Moderní varianta instantní náhrady stravy nyní v extra výhodné akci! Více zde.

Čáslavský strongman 2014
- reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

S menším odstupem Vám přinášíme reportáž ze strongman soutěže, která se konala v sobotu 17. 5. v Čáslavi na náměstí. Celý den provázelo churavé počasí, které si přihlížející diváci mohli zpříjemnit teplým občerstvením a strongmani pak jednotlivými disciplínami. Pršet začalo těsně po konci závodu, což závodníci, diváci i pořadatelé ocenili. Pro závodníky byl na místě připravený stan, kde měli zázemí a mohli zde odpočívat mezi jednotlivými disciplínami.

Závod začal na čas a mikrofonu se chopil usměvavý moderátor Leoš Kubeš, který moderuje drtivou většinu závodů pořádanou u nás. O spravedlivé rozhodování se starali Pavol Guga a Pavel Cháma. Při zahájení a nástupu bylo všem přítomným jasné, že to bude velice zajímavý mezinárodní závod, nastoupilo totiž 20 borců a byli mezi nimi účastníci z Německa, Polska, Slovenska, Srbska, Maďarska a Ukrajiny.

Závodní disciplíny se skládaly z tahání kamionu, tlaku klády, držení betonového bloku, přenášení ohrady, přenášení Super Yoku a Conanova kola.

Truck Pull - tahání kamionu

První disciplína byla testem bicepsů, zad a dovednosti s lanem. Všem závodníkům se podařilo kamion na vzdálenost 15 metrů potáhnout. První místo s časem 16,93 obsadil Gerald Gschiel. Tento šestadvacetiletý a 150 kg vážící německý závodník, kterému do lýtek implantovali dopravní kužely, svým vzhledem vypadá spíše na 40 let. Druhý nejrychlejší čas si připsal Čestmír Šíma, a sice 18,52. Těsně v závěsu byl pak Radek Paták, který s časem 18,78 ukořistil třetí místo.

Log Lift - zdvih klády

Železnou kládu vážící 140 kg vytlačil sedmkrát ukrajinský závodník Konstantin "Kosťa" Iylin a zajistil si tak první příčku v této náročné disciplíně. Bartoloměj Bak bral druhé místo za krásných 6 opakování a třetí místo si mezi sebou dělili čeští závodníci Čestmír Šíma, Pavel Zadražil a Lukáš Svoboda, kteří zvládli shodně po pěti opakováních. Tato disciplína byla náročná nejen vzhledem k váze klády, ale také kvůli dlažebním kostkám, na kterých závodníci kládu zvedali. Pár závodníkům se kládu do napnutých rukou vytlačit nepodařilo a někteří dokonce omdlévali při položení klády na hrudník.

Držení betonového bloku

Tato disciplína byla anulována, protože se bohužel nepodařilo ohlídat stejný způsob držení u všech závodníků. Ve výsledku to znamenalo, že někdo blok držel v napnutých pažích podle pravidel a někdo měl ruce pokrčené, jako kdyby držel volant u motokáry.

Frame Carry - přenášení ohrady

Dřevěná ohrádka, která i se závažím vážila 300 kg, prověřila úchop a sílu mnoha závodníků. Pouze třetina závodníků dokončila celou trasu (2x 15 metrů). Nejrychlejší čas měl už podruhé Gerald Gschiel, a to konkrétně 23,51. Druhý nejrychlejší byl Josef Mazač s časem 24,16. Na třetím místě skončil mohutný Čestmír Šíma.

Super Yoke - přenášení konstrukce

Už před začátkem soutěže jsem mezi závodníky zaslechl, že jsou tři typy Super Yoku - dobrý, špatný a čáslavský. Konstrukce čáslavského Yoku není bohužel stabilní, a proto se zátěž 380 kg velmi špatně přenášela, protože člověk musel Yoke tlačit rukama k sobě, aby na těch zádech alespoň nějak držel. Nejrychleji s Yokem zasprintoval Konstantin Illin, který 15 metrů zaběhl za 12,02. Druhý nejrychlejší čas 13,26 připadl Lukášovi Svobodovi. Třetí místo si vzal Radek Paták s časem 13,53.

Connan’s Wheel - Conanovo kolo

Divácky atraktivní přenášení 330kg zátěže kolem dokola bylo poslední disciplínou, která ze závodníků vyždímala zbytky jejich sil. V této disciplíně musí závodníci udělat co nejvíce koleček se zátěží, kterou drží pomocí svých předloktí. 5 koleček uběhl Josef Tomaszevski, který si tím zajistil vítězství v této disciplíně. Druhý byl Gerald Gschiel a třetí Bartoloměj Bak, kteří oba zvládli 4 otočení.

Závody v Čáslavi byly velice pěkně připravené a zorganizované. Snad se příště závodníci budou moci těšit na stabilní Yoke a lepší pravidla u držení betonového bloku, pokud se disciplína bude opakovat. Poděkování patří závodníkům, pořadatelům i divákům, kteří přišli závodníky podpořit. Stejně tak můžou přijít i 7. června, kdy se tedy bohužel konají hned dva závody najednou, a to mistrovství ČR v Pardubicích a Český pohár strongmanů v Ostrově.