Reklama:
Proteinová svačinka Protein Break v akci 1+1!
Dokonalé kompletní jídlo s výjimečným složením. Více zde.

Strongman Champions League
Györ 2014 - reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman


Městská radnice
Strongman Champions League patří mezi nejprestižnější soutěže na světě, účastní se jí ti nejsilnější muži z naší kulaté planety. Minulý čtvrtek na soutěži po delší době zavlála česká vlajka. Poslední účast závodníka z České republiky byla v loňském roce v Košicích, kde závodil Lukáš Svoboda. Ve čtvrtek se v Maďarsku ukázal díky podpoře města Sušice profesionální strongman Jiří Vytiska. Již zmiňovanou celosvětovou show hostilo město Györ, česky zvané Ráb, ležící u severozápadní strany hranic. Počet obyvatel se pohybuje kolem 135 tisíc, a proto se Ráb řadí na pozici šestého nejlidnatějšího města Maďarska. Relativně malé centrum skýtá mnoho nádherných historických zákoutí a budov, svým vzhledem a stylem připomínajících uličky Starého Města v Praze. Závod se konal celkem na třech místech - u nákupního centra ETO Park, před krásnou městskou radnicí a na Széchenyiho náměstí. Centrum je opravdu hezké, to se ovšem úplně nedá tvrdit o předměstí, jelikož Ráb je průmyslové město, a tak po okolí vidíte většinou továrny nebo jiné industriální budovy. Všichni jezdí jako Maďaři, takže si člověk musí za volantem opravdu dávat pozor, aby to do něj někdo nenapálil. To se nám naštěstí nestalo, takže jsme ve čtvrtek kolem páté hodiny odpoledne přijeli do hotelu WHB, kde bylo připraveno ubytování. Závodníky měl na starost Ádám Darázs, bývalý vzpěrač a strongman, který je několikanásobným nejsilnějším mužem Maďarska. Účastnil se více než 400 závodů, což je opravdu obdivuhodné. Po zapsání a ubytování v hotelu jsme se sešli dole na recepci, získali potřebné informace o místě konání večeře a vyrazili se podívat do centra. Po krátké prohlídce města jsme vyrazili do restaurace Křišťál, kde na závodníky čekal vývar a řízek s hranolky. Po večeři jsme odjeli zpět na hotel, abychom si všichni dopřáli vydatný spánek, Jirkův se konal asi do páté a můj do půl šesté ráno. Prvními dvěma návštěvníky ranního bufetu jsem však byl já a finský závodník Jarno Kirsela, který do sebe hodil jen banán a kávu, což mi u strongmana moc nesedělo, ale později jsem zjistil, že je nachlazený, takže asi neměl moc chuť k jídlu.


Jiří Vytiska
To se ovšem nedalo říct o našem Jirkovi, kterému maďarský závodník Akos Nagy nechal připravit velkou vaječnou omeletu. Po snídani jsme se přesunuli před poloprázdný obchodní dům ETO Park k prvním dvěma disciplínám. Na místě jsme byli kolem 11:00 a sledovali, jak se připravují jednotlivé disciplíny. Asi půl hodiny před začátkem se závodníci sešli, protože jeden z pořadatelů a zároveň soutěžících měl menší problém - nebyl dostatek peněz na prize money. Bylo domluveno, že Akos do závodu vloží určitý finanční obnos a ředitel soutěže Marcel Mostert doplatí zbytek, bohužel těsně před závodem Akos zjistil, že je o nějaké to euro kratší, což se závodníkům vůbec nelíbilo. Rozhodnout, zda se bude závodit, nebo se všechno zruší, měli strongmani mezi sebou, ale nikdo se k tomu moc neměl, většina z nich se jasně vyjádřit nechtěla. Spíše po sobě vrhali různé pohledy a zamyšleně přešlapovali na místě. Po nějaké době se problém vyřešil, nějaké peníze se nakonec sehnaly, ale určitě jich nebylo tolik, kolik by si závodníci představovali. Všechno bylo ujasněné a za chvíli se mohlo jít na závod. Závodníci se začali rozehřívat, nechali se mazat hřejivou mastí od svých drahých poloviček, rozcvičovali se a zahřívali před prvními dvěma brutálními disciplínami.

Car Deadlift

Jako první na závodníky čekal Car Deadlift s přední částí automobilu. Když si to šla vyzkoušet rakouská hvězda Martin Wildauer, který mimochodem zvedl 400 kg na mrtvý tah v pouhých 19 letech, zeptal jsem se ho, kolik je podle něj soutěžní váha v tahu. Řekl, že se podle něj pohybuje někde kolem 340 až 360 kilogramů. Strongmani si vylosovali závodní čísla, televizní štáb Eurosportu se rozmístil a diváci se přitiskli k zábranám kolem soutěžního placu. Protože bohužel nemám tabulky s jednotlivými disciplínami a jejich bodování, budu zde vypisovat jen výkon našeho závodníka Jiřího. Celkově bylo 12 závodníků, náš borec si vylosoval číslo 11, tím pádem šel na disciplínu jako poslední s dvanáctým v pořadí, protože až na jednu disciplínu závodili vždy 2 siláci najednou. Byly povoleny veškeré pomůcky, takže trhačky, dres a samozřejmě opasek. V dresu závodil pouze Lauri Nami, kterého ale trápilo zranění nohy, takže se mu v závodě nedařilo. Jirka celkově udělal 4 krásná opakování, bohužel kvůli menší chybě rozhodčího, který si na poslední chvíli rozmyslel mávnutí rukou, aby závodníkovi dal signál platného pokusu, zapsal pouze 3 opakování. Vítěz dal, tuším, neskutečných 16 nebo 17 opakování, ostatní se drželi v těsném závěsu za ním, ale to už všechno budete moci zhlédnout zhruba za měsíc na Eurosportu (datum vysílání ještě upřesníme).

Bus Pull

První disciplína Jirkovi úplně nesedla, ale chuť si spravil na té druhé. Tahání kolosálně velkého, 20 tun těžkého autobusu jen v popruzích už je pořádný mazec. V tomto případě se hodilo využít téměř 150 kilogramů hmoty, kterou na sobě Jirka nosí. Než se ale mohlo začít s druhým úkolem, ladila se pozice autobusu, tomu se totiž po testovací jízdě nechtělo hýbat. Nějakou chvíli stál na místě, přesněji řečeno stál na rozehřátém asfaltu, a tak když šel první závodník tahat, monstrum se nepohnulo ani o centimetr. Rozhodčí proto nechali autobus posunout z původního místa. Kdyby se dali medvědi ochočit a tahali něco v popruzích, mezi nimi a Jirkou by nebyl tak velký rozdíl. Náš borec ulovil sedmý nejrychlejší čas - 28 vteřin. Jakmile závodníci autobus dotahali, opravdovým kvapem se složily zábrany a bannery, které putovaly na další místo konání - před městskou radnici.


Jiří Vytiska
Chlapci se přesouvali poprvé společně, a to autobusem, přesně tím, kterému ještě před chvílí dělali sami hlavní pohon. Panovala uvolněná a příjemná atmosféra, všichni si povídali a smáli se, jako by jeli na školní výlet do přírody. Tohle byl ale spíš takový menší výlet do pekla. Odtud pravděpodobně pocházel i řidič autobusu, protože zaparkovat do protisměru na přechodu pro chodce a přitom přejet 6 silničních pruhů a jednu křižovatku v centru města, to chce notnou dávku drzosti nebo velice laxního přístupu k životu. Jak už jsem zmínil výše, třetí disciplína se konala před opravdu krásnou "chalupou", jak Jirka nazval onu skvostnou barokní stavbu.

Frame Carry

Na Frame Carry, tedy na přenášení ohrady, se sešel početný dav, jenž lemoval bariéry po celém obvodu. Skutečně pěknou atmosféru si závodníci nejvíce museli užít při nástupu s vlajkami v národních barvách. Ohromný Rakušan Martin Wildauer pronesl: "Nesnáším běhat s lehkými váhami." Normální smrtelníci 280 kilogramů vážící kovovou konstrukci nemají šanci ani zvednout, natož s ní běžet 40 metrů. Ovšem profesionální strongmani jsou zvyklí i na mnohem větší zátěž, proto jsme v podání několika závodníků mohli vidět opravdu raketový sprint. Jiří byl na ohradu natěšený a bez problémů s ní 40 metrů zaběhl. Hned po doběhnutí posledních dvou závodníků se opět vše rychle uklidilo a přesouvalo na kousek vzdálené a místními obyvateli zaplněné Széchenyiho náměstí.

Forward Hold

Zbytky sil vymáčkly ze závodníků poslední dvě disciplíny, které zahřály jejich ramenní svaly připomínající bowlingové koule. Předposlední disciplínou bylo držení v předpažení. Takzvaný Forward Hold je úkol, kdy závodník musí držet závaží v natažených pažích na úrovni očí, váha držených baterií se pohybovala kolem 30 kilogramů. Jirka ukázal, že by nějakou dobu mohl fungovat jako držák na prádlo, protože se závažím vydržel stát úctyhodných 37 vteřin, čímž se řadil na osmé až deváté místo.

Viking Press


Jiří Vytiska s manželkou
Viking Press byl poslední úkol. Na jeho konstrukci se dá jako závaží použít téměř cokoliv, od posilovacích kotoučů přes lidi až po čtyřkolky, nicméně na maďarském "véčku" byly položeny dva koše plné kamení. Na poslední disciplínu jsem kameru lehce opřel o zábradlí a rozhodl se na Jirku řvát, co to jen šlo, abych ho hecnul, takže pokud bude pak ve videu, které pro Vás chystáme, záběr lehce mimo, omlouvám se. Jiří Vytiska ze Sušice se do toho pořádně opřel a nasekal se 160 kilogramy skvělých 8 opakování! Tím na svém debutu v Champions League vybojoval deváté místo. Za deset minut po skončení se konalo vyhlášení vítězů na vedlejším pódiu, kam se pomalu začaly štosovat metráky masa v podobě strongmanů.

První místo vyhrál polský závodník Krzysztof Radzikowski, jemuž pohár předal osobně starosta města Györ. Druhé místo získal srbský Ervin Katona a třetí místo připadlo slovinské superstar v podobě mladičkého pouze jednadvacetiletého Matjaže Belšaka, který i přes svůj nízký věk disponuje neskutečnou silou. Večer se nezadržitelně blížil, stejně jako se blížila poslední společná večeře, kde se podávalo národní maďarské jídlo - gulášová polévka s hovězím masem a Cordon bleu se salátem. Závodníci při večeři hýřili vtipem a nešetřili vzájemnými vtípky. Nezbývalo než se rozloučit a vyrazit zpět domů 450 kilometrů. V blízké budoucnosti se můžete těšit na video ze závodů a cesty, které jsem s Jirkou natočil.


Strongman Champions League Györ 2014 - výsledky

pořadí jméno země body
1. Krzysztof Radzikowski Polsko 51,0
2. Ervin Katona Srbsko 46,5
3. Matjaž Belšak Slovinsko 44,0
4. Martin Wildauer Rakousko 41,5
5. Dainis Zageris Litva 40,0
6. Saulius Brusokas Litva 39,0
7. Akos Nagy Maďarsko 28,5
8. Horozík Gábor Maďarsko 27,5
9. Jiří Vytiska Česká Republika 22,5
10. Jarno Kirsela Finsko 17,5
11. Lauri Nami Estonsko 17,5
12. Marcos Ferrari Brazílie 11,5


Strongman Champions League Györ 2014 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

05.09.17:47šmajdy - Dobře Jiří jen tak dál !!! Taky se těším až tě uvidím n..
02.09.18:53Liny - Jirka je fakt borec videěl jsem ho v Ttnově na Strongman. ..
02.09.18:16vyki1 - Díky. tohle přeju zažít každému strongmanovi.Podle stránek..
02.09.17:50mirous - Jiřina je sympaťák a borec!!! Už se těším až tě uvidím na..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYbazar Fitness pomůcky
Nabízím k prodeji používané, ale v dobrém stavu fitness pomůcky: 1 kg činky - k dispozici 28 kus...
bazar Posilovací stroje - výprodej
Prodám stroje ve výborném stavu: Stroj na břicho-poloha leh 14.900,- Stroj na záda 4.900,- Sto...
bazar Časopisy M&F + Svět kulturistiky
Nabízím časopisy M&F + Svět kulturistiky. (Bez plakátů) Cena dohodou. Brno. Svět kulturistiky 2000 - 3 2001 - 1, 3, 4, 5, 6 2003 - 10 M&F 2000 - 11 2001 - 3, 7, 8, 9, 10, 12 2002 - 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12 2003 - 1, 3, 4, 5, 8, 11 2004 - 2, 7, 10, 11
bazar ROGUE echo bike
Prodávám ROGUE ECHO BIKE - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu doložit doklad o...
bazar Concept2 D PM5/černý
Prodávám Concept2 D PM5/černý - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu předat dokla...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra