Více zde.

Šumavský strongman 2014
- reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Na Sušickém náměstí se za podpory mnoha sponzorů a především Strongman klubu Sušice uskutečnil v sobotu 5. července další ročník závodů nejsilnějších mužů České republiky. Šumavský strongman byl letos řazen do kategorie open, a proto jsme na místě mohli vidět jak profesionály Čestmíra Šímu, Lukáše Svobodu, Pavla Zadražila, Josefa Mazače, Radka Patáka, Michala Tichého, Jiřího Dejmala a především sušického vždy vysmátého Jiřího Vytisku, tak i amatéry Jiřího Tkadlčíka, Jaroslava Švejdu, Mariho Zvrtka, Davida Štrombacha a Milana Ondrušku. Celkem se tedy do Sušice sjelo 13 fyzicky zdatných borců z celé České republiky.

Plácek vyhrazený pro strongmany byl ze všech stran osetý místními obyvateli a fanoušky, a aby všichni viděli, musel moderátor akce Leoš Kubeš párkrát zasáhnout svým charismatickým hlasem a dát jasně najevo, že na závodní ploše budou pouze závodníci, rozhodčí a přikrčení fotografové. O časomíru a kontrolu správného provádění jednotlivých disciplín se staral rozhodčí František Bauer, bývalý strongman, který na popud výše zmíněného Leoše Kubeše všem ukázal, že na to pořád má, když bez rozcvičení otočil půltunovou pneumatiku, jako by si ji dával pravidelně k snídani.

Overhead Medley

Závodní disciplíny byly opravdu pestré a neušetřily ničí slabinu. První disciplína byla tlaková kombinace, ve které museli závodníci v časovém limitu 90 vteřin zvednout 70kg činku, 90kg činku, 135kg tlustou osu a 150kg kovovou kládu. Pouze pěti závodníkům se podařilo dokončit celou disciplínu. Nejlepší kombinaci tlakové síly a hbitosti předvedl obrovský 165 kg vážící Čestmír Šíma, a proto jako první zahájil vedení tabulky. Druhé místo v této disciplíně patřilo 145kg Lukášovi Svobodovi a třetí příčku vybojoval Radek Paták, který se po delší odmlce vrací na profesionální scénu. Dokončit všechny tlaky dokázali ještě Josef Mazač a Pavel Zadražil.

Farmer´s Walk + Super Yoke

Kombinace, kombinace a zase kombinace. Jen tímhle způsobem otestujete všechny kvality a zkušenosti strongmanů, jejich vůli a nezdolnost. Druhou kombinací bylo přenášení 150kg kufrů a 350 kg vážící kovové konstrukce zvané Super Yoke. Dráhu 20 metrů tam s kufry a 20 metrů zpět se Super Yokem zvládli kromě dvou závodníků všichni. Přenášení kufrů na určitou vzdálenost se nazývá farmářská chůze, ale některým závodníkům to moc nevonělo, a proto se rozhodli vytvořit speciální odnož zvanou farmářský sprint.

První část kombinace nepřekvapivě vyhrál mostecký Michal "Bolt" Tichý, kterého diváci skoro ani nestihli za těch 8 vteřin zahlédnout. Pod 10 vteřin se ještě vtěsnal Radek Paták, a to se šťastnou devítkou. Ostatní závodníci měli v první části rozmezí 10 až 49 vteřin.

Druhou část druhé disciplíny a tím pádem i celkové vítězství v kombinaci vyhrál Lukáš Svoboda, který se rozhodl sprintovat nejen s kufry, ale i s 350kg konstrukcí, když s ní zaběhl čas 27 vteřin. Pomyslné druhé místo v této kombinaci brali hned tři závodníci, protože jim všem bodový systém nadělil shodný počet bodů. Byli to Čestmír Šíma a již zmínění Michal Tichý s Radkem Patákem.

Truck Pull

Velké dlaně, silný úchop a zručnost, to je ideální trojka na druhou disciplínu, anglicky zvanou Truck Pull. Králem tahání desetitunového Mercedesu se stal nejmohutnější Čestmír Šíma, jenž si k sobě vůz přitáhl za 25,5 vteřiny. O jednu desetinu "pomalejší" byl Radek Paták. S lanem si pak jako třetí nejlepší poradil zkušený Lukáš Svoboda. Drtivá většina ostatních závodníků se pohybovala kolem půl minuty.

Car Deadlift

Zhruba 275 kg - tolik vážila zadní náprava Peugeotu, který byl posazen na kovové konstrukci přizpůsobené pro mrtvý tah. Byla to procházka růžovou zahradou pro Čestmíra Šímu, který se zahřál s 12 opakováními a ještě se u toho usmíval, zřejmě proto, že by mohl "nasekat" dalších několik opakování s příjemným přehledem, nicméně to neudělal, a tak jeho náskok nebyl nijak hrozivý. Rozhodně nebyl hrozivý pro Radka Patáka, Michala Tichého a Jiřího Tkadlčíka, kterým se shodně povedlo zvednout auto celkem 11krát. 9 tahů pak zvládli Josef Mazač, Pavel Zadražil a Lukáš Svoboda.

Tyre Flip Medley

Závěrečná disciplína byla opravdový masakr a opět se jednalo o kombinaci. Úkolem bylo třikrát přetočit 500kg pneumatiku a jednou 800kg pneumatiku! Kromě tří závodníků se všem podařilo lehčí pneumatikou třikrát převrátit. Za 18 vteřin to zvládl Jiří Vytiska, druhý nejrychlejší byl Michal Tichý s 20 vteřinami a o vteřinu pomalejší byl Čestmír Šíma. 800kg monstrózní pneumatika dělala nejmenší problém Čestmírovi Šímovi, který ji přetočil za 34 sekund a stal se tak jedním ze čtyř závodníků, kteří kombinaci dokončili celou. Druhý byl pořadatel a také profesionální strongman Jiří Vytiska, který gumové monstrum přetočil za 41 vteřin. Pavel Zadražil se řadil mezi ony čtyři vyvolené, svými obrovskými pažemi obrátil pneumatiku za 44 vteřin a ukázal tak komplexnost své 130kg postavy. Jako čtvrtý a poslední si s pneumatikou poradil Lukáš Svoboda, u kterého vždy hrají pozitivní nálada a mnoho zkušeností velkou roli. Pneumatiku otočil za 52 vteřin.

Bylo dobojováno a většina závodníků se na chviličku uchýlila do stanu vedle svých drahých poloviček. Bodové hodnocení se doplňovalo průběžně a všechno bylo organizačně velmi dobře zařízené, takže se vyhlášení vítězů konalo během krátkých deseti minut. První místo vyhrál Čestmír Šíma s celkovým počtem 63 bodů. Druhé místo a 54 bodů náleželo Lukášovi Svobodovi. Radek Paták si za svých 50,5 bodu odvážel ze Sušice místo třetí. Pořadí ostatních si můžete prohlédnout v přiložené tabulce.

Počasí v sobotu nezklamalo, a tak závodníky nebo přihlížející nezasáhl déšť ani meteorit. Závody v Sušici byly velmi pěkně připravené a opět tento silový sport posunuly o kousek dále. Po vzoru Jiřího Tkadlčíka se strongmani po jejich úspěšné disciplíně rozhodli obíhat kolečko kolem diváků a plácnout si s nimi pro štěstí. Již 12. července se můžete přijet podívat na závody strongmanů do Kutné Hory, kde se bude opět soutěžit v kategorii open.