Reklama:
100% Whey Protein od Extrifitu v akci 2000 g + 2000 g!
Nejprodávanější v ČR. 4 kila špičkového proteinu za skvělou cenu! Nové příchutě! Více zde.

World´s Strongest Man 2014: Zydrunas Savickas počtvrté!

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Když pořadatelé jen pár týdnů zpět ohlásili místo a konání letošního World´s Strongest Man, vypukla tak trochu panika. Místo bylo v pořádku, stejně jako v roce 2012 se soutěž konala v Commerce Casinu v Los Angeles. K návratu do USA se vlastníci práv rozhodli po loňském fiasku, kdy se závodníci v Číně museli kromě obtížných disciplín popasovat také s nedostatkem vhodného jídla a velkými organizačními problémy. Problémem byl ale termín konání soutěže, který se z obvyklého září přesunul na konec března. Ti nejlepší profesionální strongmani totiž byli zrovna v plné přípravě na tradiční Arnold Strongman Classic. To na jednu stranu znamenalo, že budou ve formě (i když formát disciplín, a tedy i soutěžní příprava na tyto dvě soutěže se trochu liší). Na druhou stranu ale hrozilo, že klání na Arnoldu startovní pole WSM citelně zredukuje. To se potvrdilo a na startu chyběla dvě jména, která vždy slibují skvělé výkony a podívanou - Litevec Vytautas Lalas, který si z Arnolda odvážel poraněná záda, a Polák Radzikowski, který si na téže soutěži poranil triceps. Kdo nechyběl, byli titáni mezi současnými strongmany - Hafthor Bjornsson, Brian Shaw a Zydrunas Savickas. Na účast ve finále si brousili zuby veteráni Terry Hollands, Dave Ostlund a Mark Felix a hodně slibovala i jména jako Michael Burke, Laurence Shahlaei nebo Eddie Hall. Podtrženo a sečteno, v Los Angeles se sešlo to nejsilnější, co na téhle planetě posbíráte, a bylo jisté, že si to všichni hodlají pořádně užít.

Kvalifikace

Kvalifikace na soutěži World´s Strongest Man probíhá v 5 skupinách o 6 závodnících. Z každé skupiny postupují dva nejlepší a letos navíc také dva závodníci s nejvyšší počtem bodů na třetím místě. Celkem tedy letos ve finále bojovalo 12 strongmanů. Organizátoři si při rozdělování závodníků do skupin dávají pozor na to, aby od sebe oddělili ty největší a nejsilnější kusy (rozumějte závodníky) a aby se nestalo, že se spolu v jedné skupině ocitnou ti největší favoriti a vyčerpají se, nebo ještě hůř zraní ještě před finálovou částí soutěže.

To zajistí nabité startovní pole ve finále a zároveň rozpoutá souboje o druhou postupovou pozici. Borci jako Zydrunas Svickas, Brian Shaw, Michael Burke nebo Hafthor Bjornsson měli ve svých skupinách v podstatě "volňásek" do finále, protože jejich výkonnosti se přibližuje málokdo. Shaw si dokonce mohl dovolit v kvalifikaci díky velkému bodovému náskoku vynechat poslední disciplínu, Atlasovy kameny, protože ho zlobil bicepsový úpon levé ruky a Savickas v rozhovoru před začátkem finále působil dojmem, že pro něj kvalifikace byla stěží náročnější než jeden průměrný trénink. Takové výkony ještě víc vynikají v kontrastu s borci, kteří v kvalifikaci kolabují vyčerpáním a odstupují se zraněním.

Finále

Pořadatelé sice finálové disciplíny obměňují, ale nemůžu se ubránit dojmu, že by se měli trochu odvázat a přinést trochu nový formát. Ne snad, že by úvodní Loading Race (přenášení a vykládání zátěží na podstavec), klasické Keg Toss (přehazování sudů přes laťku) nebo Truck Pull (tahání kamionu) nebyly hezké disciplíny, ale osobně bych rád viděl třeba kombinaci obřích jednoruček až do váhy 140 kilo, zdvih soukolí na maximální výkon, nebo přenášení opravdu hodně těžkých kufrů.

Vraťme se ale k úvodní finálové disciplíně, Loading Race, která byla tentokrát opravdu lehká. Přenášení tří 100kg pneumatik a jejich vykládání na podstavec se sice pořadatelé snažili ztížit závodníkům tím, že se disciplína odehrávala na písku, ale i tak šlo opravdu spíš o rychlé nohy a trochu toho štěstí při pokládání neposedných pneumatik na plošinu než o sílu a kondici. Nejvíc se dařilo Hafthoru Bjornssonovi a s ohledem na finálové výsledky si tenhle chlapík zaslouží trochu víc pozornosti.

Islanďan "Thor", jak Hafthorovi přezdívají, se na mezinárodní scéně objevil v roce 2011. Tehdy jako dvaadvacetiletý (!) 205 cm vysoký a přes 200 kg vážící přírodní úkaz poprvé ohromil diváky a určitě i mnohé soupeře na World´s Strongest Man. Od té doby zapracoval na slabinách, zlepšil kondici a zkvalitnil extrémní množství tělesné hmoty (na internetu můžete najít jeho fotky s viditelným břišním svalstvem a žílami na bicepsech při tělesné hmotnosti kolem 180 kilo). Pokud jde o čistou statickou sílu, do brutálních výkonů Shawa nebo Savickase mu něco chybí, ale kombinace síly, rychlosti a kondice, jakou nyní představuje, je pro formát soutěže World´s Strongest Man jako stvořená.

Velké překvapení se nekonalo ani ve druhé disciplíně, Overhead Medley, kde měli strongmani předvést dva zdvihy se 110kg jednoručkou a dva zdvihy se 163kg soukolím. Pokud znáte maximální výkony zhruba pětice nejlepších ve startovním poli, je Vám jasné, že s touhle zátěží je to souboj o vteřiny. Opět se dopředu drali Big Z, následovaný Thorem a Brianem Shawem, kterých se držel Michael Burke a prakticky stejný scénář, jen s výměnou pozic, se opakoval u Keg Toss, neboli přehazování osmi sudů o váze 18 - 25 kg přes přes laťku ve výšce zhruba 4,5 metru, kde zvítězil Thor (2. Shaw, 3. Burke, 4. Savickas).

I Truck Pull (tahání kamionu) probíhal podle očekávání. K úspěchu v téhle disciplíně potřebujete několik věcí, které můžete tréninkem ovlivnit - extrémní kardiovaskulární kondici, odolnost vůči laktátu (hlavně v nohou, které budou pumpovat jako o život), mimořádně silné a zdravé (!) bicepsy... Ale jednu věc ovlivníte jen stěží. Pokud nastoupíte proti soupeřům o 40 - 50 kilo těžším, kteří jsou stejně dobře fyzicky připravení, nemáte nejmenší šanci je v tahání porazit. Není náhodou, že čtyři nejlepší v téhle disciplíně byli zároveň ti největší chlapi ve startovním poli, vážící 180 a více kilo. Nejrychlejší byl Shaw, následovaný Thorem Bjornsssonem, Terrym Hollandsem a Savickasem.

Pokud závodníci čekali, že je letos pořadatelé ušetří děsivého dřepování s hladkou tlustou osou a kontrolou hloubky v podobě bouchání činky o pevný bod, měli smůlu. Letos si vychutnali tuhle nepochopitelnou disciplínu přímo ve finále se zátěží 320 kilo. Tohle vůbec nebyla dobrá disciplína pro Thora Bjornssona a zrovna výhrou v loterii nebyla ani pro Briana Shawa. Zato jste mohli bezpečně vsadit roční výplatu na Big Z, který nutně potřeboval nahnat body. Ten 320 kilo dřepnul 15x (bez superdresu, jen v bandážích), což je výkon, který asi nepotřebuje žádný obsáhlejší komentář. Dalším závodníkem, který se tak trochu "utrhl ze řetězu", byl Angličan Eddie Hall, který zaostal jen jedno opakování za Savickasem. Ten kromě toho, že umí mrtvý tah se 420 kg nebo čistý tlak ve stoji s 200kg kládou i soukolím, prý má rád pivo. Moc pít ale nechodí, protože potřebuje zhruba 20 půllitrů, aby se dostal alespoň do nálady, a vyhazovači v klubech ho přemlouvají, ať jde jinam, protože by si s ním nedokázali poradit, kdyby náhodou začal dělat problémy. Když se podíváte, jak Eddie vypadá, nejspíš se není čemu divit...

Bodový stav první trojice před poslední disciplínou, kterou byly tradiční Atlas Stones (zvedání pěti kamenů na podstavce), sliboval napínavý souboj. V čele byl Zydrunas Savickas (53 bodů), stíhaný Thorem Bjornssonem (51,5), který ještě skřípal zuby nad předchozím dřepem, při kterém přišel o místo v čele závodu se slušným bodovým náskokem, a na třetím místě jen s půlbodovou ztrátou (51,0) čekal Brian Shaw. Thor byl nejrychlejší, a aby zvítězil, musel by Shaw v závěrečné disciplíně porazit Savickase. To se ale (trochu překvapivě) nestalo, a tak bylo konečné pořadí stejné jako před poslední disciplínou. Svůj již čtvrtý titul nejsilnějšího muže světa získal nezničitelný Litevec Zydrunas Savickas, největší úspěch v kariéře zaznamenal druhý Hafthor Bjornsson a nejspíš hodně zklamaný byl Brian Shaw na místě třetím.

Co takhle uspořádat další ročník v Evropě?


World´s Strongest Man 2014 - konečné výsledky

pořadíjméno
1. Zydrunas Savickas
2. Hafthor Bjornsson
3. Brian Shaw
4. Mike Burke
5. Terry Hollands
6. Eddie Hall
7. Dave Ostlund
8. Warrick Brant
9. Laurence Shahlaei
10. Jerry Pritchett
11.   Jean-François Caron
12.   Martin Wildauer


Bjornsson a Savickas - Overhead Medley

Savickas a Shahlaei - Super Yoke

Videozáznamy ze zákulisí soutěže

Více videí naleznete na tomto a také na tomto youtube kanálu


Zdroj:
Marunde-Muscle.com
sugdenbarbell.co.uk


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

07.04.09:58CIZOPASNIK - Přečtěte ten profil, Savickas v IPF roky závodil. ..
06.04.23:28Turakam - možno aj áno, keby si vedel, ako to je u nich s dopingom, ..
06.04.22:34Dave1913 - chceš mě říct že třeba ten Nor se kterým jsem četl nedávno..
05.04.07:15daveM - na ipf nemuze, protoze by musel na pekne dlouho vysadit. n..
02.04.15:18Jirka Kalous - Díky za odpověď. Také jsem hledal na internetu, ale nic ko..
02.04.13:38CIZOPASNIK - Však on závodil, v roce 2000 byl druhý na MS IPF. Koukni d..
02.04.13:38CIZOPASNIK - Nedávno jsem po ní pátral a nic o překladu jsem nenašel. T..
02.04.13:29Dave1913 - Neskutečný. Zajímalo by mě proč se někdy nezúčastní `jen z..+1
02.04.09:47CIZOPASNIK - Big Z udával 400 jako maxko ve dřepu jen s páskem a bandáž..
02.04.09:33Petey - Ten 320 kilo dřepnul 15x (bez superdresu, jen v bandážích)..
02.04.01:23imtheman - Btw na tý fotce trochu připomíná Kazmaiera...
02.04.01:21imtheman - Předpoládám že to bude Gregory Clegane, Hora co jede :-) K..
01.04.21:15maxpoint97 - Jo, jo, jooooooooo :))))) http://images6.fanpop.com/ima..+1
01.04.20:50Jirka Kalous - Neví někdo zda se pracuje na překladu knihy Žmogus iš gele..
01.04.20:09Baryk13 - Big Z je neskutečný, stejně jako pánové, co zařizují práva..
01.04.20:09getripped - Dovolím si doplnit menší zajímavost: Hafthor Bjornsson bu..+3
01.04.17:11Matin11 - Big Z opět nezklamal a má ještě pár triků v rukávu *79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínPartner Cup 2019 - výsledky
PavelV (15:13) • Je to přesně naopak. Díky za Matěje, Vláďu Žižku a další, že na tu pohárovku jdou a uká...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
Hockey1000 (11:29) • Vždyť to je právě naopak super, že jde on i jemu podobní borci na českou pohárovku. Cel...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
Qubevm (08:58) • Valasekjakub123 proč by nemohl Matěj závodit na pohárovce proboha.. Dej si facku, probe...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
ambrosan (22:19) • tak to je komentář, který bych od závodníka nečekal...je to dobře, že jsou lidi co akti...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
Valasekjakub123 (22:01) • Rysavy na poharovce? Zavodnik s takovymi zkusennostmi a jde na poharovku trosku soudnos...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra