Reklama:
Lískooříškový krém 1+1
Skladem posledních 43 ks. Více zde.

Slovenský pohár silných mužů #1 (Piešťany) 2014 - výsledky a reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] Jak jsme Vás již informovali, v sobotu se v Loděnici v Piešťanech kromě silných kamionů střetla i parta silných mužů, aby zahájila nový ročník Slovenského poháru silných mužů. Jak známo, vítěz, který obdrží po absolvování všech kol nejvíce bodů, postupuje mezi profi tým. Adeptů na vítězství bylo hned několik.

Kromě starých známých borců jako Rekenei, Dulai, Markuš nebo Piroš se objevili nové tváře. Tomáš Vojtek, Peter Kisel nebo Michal Gunda, kteří si před sezónou byli vyzkoušet i trénink na Strongman kempu, který Slovenská asociace silných mužů organizovala. Na startovní listině se objevilo i známé jméno z minulosti. Závodník, který úspěšně soupeřil se siláky, se rozhodl vrátit a znovu se zapojit do zápolení strongmanů. Ivan Moravský si chce vybojovat postup mezi elitu.

Na start prvního kola se postavila dvanáctka borců, aby bojovala o vítězství v úvodním kole. O regulérnost závodu se staral a píšťalky se ujal mezinárodní rozhodčí, spolu s Milanem Gabrhelem spoluorganizátor siláckých soutěží, Pavol Guga.

Prvním testem síly bylo zvedání přibližně 120 kilogramů vážící nápravy. Že vůbec není jednoduché dostat nápravu nad hlavu do natažených rukou, se přesvědčilo hned šest borců, kteří nezvládli ani jeden platný pokus. Naopak Marek Markuš dostal tuto hrubou osu s pneumatikami jako závaží nad sebe s největším počtem opakování. Přesně osm platných pokusů se mu zapsalo za první místo v úvodní disciplíně. Druhé místo se čtyřmi opakováními zvládl navrátilec Moravský, třetí skončili v začátku soutěže hned tři borci, a to Dulai, Szanyi a Piroš. Ti si připsali shodně po 2 opakováních.

A protože se soutěž strongmanů pořádala jako součást akce Truck aréna, tak bylo druhou disciplínou tažení kamionu. Vzdálenost 15 metrů a kolos o hmotnosti 7,5 tuny nebylo snadné při teplotách atakujících 30 stupňů rozpohybovat. Nejšikovnější byl Rekenei, za ním následoval Markuš, třetí skončil Moravský. Markuš se hned v úvodu zařadil mezi adepty na vítězství. Tento borec z Levic má přitom jen něco málo přes 106 kg.

Při vysokých teplotách je soutěžení neskutečně náročné. Převracení 400kg pneumatiky, které bylo jako třetí v pořadí, se proto stanovilo na 4 otočení. Dvakrát na jednu a dvakrát na druhou stranu. Prvenství si opět vybojoval Markuš, následoval ho Rekenei a třetí místo si připsal Moravský. Trojice si tedy jen vyměnila pořadí z předcházející disciplíny a před závěrečnými dvěma testy to bylo velice těsné a malé zaváhání mohlo rozhodnout. Třetí disciplína nešťastně skončila pro Martina Dulaie, který si natáhl stehenní sval. I zranění patří k silovému sportu. Věříme, že Dulai se vyléčí co nejdříve a absolvuje i ostatní kola Slovenského poháru.

Předposlední překážkou na cestě za vítězstvím bylo přitahování kamionu lanem vsedě. Nejlépe se s touto zkouškou vypořádal znova Markuš, který si tak vytvořil dostatečný náskok do poslední disciplíny. Druhé místo obsadil Richard Szanyi. Tento nováček se předvedl už divákům v Malackách a v Piešťanech opět udivoval svými výkony, které na nováčka nejsou vůbec špatné. Třetí místo obsadil Piroš. Bratr profesionálního borce Františka Piroše přišel do Piešťan skvěle připravený.

Na závěr závodníky čekal osobní automobil umístěný na železné konstrukci. Jednalo se o disciplínu nazývanou v angličtině "Car Deadlift", tedy mrtvé tahy s automobilem. První místo obsadili dva závodníci. Moravský a Markuš předvedli divákům úctyhodných 14 opakování. Hmotnost přitom činila něco přes 230 kg. Je třeba vyzdvihnout hlavně Markuše, který i přes vytvořený náskok bojoval ze všech sil, což se divákům velice líbilo a odměnili jej mohutným aplausem. Bronz si na závěr v disciplíně vybojoval Rekenei za deset platných pokusů.

Po součtu bodů se tedy z prvenství v prvním kole Slovenského poháru radoval Marek Markuš z Levic. Potvrdil tak svoji připravenost a cíl, kterým je postup mezi elitu. Druhé místo obsadil navrátilec Ivan Moravský, který bude taktéž v tomto roce útočit na prvenství v celkovém hodnocení. Třetí místo si překvapivě, ale zaslouženě po předvedených výkonech připsal v úvodu série soutěží Richard Szanyi. Pevně věříme, že se zúčastní i ostatních kol Slovenského poháru a předvede, čeho je ještě schopný. Nepopulární bramborovou medaili si připsal Rekenei, který po zaváhání v začátku, kdy s nápravou zvládl pouze jeden platný pokus, nedokázal bodově dohnat vedoucí trio.

Závodníkům, organizátorům, moderátorům a všem, kteří pomohli k plynulému průběhu prvního kola Slovenského poháru siláků, patří velké díky. Připravujte se a uvidíme se na další ze zastávek Slovenského poháru silných mužů!


Slovenský pohár silných mužů #1 (Piešťany) 2014 - výsledky

p.jménobody
1.Marek Markuš 58,5
2.Ivan Moravský 49,5
3.Richard Szanyi 46,0
4.Peter Rekenei 44,0
5.Tomáš Piroš 43,0
6.Michal Dzivjak 26,0
7.Milan Husár 24,5
8.Peter Supák 24,0
9.Martin Dulai 19,5
10.Michal Gunda 12,0
11.Peter Kisel 10,0
12.Tomáš Vojtek 4,0


Slovenský pohár silných mužů #1 (Piešťany) 2014 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra