Reklama:
Pro svaly a sílu:
Creatine 500 g + 300 g ZDARMA
Nejvyšší kvalita ověřená rozborem. Více zde.

Jiří Tkadlčík: "Jsem ochotný
bojovat úplně s každým."

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Poprvé jsem Jirku Tkadlčíka zaregistroval na loňských strongman závodech v Kutné Hoře, kde ho nejhlasitěji opěvoval moderátor Leoš Kubeš jako jediného závodníka pod 100 kg. Přesně vážil "pouhých" 99 kg! Drtivá většina ostatních závodníků se pohybovala kolem 130 - 170 kilogramů. Když jsem pak viděl Jirku nabíhat na jednotlivé disciplíny, okamžitě mě napadlo, že tenhle kluk dává naději všem, kteří by si tento sport někdy chtěli zkusit, ale do váhy 150 kg mají hodně daleko.

Jirko, kolik je ti let, kolik vážíš a kolik měříš?

Je mi 24 let, vážím aktuálně 105 kg. Měřím 182 cm, po těžkých dřepech 172 cm. (smích)

Kde tě můžou lidé potkat?

Pracuji jako osobní trenér v obchodním centru Palladium, v Pure Jatomi Fitness.

V kolika letech jsi začal cvičit?

Poprvé do posilovny jsem zavítal v 15 letech, od té doby jsem nevynechal jeden jediný trénink. Nezastavila mě ani hnisavá angína nebo zlomenina klíční kosti, vždy jsem si tam cestičku na nějaký ten provizorní trénink našel. Nevynechal jsem ani jeden a nechci vynechat ani jeden, protože je to můj život, miluju to a baví mě to.

Kdy sis uvědomil, že máš nějaký silový potenciál?

Tak to je velice zajímavá otázka. Vždycky jsem byl tak nějak silnější než moji vrstevníci. Začal jsem cvičit s dvěma kamarády, kteří byli o 10 kg těžší, ale váhy jsme sundávat nemuseli. V 17 letech při 80 kilech jsem zatáhnul 200 kg na mrtvý tah, což není úplně tak špatné. Už tehdy jsem chtěl zaútočit na nějaký český rekord, to bylo ještě v IPF, ale vůbec jsem nevěděl, jak to chodí. Já myslel, že tam přijdu, zvednu to, natočím to a mám rekord, ale takhle to úplně nefunguje. (smích)

Poprvé jsem si to vážněji uvědomil v roce 2009, kdy jsem v Teplicích zatáhl 280 kg v mrtvém tahu při 91 kg, tam už jsem si řekl, že možná mám i trochu silná záda.

Nějaký výčet zranění?

Výčet zranění? Takže... (smích) Natržené tříslo byl můj poslední úraz, který jsem si při dřepování způsobil na mistrovství světa. Dále jsem si při downhillu zlomil klíční kost a způsobil otřes mozku. Když mi bylo asi 12, měl jsem spirálovou zlomeninu holenní kosti, kvůli které jsem přestal hrát hokej. Doktoři mi říkali, že už ta noha nebude jako dřív a že budu rád, když budu normálně chodit, ale já jim řekl, že ne. 10 let poté jsem dřepl 290 kg, takže ta noha docela drží.

Co všechno jsi dělal za sporty?

Sport jsem obsáhl v hodně širokém spektru a díky bohu za to, protože jsou to všechno zkušenosti, které třeba teď jako trenér mohu předat dál lidem. Začal jsem u hokeje, pak judo, jiu-jitsu, box, aikido, stolní a normální tenis, atletika, triatlon, silový trojboj, strongmani. Zatím jsem nedělal kulturistiku, ale docela mě láká si tam stoupnout.

Jakým způsobem trénuješ?

Můj trénink je taková jedna velká záhada, někdo řekne, že to je paskvil, že to nemůže fungovat, ale ono to prostě na mě nějak funguje. Trénuji instinktivně, snažím se odcvičit partii dvakrát do týdne, nebo i vícekrát, když to jde. Já říkám "čím víc, tím líp". V tréninku mám prvky ze silového trojboje, funkčního tréninku, atletiky a vzpírání. Nějak se to snažím poskládat, aby ze mě byl takový univerzální voják. (smích) Protože pak se ta síla, kondice a vytrvalost hodí.

Jaké jsou tvé slabé a silné partie? Jakým způsobem se je snažíš zlepšit?

Tak o mých slabých partiích vědí všichni, co mě znají. Jsou to samozřejmě lýtka, já to přiznám, ale já se je nesnažím zlepšit. (smích) Ta lýtka moc nevypadají, ale jsou docela silná. Když jsem vynášel pivní sud na Lysou horu, všichni dostávali křeče do lýtek, protože je měli obrovská, ale já ne, protože jsem je měl malá. (smích)

Ale ta hlavní slabina je úchop, to je o mně známé, že mi nejdou úchopové disciplíny, takže se nad nimi rád rozčílím. Teď to zašlo tak daleko, že už asi čtvrt roku jezdím v metru s tenisákem a mačkám ho pro posílení úchopu.

Jaké jsou tvé největší úspěchy a kterých si nejvíce vážíš?

Vážím si každého vítězství, kterého jsem dosáhl, ať už na mistrovství světa, nebo na nějaké malé pohárovce. Každé to vítězství má svůj příběh a tím zapadá do mého života. Třeba jedu na nějaký závod v bench-pressu a dám tam na moji váhu podprůměrných pár kilo, ale je z toho třeba třetí místo a to mě nějakým způsobem zase posune dál, takže bych neřekl, že nějaké vítězství převažuje, protože to největší vítězství je nad sebou samým, když tam zlomíš osobní rekord, tak je to lepší, než když porazíš třeba 10 lidí. Čeho si ale opravdu cením, tak jsou některé závody strongmanů, ve kterých jsem se postavil největším chlapům v republice a nikdy jsem nebyl poslední.

Jaké jsou tvé osobní rekordy?

Tak z těch trojbojových si mě hodně lidí pamatuje díky mrtvému tahu. V tom jsem zatáhl 335 kg RAW a 350 kg v dresu, kde byla rezerva, protože ty těžší váhy už nejsou ani tak o mohutné postavě, jako spíš o psychice. To určitě nejsou čísla, která by u mě vydržela dlouho, protože vím, že je nějakým způsobem zase popoženu dál. Na bench-press jsem dal 192 kg se stopkou. Na dřep jsem dal s bandážemi 292 kg, bez bandáží 265 kg, ale u toho ještě potřebuji doladit techniku. Z těch strongmanských věcí třeba military press 120 kg, log lift 140 kg, atlas jsem zkoušel 150 kg, jednoručku 90 kg. A 650 kg pneu.

Jak ses dostal ke strongmanům a co tvé první závody?

My jsme s tím tak trochu koketovali, když jsme dělali silový trojboj, moc se nám to líbilo, tak jsme si uspořádali dva "srandamače" u nás v Přerově. První typický strongman závod byl Lomský silák u Litvínova. Tam mě pozval Zdeněk Chuchel, který mi volal, že bych si to měl zkusit, protože je to něco jiného než silový trojboj. Šel jsem do toho, nakonec jsem skončil někde uprostřed, kolem desátého místa. Strašně se mi to zalíbilo, chytil jsem poté takovou dravost a říkal jsem si: "Jo, tohle je super, do toho můžu zapojit své bojovné srdce." Na rozdíl od trojboje, který je takový naškrobený, se v tomhle dá dělat show, která se těm lidem líbí. Ve strongmanech je to tvoje, ten plac je tvůj, ti lidé jsou tvoji a je jen na tobě, jestli tam půjdeš zašklebenej, nebo si ty lidi roztleskáš a probudíš, aby ti fandili.

Které závody tě bavily nejvíc?

Tak to byly závody v Kutné Hoře, kde jsem vůbec neměl být, ale den předtím, v pátek, mi zazvonil telefon a volal mi Mari Zvrtek, že v Kutné Hoře vypadli nějací lidé a jestli tam nechci jet, lehce jsem zaváhal, ale nakonec jsem narychlo sehnal odvoz a jel tam.

Co na tom závodě bylo zajímavé? Jak ti šel?

Že jsem měl políčka na břiše. (smích) Tam bylo asi pro lidi zajímavé, že jsem jako jediný závodník vážil pod 100 kg, tedy přesně 99 kg. Moderátor Leoš Kubeš to mockrát zmínil v průběhu závodu. První disciplínou byla kombinace zdvihu jednoručky a soukolí, jednoručku jsem dal, ale nápravu už jsem kvůli úchopu nahoru nedostal. Kufry 150 kg jsem na 20 metrů odnesl v pohodě. Pak následoval Yoke 350 kg, u toho mě hodně lidí povzbuzovalo, když viděli, že to nese takový chrousteček jako já. V té disciplíně jsem porazil Michala Širůčku, to bych chtěl uvést. (smích) Ale celkově mě pak porazil a vrátil mi to v jiných disciplínách. Na atlasech jsem dal těch 150 kg. Poslední disciplínou bylo převracení pneumatik 2x 450 kg a 2x 650 kg. Tu těžší jsem dal jednou, ale byl jsem za to moc rád, protože hodně větších a těžších kluků ji tam nedalo.

Jaká je tvá oblíbená disciplína?

Car Deadlift nebo jednoručka.

Co si myslíš o strongmanech jako sportu?

Je to moc super, ale u nás tomu chybí propagace. Chtělo by to nějaký silný startér.

Co říkáš na českou scénu?

Já jsem v tomhle sportu teda jenom rok, ale přijde mi, že už to není takové jako dřív. Sledoval jsem to už dříve, kolik tu bylo závodníků a jak byli silní, teď ale vnímám ten rozdíl, že tu ti silní závodníci chybí, třeba někdo jako byl Honza Šalata. Je tu teda Česťa Šíma a Lukáš Svoboda. Pak jsou tu mladší kluci jako Pavel Zadražil nebo Michal Tichý, ale chybí tu takový ten obr, který by mohl v budoucnu jít na World Strongest Man, což je škoda, protože si myslím, že by šlo tady ty lidi vypěstovat, ale chce to asi čas.

Kolik závodů jsi v roce 2013 odjel?

Celkově jich bylo 25. Byl tam závod ve vzpírání, dvojboje, trojboje, strongmani.

Jaké máš plány na rok 2014?

Tak určitě zůstat zdravý. Dříve jsem to bral jako takovou samozřejmost, ale teď už to řadím na první místo. Chtěl bych samozřejmě navýšit svá maxima v trojboji, hlavně v mrtvém tahu, kde bych jednou chtěl potáhnout těch 400 kg, doufejme, že to půjde. Chtěl bych i nadále závodit ve strongmanech, ve světě pak v kategorii do 105 kg. Závodit, bavit se tím a mít radost z toho sportu, radost z pohybu a života.

Chtěl bys letos třeba vyhrát amatéry? Dovedeš si to představit?

To si dovedu představit, já si myslím, že by to šlo. Jak moc je to reálné, uvidíme, to záleží na více faktorech. Trénink, výživa, strava, zdraví. Nereálné to určitě není, uvidíme, kdo se proti mně postaví. Jsem ale ochotný bojovat úplně s každým.

Zmiňoval jsi závody v zahraničí, jaké jsou tvé zkušenosti se zahraničními soutěžemi?

Je nějaký rozdíl mezi českými a zahraničními fanoušky? Určitě ano, naši fanoušci jsou super, ale musí se tak trochu naladit. Když to porovnám se Slovenskem, tak tam těch lidí přijde automaticky víc a jsou takoví otevřenější. Pak jsem byl na závodech v Ukrajině a tam ti lidé byli ještě lepší, chodili s plakáty, chtěli se fotit a podepisovat plakáty. To se u nás moc nestává.

Máš nějaký vzor?

Ze strongmanů hlavně Jon Pall Sigmarsson, byl to výborný islandský závodník, který byl strašně silný a měl velké charisma. Můj vzor je třeba i Jaromír Jágr, kterému je přes 40 let a v 11 večer se sebere a jde střílet puky.

Dovedeš si představit, že by ses někdy dostal na World Strongest Man?

Ty obrovský macky myslíš? Tak to si nedovedu představit, ale nic není nemožné.

Hodně lidí motivuješ ke sportu nebo životu, jak to vnímáš?

Jsem za to strašně rád, protože když motivuji ty lidi, tak si z nich beru to dobré. Oni jsou namotivovaní a udělají nějakou dobrou věc nebo se snaží zlepšit svůj život a to mě vlastně nabíjí energií. Já si beru energii z těch dobrých lidí, kterými se snažím obklopovat.

Kolik a čeho za den sníš?

To přeskočíme. (smích) Moc velký řád to nemá, ráno si většinou udělám vločky nebo jáhlovou kaši, přidám si do toho arašídové máslo nebo kešu. Pak je to vlastně takové nezřízené žraní až do večera. (smích) Vůbec to teď neřeším, jen se snažím, aby tam bylo hodně bílkovin a ještě více sacharidů, protože jsem hodně aktivní, tak abych měl energii.

Používáš nějaké suplementy?

Určitě, jinak bych se rozpadl. Používám přípravky od MusclePharm a nebo třeba Synthu od BSN. Jinak klasika amina, BCAA, kreatin. Sem tam nějaký nakopávač, třeba NO-Xplode nebo Jack3d.

Máš nějaké sponzory?

Sponzoroval mě pivovar Zubr a také firma Fitco Nutrition, ale momentálně jsem bez sponzora.

Jak relaxuješ?

Co to je? (smích) Včera jsem měl po 14 dnech první den volna a byl jsem značně nesvůj.

Měl bys nějaký vzkaz pro lidi, kteří nejsou takhle motivovaní a vidí jen překážky?

Chtěl bych, aby lidi nehledali výmluvy, ale hledali způsoby, jak té svojí cesty dosáhnout. Není to lehké, není snadné cesty. Když něco lidi chtějí, musí za to bojovat, nic není zadarmo, každý má nějaké problémy. Někdo se narodí s vrozenou srdeční vadou, někdo s hendikepem a někdo se narodí jenom línej a to je podle mě ta nejhorší nemoc.


Jiří Tkadlčík - fotogalerie
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.01.10:42Ikee - Kluci moc hezký článek a počtení. Jirko přeju tobě i Evě s..+2
13.01.08:04Maerlyn0 - S tím jednorožcem to je pravda, ale takhle vytetovaný opra..
12.01.16:51Muflon - hehe nejsem ani velkej ani drsnej :) Jen mi prijde ze na m..
12.01.13:06Ferry - Každé to tetování má nějaký význam. Ty seš asi nejspíš hod..
12.01.10:34Muflon - Mlady, silny, ma budoucnost... ale ten jednorozec ho jedno..
12.01.09:27rafaelo - Tady je video z celého závodu z Kutné Hory: http://www...
12.01.09:27rafaelo - Tady je video z celého závodu z Kutné Hory: http://www...
11.01.21:15Mravenec1 - Jirkova 650tka prostě motivační, na tomle videu je stroj: ..
11.01.16:07Diegito - Jirku jsem videl u nas ve fitku zacatkem tydne. Delal mrtv..
11.01.15:51rafaelo - Předem moc díky všem za pozitivní ohlasy. Jsem rád, že se ..+1
11.01.11:26Smile04 - jo to je...
11.01.11:25Smile04 - jiřičku to bylo aji tím že si jako jedinej měl ty štulpny ..
11.01.11:12atilakar - to je jednorozec na prse ?+1
10.01.22:28Gerallt - to já se shoduju i v tom tetování..ale chápu,že ne každýmu..
10.01.21:18Cornero - Podle myho neskutecnej talent. Aby kluk co je o padesat ki..+3
10.01.20:46finte - Normálně mě to donutilo přihlásit Frajer a borec !
10.01.19:20Turakam - veľký borec, veľký obdiv!
10.01.18:01Jirka Kalous - Někdo se narodí s vrozenou srdeční vadou, někdo s hendikep..+4
10.01.17:56LUC - ..jsou velcí bouráci a mají můj velký obdiv.Jejich soutěže..
10.01.15:32kralda - srdcar s neskutecnou vuli a jeste vetsi silou*79*
10.01.15:19masterPomi - Dobře on. Palec nahoru! *79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZdeněk Vrána a Kamil Říha - trénink z...
synthrax (12:29) • A tak Kamčo mohl jsi mě trošičku zmínit, co si budeme *2* *2*
magazínSkandál na závodech v Británii. Micha...
jari (22:57) • Kdoví, co to bylo za individua, co se do něj pustili. Navíc on tam měl partnerku, není...
magazínMistrovství Čech mužů a žen 2024 - vý...
Lukas82 (10:50) • Spousta českých závodníků vyhrála profikartu, ale do profi si zatím netroufají a zůstáv...
magazínMistrovství Čech mužů a žen 2024 - vý...
Kebab (08:54) • Tipuju že dokud si nezaplatí poplatek za reálnou kartu, aby byl profesionál, tak jí sic...
magazínMistrovství Čech mužů a žen 2024 - vý...
Pburáň (07:14) • Mohu se zeptat jak jsou nastavena pravidla pro start? On může závodník co vyhrál a chvá...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie