Pohár starosty města Zbýšova
v silovém trojboji dorostenců
a juniorů 2013 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V sobotu 26. října se po roce sjeli do Zbýšova dorostenci a junioři, aby se v silovém trojboji utkali o pohár starosty. O ten bojovalo celkem 40 soutěžících, z nichž bylo 17 ze Slovenska. Výsledky jsme Vám přinesli již v tomto článku. Delegátem soutěže se stal Ivan Karpíšek, který klání zároveň komentoval. Na pozicích rozhodčích usedli Antonín Soušek, Radek Giebl a Dušan Černák ze Slovenska.

Jediná dorostenka soutěže, Kristýna Obršlíková ze Sokola Rosice, předvedla pěkný výkon, bohužel se ale neměla s kým poměřit, protože byla v kategorii sama. 18 dorostenců se utkalo ve 4 váhových kategoriích a kromě té do 93 kg, kde zvítězil Adam Porteš ze Zlína, získali zlato slovenští závodníci. V kategorii do 66 kg to byl Michal Křižan ze Senice, v kategorii do 74 kg Erik Boháčik z PT Zlatníky a do Časté si medaili odvezl Erik Setnický. Poháry pro nejlepší dorostence soutěže v hodnocení podle Wilkse putovaly také na Slovensko zásluhou Erika Setnického z Časté, který se stal nejúspěšnějším dorostencem soutěže s 398,30 body. Za ním následoval Michal Křižan ze Senice, který vybojoval 363,95 bodů, a na třetí pozici se umístil Erik Boháčik z PT Zlatníky s 361,37 body Wilkse.

Čtyři juniorky se představily ve sloučené kategorii. Vítězkou se stala Iveta Jurčíková z PT Zlatníky. Tato závodnice se tím pádem stala i tou nejlepší v kategorii juniorek. Vybojovala skvělých 460,44 bodů Wilkse, což byl druhý nejvyšší počet celé soutěže, a za sebou nechala všechny chlapce, kromě absolutního vítěze! Druhou příčku obsadila Ivana Horná z Trenčína, která získala 427,06 bodů Wilkse. Na třetí pozici skončila Simona Vráblová z Časté s 404,59 body.

Junioři se, stejně jako dorostenci, představili ve čtyřech kategoriích. Ve sloučené kategorii do 74 kg zvítězil Tomáš Juříček z Krnova. V následující kategorii do 83 kg vybojoval zlato Lukáš Vrbický ze Sedlčan. Jeho oddílový kolega Petr Toman vyhrál sloučenou kategorii do 120 kg. Do Prahy si zlato odvezl Tomáš Novák, který byl tím nejlepším nejen ve sloučené kategorii do 105 kg, ale také nejlepším juniorem soutěže. Získal 486,72 bodů Wilkse a díky tomu se stal absolutním vítězem celého klání. Druhým nejlepším juniorem byl Tomáš Juříček z Krnova s 460,23 body Wilkse. Bronzový pohár si odvezl do Sedlčan Petr Toman za 433,37 bodů Wilkse. Jméno Tomáše Nováka ze Sportingu Apis Praha bude na putovním poháru vedle jmen Davida Lupače a Roberta Valacha.

Kromě předvedení perfektních výkonů se některým závodníkům podařilo překonat české a slovenské rekordy. Stávající slovenský rekord v tlaku překonal v kategorii do 74 dorostenec kg Marek Žiško reprezentující Zlatníky, který vytlačil činku s hmotností 121,0 kg. Ivaně Horné z Trenčína se podařil rekord v pozvedu, který má díky ní hodnotu 162,5 kg. České rekordy byly pokořeny tři. Dorostenec Adam Porteš ze Zlína vytvořil nový rekord v pozvedu, který má nyní hodnotu 262,5 kg. Tomáš Juříček si na svůj účet připsal rekord za dřep, kdy překonal činku s hmotností 212,5 kg. Juniorský rekord v tlaku v kategorii do 74 kg pokořil Ondřej Gyömber, který vytlačil činku s hmotností 171,0 kg. Velkou smůlu měl Petr Kovařík z Chodova. Podařilo se mu pokořit dorostenecké rekordy v dřepu a tlaku, které ovšem nejsou platné, protože závodník nedokončil soutěž z důvodu neplatných pokusů v pozvedu.

Zbýšovské klání se mi jako ředitelce nehodnotí lehce, ale myslím si, že můžu s klidem napsat, že se soutěž podařila, její průběh byl svižný, bez zbytečných prostojů a větších problémů. Nakladači se své funkce zhostili perfektně, stejně jako organizátoři. Jako žádné podobné závody se ani tyto neobešly bez pomoci sponzorů, jimiž jsou Město Zbýšov, pan Fillo - Vision Nutrition, ČSST, Elektro Nekuža, a za to jim patří velké poděkování.