Reklama:

Mistrovství ČR v silovém trojboji masters 2014 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V sobotu 3. května se v Praze uskutečnilo 22. mistrovství České republiky masters v silovém trojboji. Kompletní výsledky jste si již mohli prohlédnout, nyní se zaměříme na průběh soutěže. V tělocvičně základní školy pořádal oddíl Sporting Apis Praha pod záštitou Českého svazu silového trojboje tyto závody již podruhé za sebou. Startovní pole tvořilo 47 závodníků, z toho bylo 5 žen a 42 mužů. Na regulérnost soutěže dohlíželi rozhodčí Jiří Hofírek, Tomáš Šárik a Ivan Veselý. Delegátem závodu byl Vilém Štifter. Někdo možná nevěnuje masters tak velkou pozornost, nicméně jde o nesmírně důležitou kategorii. Nejenže závodníci mají dobrou výkonnost, mnohem důležitější však je fakt, že jsou pro mládež obrovskou motivací, neboť ukazují, že tento sport se dá provozovat v jakémkoli věku. Možná i proto Český svaz silového trojboje vyvíjí velké úsilí, aby zajistil pořadatelství veteránských mezinárodních šampionátů v České republice. A že se mu to docela daří! V tomto roce se v našem regionu uskuteční jak mistrovství Evropy masters, tak i mistrovství světa masters.

Ženy byly rozděleny mimo své vlastní kategorie na masters I, II a III. Třetí místo v absolutním pořadí žen získala Hana Takáčová. Nymburská závodnice šla všechny disciplíny RAW, a to vždy pouze jeden pokus. Bylo to z důvodu, že v následujícím týdnu měla absolvovat mistrovství Evropy mužů a žen v silovém trojboji, a tak se musela šetřit. Na ME se jí ale bohužel nedařilo. Stříbro v absolutním pořadí žen brala Marcela Zazvonilová závodící za Baník Dobřany. Ta zvládla nazvedat 355 kg (137,5/75/142,5). Vítězkou všech ženských kategorií masters se stala zlínská Eva Bánovská. Jí se při hmotnosti 52 kg podařilo nasbírat 335 kg (122,5/70/142,5). I když se jí nepodařilo zopakovat výkon z mistrovství Moravy, tak přesto svou hmotnost zvedla více než šestkrát.

Muži byli věkově rozděleni také na masters I, II a III. Jeden závodník byl dokonce hodnocen jako masters IV. Jednalo se o Vojtěcha Šárika z Jihlavy. Tento nejstarší soutěžící (ročník 1943) si zapsal 340 kg (105/75/160). V kategorii masters 3 se představilo 11 borců. Z této jedenáctky byl nejlepší Václav Burda (ročník 1964). Závodník reprezentující Lokomotivu Krnov při hmotnosti 68,3 kg zapsal 515 kg (190/115/210). Kategorie masters II se zúčastnilo 10 soutěžících, z čehož čtyři borci (Psota, Cejnek, Sekot, Theuser) dokázali překonat hranici 400 bodů Wilkse. Jednoznačným absolutním vítězem se stal dlouholetý reprezentant Petr Theuser, který nasbíral 755 kg (300/190/265). Nejpočetnější skupinou byla kategorie masters I. V ní předvedl velmi zajímavý výkon Jan Pinc z Powerbulls Třeboň. Jemu se podařilo zapsat 860 kg (320/250/290). Nejsilnějším závodníkem mistrovství byl vyhlášen Jaroslav Šoukal. Trojbojař reprezentující Sokol Vejprnice překonal hranici 500 bodů Wilkse, když zvládl v celém trojboji nasbírat 912,5 kg (332,5/300/280).


Předběžná nominace na ME masters v silovém trojboji

Pro některé závodníky kategorie masters však sezóna nekončí. Na začátku července se v Plzni uskuteční mistrovství Evropy masters v silovém trojboji. Kdo by se ho měl zúčastnit?

Ženy masters I (40 - 49 let)

Marcela Zazvonilová
Jitka Mašková

Ženy masters III (60 - 69 let)

Hana Takáčová

Muži masters I (40 - 49 let)

Karel Ruso
Ivo Brázda - rezerva
Martin Turek
Pavel Pláteník - rezerva
Jiří Gabriel - rezerva
Roman Tůma
Tomáš Tauer - rezerva
Jaromír Sršeň
Petr Lahoda - rezerva
Karel Rada
Zbyněk Krejča
Jan Pinc
Jaroslav Šoukal

Muži masters II (50 - 59 let)

Pavel Malina
Vladimír Medek
Remy Krayzel
Jaroslav Hodík - rezerva
Michal Sekot
Petr Theuser
Jiří Psota
Rostislav Cejnek - rezerva
Zoltán Kanát

Muži masters III (60 - 69 let)

Václav Burda
Josef Ptáček
Štefan Zvada
Václav Primus

Muži masters IV (70 let a více)

Vojtěch Šárik


Eva Bánovská

Závodnice reprezentující oddíl TJ Olympia Zlín se stala nejlepší ženou pražského mistrovství. Při hmotnosti 52 kg dokázala v silovém trojboji nasbírat 335 kg.

Jak se ti v Praze závodilo? Jsi spokojená se svými výkony?

Do Prahy jsem dorazila s vyčerpaným tělem a zakalenou myslí. Vzhledem ke své nízké hmotnosti jsem se celkem narychlo rozhodla pokusit závodit v nižší váhové kategorii, kde se nabízelo snadnější získání MVT (pozn. red.: MVT = mistrovská výkonnostní třída). Ano, mám ji, výkony dokonce vystačily i na vítězství a národní rekordy ve všech disciplinách, ale osobně jsem z nich trochu rozpačitá. Příště už bych to tímto způsobem neřešila. Nehledě na to však musím říct, že to byl velmi pěkný závod se sympatickou atmosférou.

Kam bude dále směřovat tvá příprava? Letos se mistrovství Evropy i světa masters koná v České republice. Nepřemýšlela jsi o startu na nějakém mezinárodním klání?

Přemýšlela. Přišla jsem na to, že jsem na dobývání Evropy momentálně příliš "dobitá". Chvíli se teď budu s činkami jen mazlit. Určitě je však otázka poměrně krátké doby, kdy se zas budu chtít opřít do pořádné váhy a na podzim vyrazit "do světa".

Začala jsi se závoděním v silovém trojboji nedávno, co tě k tomu přivedlo? Provozovala jsi před tím i jiné sporty?

Jako dítě jsem provozovala, co se dalo. Tenis, plavání, lyže, balet... Vše celkem úspěšně a vše bez většího zaujetí. V pubertě jsem pak došla k závěru, že sport není záležitost pro mne. Byl to omyl, jen jsem si prostě musela počkat až do čtyřiceti na ten pravý. Setkání s posilovnou bylo víceméně náhodné, směřování k trojboji pak už poměrně jednoznačné.

Jak často jsi v tělocvičně? Připravuješ se sama, nebo pod vedením trenéra?

V posilovně bývám k vidění tak třikrát do týdne, základy tréninku dáváme dohromady s trenérem, o podrobnosti se zajímám všude možně a závěr si většinou pak už zkazím sama.

Která disciplína je tvá nejoblíbenější?

Mrtvý tah mi jde momentálně nejlíp, ale mám ráda všechny tři disciplíny. I ten zatracený bench-press.

Dáváš velký důraz na stravu? Užíváš nějaké doplňky výživy?

Stravu příliš neřeším. Na tomto poli mám velké rezervy, do kterých lze jít v případě, že bych se rozhodla začít brát zvedání opravdu vážně. Doplňky klasicky alibisticky - protein, gainer, kreatin, slivovice atd. - dle potřeby.

Chtěla bys na závěr někomu poděkovat?

Určitě bych chtěla moc poděkovat všem svým trenérům, oddílovým kolegům a rodině, že jsou tak trpěliví a ještě mě nezabili.


Mistrovství ČR masters v silovém trojboji 2014 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 40 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Japan Pro...
Majka (14:09) • *32* *88*
magazínVýsledky tipovací soutěže: Japan Pro...
deiw (13:55) • Jo, to mě mohlo napadnout, že to tak dopadne :) Tak děkuji, i když to nebylo zveřejněno...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Japan Pro...
Majka (12:20) • Krásný předvánoční čas přeji... a ze sluchátka se ozvalo: `Ale jistě, žádný problém...`...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Japan Pro...
deiw (11:35) • Dobrý den, můžu se zeptat, kdy bude vyhlášení celoročních výsledků? Pokud se nepletu, m...
magazínSauna podporuje svalový růst a zotave...
m_hosnedl (00:06) • Dobrý den, před silovým tréninkem doporučujete dodržet celý saunovací cyklus? Tedy 3x 1...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra