Reklama:

Mistrovství ČR v bench-pressu
juniorů a masters 2014
- rozhovory (I.)

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Včera jsme Vám přinesli reportáž z desátého ročníku republikového mistrovství v bench-pressu, kde jsme Vám slibovali rozhovory s těmi nejlepšími. V dnešním článku najdete jejich první část.


Kristýna Obršlíková

První dotazovanou se stala nejmladší účastnice mistrovství, teprve patnáctiletá Kristýna Obršlíková ze Sokola Rosice, která se stala absolutní vítězkou v kategorii dorostenek se ziskem 70,13 bodů.

Jak ses dostala k silovému trojboji?

K silovému trojboji jsem se dostala úplně nečekaně. Předtím jsem o tomto sportu nikdy ani neslyšela, až do jedné červnové soboty v loňském roce. V Babicích u Rosic se pořádala pouť a jako každý rok tam byla soutěž "Babický silák". Zvedala se tam činka na mrtvý tah a mě přemluvily kamarádky, abych to také zkusila, a tak jsem šla. Vyhrála jsem to a pak se Ivo Brázda, který závodí za Sokol Rosice, zeptal mé mamky, jestli bych to nechtěla zkusit. Po pár trénincích v posilovně mě to chytlo a trénuji pravidelně.

Jaké jsou tvé úspěchy a další plány?

Tak zatím jsem byla pouze na 3 soutěžích, takže ještě nemůžu posoudit. Moje plány do budoucna jsou ty, že bych se chtěla zlepšit, takže trénuji a trénuji. (smích) Můj hlavní plán je ten, podat co nejlepší výkony na mistrovství ČR dorostu ve Zlíně.

Jak hodnotíš svůj dnešní výkon?

Svůj výkon hodnotím velice kladně, povedlo se mi zvednout 62,5 kg na třetí pokus a porazit Nikol Barkociovou na body. (smích)


Kristýna s bratrem Toníčkem
Jaké máš koníčky a co studuješ?

Před silovým trojbojem jsem cvičila aerobik, ale bylo málo času a oba sporty zvládat nejde, takže jsem se rozhodla pro trojboj. Zatím studuji pouze základní školu, ale tento rok se budu hlásit na chemickou průmyslovku.

Chtěla bys někomu poděkovat?

Ano, chci poděkovat mým trenérům, Ivošovi Brázdovi, Vašku Patočkovi, Petru Lahodovi, a dalším, kdo mi pomáhají s tréninkem. A taky chci poděkovat svojí rodině, která mě v tom podporuje a chodí mě na závody povzbuzovat. Hlavně mladší brácha Toníček. (smích)

Děkuji za rozhovor a přeji ti mnoho úspěchů jak ve sportu, tak aby ti vyšlo studium na střední škole.


David Lupač

Dalším dotazovaným byl čerstvý rekordman, vítěz juniorské kategorie a jen o "fous" druhý muž v absolutním hodnocení napříč kategoriemi, David Lupač, který získal 159,28 bodů Wilkse.

Jak ses, Davide, připravoval na tento závod?

Na tento závod jsem se nijak zvlášť nepřipravoval, šel jsem ho z tréninku na mistrovství Evropy juniorů v trojboji. V tréninku jsem vyzkoušel pouze základní pokus na 270 kg. Závod jsem tedy začal na 270 kg a bylo to lehčí, než jsem předpokládal. Na druhý pokus jsem si proto nechal naložit 285 kg, což byl pokus o nový osobní rekord a tím pádem národní rekord juniorů. Tento pokus jsem taky docela v pohodě zvládl, ale už jsem cítil, že činka byla těžká v rukách. Na třetí pokus jsem nešel, věděl jsem, že mi to stačí na vítězství v absolutním pořadí juniorů, a nechtěl jsem riskovat zranění.

Proč ses dnešního mistrovství zúčastnil? Letos se loučíš s kategorií juniorů, chceš se naposledy účastnit i soutěží v benči?

Na mistrovství České republiky juniorů v bench-pressu jsem jel, abych se nominoval na letošní mistrovství světa juniorů v bench-pressu. Toto mistrovství se koná v dánském Rodby. Na tomhle závodě bych chtěl dát 300 kg a umístit se co možná nejlépe.

Jsi tedy spokojený s umístěním na této soutěži?

Ano, s umístěním jsem spokojený. Od zranění paže jsem neabsolvoval žádný závod v samotném bench-pressu. Takže už jsem zapomněl, jaká je flákačka jít na závod a jen si tam lehnout. (smích)

Děkuji za rozhovor a přeji ti co nejlepší výsledek na MS juniorů.


Marie Gregušová

V kategorii žen M2 byla nejúspěšnější Marie Gregušová z Krnova se 73,74 body. Rozhovoru se částečně ujal její manžel Milan Greguš, také závodník v benči, se kterým tvoří Marie nerozlučnou dvojku.

Jak se dostala Majka k tomuto sportu?

Milan: Majka přišla na chuť fitness asi na jaře roku 2012, když mě začala doprovázet jednou nebo dvakrát týdně do posilovny TJ Lokomotivy Krnov, při mé přípravě na mistrovství Evropy masters v silovém trojboji. Na mých trénincích byla nejen mým podavačem činky, pomahačem a hlídačem, ale rovněž kontrolorem při správném provádění cviku. O mých pauzách mezi sériemi prováděla fitness cviky nejprve na kladkách, strojích a později začala zařazovat i činky a základní cviky na bench-press a mrtvý tah. Dřepy s velkou činkou na zádech nesnáší, místo nich zařazuje legpress nebo tlaky nohama na stroji. Velmi často a ráda posilovala hrudník, záda, ramena a paže. Zprvu upřednostňovala bench-press na páce univerzální posilovací věže, tzv. "golem". Později, koncem roku 2012, si oblíbila bench-press s velkou činkou a začala se připravovat na svou první soutěž. Tou bylo mistrovství Moravy v bench-pressu v roce 2013 v Kašavě. Stala se zde mistryní Moravy a měla pouze přemožitelku na Wilkse. Následovalo mistrovství ČR masters v bench-pressu ve Zbýšově, kde získala bronz po vyhodnocení dle Wilkse ve sloučené skupině. Po této soutěži následovalo mistrovství ČR v bench-pressu v Jihlavě a titul vicemistryně ČR, taktéž v kategorii do 57 kg. V roce 2013 se Majka připravila na MS masters v bench-pressu v Praze, kterého se také zúčastnila v kategorii do 63 kg. Sice skončila na šestém místě, ale podala pěkný výkon 67,5 kg, na čince měla i 77,5 kg a nechybělo mnoho k jejímu dotlačení. MS přineslo Majce hodně elánu do dalšího soutěžení a tento rok to svými umístěními dokazuje.

Jak hodnotíš svůj výkon?

Marie: Na trénincích jsem silnější, protože se umím lépe soustředit a do výkonu dávám více adrenalinu. Soutěž mě vždy znervózní, což často vede ke ztrátě jednoho z pokusů a to je velká škoda. I když získám medaili, bývám zklamaná a manžel mě pak uklidní slovy, že je to teprve začátek, že to bude daleko lepší. Říká mi, že si mám soutěž oblíbit, že se mám na ni těšit a své pokusy dávat s přehledem a bez obav, že nejde o život.

Jaké máš další cíle?

Marie: Získat elitní výkonnostní třídu, překonat národní rekord v bench-pressu, získat medaile z mistrovství Evropy a světa, dokázat vedení OST Krnov, že i veteráni mají právo na jeho podporu.

Jak často Majka trénuje, jaké má koníčky?

Milan: Majka trénuje málo. Do "fitka" zavítá nanejvýš dvakrát v týdnu na svůj 70minutový trénink. Zbytek času věnuje mně, když mi podává a odebírá činku a když mě hlídá. V létě téměř necvičí, jelikož je pracovně vytížená a unavená, tráví čas kolem domu, zahrady a domácích mazlíčků, a když je hezky, tak u vody. Posilovna je Majčin koníček. Svou tréninkovou přípravu začíná v září a končí v květnu.

Chceš touto formou někomu poděkovat?

Marie: Poděkování patří mému manželovi, který je mým trenérem a zároveň se sám připravuje na velké závody v bench-pressu i v silovém trojboji. Děkuji celé své rodině a přátelům, že mě podporují a fandí mi.

Děkuji za rozhovor a oběma přeji hodně dalších sportovních úspěchů.


Antonín Šota

Dalším dotazovaným se stal stručný rekordman a vítěz kategorie M3 Antonín Šota ze Sokola Klatovy, který získal 111,24 bodů.

Jak jste se dostal k silovce?

K silovému trojboji jsem se dostal díky mé zálibě v silových sportech. V mládí jsem začínal vrhem koulí a judem. Po roce 1982 jsem se začal plně věnovat silovému trojboji.

Jak hodnotíte svůj výkon?

Svůj výkon hodnotím s ohledem na zdravotní stav velice dobře. V kategorii masters už je zdraví na prvním místě před výkony.

A vaše plány?

Pokud se vše podaří, plánuji účast na mistrovství Evropy masters v bench-pressu v Lucembursku v druhé polovině roku.

Jak často trénujete?

Benč trénuji, jak mi to zdraví umožní, momentálně tak 2x za měsíc. Jinak se spíš věnuji všeobecnému posilování a zvyšování kondice - jízda na kole, chůze, jízda na silné motorce...

Chcete někomu touto formou poděkovat?

Ano, chci poděkovat svému doprovodu a sponzorům za podporu a pomoc.

Děkuji za rozhovor a přeji vám co nejlepší výsledek na evropském mistrovství v Lucembursku.


Libor Mikš

Titul nejúspěšnějšího dorostence získal za 96,34 bodů Libor Mikš z Colbertu SSK Vítkovic. I jeho jsem poprosila o pár odpovědí.

Jak ses dostal ty k silovému trojboji?

K silovému trojboji mě přivedl můj bratranec Jan Mikš, který se věnuje bench-pressu už delší dobu a má za sebou už mnoho úspěšných závodů. Já se taky zaměřuji více na bench-press, protože to je moje nejsilnější stránka, na rozdíl od školy. (smích)

Máš kromě posilovny i jiné koníčky?

Cvičení vždy patřilo mezi mé koníčky, dále mezi mé záliby patří auta, motorky a samozřejmě si rád užívám se svými přáteli a rodinou, asi jako každý jiný.

Jak se ti dnes ve Zbýšově závodilo?

Tuto soutěž jsem sice vyhrál, ale nedá se říci, že bych byl zcela spokojený. Chtěl jsem v ČR vytvořit nový rekord, ale před závody jsem začal mít potíže s rukou, proto jsem se rozhodl, že raději soutěž odjedu bez dresu na bench-press. Byla to pro mě proti ostatním účastníkům závodu velká nevýhoda. Rekord jsem tedy neudělal, ale určitě jsem rád, že jsem zvítězil. Chci se ještě zúčastnit soutěže v klasickém RAW bench-pressu, kde se právě nemůže používat již zmíněný dres. To by pro mě mohlo být tentokrát výhodou.

Tím jsi mi odpověděl i na další otázku, a to jaké máš plány. Jak často tedy trénuješ a chceš někomu poděkovat?

Snažím se trénovat čtyřikrát týdně v místní posilovně. Řekl bych, že nemám žádný speciální trénink ani nějakou upravenou stravu. Chtěl bych poděkovat především panu Jiřímu Foldynovi, který mě trénoval, a samozřejmě všem, kteří mi pomáhali s přípravou.

Děkuji, přeji ti, ať se brzy vyřeší tvé zdravotní potíže a tím pádem dosáhneš ještě lepších výsledků v bench-pressu.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 101 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra