Mistrovství ČR v silovém trojboji mužů a žen 2014 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Jak jsme Vás již informovali v pozvánce a následně ve výsledcích, v sobotu 5. dubna 2014 se ve Frýdlantu uskutečnilo 22. mistrovství České republiky v silovém trojboji. Pořadatelem závodu byl oddíl PWL Vision Nutrition v čele s Janem Filem. Soutěž byla rozdělena na dvě části, přičemž dopoledne startovali muži kategorií do 66, 74 a 83 kg a ženy. Odpoledne pak muži kategorií do 93, 105, 120 a nad 120 kg. V nominaci bylo 91 soutěžících, do Frýdlantu nakonec dorazilo 33 z nich. Už předem mohu napsat, že v závodě jednoznačně dominoval TJ Sokol Nymburk, dokonce to vypadalo, že se jedná o závody Nymburku proti zbytku republiky.

Ve sloučené kategorii žen do 63 kg zvítězila Michaela Drabálková reprezentující oddíl TJ Sokol Nymburk. Michaela zvládla ve dřepu 142,5 kg, v bench-pressu 87,5 kg a v mrtvém tahu 125 kg. Celkově si tak zapsala 355 kg. Tato závodnice v letošní sezóně získala tedy jak titul z bench-pressu, tak i teď ze silového trojboje. Druhou ženskou kategorii do 84 kg vyhrála Hana Takáčová, a to výkonem 472,5 kg (175/137,5/160). Nymburskou závodnici čeká pokračování sezóny v podobě mezinárodních soutěží. Ve druhé polovině dubna proběhne v Anglii mistrovství světa v bench-pressu masters. Hana bude velkou favoritkou na absolutní prvenství v kategorii masters III. Dále se zúčastní mistrovství Evropy žen v silovém trojboji. Tento šampionát se uskuteční začátkem května v Bulharsku. Aby toho nebylo málo, tak si ještě střihne jedny závody, a to mistrovství světa v bench-pressu žen. Mítink se koná koncem května v Dánsku. V ženské kategorii stojí jistě za zmínku bench-press Martiny Koutňákové. Závodnice oddílu z Pohořelic zatlačila 120 kg. Martina bohužel vypadla ve dřepu, a tudíž trojboj nedokončila.

Absolutní pořadí žen:

• 1. Hana Takáčová, TJ Sokol Nymburk - 472,5 kg / 422,37 Wilksových bodů
  • 2. Michaela Drabálková, TJ Sokol Nymburk - 355 kg / 381,27 Wilksových bodů
  • 3. Alena Krčmářová, TJ Sokol Nymburk - 375 kg / 357,08 Wilksových bodů

Muži byli rozděleni do sedmi kategorií. V nejlehčí kategorii do 66 kg se spolu střetli dva velmi silní borci, a to dlouholetý reprezentant Karel Ruso a nadějný silák Tomáš Juříček. Prvně jmenovaný vyhrával již od 90. let, tentokrát však musel vzdát hold mladšímu Tomáši Juříčkovi. Krnovský Tomáš si v celkovém silovém trojboji zapsal 602,5 kg (217,5/160/225), což je více než devítinásobek jeho hmotnosti.

V kategorii do 74 kg neexcelovalo mládí, nýbrž zkušenosti. Výkonem 630 kg (240/130/260) zvítězil totiž Dušan Švarcbach, který má za sebou opravdu nesčetné množství závodních sezón. Kategorii do 83 kg ovládl výkonem 755 kg (280/200/275) Marek Žák ze Zlína. Vítězem kategorie do 93 kg se stal Antonín Pavlovec. Jak hodnotí tento vítkovický závodník sobotní závod, se dozvíte níže v krátkém rozhovoru. V kategorii do 105 kg se střetli dva budoucí účastníci mistrovství Evropy mužů. Oba dva předvedli velmi slušný výkon. Jaromír Sršeň z Nymburku obsadil druhé místo. Vítězem se stal Miroslav Hejda ze Zlína. Tento powerlifter navíc výkonem 857,5 kg (320/215/322,5) získal v absolutním pořadí bronzovou pozici. V kategorii do 120 kg zvítězil díky celkovému trojboji 917,5 kg (340/285/292,5) Zbyněk Krejča. Nymburský trojbojař tedy po mistrovství ČR v bench-pressu získal titul i v trojboji. V supertěžké váze získal zlatou medaili Pavol Demčák. Stejně jako Zbyněk Krejča i on nás bude letos reprezentovat na několika mezinárodních soutěžních kláních.

Absolutní pořadí mužů:

• 1. Zbyněk Krejča, TJ Sokol Nymburk - 917,5 kg / 528,94 Wilksových bodů
  • 2. Pavol Demčák, TJ Sokol Nymburk - 910 kg / 522,25 Wilksových bodů
  • 3. Miroslav Hejda, TJ Olympia Zlín - 857,5 kg / 513,30 Wilksových bodů

Po vyhlášení výsledků byl oceněn Zbyněk Krejča jako nejlepší závodník kategorie open za rok 2013. Mezi ženami toto ocenění získala Jana Szmigielová. Poté byl vyhlášen nejlepší závodník roku 2013. Ředitel závodu Jan Filo toto ocenění nazval "absolutní vítěz absolutních vítězů". Stal se jím David Lupač. Nejlepším oddílem roku 2013 byl vyhlášen TJ Sokol Nymburk.

Soutěž byla uspořádána na solidní úrovni. Závody měly spád a ani jednou nedošlo k nějakému zdržení. Poděkování patří organizátorům závodu, rozhodčím, kteří i přesto, že několik závodníků vypadlo, rozhodovali podle svého nejlepší vědomí a svědomí, a v neposlední řadě týmu nakladačů, který byl na velice profesionální úrovni.

Postřeh

Na závěr bych se rád podělil o něco, co jsem v poslední době zaznamenal. Týká se to faktu, proč na tuto soutěž přijela pouze třetina nominovaných. Vytvořením staronové divize RAW se nastřádalo do jarní části soutěžního kalendáře několik závodů navíc. Více soutěží je pro další rozvoj ČSST a silového trojboje obecně určitě dobrým krokem, osobně bych dokonce byl i pro vytvoření dalších závodů. Problém ovšem nastává, že jsou závody v jarní části téměř každý týden. Pokud chce někdo soutěžit RAW, equipped a ještě v samostatném bench-pressu a nechce absolvovat pouze republiky, tak má trochu problém. Objet všechno je nadlidský úkol, i když se pár nadšenců, kteří se o to chtěli pokusit, letos našlo. Možná by nebylo od věci zamyslet se nad razantní změnou termínů některých závodů. Slyšel jsem na to spousty názorů, nejvíce se přikláním k modelu uskutečnit oblastní závody, případně i Čechy a Moravu, už na podzim. V únoru a březnu uspořádat všechny republiky, a to i RAW. Jedná se o velmi radikální změnu, ale má své opodstatnění. Nejenže by to ulehčilo předběžnou nominaci na mezinárodní závody, která se nyní musí dělat už před národními šampionáty. Pomohlo by to zvýšit i samotnou prestiž mistrovství republiky a dle mého názoru by účast na těchto kláních byla mnohem vyšší. Dále by to umožnilo nejlepším juniorům závodit i na velké republice. V tom jim teď brání termín mistrovství Evropy, který začíná v týdnu po mistrovství republiky mužů a žen. Jediným problémem je termín extraligy. Ten by se minimálně o jeden či dva měsíce musel posunout, a to patrně do letních měsíců. Pochopitelně by realizace musela zohlednit některé mezinárodní závody a tím pádem přípravu reprezentantů. Další možností je nehýbat s ligovými soutěžemi a dát oblastní závody ještě před ně. Na tuto docela zásadní myšlenku jsem slyšel několik pozitivních reakcí, ovšem zaznamenal jsem i negativní projevy. I ty mají své dobré argumenty, proč něco podobného neuskutečnit. Tohle všechno je však pouze můj názor, protože nejsem členem Výkonného výboru ČSST. A pouze výbor může takovéto změny realizovat. Nutno však připomenout, že v některých zemích tento systém funguje.

Antonín Pavlovec

Závodník oddílu Colbert Club Vítkovice Antonín Pavlovec zvítězil v kategorii do 93 kg. Jeho výkon v silovém trojboji se vyšplhal na hodnotu 737,5 kg (290/200/247,5). Tento trojbojař se však celý závod potýkal s problémy, neboť závodil i s natrženým lýtkem.

Jak se ti dnes ve Frýdlantu závodilo. Jsi spokojeným se svým výkonem?

Soutěž měla skvělou atmosféru, ale mně se z důvodu zranění závodilo špatně. Bál jsem se většího zranění, protože na mistrovství Moravy RAW jsem si natrhl lýtko a nemám to zcela vyléčené. Z těchto důvodů nemůžu být se svým předvedeným výkonem spokojen. Pokusy jsem šel pouze tak, abych konečně dosáhl na titul a získal i tři malé zlaté medaile za jednotlivé disciplíny. To se mi i s velkým štěstím podařilo.

Co jsi všechno v této sezóně absolvoval? Chystáš se na další závody?

Letos jsem se zúčastnil mistrovství Moravy v bench-pressu, kde jsem se umístil na 4. místě. Dále jsem absolvoval mistrovství Moravy v trojboji RAW i equip, v obou závodech se mi podařilo zvítězit. Na jaře se chci ještě připravit mistrovství ČR v silovém trojboji RAW.

Prozradíš nám svůj trénink? Jak dlouho ti trvala příprava na jarní závody?

Můj trénink je založen na klasických známých silových rutinách, které si upravuji podle sebe. Přiznám se, že jsem ještě nenašel ideální trénink, který by mi úplně vyhovoval. Přípravu jsem začal 12 týdnů před prvními závody sezóny.

Závodíš jak v dresech, tak i RAW. Dá se to podle tebe skloubit dohromady? Vyhovoval ti kalendář závodů takovýmto způsobem?

Nějak jsem ještě nepřišel na způsob, jak se plně připravit na závody v dresech i RAW. Což se také hodně odráží ve výkonech na soutěžích. Letošní kalendář byl sestaven s ohledem na spojení těchto dvou závodů mnohem lépe než v roce 2013. Ale pořád to není ideální. Doufám, že se rok 2015 podaří sestavit zase o něco lépe.

Užíváš nějaké doplňky výživy?

V sezóně užívám většinou ZMA, tribulus, protein a kreatin. Před tréninkem si dávám různé nakopávače a pumpy.

Provozuješ kromě silového trojboje jiné sporty?

Jiné sporty neprovozuji, dělám pouze pár pohybových aktivit, které mě baví. Patří mezi ně hlavně cyklistika, běh a hory. Ovšem nebráním se jakýmkoli výzvám. Například na podzim loňského roku jsem chtěl dát 20x 200 kg ve dřepu RAW. Nějakou dobu jsem na to trénoval a nakonec dal pouze 20x 190 kg. Pokud má někdo podobnou výzvu, tak se klidně přidám.