Reklama:

David Lupač - rozhovor s novým mistrem Evropy v silovém trojboji

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Jak jsme Vás již informovali ve výsledcích, minulý týden se v ruském Petrohradě konalo Mistrovství Evropy v silovém trojboji juniorů a dorostu 2014. Česká republika měla v ohni čtyři želízka, a to Katku Hýblerovou, Tomáše Pavliše, Filipa Sobotku a Davida Lupače. Všichni předvedli výborné výkony a vzorně reprezentovali Českou republiky a Český svaz silového trojboje. Největší úspěch zaznamenal David Lupač, jehož přípravu jste na našich stránkách mohli sledovat prostřednictvím videologů. David se v neděli 13. dubna 2014 stal mistrem Evropy v kategorii juniorů nad 120 kg. Jeho výsledný trojboj 1052,5 kg (442,5/290/320) je obdivuhodný. Ve dřepu dokonce překonal národní rekord Milana Špingla. Závodník jihlavského oddílu nám v rozhovoru sdělil, jak je se svými výkony spokojen, co říká na organizaci závodů a také jestli je bájný trojboj 1100 kg pouze otázkou času.

V neděli se z tebe stal mistr Evropy juniorů v silovém trojboji. Asi se nemusím ptát, zda jsi spokojený s umístěním. Proto mě spíše zajímá, jak hodnotíš svůj výsledný trojboj, který se vyšplhal na 1052,5 kg. Byly tam ještě rezervy, nebo to bylo na doraz? Která disciplína ti vyšla a která naopak ne?

S výsledkem i výkonem jsem spokojený. Výsledný trojboj 1052,5 kg hodnotím jako překonání další mety a teď mě čeká nová výzva, a to 1100 kg. Myslím, že rezervy byly ve všech disciplínách, nebo si to alespoň musím myslet, abych šel do dalšího tréninku s dobrým pocitem. Určitě mi vyšel dřep, ten jsem šel podle plánu a vyšlo to tak, jak mělo. Bench-press jsem šel opatrněji a raději jsem sbíral kila do výsledného trojboje. Poslední pokus v bench-pressu (290 kg) byl nejlehčí ze všech, a tak si myslím, že kdybych si nechal naložit 300 kg, tak bych je dal. V mrtvém tahu mám neustále velký deficit a potřebuju v něm spoustu věcí změnit a zlepšit. Dávám na něm pořád stejně a už mě to nebaví.

Máš za sebou už několik mezinárodních soutěží. Jak hodnotíš organizaci tohoto závodu ve srovnání s jiným mistrovstvím? Jak vypadalo závodiště či rozcvičovací plocha? Překvapilo tě v Petrohradu něco?

Závody probíhaly v hodně komorní atmosféře bez jakýchkoliv diváků. Mně to nevadí, dokážu se dostatečně nahecovat, i když se na mě nikdo nedívá, ale jako celek to špatně vypadá. Organizátoři se snažili, ale bylo vidět, že na to nemají ani prostory, ani prostředky. Když to porovnám s posledními velkými závody, které jsem absolvoval v Norsku (MS mužů), kde bylo asi 3000 diváků, tak se to opravdu srovnat nedá. Rozcvičovna byla poměrně dostačující, i když pod stojany byly gumové pláty, do kterých se při rozcvičování dřepů bořily paty, jinak to docela šlo. Petrohrad jako takový je zajímavé město se zajímavou historií, která na vás dýchá na každém kroku.

Kdo tě na soutěži doprovázel? V čem ti doprovod na závodech pomáhal?

Na soutěž se mnou jel Ondřej Houžvička, který mi dělal celou přípravu sparinga. Dříve jsem trénoval s Milanem Špinglem a doufám, že se do toho zase brzy vrátí a budeme spolu cvičit. Ondra mi před každým dřepem dobře namotal bandáže, což je hrozně důležité, aby to bylo namotaný tak, jak je člověk zvyklý. Jako hlavní kouč jel předseda svazu silového trojboje pan Miroslav Vacek, který se opravdu snažil, abychom měli co nejlepší podmínky, a dařilo se mu to.

Sledoval jsi i ostatní české závodníky?

Samozřejmě že jsem sledoval naše závodníky a fandil jim. Katka Hýblerová skončila 6. v kategorii juniorek do 63 kg. Další náš zástupce byl Tomáš Pavliš, pro kterého to byla premiéra na mezinárodní scéně. Tomáš bral zlato v mrtvém tahu a celkově skončil na 4. místě v kategorii do 83 kg, což je krásný výsledek. V kategorii do 120 kg se představil Filip Sobotka, který skončil na 3. místě.

Měl jsi možnost se po Rusku porozhlédnout?

Předseda svazu pan Vacek pro nás připravil okružní jízdu po Petrohradě, která byla dost zajímavá.

Jak dlouho ses na závody připravoval? Udělal jsi v přípravě nějakou změnu oproti předchozím sezónám?

Na tyto závody jsem se začal chystat někdy koncem ledna a žádné velké změny jsem nedělal. Pořád jsem jezdil dřepy, bench-pressy a mrtvé tahy. Ono se toho stejně zas tolik vymyslet nedá.

Co strava a doplňky? Jednou jsi ve videologu říkal, že ses začal stravovat zdravěji. Stále to platí?

Doplňky stravy používám od firmy Fit-Pro a jsem s nimi velice spokojený. Používám hlavně protein, gainer a BCAA. Stravu jsem se snažil zlepšit a většinu přípravy jsem jedl hovězí s rýží nebo brambory. K tomu nějaké ovesné vločky a vitamíny.

Jsi nominovaný na ME v silovém trojboji mužů. Zároveň tě vidím i v nominaci na MS v silovém trojboji RAW. Dají se skloubit závody RAW i equipped na takhle vysoké úrovni? Jak bude vypadat tvůj trénink v následujících týdnech? Budeš mít pár volných dnů, nebo začneš ihned s přípravou?

Nominován jsem na oba dva závody, ale pojedu pouze na jedny z nich. Momentálně jsem ve fázi, že řeším se svazem, na jaké závody mě pošle. Myslím si, že pokud jste dostatečně silní a rozcvičovací fáze RAW končí na dostatečně vysokých číslech, což je u mě ve dřepu například 300 kg, tak se to skloubit dá. Dnes je úterý a to si dám ještě oddych (pozn. red.: rozhovor vznikal v úterý), ale už od zítřka začnu pomalu trénovat. Zatím RAW a pak se uvidí.

Vím, že jsi jednou zmiňoval, že teď už to nahoru tolik nepůjde. Ovšem tvým fantastickým dřepem jsi ukázal, že rezervy ještě máš. Domníváš se tedy, že 1100 kg v trojboji je u tebe opravdu jen otázkou času?

Myslím, že jsem se ještě svým hranicím nepřiblížil a logicky po 1050 kg je další meta 1100 kg. Kdy na ni dosáhnu, nechám osudu. Chtěl bych letos pokořit hranici 600 bodů Wilkse, což je pro mě taková mezní hranice mezi světovou špičkou.

Chtěl bys někomu poděkovat?

Určitě chci poděkovat rodině za podporu, firmě Fit-Pro za kvalitní doplňky, které mi poskytuje, a firmě etrezory.cz za finanční podporu. Dále Eagle Fitness za perfektní zázemí.


David Lupač - dřep 442,5 kg


David Lupač na ME juniorů 2014 - fotogalerie

Foto: Miroslav VacekLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

25.04.03:11Rolf Steiner - Teď jsem si na Youtube našel odpověď na předchozí dotaz. M..
25.04.03:00Rolf Steiner - Zmiňujete v záhlaví článku Tomáše Pavliše - to je ten věčn..
21.04.01:17lukibari25 - Zajímaly by mě maximálky v raw, snad tě uvidím v sobotu ve..
17.04.18:04šmajdy - Super Davide přeji ať hranici 1100kg pokoříš !
16.04.22:27smarug - Neskutocny vykon blahozelam atesim sa na dake video z tre..
16.04.21:41ALKAPONE - Super vykon! Velka gratulace :)
16.04.16:23Ambrose - Neskutečný, velká gratulace *88* *79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra