Reklama:

Mistrovství Čech v klasickém
silovém trojboji 2014 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Jak jsme Vás již informovali ve výsledcích, v sobotu 22. března 2014 se v Sokolově konalo historicky 1. mistrovství Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji. V současnosti RAW silový trojboj nabývá na popularitě. Ovšem nejedná se o nějaký nový sport. Silový trojboj v našem regionu vznikl už v roce 1969 a dlouhá léta se závodilo pouze RAW, až později se přešlo do vybavení. V současnosti se pouze vytvořila nová divize, která zakazuje vybavení jako podpůrné dresy, benčová trika a bandáže na kolena. Povolený je pouze pásek, bandáže na zápěstí a schválené nákoleníky.

Pořadatelství se zhostila tradiční dvojice oddílů Baník Sokolov a Spartak Chodov. Na soutěžící čekal náročný závod, neboť 79 závodníků (71 můžu a 8 žen) už předem zaručovalo dlouhý maraton. Na druhou stranu to značí, že o klasický (RAW) silový trojboj je zájem. Měla by rozhodně proběhnout diskuze, zda nezavést i oblastní závody, stejně jako je tomu u tradičního "equip" silového trojboje.

Ženy byly rozděleny do tří váhových kategorií. V kategorii do 63 kg se nejvíce dařilo Lucii Gregorové, která v celkovém součtu nasbírala rovných 300 kg. V kategorii do 72 kg nenašla přemožitelku Pavla Kladivová. Tato závodnice šla v každé disciplíně pouze jeden pokus, a přesto zapsala slušných 385 kg. Nebylo to tím, že by se jí nechtělo závodit. Pavla s sebou přivezla dalších 15 závodníků oddílu Xxtreme Arena Praha, takže patrně dala přednost koučování, což se dá pochopit. Uvidíme, zda na národním šampionátu půjde Pavla naplno. Ve sloučené kategorii žen nad 72 kg zvítězila výkonem 312,5 kg Gabriela Reifová z domácího oddílu TJ Spartak Chodov. Gabriele se v poslední době daří, neboť minulý týden vyhrála i na mistrovství ČR v bench-pressu mužů a žen. V kategorii juniorek padl i jeden národní rekord, postarala se o něj Kristýna Bocková z Dobřan, která v mrtvém tahu pokořila 130 kg.

Absolutní pořadí žen:

  • 1. Pavla Kladivová, Xxtreme Arena Praha - 385 kg / 384,5380 Wilksových bodů
  • 2. Lucie Gregorová, Xxtreme Arena Praha - 300 kg / 326,5200 Wilksových bodů
  • 3. Sylva Kollrossová, TJ Baník Dobřany - 267,5 kg / 308,7217 Wilksových bodů

Muži byli rozděleni do osmi kategorií. V nejlehčí váhové kategorii do 59 kg získal zlatou medaili Daniel Kaňka. V kategorii do 66 kg zvítězil Jan More z Klatov. Honza byl vyhlášen i nejlepším juniorem závodu. Jeho plány a hodnocení sobotního klání si můžete přečíst níže v rozhovoru. Domácí závodník Michal Michalíček ovládl kategorii do 74 kg. Sokolovský silák zapsal slušných 550 kg. Zdůraznil bych jeho rekordní bench-press, ve kterém dal 155 kg. Pražský Václav Petrmichl nazvedal 608,5 kg a ve své kategorii do 83 kg bral zlatou medaili. Václav dokázal během krátké doby sundat několik kilogramů své hmotnosti. Po závodech prozradil, že hubnutí a odvodňování nešlo podle jeho představ a ubralo mu to v totalu několik desítek kilogramů. Závodník Apisu Praha se postaral i o rekord ve dřepu, který má nyní hodnotu 211 kg. Nutno podotknout, že důstojným soupeřem mu byl Vladimír Medek, který dal v trojboji o jeden kilogram méně, a to 607,5 kg.

V jednoznačně nejpočetnější kategorii do 93 kg zvítězil Karel Válek reprezentující SKP Sport Děčín. Minulý rok skončil na mistrovství České republiky za kuřimským Markem Kolářem. Ten je však letos zraněný, a tak to vypadá, že na národním šampionátu svede zajímavý souboj s vítkovickým Antonínem Pavlovcem. V této kategorii bych rád vyzdvihl sokolovského Emila Balogha, který obsadil druhé místo. Vzhledem k tomu, že Emil závodil až odpoledne, tak se ráno zvážil a rychle si odskočil na závod ve vzpírání. Odpoledne se do sokolovské tělocvičny stihl vrátit a zazávodit si i v trojboji. Po svém vystoupení však zvedat železo nepřestal, protože v závěru dělal i nakladače. Vítězem kategorie do 105 kg a absolutním šampiónem celého závodu se stal Jan Vachulka. Dobřanský závodník zapsal výborných 730 kg. Jan si zopakoval svůj třeboňský závod, kde na mistrovství Čech v "equip" silovém trojboji taktéž získal absolutní prvenství napříč startovním polem. Takzvanou "stodvacítku" vyhrál František Janák z Bíliny. V nejtěžší kategorii nad 120 kg se dařilo Leoši Balatkovi. Nymburský trojbojař nazvedal 736 kg. Jeho dřep 270,5 kg byl navíc rekordním pokusem. Rekord pokořil i v mrtvém tahu, kde potáhl 300,5 kg. Leoš šel všechny pokusy dokonce i bez pásku.

Absolutní pořadí mužů:

  • 1. Jan Vachulka, TJ Baník Dobřany - 730 kg / 438,2920 Wilksových bodů
  • 2. Karel Válek, SKP Sport Děčín - 680 kg / 428,2640 Wilksových bodů
  • 3. Karel Rada, Fitness Club Staňkov - 707,5 kg / 423,5095 Wilksových bodů

Vyhlášení výsledků skončilo přibližně v půl 12 večer. Domnívám se, že na to, kolik bylo závodníků, je to úspěch. V tomto ohledu patří velké poděkování zejména nakladačům, kteří se neskutečně nadřeli. Závod byl zároveň nominační soutěží na mistrovství ČR v klasickém silovém trojboji (RAW). V nejbližší době bude zveřejněna i nominace na tento šampionát, kde bude patrně ještě o něco více závodníků a tím i větší konkurence. Níže Vám nabízíme rozhovor s nadějným juniorským závodníkem, video a také fotogalerii.


Jan More

Mladý úspěšný trojbojař a reprezentant oddílu Powerlifting Klatovy Jan More se stal vítězem kategorie do 66 kg a byl také vyhlášen nejlepším juniorem závodu. V rozhovoru nám prozradil, jak je se svými výkony spokojen a jaké má další sportovní plány.

Jak se ti dnes závodilo? Jsi spokojený se svými výkony?

Dnes se mi závodilo velice dobře. Atmosféra byla dobrá, ale vzhledem k tomu, že tam byla spousta lidí, tak vzduch v hale nebyl zrovna nejlepší. Se svým výkonem jsem docela spokojený. Zklamal mě jen dřep, ve kterém jsem chtěl pokořit národní rekord juniorů, ale bohužel mi rozhodčími nebyl uznán. Nadměrně spokojený jsem byl s mrtvým tahem, kde jsem zdolal národní rekord nejen juniorů, ale i mužů.

Jaké máš v letošní sezóně plány?

Ve Frýdlantu se zúčastním mistrovství České republiky RAW, kde bych chtěl svůj výkon ještě o pár kilogramů zlepšit. Mým dalším cílem je účast na mistrovství světa RAW v silovém trojboji. To se koná v Jihoafrické republice. Dále plánuji přibrat na 74 kg, abych taky už nějak vypadal. (smích)

Pravidelně soutěžíš jak s dresy, tak i teď RAW. Co si o klasickém (RAW) silovém trojboji myslíš?

Tato divize se mi moc líbí. Když závodím s dresy, tak jsem takový nejistý a nervózní. S dresy je dost práce a musíš je správně nasadit. Je to dost náročné a zdlouhavé. Navíc mi také přijde, že RAW je více spravedlivé a více se projeví ta pravá síla.

Kdy jsi začal se cvičením? Jak tě napadlo závodit v silovém trojboji?

Cvičit jsem začal rekreačně v 16 letech. Později mě oslovil můj nynější trenér, jestli nechci zkusit silový trojboj. Nejprve jsem si myslel, že budu závodit jen v bench-pressu. Netrvalo dlouho a začal jsem cvičit dřepy a mrtvé tahy. Začalo mě to bavit a dnes se tomu snažím věnovat naplno, ale s prací to také nejde moc dohromady.

Jak se připravuješ na soutěžní klání? Prozradíš nám svůj trénink?

Tak dva až tři měsíce před sezónou začínám se silovým tréninkem. Zkoušel jsem mnoho variant. Začínal jsem například s Kortem, který mi přišel velice dobrý. Dále jsem zkoušel Fomina, se kterým jsem byl také velice spokojen, ale byl pro mě dost silově namáhavý. Poslední dobou jsem začal jezdit klasický systém 3 x 3. Toho se nadále držím a s výkony na tréninku jsem spokojený. Týden před závody jezdím tzv. testy, kdy zkouším své maximální výkony a z toho odhaduji základní pokusy, které budu zapisovat na závodech.

Jaký máš vztah ke stravě? Hlídáš si ji?

Jím, co chci a kdy chci. A nesnáším rýži. (smích) Den před závody se snažím jíst co nejméně, abych se vešel do své váhové kategorie. Jinak si s tím moc hlavu nelámu.

Věnuješ se mimo silového trojboje i jiným sportům?

Od šesti let jsem hrál fotbal, který mě bavil. Také jsem zkoušel Muay Thai. Ovšem ve zvedání činek jsem se našel a věnuji se primárně tomuto sportu.

Chtěl bys někomu poděkovat?

Rád bych poděkoval svému trenérovi Zdeňku Hruškovi, který mě k tomuto sportu přivedl a naučil mě veškeré věci, které se tohoto sportu týkají. Dostal mě tam, kde jsem dnes. Co se týče sobotních závodů, tak bych chtěl poděkovat klukům z Fitness Clubu Staňkov za to, že mi pomáhali. A také ostatním, kteří vytvářeli skvělou atmosféru a povzbuzovali mě.

Děkuji za rozhovor a doufám, že se budeš nadále objevovat na závodech a překonávat další rekordy.


Mistrovství Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji - video


Mistrovství Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 21 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra