Reklama:

Mistrovství ČR v bench-pressu
mužů a žen 2014 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Jak jsme Vás již informovali ve výsledcích, v sobotu 15. března 2014 se konalo 22. mistrovství České republiky v bench-pressu mužů a žen. Český svaz silového trojboje přiklepnul pořadatelství oddílu Sokol Klatovy, jehož vedoucím je Antonín Šota. Sám ředitel v úvodu sdělil, že je to vůbec poprvé, co se národní šampionát koná v Klatovech. Rozhodně však není pořadatelským nováčkem, vždyť v místní sokolovně se konalo už 16 ročníků Velké ceny Klatov v bench-pressu.

V šesti ženských a sedmi mužských kategorií se představilo dohromady 46 závodníků ze všech možných koutů republiky. V kategorii žen do 52 kg zvítězila výkonem 55 kg Václava Zodererová z Prahy. Tato závodnice v Klatovech soutěžila již na svých třetích letošních závodech. Své další vítězství v kategorii žen do 57 kg pro sebe ukořistila Nikola Štaiglová z Lanškrouna. Závodnice, která objíždí veškeré letošní závody, si dala opět svůj osobní rekord. V kategorii žen do 63 kg vyhrála výkonem 82,5 kg Michaela Drabálková. Nymburská závodnice do poslední chvíle nevěděla, zda závody absolvuje. Celý týden totiž nebojovala s činkou, ale s chřipkou. V nejpočetnější ženské kategorii do 72 kg kralovala Petra Steinerová z TJ Baník Meziboří. Tato soutěžící zapsala pěkných 97,5 kg, čímž získala i bronzovou medaili v absolutním pořadí žen. Stejnou váhu pokořila Gabriela Reifová, která se stala vítězkou kategorie do 84 kg. Nejlepší ženou celého mistrovství se stala legendární Hana Takáčová. Závodnice reprezentující Sokol Nymburk zvládla 145 kg a všem nám ukázala, že před mistrovstvím světa masters má docela slušnou formu.

Absolutní pořadí žen:

  • 1. Hana Takáčová, TJ Sokol Nymburk - 145 kg / 128,6285 Wilksových bodů
  • 2. Nikola Štaiglová, TJ Lanškroun - 90 kg / 104,7240 Wilsových bodů
  • 3. Petra Steinerová, TJ Baník Meziboří - 97,5 kg / 103,2330 Wilksových bodů

V mužské kategorii do 66 kg zvítězil vítkovický Jan Mikš. Honza nedokázal napodobit svůj výkon z mistrovství Moravy a zapsal 145 kg. V kategorii do 74 kg se podařilo vyhrát Dušanu Šiškovi. Jeho výkon 185 kg byl navíc národním rekordem. Napínavým soubojem skončil boj o první příčku v kategorii do 83 kg. Z té se nakonec radoval kuřimský Lukáš Tkadlec, se kterým níže naleznete rozhovor. Vítkovický Jiří Kati neměl tentokrát v kategorii do 93 kg konkurenci. Tento veterán zatlačil neuvěřitelných 260 kg, čímž pochopitelně vytvořil národní rekord. Zajímavostí je, že šlo téměř o trojnásobek jeho hmotnosti. Něco takového se v bench-pressu jen tak nevidí. V půlce dubna bude v Anglii na mistrovství světa v bench-pressu masters určitě aspirantem na jednu z medailí. I když konkurence bude jistě velmi velká. Jirka však myslí i na příští rok, kdy bude věkem patřit do kategorie masters II (50 - 59 let), kde by rád překonal i světový rekord dané kategorie. Ten má v současnosti hodnotu 242,5 kg, takže Jirkovi nezbývá nic jiného než si alespoň něco přes rok držet stávající formu.

Vladislav Havrlík byl od roku 2008 tradičním vítězem kategorie do 105 kg (dříve do 100 kg). V posledních dvou letech ho však porážel jihlavský Milan Selinger. Vladislav se ovšem letos "vrátil na trůn" a představil se v životní formě. Díky osobnímu rekordu, jenž se vyšplhal na hodnotu 255 kg, zvítězil. V kategorii do 120 kg se nejvíce dařilo Zbyňku Krejčovi, který dal pěkných 290 kg. Tento nymburský závodník je dlouhá léta českým reprezentantem. Letos dosáhl věku, kdy může startovat i v soutěžích masters, čehož pochopitelně využije a mimo závodů open se zúčastní i mistrovství světa v bench-pressu masters. Nejenom vítězem kategorie nad 120 kg, ale i absolutním šampiónem 22. mistrovství České republiky se stal Jaroslav Šoukal z Vejprnic. Jeho neuvěřitelně lehkých 305 kg můžete vidět i níže ve videu.

Absolutní pořadí mužů:

  • 1. Jaroslav Šoukal, TJ Sokol Vejprnice - 305 kg / 167,8100 Wilksových bodů
  • 2. Zbyněk Krejča, TJ Sokol Nymburk - 290 kg / 167,5330 Wilksových bodů
  • 3. Jiří Kati, Colbert club SSK Vítkovice - 260 kg / 163,8260 Wilksových bodů

Když se tak zamyslím, tak absolutní vítězka žen a nejlepší tři muži jsou věkem kategorie masters. Je to velmi neobvyklé a jen v několika dalších sportech by se mohlo stát něco podobného. Po vyhlášení byli oceněni i nejlepší závodníci v bench-pressu za rok 2013. Mezi ženami byla oceněna Hana Takáčová. Nejlepším mužem loňského roku se stal Zbyněk Krejča.

Je potřeba zdůraznit, že v průběhu soutěže přišli místní diváci podpořit domácí borce obou místních oddílů, a když na pokus nastupoval například Miroslav Paukert, tak to vypadalo, že hala spadne, jak diváci fandili. Oddíl Sokol Klatovy si dal na pořadatelství záležet, a proto závody proběhly v příjemně rychlém tempu. V závěru předseda svazu Miroslav Vacek vyslovil přání, aby se v Klatovech v budoucnu opět konala nějaká soutěž.


Lukáš Tkadlec

Mladý reprezentant KST Kuřim Lukáš Tkadlec pokořil v Klatovech 217,5 kg. Stal se tak národním šampiónem v kategorii do 83 kg. Lukáš nám odpověděl na pár otázek.

Jak se ti v Klatovech závodilo? Jsi spokojený se svým výkonem?

V Klatovech se mi závodilo velmi dobře. Byl to dobře zorganizovaný závod, který pro mě byl napínavý až do posledního pokusu a ještě s úspěšným zakončením. Víc si ani nemůžu přát. Měl jsem trochu problém se zavodněním po vážení, bylo mi trochu volnější bench-pressové triko. Vše ale dopadlo dobře.

Jaké máš plány v této sezóně?

Plánuji účast na mistrovství České republiky v silovém trojboji. Chtěl jsem se zúčastnit i RAW soutěží, ale to se mi z osobních důvodů nepodaří zrealizovat. Vrchol sezóny bych chtěl mít na mistrovství Evropy v bench-pressu.

Jaké jsou tvé osobní rekordy v jednotlivých disciplínách?

Nejlepší výkony jsou 295 kg ve dřepu, 220 kg v bench-pressu a 267,5 kg v mrtvém tahu. Celkový trojboj mám 762,5 kg.

Co nebo kdo tě přivedl k silovému trojboji? Kterou disciplínu máš nejraději?

Začínal jsem jako každý běžný cvičenec, který si šel párkrát týdně zaposilovat. Měl jsem posilovnu jako vedlejší činnost k hokejbalu, který jsem v té době hrál. K mému štěstí jsem potkal svého budoucího velmi dobrého kamaráda Jirku Plachého, který mi ukázal, že tento sport vůbec existuje. I když jsme oba neměli téměř vůbec žádné zkušenosti, tak jsme se rozhodli vyzkoušet nějakou soutěž.

Kolikrát v týdnu trénuješ? Podle jaké metodiky se připravuješ?

Já osobně bych nejraději trénoval snad i každý den. (smích) Trénuji 4x týdně, a pokud je to možné, tak i 5x. Zpravidla v přípravné fázi trénuji něco na styl tréninku Borise Sheika. Před soutěží pak upraveného čtyřdenního Ivanova.

Dodržuješ zdravé stravování? Jaký máš vztah k doplňkům výživy?

Stravu si držím. Snažím se jíst kvalitně, tak aby to co nejvíce přispívalo k těm nejlepším výsledkům. Držím se pravidla, že co já svému tělu dám, to mi pak vrátí. Z pohledu výživových doplňku používám pouze ty základní, jako jsou kvalitní proteiny od firmy Smartlabs. Dále pak BCAA, maltodextrin a kreatin.

Chceš někomu poděkovat?

Chtěl bych poděkovat své rodině, hlavně mamince, bez jejíž podpory bych tento sport zejména v začátcích nemohl dělat. Samozřejmě Jirkovi Plachému, který mě k tomuto sportu dovedl, svým oddílovým kolegům a taky všem, kteří mi kdy pomohli, ať už na tréninku, závodech, či jinak, neboť bez takových lidí bych se těžko zvládal kvalitně a pravidelně připravovat.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí v dalších soutěžních kláních.


Mistrovství ČR v bench-pressu mužů a žen 2014 - video


Mistrovství ČR v bench-pressu mužů a žen 2014 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 63 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra