Reklama:
DNES KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Akce nebude prodloužena! Více zde.

Mistrovství ČR v klasickém silovém trojboji 2014 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V minulém týdnu jsme Vám přinesli výsledky z 2. mistrovství ČR v klasickém (RAW) silovém trojboji, které se konalo během víkendu 26. - 27. dubna ve Frýdlantu u Liberce. Oddíl PWL Vision Nutrition v čele s Janem Filem pořádal v krátké době již druhé závody, protože se zde nedávno konalo i 22. mistrovství ČR v silovém trojboji mužů a žen. V sobotu se v místní Besedě představili junioři a dorostenci všech kategorií a také ženy. O den později závodili muži všech kategorií. Vzhledem k tomu, že v Českém svazu silového trojboje jde teprve o druhý rok, kdy existuje divize RAW (nepočítáme-li historii, kdy dresy ani bandáže nebyly), tak je pochopitelné, že bylo překonáno několik národních rekordů. Z těchto důvodů nemá cenu všechny vypisovat. Soutěž byla otevřena také pro slovenské závodníky, čehož trojice soutěžících ze sousední země využila. Již z výsledků je patrné, že vítězové jednotlivých kategorií museli ve většině případů bojovat do posledních pokusů, aby získali tituly mistra republiky. Ať už se jednalo o velkou medaili z trojboje, nebo i malou z jednotlivých disciplín, které se v soutěži taktéž udělovaly. Někteří loňské vítězství obhájili, jiní získali prvenství na republikových závodech poprvé. Já se v reportáži zaměřím zejména na absolutní vítěze. Vzhledem k tomu, že šlo o soutěž RAW, tak připomínám, že závodníci mohli mít pouze opasek, bandáže na zápěstí a schválené nákoleníky.

Kategorii dorostenek vyhrála Nikol Barkóciová ze Sokola Lanžhot. Její výkony (75/57,5/110) jsou vzhledem k jejímu věku (ročník 1997) a hmotnosti (53 kg) velmi dobré. Nikol si na závodech vůbec nepočíná jako nějaký nováček, ale spíše jako ostřílená závodnice, která má za sebou několik závodních sezón. Bude velmi zajímavé sledovat její další silový vývoj.

Juniorky byly sloučené do jedné kategorie. O druhé místo mezi sebou bojovaly až do konce dvě sedlčanské závodnice. Úspěšnější byla nakonec Barbora Šťastná, která obsadila stříbrnou pozici. Hned za ní skončila Petra Švadlenková. Jednoznačnou vítězkou juniorek se stala Nikola Štaiglová (110/60/125). Doufejme, že tato závodnice bude chtít Českou republiku v srpnu reprezentovat na mistrovství světa juniorů, které se koná v Maďarsku. Výkony na to jistě má.

Ženy byly rozděleny do tří váhových kategorií. Vítězkou sloučené kategorie do 63 kg se stala a zároveň druhé místo v absolutním pořadí žen získala slovenská závodnice Ivana Horná (127,5/70/175). Za zmínku stojí zejména její mrtvý tah, v přepočtu na Wilksovy body totiž porazila v této disciplíně celé startovní pole, a to včetně nedělního dne, kdy startovali muži. Absolutní prvenství mezi ženami získala a zároveň vítězkou kategorie do 72 kg se stala Pavla Kladivová z XXtreme Areny Praha. Závodnice dosáhla fantastického trojboje 418 kg (150/92,5/175,5), čímž pochopitelně překonala několik národních rekordů. Pavla je v nominaci na mistrovství světa v klasickém (RAW) silovém trojboji konající se začátkem června v Jihoafrické republice. Na mezinárodním šampionátu se rozhodně neztratí. Třetí v absolutním pořadí mezi ženami byla Martina Koutňáková (147,5/90/172,5), která brala zlatou medaili v kategorii do 84 kg.

Dorostenci byli rozděleni do dvou váhových kategorií. Jedna zlatá medaile zůstala v domácím oddíle PWL Vision Nutrition, když ji vybojoval Ondřej Bartizal (200/127,5/210). Druhou zlatou medaili si odvezl do Nymburku Dan Urban (147,5/112,5/195).

Celkově 29 juniorů bylo rozděleno do šesti váhových kategorií, ve kterých bylo k vidění několik zajímavých soubojů. Například boj o prvenství mezi Lukášem Tučkem a krnovským Lukášem Tomčákem. Další pěknou podívanou byl souboj mezi zlínským Adamem Portešem a slovenským závodníkem Filipem Kratinou. Třetí v absolutním pořadí juniorů nakonec skončil Jan More z Klatov, který porazil čtvrtého Ladislava Přibilíka jen o čtyři desetiny bodu. Honza tedy nezopakoval absolutní prvenství v juniorech z mistrovství Čech, ovšem ve Frýdlantu byla konkurence o něco větší. Druhé místo v absolutním pořadí získal Václav Liška (260/170/290) z Velkých Opatovic. Václavovi přijela do Frýdlantu fandit velká skupinka fanoušků, což bylo příjemné zpestření. Absolutním šampionem juniorů se stal výkonem 553 kg (190/137,5/225,5) Tomáš Juříček. Krnovský reprezentant, který má pouhých 65 kg, má letos neskutečnou fazónu. Získal čtyři tituly mistra republiky a momentálně se může soustředit na hlavní závod sezóny, což bude mistrovství světa v klasickém (RAW) silovém trojboji v Jihoafrické republice.

V neděli pokračoval závod kategorií mužů. Ti se představili v šesti kategoriích. Pátý v absolutním pořadí skončil Antonín Pavlovec. Trojbojař z Vítkovic tedy získal jak titul z equipped závodů, tak i teď z klasického (RAW) trojboje. Čtvrté místo v absolutním pořadí obsadil Leoš Balatka (282,5/175/305). Závodník reprezentující Sokol Nymburk je pověstný tím, že nepoužívá ani pásek. Bronzová medaile nezůstala v českých končinách, ale putovala na Slovensko. Získal ji totiž Dominik Olexa (280/190/295). Druhé místo napříč startovním polem získal dobřanský závodník a vítěz kategorie do 105 kg Jan Vachulka (257,5/187,5/290). Absolutním vítězem celého víkendového klání byl vyhlášen nymburský Pavol Demčák (272,5/230/277,5). Pavol se chystá na mistrovství světa v klasickém (RAW) silovém trojboji.

V sobotu měl před vyhlášením výsledků exhibiční vystoupení Pavol Jablonický. Hostem soutěže byl další úspěšný kulturista Tomáš Bureš. Pořadatelům patří poděkování za to, že neměli problém rozdělit soutěž do dvou dnů, i když se původně mělo soutěžit v jeden den. Závody byly uspořádané na vysoké úrovni a staly se tak dalším odrazovým můstkem k rozšíření divize RAW.

Níže naleznete kromě fotogalerie ze sobotní části dne také rozhovor s Leošem Balatkou a Ivanou Hornou.


Leoš Balatka

Nymburský závodník Leoš Balatka zvítězil výkonem 762,5 kg (282,5/175/305) v kategorii mužů nad 120 kg. Oproti loňskému roku udělal tento trojbojař velký kus práce, protože se v celkovém trojboji zlepšil o 115 kg.

Leoši, jsi spokojený se svým výkonem a celkovým průběhem závodu?

Zdravím čtenáře Ronnie.cz, se svým výkonem jsem spokojený, protože jsem si zapsal čtyři osobní rekordy a ve dřepu jsem zdolal i národní rekord. Musel jsem trošku taktizovat a hlídat si soupeře, a proto jsem ve dřepu šel na třetí pokus pouze 282,5 kg. Cítil jsem ještě rezervu 5 - 7,5 kg. Bench-press mě mile překvapil, vzhledem k tomu, že to je moje nejslabší disciplína, byl třetí pokus docela lehký. Zato mrtvý tah mě trošku mrzel, protože mi závěrečných 308 kg vypadlo z ruky. I když jsem měl na tréninku zatáhnuto 305 kg lehce, tak i ta tři kila navíc dokázala udělat své, je to prostě sport. Musím říct, že závody proběhly vcelku rychle a na vysoké úrovni. Pěkně to odsýpalo, v rozcvičovně byl dostatek místa a stojanů. Hlavně se soutěžilo na powerlifterské tvrdé ose. Nemám rád ty měkké vzpěračské, protože dokážou s člověkem při dřepu pěkně zamávat.

Všiml jsem si, že v žádné disciplíně vůbec nepoužíváš pásek, jaký k tomu máš důvod?

Důvod je prostý, nepotřebuji ho. Dva roky před tím, než začaly RAW soutěže a já si dal závodní odmlku, abych v klidu dodělal vysokou školu, jsem cvičil s relativně nižšími váhami. V tahu přibližně s 200 kg a ve dřepu asi se 170 kg. Neměl jsem závody, tak jsem se snažil zapracovat na technice a napadlo mě zkusit to bez pásku. U mrtvého tahu mi stejně pásek pořád jen vyjížděl nahoru. Poté co jsem se začal připravovat na mistrovství ČR RAW 2013, jsem začal jít do vah bez pásku a ono to šlo bez problémů. Asi mi ten střed těla zesílil natolik, že zvládnu dřepy i bez něj, a to s takovou vahou, jakou jste mohli vidět (282,5 kg).

Jak dlouho ti trvala příprava? Vím, že ses v prosinci zúčastnil pohárové soutěže a v březnu mistrovství Čech. Jaká je tvá tréninková filosofie?

Vyzkoušel jsem hodně tréninkových programů, např. Fomina, Ivanova, Korteho a nakonec Ruský cyklus soutěžního vrcholu. Jedná se o osmitýdenní rutinu, kde je první měsíc zaměřen více na objem a druhý pak na zvýšení síly. Chystám se jít tuto rutinu již posedmé a jsem s ní maximálně spokojený. Po každé rutině si dám týden volno a jedu opět od začátku. Před závody to načasuji tak, že devátý týden si dám už jen základy ve dřepu a v bench-pressu a v desátém týdnu absolvuji závody. Chodím trénovat třikrát v týdnu, ale trošku neobvykle. V úterý jdu lehké dřepy, bench-press a doplňky na ramena a ruce. V sobotu jedu těžké dřepy, bench-press a doplňky na záda a hrudník. V neděli odjedu mrtvé tahy a dám si doplňky na záda. Břicho cvičím v každém tréninku a odcvičené partie protahuji na konci. Na pohárovou soutěž v prosinci jsem byl přemluven, zrovna mi končila rutina a já si řekl, že si alespoň vyzkouším maximální výkony. Poté jsem měl tak do února volnější režim, což v podstatě znamená, že pořád opakuji první týden rutiny, co bude následovat, aby měly vazy a šlachy šanci se víc adaptovat a já tím předešel zranění. V březnu na mistrovství Čech jsem šel z tréninku a poté pokračoval v rutině až do MČR RAW.

Je patrné, že jsi velkým zastáncem RAW silového trojboje, neplánuješ přechod do dresů? Zkušenosti z minulosti s tím máš.

Zkušenosti z minulosti s tím mám, ale bylo to pro mě spíš trápení. Dresy jsem musel mít volné, špatně jsem snášel ten tlak. Jak jsem říkal již mnohokrát, do dresů mě už nikdo nedostane. RAW je pro mě přesně dělané na tělo, i když v mém podání je to skoro opravdu bez vybavení.

Jsi členem jednoho z největších oddílů v ČR a tím je Sokol Nymburk. Zaznamenat silový trojboj v těchto končinách asi nebylo tak těžké. Co tebe konkrétně přivedlo k tomuto sportu?

K silovému trojboji mě přivedl fakt, že od počátku, co jsem začal cvičit, jsem rád zvedal velké váhy a kulturistika pro mě nebyla. A tak jsem oslovil Jaromíra Sršně, o kterém jsem věděl, že dělá silový trojboj, a slavnostně jsem se k 1. 1. 2009 stal členem TJ Sokola Nymburk.

Jaké jsou tvé nejbližší sportovní plány?

Mým cílem je na podzim na některé ze soutěží družstev dřepnout 300 kg RAW. Myslím, že potenciál na to je. Jinak bude příprava směřovat na MČR RAW 2015 a MS RAW 2015, které má být ve Finsku a já bych se ho chtěl alespoň zúčastnit.

Užíváš nějaké doplňky výživy?

Užívám hlavně kloubní výživu, nějaké vitamíny a minerály, kre-alkalyn, HMB s L-argininem. Před tréninkem dávám gainer a po tréninku na noc protein. A v neposlední řadě včelí mateří kašičku, kterou si kupuji přímo od včelaře. Je to výborné na regeneraci, s podobnými účinky jako Tribulus terrestris.

Chceš někomu touto formou poděkovat?

Chtěl bych poděkovat rodině za jejich podporu, celému oddílu TJ Sokol Nymburk, kde je opravdu skvělá parta lidí a užijeme si na tréninku i mimo něj spoustu legrace. Pavlu Vančurovi, se kterým jsem před deseti lety začal cvičit a který vlastně tohle všechno nastartoval, a také všem, co mi fandí.


Leoš Balatka - mrtvý tah 305 kg


Ivana Horná

Ivana Horná ze Slovenska se věnuje silovému trojboji krátkou dobu, i přesto svými výkony udivuje. V závodě trojbojem 372,5 kg (127,5/70/175) svou kategorii do 63 kg vyhrála. V absolutním pořadí žen ji dokázala porazit pouze Pavla Kladivová.

Ivano, jak se ti dnes závodilo? Překonala jsi hranici 400 Wilksových bodů, a to ještě k tomu RAW. Jsi spokojená se svými výkony?

Zdravím všetkých fanúšikov silového trojboja. Závodilo sa mi celkom fajn, aj keď som nebola vo svojej koži, skrz nervozity a čiastočnej únavy. So svojím výkonom som pomerne spokojná, ale ako to vždy u mňa býva, nikdy sa neuspokojím so svojím výkonom.

Připravovala ses primárně na tyhle závody, nebo jsi už v této sezóně nějaké absolvovala? Co tě ještě čeká?

Skrz toho, že pred tromi týždňami som úspešne absolvovala Majstrovstvá Slovenskej republiky Equipment, nemohla som sa výlučne pripravovať len na túto súťaž, ale bola to moja priorita. V najbližšom čase ma čaká Slovenský pohár RAW v Žiline a Majstrovstvá Slovenskej republiky vo vzpieraní.

Tvůj mrtvý tah byl nejlepší v celé soutěži, dokonce jsi porazila i všechny muže. Je to tvoje nejoblíbenější disciplína? Jak vypadá tvůj trénink?

Áno, je mojou najobľúbenejšou disciplínou. Avšak musím sa priznať, mŕtvy ťah bol ešte pred rokom mojou slabou stránkou, ale vďaka zmene tréningu a zvládnutiu techniky sa môj mŕtvy ťah výrazne zlepšil, za rok o 65 kg RAW. Cvičím 6krát do týždňa, z toho 2krát chodím na vzpieranie a 4krát cvičím split systémom spodok/vršok. Z toho jeden tréning spodku mám zameraný na mŕtvy ťah a jeden na drep. Dávam veľký dôraz na doplnkové cviky a rovnomerný rozvoj svalových partií, aby sa predchádzalo zraneniu.

V silovém trojboji se nepohybuješ příliš dlouho, jak ses k tomu vůbec dostala?

Silovému trojboju sa súťažne venujem niečo cez rok. Priviedla ma k nemu súťaživosť, keďže dlhé roky chodím so psami na výstavy, sama som chcela vyskúšať v niečom súťažiť. Dovtedy mojou jedinou aktivitou bola hudba, hrávala som na kontrabase. V auguste 2012 som sa rozhodla, motivovaná mojím otcom, že vyskúšam taký istý šport, aký robieval aj on. Mala som vtedy tesne pred 22. narodeninami, a aj keď z mnohých strán som počula negatívne reči, prečo si nevyberiem niečo iné, vydala som sa týmto smerom. A myslím si, že to bolo správne rozhodnutie.

Během závodu jsem tě viděl jíst nějaké koblihy nebo buchtu. Jaký důraz kladeš na stravování?

(smích) Videl si dobre, boli to mini moravské koláče. Čo sa týka stravy, dávam si pozor hlavne na to, aby som mala vysoký príjem bielkovín, inak jem všetko možné. Diétne sa nestravujem, jem to, na čo mám momentálne chuť. Ale čo sa týka supplementácie, v tom som naozaj poctivá.

Vidíš svou budoucnost spíše v divizi RAW, či v dresech?

Momentálne sa vidím skôr v divízii RAW, pretože dresy ešte nemám moc zvládnuté. Ale samozrejme, chcem sa zúčastňovať súťaží v dresoch, potrebujem ich zvládnuť, aby som mohla ísť čo najskôr na nejakú súťaž na medzinárodnej úrovni. Myslím si, že sa dá robiť oboje, a nemám v pláne sa v budúcnosti zameriavať len na RAW alebo equipped.

Chtěla bys někomu poděkovat?

Týmto by som sa chcela poďakovať môjmu trénerovi a priateľovi v jednom - Filipovi Kratinovi, môjmu otcovi za obrovskú podporu, môjmu trénerovi vzpierania Mgr. Milanovi Kováčovi a takisto všetkým, ktorí mi držia palce.


Ivana Horná - mrtvý tah 175 kg


Fotogalerie z mistrovství ČR v silovém trojboji RAW (sobota)




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Hockey1000 (22:13) • Můžeš to napsat jako podnět pro revizní komisi svazu měla by se tím zabývat https://www...
magazínJak si vedl Ondřej Fojtů na Europe’s...
Russ (21:17) • Ondrovi blahopřeji, je to neskutečnej borec.
magazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Karakal (15:20) • Může mi někdo z rozhodčích říct, kdo kontroluje dodržování plavek u žen? Jako bikiny ma...
magazínMistrovství ČR mužů, žen, párů a mast...
Hockey1000 (21:41) • Jsem týden marod a tak se to na pokoukání hodí, díky*79*
magazínIFBB Diamond Cup Malta 2024 - komplet...
Hockey1000 (21:40) • Mně se prostě líbí, jak si ty soutěže užívá a kolik moc jich absolvuje*79* Za mě borec*...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie