Reklama:

Strongmen´s Games Aš 2014
- reportáž (amatéři)

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text a foto: Jiří Škába] Je sobota 10. května, cca 9:30 hodin a já jsem právě dorazil do městečka, které je doslova obklopené sousedním Německem a je zároveň nejzápadnějším českým městem. Všichni nejspíš poznali, že se jedná o Aš. Dost ale zeměpisu, pojďme si shrnout dění na silácké soutěži Strongmen’s Games Aš 2014, která se zde konala již potřetí. Pro soutěž byla zvolena lokalita ašského vrchu Háj, kde se v nadmořské výšce cca 700 m nachází již na první pohled nově zbudovaný sportovní areál. Jak už tomu u strongman soutěží bývá, místní parkoviště bylo tím prostorem, který byl ohrazen páskou a kde byl také připraven celý arzenál brutálně těžkého náčiní. Rozhodčím pro dopolední kategorii amatérů i pro odpolední klání profesionálů opět nebyl nikdo jiný než nejúspěšnější český strongman Jan Šalata.

Strongmen’s Games Aš - kategorie amatérů

Axle Press for reps - zdvih 116kg soukolí na maximální počet opakování

První disciplínou, která čekala na závodníky z kategorie amatér, byl "rozehřívací" zdvih soukolí. Připravená nálož sto šestnácti kilogramů by se mohla zdát jako relativně přiměřená, nicméně už když se závodníci rozehřívali, jsem viděl, že dnes to tak snadné nebude. Z výsledků lze poznat, že jsem to odhadl správně - tři z amatérských siláků si se zátěží nedokázali poradit vůbec, další tři si tak tak vydřeli po jednom opakování. Jiří Tkadlčík, David Štrombach a Jakub Procházka si poradili o něco lépe a dostali soukolí nad hlavu celkem 2x. Vítězem této disciplíny se stal Jaroslav Švejda z Loun, který si připsal pěkných 11 bodů za 3 platná opakování.

Deadlift for reps - mrtvý tah s tlustou osou na maximální počet opakování

Následovala zkouška síly a výdrže celého těla v podobě pozvedu velké činky naložené na 236 kg. Aby toho nebylo málo, nezvedala se klasická vzpěračská osa, ale stejná osa, která se používá na soukolí, tedy s průměrem 50 mm. Taková disciplína hned v závěsu za tou předchozí opravdu prověřila každičký sval a pevnou vůli v tělech závodníků. Jak se ale ukázalo, velká řada z nich disponuje úctyhodnou silou úchopu, zad i nohou a činka jim nečinila až takový problém. Jan Marsch a David Štrombach ukořistili 3. - 4. místo za výkon 7 opakování. Jiří Tkadlčík, o kterém vím, že mrtvý tah je jednou z jeho silných stránek, nezklamal a zapsal si opakování celkem 9. Již podruhé se stal vítězem disciplíny Jaroslav Švejda za neuvěřitelných 10 dokončených pozvedů. S pěkným výkonem 6 opakování se také předvedl Lukáš Kamenský, který si přijel zazávodit z Milevska.

Farmer's Walk - přenášení 145kg kufrů na maximální vzdálenost

Třetím úkolem bylo přenášet těžké kufry na maximální vzdálenost. Jakmile soutěžící byť jeden kufr upustí, změří se unesená vzdálenost a je konec. Zní to snadně, že? Věřte, že nést v každé ruce 145 kilo snadné opravdu není, vlastně ani odlepit tyto kufry od země není úkol, který by zvládl jen tak někdo. Popravdě mě taková zátěž v kategorii amatérů mírně šokovala. O to víc jsem koukal s otevřenými ústy, když jako čtvrtý v pořadí nastoupil již dvojnásobný vítěz předchozích disciplín Jaroslav Švejda, "čapl" kufry a ušel s nimi 15,35 metru. Říkal jsem si, že ten kluk bude mít další vítězství. Od pravdy jsem sice daleko nebyl, Jarda skončil na druhém místě, nicméně našel se ještě jeden specialista na Farmer’s Walk. Tím byl David Štrombach, který Jardu překonal o téměř 3 metry a do tabulky výsledků šel zápis 18,10 m a plný počet bodů. Třetí skončil Jiří Tkadlčík s výkonem 13,85 m.

Press Medley - tlaková kombinace (zdvih 100kg osy, 110kg úzké klády a 120kg klády)

Často se na soutěžích strongman objevují tzv. medley - jedná se o kombinaci více disciplín dohromady. V tomto případě se zkombinoval zdvih klasické vzpěračské osy, železné strongmanské klády o menším průměru a druhé železné klády o průměru, řekněme, klasickém, tj. cca 30 cm. Přemístit a následně vytlačit do napnutých rukou 100kg vzpěračskou činku by pro žádného siláka neměl být větší problém a také se to potvrdilo - první část této kombinace zdolali úspěšně všichni závodníci. Jinak je tomu u zdvihu klády neboli tzv. Log Liftu. Krom zátěže zde hraje významnou roli její průměr a také rozložení úchopových částí, chcete-li držadel. Tenká kláda se většinou hůře přemístí, ale pak lépe "vyrazí" do napnutých rukou, kdežto široká kláda se lépe přemístí (lze ji správnou technikou doslova převalit přes hrudník), ale pak se zase hůře vyráží, protože může svým rozměrem závodníka "přidusit". První kládu se podařilo přemoci šesti závodníkům. Tu druhou úspěšně dokončili již jen čtyři siláci. Ten nejlepší, resp. nejrychlejší z nich byl Jiří Tkadlčík a za ním následovali Jakub Procházka a Jan Marsch.

Power Stairs - schody síly (200, 240 a 280 kg)

Power Stairs neboli schody síly jsou zajímavou disciplínou, při které se musí do schodů postupně vynést několik závaží přirovnatelných ke kovadlinám. Bohužel musela být tato část soutěže přibližně v půlce zrušena, jelikož došlo k poškození jedné zátěže. Ta musela být transportována na expresní opravu, aby byla připravena na závod profesionálů. Závodníkům, kteří stačili tuto disciplínu absolvovat ještě před nehodou, byly získané body anulovány.

Medley - brutální ašská kombinace: přenášení 120kg kufrů, zdvih 130kg betonové koule a převracení 450kg pneumatiky

Posledním testem síly byla opět kombinace, tentokrát opravdu zákeřná - přenést na vzdálenost patnácti metrů dva 120kg kufry, poté přehodit přes hrazdu 130 kg vážící, dokonale hladkou betonovou kouli a na závěr 1x převrátit 450kg obří pneumatiku. Úkolem bylo to vše zvládnout co nejrychleji, maximálně však do 90 vteřin. Kufry přenesli, až na jednoho, všichni. Betonovou kouli ale zmákl přesně naopak pouze jeden - Jiří Marek. Tím se stal jednoznačným vítězem této kombinace. Zbytek závodníků si rozdělil stejný počet bodů za sdílené 2. - 9. místo. V konečném součtu si tak vítězství a největší počet bodů v úvodním kole Českého poháru strongmanů vybojoval při shodném počtu bodů díky dvěma vítězstvím v jednotlivých disciplínách Jaroslav Švejda, druhé místo obsadil Jiří Tkadlčík a třetí příčka patřila Davidu Štrombachovi.

Poděkování patří všem sponzorům, bez jejichž přispění by nebylo možné tuto soutěž uskutečnit. Jsou jimi: Perfectbau, s. r. o., AMON & Co, s. r. o., Karstav Group, s. r. o., Slévarna Heunisch, a. s., Petainer, s. r. o, Heinz Glas Decor, s. r. o., Bekaert Textiles, s. r. o., Abydos, s. r. o., Dřevospol Ivančik, s. r. o., Město Aš, Mušketýr, s. r. o., Hofmann beton, s. r. o., Belur ARTtec, s. r. o., Kominictví Sedláček Aš, Grand casino Aš, Algon Plus-Auto, a. s., Fitness studio Life Aš, Reality Rebellion, Česká Spořitelna, a. s., HF-Czechforge, s. r. o., Havana Club Aš, D-podlahy Michal Džupin, Iron Shield, s. r. o., L&M pneu servis Marián Krátký, Město Hranice, Elektro Václav Řezáč, BoCar - autobazar, LederDoktor, s. r. o., JSIK, s. r. o., kadeřnický salón Nicollette, Allianz pojišťovna Martin Řezáč, Pavel Michálek, K.T. Trans, s. r. o., RK reality, Autodoprava Sivulka, Pavel Borovec, Petr Borovec, Scatvision, Autodoprava Jaroslav Motyčka, Autodoprava Libor Motyčka, AAC Pragocel, s. r. o., Pavel Ivančik, Ing. Jiří Červenka, Roman Schmied.


Strongmen´s Games Aš 2014 - výsledky (amatéři)

p.jménobody
1. Jaroslav Švejda 45,5 (2x vítězství v disciplíně)
2. Jiří Tkadlčík 45,5 (1x vítězství v disciplíně)
3. David Štrombach 45,0
4. Jakub Procházka 38,0
5. Lukáš Kamenský 32,0
6. Milan Ondruška 28,0
7. Jiří Marek 23,5
8. Jan Marsch 23,5
9. Marian Zvrtek 20,0
10. Lukáš Kadlec 14,0
11. František Peleška 1,0 (odstoupil - zranění)


Strongmen’s Games Aš 2014 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

21.05.19:00šmajdy - Takto se bojuje !!! *79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra