Reklama:
LIMITOVANÁ EDICE v akci 1+1:
Perníčkový 100 % Whey Protein

Michaela Fialová:
"Dejme tomu, že jednou
vyhraju a dvakrát prohraju."

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Bojové sporty v ženském podání jsou neustále na vzestupu, což potvrzuje například nová série populární reality show The Ultimate Fighter (více informací zde). Česká republika není výjimkou. I my se postupně oprošťujeme od předsudků a umožňujeme ženám dělat to, co je baví - bojovat. Jedním z úspěchů, kterých naše země dosáhla na mezinárodní půdě, je titul mistryně světa organizace ISKA, který domů dovezla Michaela Fialová.

Míšo, nejprve se nám krátce představ, kolik ti je let, odkud jsi a co momentálně děláš?

Ahoj, jmenuji se Míša Fialová, je mi 26 let a pocházím z Litoměřic. Momentálně se živím jako osobní trenér a kondiční specialista, přičemž pracuji převážně v litoměřickém fitku Beseda.

V jaké disciplíně zápasíš?

To je různé. Mám zápasy jak v klasickém boxu, tak v kickboxu (full-contact i light-contact), ale i třeba v karate. A abych nezapomněla, občas dělám ring-girl. (smích) Ráno zápasím, večer zakryju monokly make-upem a nazuju podpatky. (smích)

Že ti do toho skáču, když jsi takový univerzál, nenapadlo tě vyzkoušet MMA?

To ne, neumím bojovat na zemi a ani mě to neláká. Nebaví mě se ani na MMA koukat.

Kdy ses poprvé setkala s bojovými sporty? Jaké byly tvoje první kroky v tomto světě?

S kamarády z fitka jsem jezdila fandit na zápasy. Jednou jsem viděla zápas v ženském amatérském boxu a řekla si, že to zkusím, takže jsem se pustila do tréninku. V amatérském boxu jsem ale nebyla moc úspěšná. Vzpomínám si na svůj první zápas před třemi lety, stála proti mně těžší a zkušenější soupeřka. Ve 2. kole jsem dostala technické KO… (smích) Nenechala jsem se ale odradit a pustila se spíše do kickboxu, začala jsem se taky věnovat různým formám karate.

Jaká je momentálně tvoje bilance v ringu?

Radši bych neuváděla přesné číslo… Dejme tomu, že jednou vyhraju a dvakrát prohraju. (smích)

Přesuňme se k tvému nejčerstvějšímu úspěchu. Jak ses dostala na mistrovství světa v USA? Předcházela tomu nějaká kvalifikace?

Kvalifikace nebyla. K MS mě přivedl můj dobrý kamarád a výborný kickboxer Miloš Černý, se kterým jsem v minulosti absolvovala mistrovství světa organizací WPKA a ISDO. Věděl, že jsem v USA, tak mi zavolal, jestli se nechci připojit k němu a k jeho týmu - a já řekla ano. (úsměv)

Jaké bylo samotné mistrovství?

Byla to jedna z největších akcí, kterých jsem se kdy účastnila. Konala se v Orlandu na Floridě, přímo v jednom z rezortů Disney, takže prostředí bylo úžasné… Navíc o nás bylo výborně postaráno, organizace šlapala na výbornou.

Měla jsem problém s váhou, protože v mé váhové kategorii nikdo nebyl, takže jsem se musela posunout o jednu kategorii výše. Zvládla jsem se ale i tak probojovat až do finále, kde mě čekala domácí závodnice. Její váhová převaha se ale ukázala být mojí výhodou, byla jsem mnohem rychlejší, trefovala víc úderů a zvítězila jsem na body.

Je medaile z MS tvůj největší dosavadní životní úspěch?

Ano, zatím ano. Ale snad ještě něco přijde… (úsměv)

Jak probíhala tvoje příprava na turnaj?

Připravuji se se svým trenérem Vítem Masopustem převážně formou soukromých lekcí. V dubnu jsem trénovala týden v Maroku pod vedením pana Černého, který má bohaté zkušenosti s trénováním dívek. Protože fitness je moje práce, kondiční přípravu jsem si vymyslela sama, cvičila jsem hlavně v USA. Celkově jsem přípravě dala víc než před loňským MS, kde mi zlato uteklo o pár bodů.

Zařazuješ do svého tréninku posilovnu? Pokud ano, jakým systémem cvičíš?

Samozřejmě. Jako trenér fitness jsem v posilovně každý den, takže je nedílnou součástí mé přípravy. Jakým systémem, jde těžko jen tak říct, vydalo by to na samostatný článek, protože trénink často měním podle svých potřeb. Momentálně mám na programu decentní kruhový trénink, nijak to netůruju, přeci jen mám po soutěži. Snad jediná změna je, že pracuju dynamicky, hezky švihem nahoru a pomalu dolů, což je rozdíl oproti klasické silové rutině, která spoléhá na pomalejší tempo.

Uvádíš, že momentálně žiješ v USA, co tě vedlo k takové změně?

Ano, převážnou většinu času v posledním roce jsem strávila v USA. Mám dost ráda cestování a taky životní změny. Do USA jsem vyjela původně na zkušenou a taky se víc vzdělávat v oboru fitness. Je to tam jiné - lidi, jídlo, všechno. Nemůžu říct lepší nebo horší, ale jiné.

Co říkáš na situaci žen v bojových sportech v Česku? Je zde oproti USA rozdíl?

Situace u nás mě dost mrzí. Nedivím se, že se holky bojí jít přímo do ringu, ale nechápu, že nechodí do lehčích zápasů, do light-contactu nebo do různých forem semi-contactu, které mi připadají pro ženy jak dělané. Myslím, že roli hraje i neinformovanost o tomto sportu - když řekneme box nebo kickbox, většina lidí si vybaví krvavá jatka na 12 kol a vůbec netuší, že existují mnohem lehčí formy sportovního boje. Oproti USA je to velký rozdíl - tam jsou bojové sporty oblíbené nejen na té profesionální, ale i na amatérské úrovni. Velká tradice je tu i například u karate a dalších alternativních bojových sportů. V neposlední řadě sportovci v USA mají větší možnost získat sponzory a peníze, což je pro cestování po světě, a tedy získávání mezinárodních zkušeností velmi důležité.

Všiml jsem si, že máš na ženu poměrně netradičního koníčka - lov. Mohla bys nám o tom prozradit víc?

Lov je moje veliká vášeň. Díky tomu jsem poprvé cestovala do USA, letěla jsem si „jen tak zalovit“. (úsměv) Moc bych to ale nerozváděla, ten, kdo má stejného koníčka, ví, co znamená milovat přírodu v mnoha formách a zajímat se o lovecké kultury a zvyky v jiných zemích.

No tak, trochu nám o tom povyprávěj.

Lovím po celé České republice - za ta léta, co se věnuju tomuhle koníčku, mám přátele, kteří mě pravidelně zvou. Třeba teď se chystám do Turecka lovit divoká prasata a pak taky do Rumunska. Jediný problém jsou peníze, jinak bych lovila pořád… Ale lidi se na tenhle koníček divně dívají, myslí si asi, že maso roste v regále v Kauflandu. Pokaždé, když dám na Facebook nějakou loveckou fotku, si mě deset lidí oddělá z přátel… (smích) Já to vnímám jinak. Zvířata mají v lese dobrý život, jsou na svobodě, ale zároveň je o ně postaráno. Jejich maso je pak bez různých „dobrot“, které nám servírují v běžném mase. A jinak - jde mi hlavně o zážitek a o trávení času v přírodě, za trofejemi se nehoním, i když mě samozřejmě dobrý úlovek potěší.

Viděl jsem dokonce fotografie, na kterých jsi byla na lovu s kuší. Jaké to je?

S kuší jsem si zalovila v USA, u nás je zakázaná jako nehumánní zbraň. Lovili jsme s ní v Indianě a to je paradox - v tom státě se puškou smí lovit měsíc v roce, jinak musíte právě kuší nebo lukem. Je to úplně jiný zážitek. Musíte se ke zvířeti potichu připlížit a dostat se na malou vzdálenost, jinak nemáte šanci. Byla to pro mě super zkušenost.

Co děláš, když právě netrénuješ nebo nelovíš jeleny?

Snažím se navštěvovat přátele. Nebo dělat cokoliv zábavného - třeba se celý den válet a koukat na horory. (smích)

Určitě ti spousta lidí pomáhá, chtěla bys někomu poděkovat?

Moc ráda bych poděkovala klubu Schejbal Gym a trenérovi Vítu Masopustovi. Dál klubu Kickbox Chodov a litoměřickému fitness Beseda. Představitelé výše jmenovaných organizací za mnou stáli, když to bylo potřeba - díky vám za to!

Vzkázala bys na závěr něco našim čtenářům?

Že nikdy není pozdě začínat se sportem a nikdy není pozdě najít si nový sen a jít za ním. Když jsem před lety prohlásila, že chci být a budu kickboxerka, většina lidí mi nedávala šanci, že bych se dopracovala k zápasu. Největší nepochopení paradoxně přišlo ze strany mého tehdejšího přítele, což bolelo. Moje poselství tedy je: Věřte v sebe, protože dokážete cokoliv! A nezdržujte se s lidmi, kteří vám nevěří a nepodpoří vás.

Díky za rozhovor!


Míša Fialová - fotografie ze zápasů a lovů

Foto: Jaromír Kalas
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTréninkový videolog: Pavel Beran (07/...
Mikuc (12:15) • Přistupuje k tomu pozitivně, tak to má přeci být!:) Budeme se těšit na další sezónu a s...
magazínTréninkový videolog: Pavel Beran (07/...
torturer (23:47) • “Sezóna asi nedopadla podle tvých představ…” “Jaktože ne?” Tak to jsem vyprsk pívo *2...
magazínKateřina Ottová a Daniel Božek - trén...
Marczus (15:29) • Ježíšmarjá, proč jim zisk profi karty trvá tak dlouho? Nechápu...
magazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie