Reklama:
Zbývá už jen 81 ks kusů!
100 % Whey Protein + 500 g zdarma, vyberte si z 11 příchutí dříve, než dojdou zásoby! Více zde.

Strongman Champions League
Košice 2013 - reportáž a výsledky

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] V pořadí dvanácté kolo světové série Strongman Champions League se konalo, jak jsme Vás informovali v minulém článku, tuto sobotu na Slovensku. Díky městu Košice a partnerům akce se mohla tato prestižní soutěž už podruhé na východním Slovensku a počtvrté celkově na Slovensku uskutečnit. Záznam z této akce bude vysílat i celosvětová stanice Eurosport.

Desítka nejsilnějších mužů světa se tak střetla před obchodním centrem Atrium Optima v Košicích a změřila si síly v několika neuvěřitelných disciplínách. V metropoli východního Slovenska se střetly osobnosti siláckého sportu jako Ervin Katona, Krzysztof Radzikowski, Lauri Nämi, Dainis Zageris, Vidas Blekaitis, Ákos Nagy, Lukáš Svoboda, Martin Wildauer nebo Gregor Stegnar. Slovensko zde zastupoval Peter Puzsér. Tento mladý talent se může pyšnit i titulem nejsilnější Slovák pro rok 2012, z roku 2013 je vicemistrem Slovenska. Na regulérnost celé akce dohlížel zakladatel SCL Marcel Mostert a Ilkka Kinnuen.

Na začátek čekalo borce 40 metrů s párem 150kilogramových kufrů. Teplé a příjemné letní počasí způsobilo, že z desítky závodníků donesla do cíle toto náčiní pouze polovina z nich. Ostatní nesoupeřili ani tak o vteřiny jako o odnesené metry s kufry. Nejlepší čas si v úvodu připsal netradičně Martin Wildauer (23,29). Tento rakouský závodník patřil k nejlehčím mužům na startu a možná právě jeho atletická postava mu pomohla přeběhnout tuto vzdálenost nejrychleji. Druhé místo si na začátku vybojoval Krzysztof Radzikowski (23,29), který právě s Wildauerem soupeřil o prvenství. Bronz pařil v první disciplíně estonskému strongmanovi Laurimu Nämimu (26,03).

První disciplína dala zúčastněným pěkně zabrat. Nejeden z nich si potrhal mozoly, což nebylo dobré pro následující disciplíny. Druhou zkouškou bylo zvedání 135 kilogramů vážící klády. Například Čech Svoboda, který s daným nářadím běžně předvede tři platné pokusy, předvedl v Košicích jen jeden správný zdvih. Nejvíc opakování tak zvládl Litevec Vidas Blekaitis. Tento zavalitý a silný borec je Slovákům známý. V roce 2005 zvítězil na známé soutěži, jako je Meč Matúša Čáka. Prakticky od úvodního písknutí zvedal s pravidelností toto ocelové náčiní a zvládl tak devět opakování, což mu stačilo na prvenství v druhé zkoušce sil. Naopak polský závodník, který vyniká v tlakových disciplínách a pro kterého daná váha představuje rozcvičovací zátěž, zvládl o jedno opakování méně (8x). Určitě se pod tento výkon připsalo drobné zranění na prstu u ruky, které si přivodil v závěru první disciplíny, kdy mu kufr strhnul nehet na prstu. Na stupních vítězů ani v druhém testu nechyběl Nämi, který kládu zvedl celkem šestkrát.

Netradičně jako třetí v pořadí následovalo tažení kamionu. Ten pro více než 130kilogramové borce nepředstavoval žádný větší problém a v cíli tak rozhodovaly setiny. Využít svoji váhu a sílu nohou dokázal nejlépe připravený Nämi. Ten na rozdíl od ostatních účastníků Strongman Champions League Slovakia vstupoval do soutěže odpočinutý. Většina ostatních závodníků se zúčastnila minulý týden Strongman Champions League v Maďarsku, kterou organizoval Ákos Nagy. Druhé místo si v tažení kamionu odnesl Vidas Blekaitis a třetí skončil v třetí disciplíně domácí závodník Peter Puzsér.

Disciplína Super Yoke závodníky přesunula do druhé poloviny soutěže. Opět se v ní předvedl Wildauer, který vzdálenost 20 metrů doslova přeběhl sprintem s časem 13,87. Následoval ho Blekaitis s časem 14,75 a třetí místo si vybojoval Radzikowski (15,62). Po čtyřech testech vedl Blekaitis před Nämim a Radzikowskim. Bodové rozdíly byly ale velmi těsné a bylo tak jasné, že o vítězství se bude bojovat až do závěru akce.

Držení baterek v natažených pažích v předpažení patří k Champions League, protože sponzorem této prestižní série je právě výrobce baterií. Speciálně vyrobené nářadí, které drží závodníci před očima v natažených pažích, má hmotnost přibližně 20 kg (1 ks), přičemž zde jde o dva kusy. Strongmani tak musí co nejdéle udržet 40 kg. To se podařilo Ervinu Katonovi, který tak překonal svůj vlastní světový rekord z této disciplíny, který vytvořil na Strongman League v Plzni. Druhou nejdelší výdrž předvedl Nämi a třetí skončil Radzikowski.

Předposlední zkouškou síly byl mrtvý tah s automobilem Kia Ceed. Aby to ale borci neměli příliš snadné, v kufru bylo naloženo 100 kg a vpředu seděly dvě krásné hostesky. Skutečná zátěž pro ty nejsilnější. Neskutečný výkon podal opět Rakušan Wildauer, který na disciplínu nastupoval se slovenským Peterem Puzsérem. Ten si ale po prvním opakování nešťastně zranil koleno a odstoupil tak ze soutěže se slzami v očích. Vždyť před dvěma závěrečnými disciplínami nastupoval jako šestý z celkového počtu deseti závodníků. Měl tak našlápnuto být v první pětce. Po ošetření Petera pak Wildauer vybojoval ještě devět zdvihů a s deseti tak vyhrál předposlední disciplínu. Osm zdvihů a druhé místo patřilo Radzikowskému, třetí místo se šesti zdvihy předvedl Lotyš Zageris.

Mezi prvním a druhým místem před závěrečnou disciplínou zvedání betonových koulí byl odstup jen půl bodu. Rychlost zvednutí proto měla rozhodnout o vítězi Strongman Champions League Košice 2013. Třetí skončil v závěrečném testu Wildauer a podařil se mu tak nejlepší osobní výsledek na Strongman Champions League. Druhé místo v závěru vybojoval Radzikowski a vítězem ve zvedání koulí se stal Lauri Nämi.

Neskutečný boj až do závěrečné disciplíny! Diváci viděli skutečný souboj o prvenství a desítku nejsilnějších mužů světa. Tím, kdo zvedal pohár pro vítěze, byl Estonec Lauri Nämi, který porazil polského borce a lídra Strongman Champions League Krzysztofa Radzikowského. Na Slovensko tak Nämi bude mít jen ty nejlepší vzpomínky.

Díky patří všem, kdo se podíleli na organizaci této prestižní ligy mistrů na Slovensku. Slovensko se tak bude moci opět zviditelnit na celém světě prostřednictvím silných mužů a stanice Eurosport.


Strongman Champions League Košice 2013 - výsledky

p.jménobody
1.Lauri Nämi 58,5
2.Krzysztof Radzikowski 58,0
3.Martin Wildauer 54,0
4.Vidas Blekaitis 42,5
5.Ervin Katona 42,0
6.Dainis Zageris 26,5
7.Gregor Stegnar 24,5
8.Ákos Nagy 23,5
9.Peter Puszér 23,5
10.Lukáš Svoboda 17,0Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Zodiak411 (10:32) • Děkuju moc za ceny :) Jsem rád, že mi tip konečně vyšel po dvou letech :) Chtěl bych se...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
xroll (10:17) • A pokud by si nechal gynekomastii odstranit bylo by to ok? Ne každý kdo sype má gynekom...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
ezio (09:00) • Absolutní vítěz kondiční kulturistiky s gynekomastií? rozhodčí a pořadatelé by se měli...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra