Reklama:

David Lupač - nový vicemistr
světa v silovém trojboji

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Jak mnozí z Vás zaznamenali, v termínu od 27. 8. do 1. 9. proběhlo Mistrovství světa v silovém trojboji juniorů a dorostu 2013, které se konalo v americkém městě Killeen ve státě Texas. "Killeen je jedno z nejrychleji se rozvíjejících měst se 100.000 obyvateli. Je to vojenské město kde sídlí 2. obrněná a 1. jízdní divize americké armády. Dokonce zde žil Elvis Presley v době své vojenské služby." (pozn. red.)

I česká republika měla na tomto šampionátu své zastoupení a o závodnících i jejich výsledcích jsme Vás pravidelně informovali formou aktuálně doplňovaných výsledků. Největšího úspěchu však dosáhl v supertěžké váze David Lupač, když s výkonem 995 kg získal titul vicemistra světa. A protože jsem tentokrát nemohl s Davidem do Ameriky letět, tak jsem ho hned na prvním tréninku po návratu ze šampionátu vyzpovídal. Sešli jsme se ve středu 4. 9. v Eagle Fitness, kde jsme se společně připravovali.

Ahoj Davide, tak předně bych ti chtěl pogratulovat k obrovskému úspěchu a zároveň ti poděkovat za vzornou reprezentaci Českého svazu silového trojboje. Určitě jsi ještě plný zážitků, tak doufám se s námi o ně podělíš. Víme, že závod byl za velkou louží, jaká byla cesta do Ameriky?

Ahoj, díky a budu se snažit. Do Ameriky jsme odlétali v úterý 27. 8. ráno z pražského letiště. Do Killeenu jsme přiletěli ještě téhož dne v noci. Cesta byla poklidná, ale velice dlouhá. Jelikož nejsem zrovna nejmenší, dlouhá cesta v letadle pro mě není zrovna příjemná.

Jaké bylo ubytování a závodiště?

Bydleli jsme v motelu nedaleko závodiště. Měli jsme celý týden půjčené auto, a tak nebyl problém kamkoliv se dostat. Závod se konal ve velké klimatizované hale se spoustou místa pro diváky i pro závodníky. Rozcvičovna obrovská, taková, jak má být, s dostatkem závaží pro všechny závodníky.

Co organizace, probíhalo vše v pohodě?

Organizaci závodu měli zvládnutou na vysoké úrovni, všude byly projekční tabule s průběžnými výsledky a záběry ze závodu. Závod probíhal plynule a bez jakýchkoli komplikací. Organizátoři připravili pro závodníky příjemné prostředí pro podání maximálního výkonu.

Co samotný závod?

Já jsem závodil v neděli 1. 9. odpoledne v kategorii juniorů nad 120 kg. Při prezentaci jsem navážil 137 kg, takže jsem cítil, že jsem ve formě. Při dřepech jsem začínal první pokus na 390 kg, který jsem zvládl s lehkostí, na druhý pokus jsem nechal naložit 405 kg, i tento pokus jsem zvládl, ale musím říct, že mi bylo po něm na umření, nicméně už znamenal posunutí českého rekordu. Třetím pokusem jsem rekord ještě zvýšil, a to na hmotnost 415 kg. Tímto výkonem jsem získal zlatou medaili s náskokem 22,5 kg na soupeře. Na bench-press jsem si postupně nahlásil 255 kg, 265 kg a pak 270 kg, každý z těchto pokusů znamenal posunutí mého osobáku a třetí dokonce český rekord. Za výkon 270 kg jsem nakonec získal bronzovou medaili, která pro mě byla velkým překvapením. Na mrtvý tah jsem šel z pozice favorita a doufal, že to tak i zůstane. Začínal jsem na 290 kg a můj největší soupeř, Rus Artem Litvinenko, začínal na 325 kg, v té chvíli jsem věděl, že nebude lehké první místo udržet. Druhým pokusem jsem zatáhl 310 kg. Rus zatáhl 345 kg, čímž mě dorovnal, a protože byl lehčí, dostal se do vedení. Stačilo díky jeho nižší tělesné hmotnosti vždy jen dorovnat, aby vedl. Třetí pokus na 320 kg jsem nezvedl, a tím jsem dokončil trojboj na 995 kg a skončil celkově na 2. místě se stejným výkonem jako vítěz.

Jsi s výkonem a závodem spokojený, dopadl podle tvých představ?

S výkonem jsem poměrně spokojen, i když jsem pochopitelně chtěl vyhrát. Udělal jsem si nové osobní rekordy, z čehož mám radost. Snad pokořím 1000 kg na MS mužů.

Kdo tě na závodech nejvíce ze soupeřů nebo ostatních závodníků zaujal?

Na závodech jsem si nejvíce všímal našich závodníků. A to v kategorii do 93 kg Tadeáše Kronovetra, který krásně zadřepoval 315 kg, to je nový český rekord v mužích. V bench-pressu dal 185 kg a v mrtvém tahu 270 kg, skončil na 6. místě. V kategorii do 105 kg, závodil Tomáš Novák, který dal dřep 305 kg, na bench-pressu dal 210 kg a v mrtvém tahu 290 kg, skončil na 8. místě. Další naši reprezentanti byli v nabité kategorii do 120 kg Martin Kozák a Filip Sobotka. Martin dal ve dřepu 325 kg, v bench-pressu 217,5 kg a v mrtvém tahu 297,5 kg. Tento výkon znamenal 7. místo. Filip zvedal pěkně a jeho výkon ve dřepu 365 kg znamenal nový osobní rekord, v bench-pressu dokonce získal za výkon 250 kg bronzovou medaili. Mrtvý tah se mu už tolik nepovedl a dal pouze 280 kg. Tento výkon znamenal 4. místo a prozatím jeho nejlepší výsledek v juniorské kategorii na mistrovství světa. Ze zahraničních soupeřů podal senzační výkon Američan Turner Preston. V bench-pressu dokonce pokořil mužský světový rekord v kategorii do 120 kg a posunul ho na hodnotu 327,5 kg. Zvítězil s výkonem 1007,5 kg.

Stihl jsi i poznat kus Ameriky? Jak se ti v Americe líbilo?

Stihli jsme se podívat do velkého obchodu s motorkami Harley Davidson a další den jsme si udělali výlet do Dallasu. Tam jsme navštívili zápas amerického fotbalu, což byl neuvěřitelný zážitek, na stadiónu bylo odhadem 50.000 diváků. Celkově se mi Amerika líbila, ale žít bych tam nechtěl.

Jaká byla příprava na nejdůležitější závod sezóny?

Skoro celou přípravu jsem dřel v Eagle Fitness v Praze, s tebou podle tvého tréninku. Myslím, že v Eagle Fitness máme perfektní podmínky pro trénink. Na pár tréninků jsem jel i za klukama do Nymburka, kde jsme dolaďovali dřepy, aby všechno sedlo, jak má.

Příprava tedy proběhla podle představ, žádné zranění nebo komplikace jsi neměl?

Na přípravu jsem měl dostatek času a dobré podmínky, zdraví také vydrželo, takže jsem byl nadmíru spokojený.

Jak je na tom ruka po tvém zranění?

Ruka se hodně zlepšila a i díky tomu se mi povedlo zlepšit výkon v bench-pressu. Hodně tomu pomohly časté návštěvy maséra Honzy Čermáka.

Co tě čeká do budoucna, kde budeš nejdříve závodit?

Momentálně musím začít přípravu na mistrovství světa mužů, které se koná v listopadu v Norsku. Také budu závodit na extralize družstev za KST Jihlava.

Chceš někomu poděkovat nebo něco vzkázat?

V první řadě bych poděkoval své rodině za podporu. Pak musím poděkovat klukům, co se o mě starali na závodech, a to Tomáši Šárikovi, Petru Slaničkovi a Ondřejovi Houžvičkovi. Tobě bych chtěl poděkovat za pomoc v přípravě a za zkušenosti, které mi předáváš. Posilovně Eagle Fitness za perfektní podmínky a pak svým sponzorům - Profi Zabezpečení s. r. o., Etrezory.cz a firmě ATP Nutrition.


David Lupač - dřep 415 kg na MS v silovém trojboji juniorů a dorostu 2013Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

10.09.13:40drlift_ - Tak určitě! Lupač ja přezdívka, od toho jak tam David loup..+3
10.09.12:59smarug - Super vykon ak so dobre pozeral a rus co vyhral pojde prec..
10.09.12:56utan - Lupač je přezdívka?
10.09.12:01Péťa 321 - To ano, ale David je stejně lepší a silnější. :) Myslím to..-4
10.09.10:57Cony - RaptorMira má pravdu :-)
10.09.10:53RaptorMira - No nechci ti do toho kecat, ale slabší Šárik je 120, David..+1
10.09.10:07Péťa 321 - Gratuluji ti k skvělým výsledkům a také k tomu, že si kone..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra