Reklama:

Vladimír Jeřábek:
"Chci se přiblížit magické
metě 1000 kg v trojboji."

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Foto: Petr Ježek
Vladimíra "Kebu" Jeřábka jste mohli mezi silovými sportovci vidět už před pěti lety na soutěžích strongmanů. Postupně se ale začal specializovat na silový trojboj, ve kterém v roce 2013 dosáhl na titul mistra světa v mrtvém tahu a vicemistra světa v RAW silovém trojboji ve federaci WPC. Přinášíme Vám rozhovor s tímto úspěšným závodníkem.

Vláďo, zkus nám trochu přiblížit tvé začátky se sportem. Jak ses dostal k silovému trojboji?

K silovému trojboji jsem se dostal skrze hraní ledního hokeje, který jsem hrával od útlého dětství asi do 17 let. Právě v dorostu jsme začali s týmem chodit do posilovny a já vycítil, že to, co mi dává posilovna, mi hokej dát nemůže, zejména ten pocit "rozbitosti" a endorfinů, a začal jsem se více zaměřovat na cvičení. K trojboji jsem přešel asi rok poté, zejména díky článkům na internetu, kde jsem hodně vyhledával informace, neboť v mém blízkém okolí nebylo mnoho silových trojbojařů. Již od začátku mne více přitahovala síla než nekonečný boj za zvětšení objemů svalstva.

Jaký progres jsi v uplynulém roce zaznamenal? Shrň nám svoji soutěžní sezónu 2013.

Loňská sezóna byla velmi úspěšná. Bohužel na jaře jsem se připravoval na mistrovství Evropy WPC v Portugalsku, ale měl jsem velké problémy se zády, nakonec jsem byl rád, že jsem start stihnul, i když jsem měl jen 6 týdnů tréninku. Obsadil jsem 2. místo v trojboji v kategorii mužů do 125 kg RAW za total 787,5 kg. Přes léto jsem piloval slabiny a soustředil se na MS WPC, které bylo na domácí půdě, v Praze. Zde se mi podařilo vybojovat 2. místo v trojboji v mužích do 140 kg RAW za total 800 kg a následující den jsem vybojoval zlato v mrtvém tahu equipped do 125 kg. To je jednoznačně můj největší soutěžní úspěch a nejdůležitější titul, za který jsem byl oceněn jako sportovec města Mostu.

V mrtvém tahu jsi zaznamenal progres a vyhoupl se mezi nejlepší české "tahaře" vůbec. Jaká je tvá rada ohledně pozvedu pro ostatní powerliftery?

Moje rada je hlavně, pokud zaostává, dohnat svůj dřep a vyvážit tak trojboj. Hodně lifterů dává velká čísla na mrtvý tah, ale jejich dřep je slabý. Podle mého názoru je dřep nejlepší doplněk k mrtvému tahu, je samozřejmě nutné najít si techniku mrtvoly, která vám 100% sedí, a zaměřit se na slabiny a ty odstraňovat. Já například kladu velký důraz na sílu hamstringů a horních zad. A v neposlední řadě nepřepálit trénink mrtvého tahu, což jde velmi snadno. Cyklovat lehčí a těžší tréninky a nejít pořád na maximum, soustředit se na sebe a svoje pocity. Například já nejezdím už takřka vůbec dotahy, i když je všichni siloví trenéři doporučují, protože mi prostě nesedí a odrovnají mi spodní záda na několik dní, což není moje priorita. Dost mi pomohlo cvičení mezilopatkových svalů, které jsou hodně zanedbávané a v silovém trojboji dost důležité do všech tří disciplín.

Jaký je tvůj split ostatních disciplín?

Snažím se benčovat 2x do týdne, dřep také 2x týdně, jednou těžký, jednou lehčí, a mrtvý tah zařazuji 1x týdně. Cykluji lehčí a těžší trénink na mrtvý tah. Využívám spoustu doplňkových cviků na odlehčení prsních svalů, také těžce jezdím ramena, kvůli zachování tlakové síly a snaze eliminovat zranění.

Powerlifterské tréninky se málokdy dají jet o samotě. Ty máš velký tým v Mostě - s kým trénuješ a kdo je nedílnou součástí tvých tréninků? Jak to tvým klukům jde, vidíš někoho, kdo má potenciál do budoucna?

Tým máme více než skvělý, jsem předsedou oddílu Strongman Club Most, který sdružuje silové trojbojaře i strongmany. Máme více než 20 členů, což je dle mého slušné číslo. Trénuji s více sparingy, přípravu na MS jsem cvičil s Petrem Krastenicsem, který mi velmi pomáhá v chodu oddílu. Dost cvičím s elitními strongmany Michalem Tichým a Davidem Štrombachem, ale i s dalšími trojbojaři, kteří jsou na vzestupu. Klukům to jde více než dobře, momentálně vidím potenciál v Jakubovi Enžlovi, kterého jsme objevili v posilovně a kterému je teprve 16 let a dokázal již na pohárové soutěži zvednout lehce 235 kg na mrtvý tah, takže tam je opravdu velká budoucnost, když u tohoto sportu vydrží.

Patříš ke skupině powerlifterů, kteří stravu a suplementaci nepodceňují. Jak vypadá tvůj stravovací plán a jak využíváš suplementaci?

Tak můj stravovací plán je takový klasický jídelníček sportovce, nepřeháním to v kvantitě, snažím se jíst 5 - 6x denně. Alespoň dvakrát denně maso, dále konzumuji tvarohy, vajíčka, rýži, těstoviny, brambory, nevymýšlím v tomto směru nic převratného. Suplementaci konzultuji hodně s Danem Dvořákem, který je uznávaným nutričním specialistou. Suplementy jsem využíval již od začátku svojí kariéry, poslední dobou přidávám nové produkty. Beru proteinový přípravek, gainer, kreatin, BCAA ve velkých dávkách, předtréninkový stimulant Monster Booster, minerální komplex a vitamíny.

Pokud bys měl zmínit tři nejúčinnější součásti suplementace, které by to byly?

Dle mých zkušeností jsou naprostá špička BCAA ve velkém dávkování během celého dne, včetně netréninkových dnů. Bez čeho bych se dále neobešel, je gainer, který dodává energii v dopoledních hodinách a během tréninku, a minerální komplex s multivitamínem. To je věc, kterou hodně lidí podceňuje, přičemž je naprosto esenciální pro dobré fungování těla a mozku, jako antistresový faktor atd.

Jaké je tvé oblíbené jídlo?

Možná by kdekdo tipoval nějakou masnou flákotu, ale mojí neřestí je sladké, takže nejoblíbenější jsou buchtičky se šodó.

Jako sportovec tělem a duší držíš životosprávu naplno, nebo ti to někdy trošku ujede?

V přípravném období se snažím držet životosprávu na maximum, ale samozřejmě mi to občas ujede. Ale snažím se vyvarovat nějakých excesů, například holdování alkoholu, což dělám často mimo sezónu. (smích)

O powerliftingu se říká, že to je cesta ke 140 kilům tělesné váhy lemovaná zraněními. Jak jsi na tom v tomhle směru a řešíš nějakou prevenci?

Prevenci vidím spíše v tom, že už svoje tělo trochu znám a snažím se vyvarovat pohybů a činností, které by mohly znamenat zranění, nicméně už mám za sebou zranění docela dost. Poslední dobou laboruji s natrženými prsními svaly na obou stranách, což je také jeden z důvodů, proč přecházím do kategorie equipped, abych jim trochu v další sezóně odlehčil. Vím, že moje největší slabina je celková zkrácenost, a snažím se zařazovat strečink, ale nebývá na to čas ani chuť.

V poslední době se na české scéně moc "tisícovek" v trojboji neobjevuje. Jsi asi v tomhle směru na řadě - Míra Kratochvíl se do stodesítky přemluvit nenechá. Kdy konečně přejdeš do dresů? Plánuješ nějaké tréninky v dresech se zkušenými liftery?

Ano, již jsem to ohlásil, přecházím kompletně do equipped trojboje, tedy powerlifting s dresy. Je to pro mě novou motivací a sám jsem zvědavý, jak se s touto kategorií popasuji, takže příští sezónu chci odjet určitě v dresech a co nejvíc se přiblížit magické metě 1000 kg v trojboji. Určitě budu muset čerpat zkušenosti od dresařských matadorů, a jelikož často pracuji v Praze, budu těžší tréninky v superdresu absolvovat u Metalpower Praha ve fitku Maximus na Žižkově a budu taky dojíždět za Patrikem Navarou a Honzou Jíšou do Bílky na Teplicku, kde mají monolift. Jelikož máme všichni podobné výkony, bude to dobrou motivací pro všechny.

V dalším roce se poprvé uskuteční mistrovství České republiky v mrtvém tahu, ty jsi jeho organizátorem. Co tě přivedlo na myšlenku promotéra velkého závodu?

Tak prvně bych chtěl zmínit, že hlavní organizátor bude Petr Krastenics, já budu "pouze" v organizačním týmu. Nicméně co nás k tomu přivedlo? Řekl bych, že už uzrála doba na to, abychom organizovali takovou soutěž v Mostě. Máme spoustu lidí v oddílu, sport se díky lokálním médiím dostal do povědomí lidí v Mostě a město nás podporuje. Máme tu krásnou novou sportovní halu se skvělým zázemím, která pro tuto akci bude jak dělaná. Ke konci uplynulého roku jsme organizovali takovou menší soutěž v lokálním fitness centru a vše dopadlo na výbornou, takže není důvod si nemyslet, že MČR se podaří také tak.

Co tě čeká v tomto roce za soutěže? Na jakou soutěž plánuješ vrchol výkonnosti?

Jako vrchol jarní části plánuji společné mistrovství 4 zemí (mistrovství střední Evropy) v silovém trojboji, které proběhne na Slovensku. Samozřejmě že se připravím a doufám, že neudělám ostudu ani na mistrovství ČR v mrtvém tahu v rodném Mostě. Nesmím opomenout ani Český pohár v mrtvém tahu a bench-pressu, což bude seriál 2 jarních závodů. Největší vrchol pak bude podzimní MS WPC na Floridě, kde bych se rád co nejvíc přiblížil a možná i překonal hranici 1000 kg v trojboji, což vzhledem k velmi přísným pravidlům WPC bude dost těžké. Jako poslední soutěž bych rád absolvoval Světový pohár WPC, který se uskuteční taktéž u sousedů, v Bratislavě. Celkově je kalendář docela nabitý, rád bych tam vměstnal ještě nějaké pohárové akce, jako je Zubr Cup v Přerově či Bořislavský gigant.

Jak jsi spokojen v asociaci ČAST a jak vidíš v tomto českou i světovou powerlifterskou scénu?

V ČAST jsem od jejího vzniku a jsem naprosto spokojen. Asociace se stále rozrůstá, pro závodníky jsou v kalendáři zajímavé domácí i zahraniční soutěže, díky vedení ČAST se každý rok dá závodit na nějakém mezinárodním mistrovství, které je geograficky velmi blízko, aby lifteři nemuseli utrácet velké sumy za cestování. Jsem rád, že i u našich sousedů na Slovensku se rozrůstá právě asociace WPC. Mě zajímají především mezinárodní závody, a proto jsem velmi spokojen s WPC, neboť jejich soutěže mají přísný metr v posuzování, organizačně jsou mistrovství na vysoké úrovni a i počet závodníků v kategoriích je velmi slušný, takže nebojujete sám proti sobě, ale konkurence je naopak dost vysoká.

Každému sportovci velice pomůže, když má nějakého sponzora. Jak jsi na tom v tomhle směru?

Rýsuje se nějaká spolupráce pro rok 2014, nerad bych teď předbíhal, ale řekl bych, že na MS WPC 2014 na Floridě bych již měl mít v zádech, doufám, pár sponzorů, kteří mě potáhnou a budou motivovat v dalším pokračování. Chválím si spolupráci s firmou Lion Nutrition.

Podporuje tě tvé blízké okolí v tvých aktivitách?

Mé okolí mě podporuje na 100 %, z prvních počátečních krůčků sice moc velkou radost neměli, přeci jen v tomto sportu koluje příliš mnoho mýtů, ale teď už vše funguje, jak má, a moje rodina, moje přítelkyně i moji kamarádi mě podporují, objíždí soutěže a například na MS v Praze jsem měl velmi dobrou a hlasitou podporu kamarádů v hledišti.

Relaxace je nedílnou součástí přípravy, jak nejraději odpočíváš?

Já moc relaxovat neumím, ale pomalu si zvykám na to, že je to součást přípravy a je to nezbytné pro odpočinek. Chodím se relaxovat na led, kde hraji neregistrovanou ligu.

Máš kromě sportu čas i na jiné koníčky?

Poslední dobou mám času stále méně, neboť kromě práce finišuji i magisterská studia ekonomie, takže mou četbou jsou v poslední době hlavně skripta a marketingové a ekonomické publikace, ale když je čas, snažím se číst hlavně fantasy a sci-fi literaturu. Na druhou stranu filmy jsou mojí vášní, na ty koukám velmi rád a velmi často, televizní programy jako takové již takřka nesleduji.

Začátek sezóny se pomalu blíží a tebe teď čeká pár měsíců hrubé přípravy. Na co se zaměříš?

Moje naprostá priorita v těchto měsících je jen jedna věc - strečink. Cítím, že jsem to hrubě zanedbával a už mě to velice omezuje. Mám teď pár měsíců na to, tento problém napravit. Jinak budu samozřejmě cvičit slabiny, shodím pár kilo, zlepším trochu kondici, ať si srdce zatrénuje, a někdy v březnu se na to vrhnu.

Vláďo, přeju hodně štěstí do přípravy a úspěšný atak na tisícovku!

Moc děkuji za rozhovor a přeji co nejvíc síly do roku 2014.


Vladimír Jeřábek - soutěžní sezóna 2013Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

06.03.23:14sedma - Aloha, to je pravda aktuální výsledek je, že jsem se stal ..
05.03.21:04Turakam - Ale ved ten Zdenda Sedmík sa dal na golf, však toho boli p..
05.03.20:00mizu2 - Narozdíl od tebe já mám všechno před sebou, mě je 23let a ..+1
05.03.16:56sedma - Milý Michale, já mluvil o elitních strongmenech, ne o tob..
05.03.13:05mizu2 - Zdenku opět si zas ukázal jak seš zahleděný jen do sebe a ..
04.03.13:32keba - Zdendo, my jsme open asociace, navíc ty nejsi aktivním ..
04.03.12:39CIZOPASNIK - Ahoj Zdeňku, informace, že se nešlo odhlásit, je pro mě d..
04.03.11:22sedma - Vladimíre, závodit nebo se jakkoliv účastnit na nějaké so..
03.03.20:34keba - Zdendo, Asi si mě s někým pleteš. Já v Plzni vůbec neby..
02.03.23:29sedma - Kebo: nevím co si mám myslet o tvém komentáři vůči mé osob..
14.02.20:13rafaelo - Děláš dost kvalitní práci, nejen v oddíle, ale i na trénin..
14.02.17:33Tom.K. - Držím palce Kamaráde! Vím že jsi bojovník a jdeš si vždy z..
14.02.12:57vaclav.p - RAW výkony jsou poměřitelný většinou i napříč federacemi, ..
14.02.12:45keba - Nechci se tu pouštět do nekonečné diskuze o federacích a s..
14.02.12:25vaclav.p - Keba má už něco nacvičeno, výkony jdou taky nahoru a total..
14.02.11:21keba - Všem moc děkuji za podporu, vážím si toho. Sedma : moc ..
14.02.08:24Carnivor - snažím se zařazovat strečink, ale nebývá na to čas ani chu..
14.02.01:44Turakam - Nápodobne, tiež fandím a sledujem!
14.02.01:00sedma - Více než zvláštní začátek tohoto článku. Ale i dále se pok..
13.02.13:40Houmí - Sympaťák a skvělý závodník! Přeju hodně štěstí do budoucn..
13.02.11:08šmajdy - 1000kg dáš Kebič !!! Hodně štěstí bejku
13.02.09:28spekounP - Jsem tvuj velkej fanda a pevne verim, ze tu tisicovku das...
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Zodiak411 (10:32) • Děkuju moc za ceny :) Jsem rád, že mi tip konečně vyšel po dvou letech :) Chtěl bych se...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
xroll (10:17) • A pokud by si nechal gynekomastii odstranit bylo by to ok? Ne každý kdo sype má gynekom...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
ezio (09:00) • Absolutní vítěz kondiční kulturistiky s gynekomastií? rozhodčí a pořadatelé by se měli...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra