Reklama:
Arašídové máslo 1000 g + 500 g ZDARMA!
Pochutnejte si na jemné nebo křupavé variantě másla Big Boy! Více zde.

Teplický Strongestman 2013
- reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Je neděle večer, 15. září, den po soutěži Teplický Strongestman 2013 a Váš autor právě začíná psát první řádky reportáže z tohoto závodu. Tentokrát bych Vám rád místo tradičního popisu dění z pohledu redaktora nabídl také trochu netradičně i svůj pohled závodníka, protože mi bylo ctí přijmout pozvání Honzy Šalaty a změřit právě tady síly s nejlepšími českými strongmany.

Jak se cítím den po nejnáročnější soutěži, jakou jsem kdy absolvoval? Tělo mi na různých místech zdobí podlitiny, na rukou mi místy chybí kousky kůže a sebemenší pohyb, ať už je to obyčejná chůze, nebo třeba jen převalení se v posteli z jednoho boku na druhý, mi velmi bolestivě připomíná moje včerejší úsilí na Teplickém Strongestmanovi, který má už 5 let právem pověst nejnáročnějšího závodu strongmanů v České republice.

Stejně jako předchozí 4 ročníky se i tento konal na prostorné ploše parkoviště před plaveckou halou. I letos teplickému závodu přálo počasí k plné spokojenosti závodníků i početného publika, které se pomalu usazovalo na improvizované tribuny, vyrobené z dřevěných palet. Na place už bylo vše připravené a ze všech koutů republiky se pomalu začínali sjíždět pozvaní strongmani.

Jak se jako nejlehčí, 108kilový závodník cítíte na startu společně s nejsilnějšími chlapy v České republice? Cítil jsem asi jako keňský vytrvalostní běžec, který nastoupil na pódium soutěže Mr. Olympia. Společně se mnou se na place rozcvičovali závodníci, z nichž většina vážila kolem 130 - 150 (a nebo taky až 160 nebo 170) kilo. Prostý popis ale jen stěží přiblíží tu koncentraci extrémní síly, jakou vnímáte kolem sebe a jakou jinde než na soutěži strongmanů nepoznáte. Jen pro představu, mezi strongmany na startu byli tací, kterým nedělá nejmenší problém vestoje vytlačit jednou rukou nad hlavu 90kg jednoručku nebo udělat bicepsový zdvih se 130 - 140 kilogramy. Pro některé závodníky je 200 kg na bench-pressu nebo 300 kg v mrtvém tahu zátěž, se kterou končí rozcvičku. Tohle musíte jednoduše vidět, abyste si udělali představu o tom, co jsou vlastně ti nejlepší strongmani zač.

Axle Lift

Teplické soukolí už mnozí závodníci znají z předchozích ročníků. Je to masivní kus vybavení, dvě železná loukoťová kola na 5 cm tlusté ose. V základu má 120 kilo a čekalo na závodníky v úvodní disciplíně, která tentokrát probíhala ve stylu "last man standing", což neznamená nic jiného, než že pokud závodník zdolal první postupovou váhu, v dalším kole nastupoval na váhu vyšší, a jakmile pokus nezvládl, ze soutěže vypadl. Postupové váhy byly stanoveny na 120, 130, 140, 150, 155 a 160 (a pokud by se více než jeden závodník dostal až na 160 kilo, pak dále opět po 5 kilogramech). S ohledem na účast hned několika vyhlášených tlakařů slibovala tahle disciplína mimořádnou podívanou.

Sám jsem bohužel skončil poměrně brzy, jak jsem očekával (po bezproblémových 120 a 130 kilogramech jsem ještě zvládl přemístit na hrudník 140 kilo, ale na úspěšný výraz už nezbyly síly), a tak jsem mohl sledovat souboj české tlakové elity. Pavel Zadražil zvládl 150 kilo a předvedl i nadějný pokus na 155 kg, ale k dokončení zdvihu mu několik centimetrů chybělo. Dělené druhé a třetí místo patřilo Davidu Oberlanderovi, který si jako druhý nejlehčí závodník soutěžního pole vysloužil velký respekt soupeřů a hlasitý obdiv publika za zdolaných 155 kilo. Druhým, kdo skončil na stejné váze, byl Čestmír Šíma a bohužel tím pro něj soutěž prakticky skončila. Jako jediný předvedl s tak těžkým soukolím zdvih ze země až na hrudník, bez položení na břicho, ale při tlaku se nejspíš projevila únava, která se nastřádala v průběhu extrémně náročných tréninků, a Čestmírova tvář zkřivená bolestí naznačovala, že svalové zranění ve střední části zad mu už nedovolí pokračovat. Vítězem disciplíny se tak s výkonem 160 kilo stal Josef Mazač, který se na soutěž vrátil přesně po roce. Více se o něm dozvíte ve vidoreportáži z Teplického Strongestmana, kterou naleznete na našem webu již za několik dní.

Farmer´s Walk

170kilové kufry na soutěžích v české republice moc často neuvidíte a tyhle byly navíc nepříjemně nízké, takže už jen postavit se s 340 kilogramy v rukou znamenalo záda lámající dřinu. A jako by to nestačilo, ještě po Vás chtějí, abyste s nimi někam šli...

Sám jsem kufry zahodil po 10 metrech rozvážného cupitání 10centimetrovými kroky a byl jsem zvědavý, jestli někdo dokáže pokořit celou 25metrovou rovinku. Kufry se totiž nosily nikoliv na čas, ale na maximální vzdálenost, takže jakmile je jednou položíte, skončili jste. I se zraněním zad, které už se za krátkou dobu stihlo projevit rychle se zvětšujícím otokem, se Čestmír Šíma pustil do druhé disciplíny. Jeho výkon 19,7 metru stačil na třetí místo a výraz jeho tváře svědčil o tom, že bolest, kterou překonává, je opravdu velká. Druhé místo si vybojoval Pavel Zadražil (24,7 m) a druhé vítězství v řadě slavil Pepa Mazač, který se vrátil na soutěže ve velkém stylu.

Tyre Flip + Stone Lift

Čtyři otočení 450kilové pneumatiky a zdvih obrovského balvanu neznámé hmotnosti na zhruba 35 cm vysoký podstavec. Tak znělo zadání třetí disciplíny. Ta bohužel znamenala poslední pokus v soutěži pro Čestmíra Šímu, který se ještě pokusil zvednout pneumatiku, ale záhy se s výrazem nesmírné bolesti ve tváři doslova zhroutil k zemi. Osobně mě to velice mrzí, protože Čestmír patřil k největším favoritům soutěže a jeho demonstrace brutální statické síly teprve měla v dalších disciplínách přijít. Pevně doufám, že jeho zranění nebude vážné, brzy se zotaví a v příští sezóně ukáže naplno svůj silový potenciál!

Pneumatiku zdolali všichni závodníci a pořadí určila rychlost, s jakou zvládli čtyři otočky, ale kámen, jehož hmotnost se podle odhadů pořadatele soutěže pohybuje kolem 200 kg (mnozí ale odhadovali spíš o pár desítek kilo víc) se stal kořistí jediného strongmana - Pavla Zadražila z Kutné Hory. Tím snížil náskok dosud vedoucího Pepy Mazače a dral se do čela výsledkové tabulky.

Truck Pull

Strongmanská klasika, tahání tentokrát zhruba 8tunového kamionu, i tentokrát znamenala pro většinu závodníků souboj o desetiny vteřin. Nejrychleji dorazil do cíle (za 20,99) Lukáš Svoboda, následovaný Braněm Golierem (21,24) a Pepou Mazačem (22,79). Disciplína si bohužel vybrala daň v podobě natrženého lýtkového svalu Honzy Šleise, kterému v té chvíli chyběl do cíle snad jen pouhý metr a který byl nucený ze soutěže odstoupit.

Power Stairs

Schody síly jsou atraktivní a velice náročnou disciplínou, kterou zpravidla uvidíte jen v Teplicích. Nechyběly ani letos, a tak na závodníky čekalo týrání vzpřimovačů páteře a trapézů při zvedání 200, 240 a 280kilového závaží. Poslední závaží zdolala jen trojice závodníků - Pavel Zadražil, který zvládl 280 kilo vyložit na první schod, a Lukáš Svoboda společně s Braněm Golierem, kteří se dělili o vítězství s blokem železa usazeným na třetím schodu, těsně před dokončením celé disciplíny.

Weights Carry

Co udělá pořadatel, když chce strongmany opravdu potrápit? Nechá je na závěr soutěže přenášet něco opravdu nechutně těžkého. Přesně tak vypadal závěr letošního Teplického Strongestmana.

Když jsem nastupoval na závěrečnou disciplínu, měl jsem ještě nohy úplně vláčné z tahání kamionu a záda v křeči ze schodů síly. Vidina přenášení 120kg sudu na vzdálenost 25 metrů a poté masivního 170kilového železného kříže, který nechal Honza Šalata pro tuto soutěž vyrobit u firmy KOVPAL, opět po 25metrové trase, mi podlamovala nohy sama o sobě. Krátce před startem jsem ale v sobě objevil poslední rezervu adrenalinu, která mi umožnila dát do poslední disciplíny opravdu všechny zbytky sil. Nakonec jsem donesl kříž až téměř na hranici 18 metrů, což stačilo na 4. místo. Přede mnou bojoval o body Pavel Zadražil, který kříž donesl do vzdálenosti 19,3 metru a obsadil v závěrečné disciplíně třetí místo. Pouze dva závodníci dokončili celou trasu - Lukáš Svoboda v čase 49,47 a Braňo Golier, který se přesně vešel do časového limitu 1,5 minuty.

Finálová disciplína výrazně zamíchala celkovým pořadím a z průběžného vedení se na třetí místo propadl do té doby fantastické výkony podávající Pepa Mazač, který už byl naprosto vyčerpaný a kříž odnesl jen necelé dva metry. Druhé místo vybojoval Lukáš Svoboda, na kterém byla znát velká únava, ale který dokázal zúročit své zkušenosti, mobilizovat síly a podat skvělý výkon. Velký úspěch v podobě premiérového vítězství mezi profesionály pak slavil loňský vítěz Českého poháru amatérských strongmanů Pavel Zadražil.

Poděkování za atraktivní a skvěle zorganizovanou soutěž patří Honzovi Šalatovi a jeho týmu a samozřejmě také sponzorům, kteří umožnili konání celé akce a díky kterým si ti nejlepší závodníci odváželi domů vysoké finanční odměny. Skvělou práci již tradičně odvedl moderátor Leoš Kubeš a pochvalu si zaslouží i diváci, kteří, když to bylo potřeba, dokázali hlasitě ocenit úsilí závodníků a motivovat je k výkonu. Pevně doufám, že příští rok Vám opět nabídnu reportáž z této soutěže a že ji všichni závodníci absolvují celou - bez zranění!

V nejbližších dnech se můžete těšit také na obsáhlou fotogalerii a videozáznam z této soutěže!


Teplický strongestman 2013 - výsledky

p.jménobody
1. Pavel Zadražil 61,0
2.Lukáš Svoboda 57,0
3.Josef Mazač   54,5
4.Jiří Vytiska 46,0
5. Michal Tichý 40,0
6.Branislav Golier 37,5
7.Michal Širůčka 36,5
8. David Oberlander 34,0
9.Jiří Žaloudek 29,0
10. Čestmír Šíma (kvůli zranění odstoupil ze soutěže) 20,5
11. Jan Šleis (kvůli zranění odstoupil ze soutěže) 19,5
12.Jan Vojtěchovský 18,5Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.09.18:41RIP - Musim rict, ze jsi me Michale prekvapil, vedel jsem, ze si..
16.09.21:36Mravenec1 - ..a jsem docela zvědav na Jirku Žaloudka,jak mu to šlo, kd..
16.09.21:34Mravenec1 - ..mimochodem.. Zadra, co je za hovado..jak se vyšvihl, tak..+1
16.09.21:32Mravenec1 - Jak to čtu, tak to bylo hodně náročné, cizo tady sis sáhl ..+1
16.09.21:04MartinM - Super výkony všech.Pavel předvedl fantastickej výkon,moc g..
16.09.19:42Zdenek Pilc - To vypadá, že to byl pěkně krutej závod. Pepa super comeba..
16.09.19:40patrikdundych - Poprvé sme viděl někoho z fóra a byl jím CIZO!!! byl zážit..
16.09.18:56Turakam - drsný závod, skvelý výkon Zadražila, toto mu muselo fakt s..
16.09.17:24Reiben - Moc pěkný report *79* , stejně tak tvůj výkon Cizo! Jako n..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 17 sekundami?
NOVÉ INZERÁTYbazar Posilovací stroje - výprodej
Prodám stroje ve výborném stavu: Stroj na břicho-poloha leh 14.900,- Stroj na záda 4.900,- Sto...
bazar Časopisy M&F + Svět kulturistiky
Nabízím časopisy M&F + Svět kulturistiky. (Bez plakátů) Cena dohodou. Brno. Svět kulturistiky 2000 - 3 2001 - 1, 3, 4, 5, 6 2003 - 10 M&F 2000 - 11 2001 - 3, 7, 8, 9, 10, 12 2002 - 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12 2003 - 1, 3, 4, 5, 8, 11 2004 - 2, 7, 10, 11
bazar ROGUE echo bike
Prodávám ROGUE ECHO BIKE - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu doložit doklad o...
bazar Concept2 D PM5/černý
Prodávám Concept2 D PM5/černý - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu předat dokla...
seznamka Svalnatý kamarád??
Ahoj , hledam zvedaveho svalnateho chlapa. Pokec ? Traveni volneho casu, cviceni, zkouseni noveho...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra