Reklama:

Strongman Žluté lázně 2014
- výsledky, reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Uplynulou srpnovou sobotu se v Praze konal finální závod Českého poháru strongmanů, tedy seriálu závodů pro amatérské strongmany. Předpověď počasí hlásila přeháňky a oblačnost, ale nakonec bylo hezky, s výjimkou malé, asi pětiminutové přeháňky, která však soutěž nijak neovlivnila. Závod se uskutečnil ve Žlutých lázních v pražském Podolí společně s akcí Nejlepší z nejlepších, na kterou jsme Vás prostřednictvím našeho webu několikrát zvali. Návštěvníci Žlutých lázní se mohli těšit na spoustu workshopů, kromě závodu strongmanů se také mohli podívat na CrossFit a Hardcore tréninky, MMA, zumbu, exhibiční vystoupení kulturistů, shybování Jana Kareše a další sportovní akce. Rád bych předem poděkoval kolegyni Lucce Žemberyové za pořízení krásných fotek z této akce.

Pro strongmany byl vyhrazen malý travnatý plácek, na kterém se odjely následující disciplíny - zdvih obřích jednoručních činek, zdvih klády, mrtvý tah s autem a zdvih říčního kamene. Přenášení kufrů a kovové konstrukce Super Yoke se pak konalo na písčitém lemu kolem zmíněné travnaté plochy. Závod pořádali Vojtěch Dolejší, Jiří Tkadlčík a Martin Sůva, rozhodčími pak byli český profesionální strongman Jiří Vytiska s Vojtěchem Dolejším. Moderování sobotních strongmanů jsem se ujal já. Do areálu se jednotliví borci začali sjíždět kolem jedenácté hodiny dopoledne. Jako na každém závodu se došli zapsat a nafasovat soutěžní trička. 23 závodníků se po nezbytných administrativních záležitostech v klidu mohlo soustředit na start soutěže, který byl naplánován na 13:00. Před závodem bylo avizováno, že vzhledem k většímu počtu účastníků proběhne po druhé nebo třetí disciplíně eliminace, ze které postoupí jen 13 nejlepších závodníků. Těsně před startem pak rozhodčí rozdal pokyny k jednotlivým disciplínám a mohlo se začít.

Dumbbell Lift

Na začátku každého závodu většinou bývají tlakové disciplíny a ani závod v Praze nebyl výjimkou. Zdvih tří obřích jednoručních činek s tlustou osou o váze 60, 70 a 80 kilogramů byl prvním testem síly. U atypicky velkých a těžkých jednoruček je velice důležitý balanc, abyste udrželi činku co možná nejstabilněji na rameni a pak ji za pomocí tlakové síly ramen, nohou, nebo obojího dostali nad hlavu. Potřebnou kombinaci síly, rychlosti a balance převedl Jiří Tkadlčík, když si se všemi třemi kousky poradil v čase 18,66. Druhý nejrychlejší v této disciplíně byl Jaroslav Dvořák, který si s jednoručkami pohrál v čase 20,81. Třetí místo si v první disciplíně těsně zajistil Vladimír "Keba" Jeřábek s časem 22,28, když o dvě desetiny předstihl čtvrtého Martina Sůvu. Ondřej Jakša (29,47) a Jaroslav Švejda (59,00) byli poslední dva závodníci, jenž dokázali zdolat všechny tři jednoručky. Ostatním se podařilo zdolat buď jen první dvě, nebo žádnou.

Super Yoke

Po první disciplíně se závodníci přesunuli z travnaté části na tu písečnou, kde na ně čekal 320 kilogramů vážící Super Yoke, který měli soutěžící přenést na vzdálenost 20 metrů. Nejrychlejší fofr s brčálově zelenou konstrukcí předvedl Jaroslav Švejda, když celou vzdálenost zasprintoval v čase 11,09. Jen o vteřinu později došel do cíle vítěz předchozí disciplíny Jiří Tkadlčík. O třetím místě opět rozhodovaly desetiny sekundy. Třetí nejlepší v přenášení těžkého břemene na zádech byl Ondřej Zadžora (14,12) a David Štrombach (14,22) bral hned po něm čtvrté místo. Druhá disciplína už sedla více závodníkům, i přesto se ji však devíti borcům dokončit nepodařilo.

Log Lift

Pro hrstku závodníků byla třetí disciplína rozhodující, protože byla eliminující. To znamenalo, že 10 nejhůře bodovaných závodníků už na poslední 3 disciplíny nenastoupí. Třetí zkouškou síly byl Log Lift na maximální váhu. Startovní váha kovové klády pro všechny závodníky byla 115 kg, po každém úspěšném zdvihu se hmotnost navyšovala o 10 kilogramů až do 135, poté se navyšovala už jen o 5 kg. Zdvih klády nebyl nijak časově limitován, ale kontakt s podloženými pneumatikami byl brán jako konec pokusu. Se základní vahou si nedokázalo poradit 11 závodníků. Vojtěch Krejčí, Lukáš Kadlec, Mari Zvrtek a Milan Ondruška zvládli shodně zvednout 115 kg. Čtveřici Martinovi Sůvovi, Petrovi Pastyříkovi, Davidovi Štrombachovi a Ondřejovi Zadžorovi se podařilo vytlačit 125 kg. Pro Ondřeje Jakšu a Jaroslava Švejdu byla hraniční váha 135 kg. První místo si rozdělili trojbojaři Jiří Tkadlčík a Vladimír Jeřábek, když oba zvládli zvednout zátěž 145 kg.

Car Deadlift

Z organizačních důvodů ve Žlutých lázních bylo možné na Car Deadlift použít pouze dvě značky automobilů - Mini Cooper nebo BMW. Protože divácky atraktivnější je vždy větší auto, pořadatelé se rozhodli hledat vůz v kruzích BMW, které přeci jen poskytují větší vozy. Sponzor akce bezpečnostní agentura Centr Group do závodu zapůjčila jedničkové BMW, které je sice oproti Mini jen o půl metru delší, ale minimálně působí mohutněji a v názvu nemá "mini". :) Ještě před začátkem závodu se proto uvažovalo o přiložení závaží do kufru, aby auto bylo těžší. To ovšem po zkušebních mrtvých tazích nepřipadalo v úvahu, protože váha zadní nápravy tohoto bílého "šmudlíka" měla přes 310 kilogramů! To je na amatérské strongmany opravdu hodně, což se bohužel hned projevilo, když z postupujících třinácti závodníků zapsali platná opakování jen dva strongmani. Oba dva jsou mistry světa v mrtvém tahu, jednalo se o Vladimíra Jeřábka s Jiřím Tkadlčíkem. Kdo disciplínu nakonec vyhrál? Za mohutného potlesku a jásotu přihlížejících diváků ji vybojoval Jiří Tkadlčík, který auto zvedl celkem pětkrát. Vladimír Jeřábek předvedl taktéž famózní výkon, když sněhobílé BMW zvedl čtyřikrát.

Farmer’s Walk

Tradiční disciplína v netradičním podání. Druhou disciplínou, která se konala na písečné části lemující travnatou plochu, bylo přenášení metrákových kufrů na vzdálenost dlouhých 65 metrů. Běžet s kufry se nechtělo Jaroslavovi Švejdovi, který se rozhodl, že si dá trasu sprintem, zvládl to za 22,09 a získal tak prvenství v předposlední disciplíně. O necelou jednu vteřinu pomalejší byl Vladimír Jeřábek, který díky tomu obsadil druhou pozici. Třetí nejrychlejší nebyl nikdo jiný, než usměvavý běžec z Václaváku Martin Sůva (23,31). Ostatní závodníci zvládli trasu v rozmezí 24 až 40 vteřin, podrobněji si to můžete prohlédnout v přiložené tabulce. Tři nebo čtyři závodníci hodili na cílové čáře krásnou žabku, musím ale vyzdvihnout tu nejkrásnější a nejrozmanitější, ta se povedla Jaroslavovi Dvořákovi, za což sklidil velký potlesk od přihlížejících diváků. Nikomu se nic nestalo.

Stone Lift

Českou premiéru na závodech strongmanů má za sebou disciplína Stone Lift neboli zdvih kamene. 105 kilogramů vážící nepravidelný říční oblázek měli závodníci dostat nahoru nad hlavu tolikrát, kolikrát to během jednominutového limitu zvládnou. Metrákový balvan neměl žádná madla, a proto k dostání nad hlavu bylo zapotřebí pravé surové strongman síly. Demonstraci poslední disciplíny si přišel vyzkoušet i český profesionální strongman Michal Tichý, který zdvih kamene divákům ukázal jako první. Ze soutěžících pak předvedl neskutečných 6 opakování Martin Sůva a získal tím prvenství v poslední disciplíně. 5 opakování a taktéž skvělý výkon ze sebe vydal David Štrombach. Třetí místo se pak dělilo mezi Ondřeje Zadžoru a Jiřího Tkadlčíka, kteří kámen zvedli shodně čtyřikrát. Jiří Marek, Jaroslav Švejda a Vladimír Jeřábek zvládli kámen dostat nad hlavu jedenkrát. Ostatní závodníci nedostali žádné body, protože kámen nad hlavu zvednout nedokázali.

Bylo dobojováno, sčítaly se poslední body, vypisovaly se diplomy a připravovaly se ceny. Během krátké chvíle se začalo s vyhlašováním výsledků, při kterém se 23 borců z různých koutů ČR začalo formovat do řady. Vítězem pražského závodu se stal pětadvacetiletý trojbojař, strongman a všeuměl Jiří Tkadlčík, který po vyhrání Českého amatérského poháru získal status profesionálního strongmana.

Závody se konaly za podpory pana doktora Georgise Patenidise, Jana Kareše, baru M1 Lounge, časopisu Muscle&Fitness, společností Centr Group, a. s., a Uncle Sam, a. s., a Fitness Victory, kterým tímto děkujeme. V neposlední řadě patří poděkování Jiřímu Vytiskovi za účast a vybavení, stejně tak Točné za zapůjčení vybavení, dále pak patří všem, kteří se podíleli na organizaci i průběhu závodu. V nadcházejících dnech se můžete těšit na rozhovor s čerstvým vítězem Jiřím Tkadlčíkem a v blízké budoucnosti pak na reportáž v České televizi.


Strongman Žluté lázně 2014 - výsledky jednotlivých disciplín

jméno Dumbbell Lift
60, 70, 80 kg
Super Yoke Log Lift Car Deadlift Farmer's Walk Stone lift
Jiří Tkadlčík 3 (18,66) 12,12 s 145 kg 5x 24,13 s 4
Vladimír Jeřábek 3 (22,28) 20,87 s 145 kg 4x 22,97 s 1
Jaroslav Švejda 3 (59,00) 11,09 s 135 kg x 22,09 s 1
Martin Sůva 3 (22,41) 26,69 s 125 kg x 23,31 s 6
Ondřej Zadžora 2 (12,00) 14,12 s 125 kg x 24,09 s 4
David Štrombach 1 (6,00) 14,22 s 125 kg x 26,00 s 5
Ondřej Jakša 3 (29,47) 29,19 s 135 kg x 34,47 s x
Milan Ondruška 2 (16,00) 26,06 s 115 kg x 33,16 s x
Marian Zvrtek 2 (17,00) 26,56 s 115 kg x 30,78 s x
Petr Pastyřík 2 (23,00) 19,37 m 125 kg x 32,47 s x
Lukáš Kadlec 1 (7,00) 29,19 s 115 kg x 30,75 s x
Jaroslav Dvořák 3 (20,81) 15,98 m x x 40,40 s x
Jiří Marek 2 (18,00) 36,56 s x x 36,22 s 1
Vojtěch Krejčí 2 (12,00) 5,45 m 115 kg - - -
Lukáš Kamenský 1 (7,00) 36,41 s x - - -
Petr Marek 2 (22,00) 12,07 m x - - -
Roman Grigar 1 (5,00) 11,27 m x - - -
Josef Makovský 1 (33,00) 47,59 s x - - -
Petr Klich x 44,78 s x - - -
Jaromír Šruc 1 (8,00) 6,35 m x - - -
Vladislav Kučera x 11,19 m x - - -
Zdeněk Tuháček x 6,74 m x - - -
Petr Štyndl x 5,58 m x - - -

Poznámky:
- údaj v závorce uvádí čas, za který se závodníkovi podařilo disciplínu nebo její část dokončit
- pokud závodník v limitu dokončil celou dráhu, je uveden jeho čas (s), pokud se do časového limitu nevešel, je uvedena vzdálenost, kterou se mu podařilo zdolat (m)
- "x" značí nezvládnutí disciplíny nebo její části

Strongman Žluté lázně 2014 - konečné pořadí

pořadí jméno hmotnost body
1. Jiří Tkadlčík 105 kg 130,0
2. Vladimír Jeřábek 125 kg 124,5
3. Jaroslav Švejda 133 kg 102,5
4. Martin Sůva 110 kg 97,5
5. Ondřej Zadžora 124 kg 95,5
6. David Štrombach 130 kg 87,5
7. Ondřej Jakša 109 kg 67,0
8. Milan Ondruška 130 kg 61,5
9. Marian Zvrtek 110 kg 61,5
10. Jiří Marek 100 kg 55,0
11. Petr Pastyřík 110 kg 53,5
12. Lukáš Kadlec 110 kg 53,5
13. Jaroslav Dvořák 105 kg 42,0
14. Vojtěch Krejčí 124 kg 31,0
15. Lukáš Kamenský 108 kg 21,5
16. Petr Marek 96 kg 20,0
17. Roman Grigar 96 kg 17,0
18. Josef Makovský 102 kg 16,0
19. Petr Klich 113 kg 11,0
20. Jaromír Šruc 101 kg 10,0
21. Vladislav Kučera 105 kg 5,0
22. Zdeněk Tuháček 100 kg 4,0
23. Petr Štyndl 120 kg 2,0


Strongman Žluté lázně 2014 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

21.08.23:26Turakam - hlavne je tkadlčík borec na pohľadanie, môže si dať cez hr..+2
21.08.22:57raw - Kazdy clovek ma jine mysleni a nazory.. je to kazdeho vec ..
20.08.14:26Jirka Kalous - Jirka Tkadlčík vypadá v opravdu dobré formě. Ale ten jeho ..+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra