Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Arnold Strongman Classic 2014
- výsledky a report

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Tento víkend v Columbusu opět proběhla soutěž, před kterou si chiropraktikové a fyzioterapeuti nejsilnějších mužů planety dopřávají týden volna a odpočinku, aby zvládli znovu poskládat to, co zbyde z účastníků extrémního klání Arnold Strongman Classic. Tahle soutěž strongmanů je totiž něčím specifická. Tady nikdy nejsou disciplíny, kde si zaběháte s něčím lehkým, jako je třeba 180kilový erb nebo 160kilové kufry. Na Arnoldu si neotestujete kondici při vytrvalostních sériích mrtvého tahu se zanedbatelnou vahou (řekněme 300 - 350 kilo). Nenajdete tu nic, kde si nervový systém alespoň trochu odpočine od zátěží, které do něj buší s razancí a silou pneumatického kladiva. Tady ne. Tady najdete pouze dva typy disciplín - nelidsky těžké nebo ještě těžší. A překvapivě se letos opět našlo deset odvážlivců, kteří se rozhodli účastnit se oblíbené jarní loterie: "Co se v těle poláme jako první?"

V desítce pozvaných závodníků k radosti všech fanoušků tohoto sportu nechyběli tři nejvýznačnější strongmani současnosti - žijící legenda, muž ověnčený desítkami světových rekordů a titulů z nejprestižnějších soutěží Zydrunas Savickas, držitel dvou titulů World´s Strongest Man obrovitý Brian Shaw a loňský vítěz Arnolda Litevec Vytautas Lalas. Nechyběl ani další gigant Thor Bjornsson, polský tlakový fenomén Krzysztof Radzikowski nebo neustále se zlepšující Michael Burke. Do plného počtu doplnili startovní pole vítěz letošního All American Strongman Challenge Jerry Pritchett, majitel možná nejmohutnějšího plnovousu mezi strongmany Robert Oberst, Bulhar Dimitar Savatinov a vítěz loňské amatérské části, v porovnání s ostatními štíhlý Mikhail Shivlykov. Představení mohlo začít.

Austrian Oak

Před deseti roky nedokázal žádný strongman na světě zvednout nad hlavu 200kg kládu. Jako prvnímu se to podařilo v roce 2005 fenomenálnímu "Big Z" Zydrunasovi Savickasovi a dlouho ho nikdo nedokázal napodobit. Letos měli strongmani na Arnoldu v první disciplíně na výběr - 172kg nebo 200kg kládu na maximální počet opakování v limitu 90 vteřin. Na těžší kládě (pojmenované Austrian Oak - rakouský dub - podle samotného velkého Arnolda) jich uspělo hned šest, z toho čtyři zvládli více než jedno opakování. To mi přijde až trochu děsivé...

Hned první disciplína si bohužel vybrala svou daň. Polák Radzikowski sice s těžší kládou předvedl nadějný pokus, ale pravděpodobně si při něm poranil triceps a pokus mu uznán nebyl. Poté si sice zapsal alespoň pár bodů za 4 opakování s lehčí kládou, ale zranění bylo zjevně vážnější, než se původně zdálo, a tak už do dalších disciplín nenastoupil. Je to velká škoda, protože Radzikowski jinak zvládá 200kg kládu naprosto s přehledem, býval by mohl udělat souboj o první tři místa ještě napínavějším. O druhé místo se dělili se dvěma úspěšnými pokusy Oberst, Burke, Lalas a Shaw. Vítězná čtyři opakování Savickase (z nichž tři vypadala jako rozcvičovací pokusy) snad ani nepotřebují další komentář. Snad jen: "Já to říkal!" Big Z má ve svých 38 letech ještě hodně co ukázat a má ještě nejeden světový rekord v rukávu.

Bale Tote

Pod tímhle názvem, který znamená cosi jako nošení balíků, se skrývá starý dobrý Super Yoke. Před touhle disciplínou začaly kyčelní, kolenní a kotníkové klouby závodníků nedočkavě vibrovat a meziobratlové ploténky radostně vrnět. Kdo měl někdy na zádech těžký Super Yoke, jistě ví, o čem mluvím. Trasa měla pouhé 3 metry, ale ve dvou kolech měla zátěž nejprve 544 a poté 640 (!) kilo. Jak se asi chodí se 640 kilogramy na zádech? Raději si to ani nepředstavujte. Mně představivost selhala ve chvíli, kdy jsem se dostal k fázi "jak to sakra odlepit od země".

Savatinov a Pritchett se k těžší zátěži nedostali a zapsali si jen část trasy s lehčí zátěží. 640kilové monstrum do cíle nejrychleji donesli Burke (třetí místo za 7,5 ), Shaw (5,79) a Savickas (3,87). Bylo by zajímavé sledovat, jak by vypadal souboj Savickas - Shaw s touhle zátěží třeba na vzdálenost 15 metrů...

Mimochodem, Brian Shaw je obrovský. To už je sice několik let, ale osobně mám dojem, že je obrovský čím dál víc, až do té míry, že bych napsal spíš OBROVSKÝ. Krk na něm vůbec nenajdete, jeho hlava plynule přechází do titánských trapézů a navazuje na ramena, která jsou tak daleko od sebe, že tomu odmítáte uvěřit. Obrovská, masivní záda na sobě nesou tolik hmoty, kolik má dobře rostlý chlap na celém těle. Bicepsy s obvodem přes 60 centimetrů pokračují dál gigantickým předloktím, které už na první pohled svědčí o úchopu tak silném, že by Vám rozdrtil kosti při podání ruky. Trup nesou nohy, které nepřipomínají nic, co jste kdy na sebevětším člověku viděli. A tahle 200kilová postava se tyčí ve výšce 203 centimetrů. Vítejte ve světě profesionálních strongmanů.

Timber Carry

Aby toho nošení nebylo málo, pokračovalo se tradičním přenášením dřevěné ohrady vzhůru po nakloněné rampě. Zátěž 400 kilo, vzdálenost 9 metrů. Udržet tuhle váhu v rukou bez trhaček není zrovna sranda a bylo to znát i na výsledcích - jen tři závodníci zvládli celou trasu. Malé zaváhání stálo cenné body Briana Shawa, který patřil k favoritům této disciplíny. Jeho čas 18,72 stačil na třetí místo. Druhý byl Burke (10,74) a plný počet bodů trochu překvapivě ukořistil s časem 8,85 Jerry Pritchett. Zajímavý pohled byl při této disciplíně na Litevce Lalase, kterému z rukávů trika koukaly bicepsy, pro které by vraždili i mnozí účastníci kulturistické Olympie. Pokud ho letos opět potkám na Champions League, zeptám se ho, jak k nim přišel.

Hummer Tire Deadlift

Mrtvý tah na dlouhé ose s koly od Hummeru provází tuhle soutěž od jejího počátku a celé roky se rekord v této disciplíně šplhá po malých krůčcích radostně vzhůru. V minulém roce předvedl Mark Felix na 511 kilogramech rekordní pokus ve stylu "rozcvičovací pokus šel dobře, naložte osu" a letos se opět přidávalo. Pritchett a Lalas se dělili o třetí místo za 481 kilo. Shaw bojoval o každý bod, zapsal si 521,5 a poslední pokus na vyšší váze už byl nad jeho síly. Vítězem disciplíny se stal Savickas, který zvedl monstrózních 524 kilo.

Cyr Dumbbell

Běžný člověk (vlastně i hodně silný člověk) si jen těžko představí, k čemu může být dobrá 124kg jednoručka, kromě kutálení po fitku. Většině lidí bude dávat asi tolik smyslu jako pětilitrový hrnek na kávu nebo šestnáctistupňová převodovka. Na Arnoldu pro ni ale našli využití.

Louis Cyr, po kterém je jednoručka pojmenována, byl kanadský silák, který na přelomu 19. a 20. století udivoval svými výkony při veřejných představeních. V lednu 1892 ustanovil světový rekord, když od ramene zvedl jednou rukou 124kg jednoručku. Právě repliku této jednoručky zvedali strongmani v poslední disciplíně, kde měli předvést maximální počet opakování během 90 vteřin. Podařilo se to hned šesti závodníkům a výkony byly velice vyrovnané, a to hlavně z toho důvodu, že tady už je potřeba hodně taktizovat. Každý zdvih nelidsky těžké jednoručky na rameno a následný tlak stojí obrovské množství sil a jeden zbrklý a neúspěšný pokus může znamenat velkou bodovou ztrátu. Big Z to v závěru udělal hodně napínavé, protože veledůležitý čtvrtý zdvih dokončil necelou jednu vteřinu před vypršením časového limitu.

Po velkém dělení bodů (Savatinov a Lalas si zapsali po třech, Bjornsson, Shaw, Burke a Savickas po čtyřech opakováních) se vítězem stal "Big Z" Zydrunas Savickas a po pětileté pauze (naposledy zvítězil v roce 2008) tak získal sedmý titul z této soutěže. Druhé místo patřilo Brianu Shawovi a o dvě příčky si polepšil oproti minulému roku Mike Burke. Až čtvrté místo zbylo pro šampióna z předchozího ročníku Litevce Vytautase Lalase, i když přišel minimálně stejně silný jako loni. To jen dokazuje, jak rychlá a brutální je evoluce výkonnosti mezi profesionálními strongmany. A pokud se nám nerozpadnou, máme se ještě na co těšit.

Konečné pořadí:
1. Zydrunas Savickas
2. Brian Shaw
3. Mike Burke
4. Vytautas Lalas
5. Hafthor Bjornsson
6. Jerry Pritchett
7. Mikhail Shivlykov
8. Robert Oberst
9. Dimitar Savatinov
10. Krzysztof Radzikowski


The Austrian Oak

The Bale Tole

The Timber Carry

The Hummer Tire Deadlift

The Cyr Dumbbell

Zydrunas Savickas - Austrian Oak

Zydrunas Savickas - Cyr Dumbbell




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

21.03.00:49HANZAN - Pro mě je největší osobností silového sportu všech dob. Ik..+1
05.03.16:48Pan cinka - Dobrej clanek!!! Pis dal o strongman soutezich moc pekn..+4
05.03.16:11Seazer - První odstavec nemá chybu :D+2
05.03.14:49CIZOPASNIK - Ano, samozřejmě jsem to o jedno století posunul :) Díky za..
05.03.14:45Saphenus - v druhej vete druheho odstavca hned pod nadpisom `Cyr Dumb..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie