u dřepu a byla by škoda mít zbytečně neplatný pokus, nebo se naopak vysilovat hloubkou až příliš velkou. Já měl zase na starost motání bandáží, na které je David ode mě zvyklý již z tréninků a navíc říká, že je zvládnu namotat velmi napevno. Občas trochu sténá, že ho to bolí a že je utahuji až moc. Kdyby tak věděl, že jsem je jen o pár dní dříve motal statečné slovenské závodnici Ivetě Jurčíkové ještě tvrději než jemu," sděluje Ondřej Houžvička detaily ohledně vystoupení Davida.

Byl to právě dřep, který našemu nejlepšímu trojbojaři náramně vyšel. "První pokus na 420 kg byl lehký a cítil jsem, že mám formu a že bych mohl zvednout něco velkého. Druhý pokus na 440 kg mi tak úplně nesedl, ale naštěstí byl platný, a tak jsem mohl nahlásit třetí pokus na 450 kg, kterým jsem se pokoušel o nový osobní a zároveň český rekord. Tento pokus se mi povedl, a i když bylo 450 kg těžkých na zádech, tak jsem se poměrně lehce zvedl," hodnotí David výkon ve dřepu, ve kterém získal zlatou medaili. V bench-pressu předvedl trojbojař sice standardní výkon a získal také stříbrnou medaili, ovšem někdo možná čekal i vyšší číslo. "Po dřepu mě bolely lokty, ale v rozcvičovně to bylo dobré, tak jsem základ, který jsme zvolili na 300 kg, nesnižoval. Rozhodčí dával hodně dlouhé stopky a spousta závodníků se zachraňovala až na poslední pokus. Mně se naštěstí povedlo první pokus zapsat, i když to byl snad nejtěžší bench-press, který jsem letos šel. Další dva pokusy na 307,5 kg byly neúspěšné," komentuje David. Mrtvý tah byl v podání Davida velkým otazníkem. Už nějakou dobu na téhle disciplíně stagnuje, ovšem nyní změnil dres. Nepoužívá již Velocity od Titanu, nýbrž Metal Deadlifter. Jak se ukázalo, změna dresu byla dobrým krokem. "První pokus 320 kg byl lehký a tímto pokusem jsem si zajistil vítězství v kategorii. Druhým pokusem na 340 kg jsem útočil na vítězství v absolutním pořadí, což je pro mě velký výsledek a takový cíl, kterého jsem chtěl dosáhnout. Poslední pokus na 350 kg už se mi zvednout nepodařilo. Asi už chyběla motivace, měl jsem takový ten pocit, že už nemusím. To asi rozhodlo." Výsledným totalem 1090 kg se stal jednoznačným vítězem kategorie nad 120 kg. Zároveň je novým absolutním mistrem světa juniorů. "Jde o nový český rekord, posbíral jsem 605 bodů Wilkse, což byl taky můj cíl. Ještě žádný český závodník nedal přes 600 bodů, a tak jsem chtěl být první."

Asi mi dáte za pravdu, že po všech těch letošních vítězstvích a předvedených výkonech není pochyb o tom, kdo je pro letošní rok nejlepším juniorem planety. Tímto závodem zároveň jeho kariéra v mládežnických kategoriích končí. I když věkem bude junior až do konce prosince, už teď asi můžeme říct, že se jedná o nejlepšího mládežnického powerliftera, který kdy vstoupil na české trojbojové pódium. Nyní ho čekají souboje v mužích s těmi nejlepšími, jakými jsou například Carl Ingvar Christensen, Andrey Konovalov a další.


David Lupač na mistrovství světa


Foto:
http://powerlifting.cuscz.cz/
www.facebook.com

Video:
www.youtube.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

12.09.09:47Jakub Šubrt - Perfektní výkony, Davide gratuluji...a to je jen začátek :..+8
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 7 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra