Reklama:

World´s Strongest Man 2013: Druhý titul pro giganta Briana Shawa!

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Sanya je město ležící na jižním cípu ostrova Hainan, který je nejmenší čínskou provincií. Je to často vyhledávaná turistická oblast pro Číňany i pro cizince, kteří chtějí navštívit tuto zemi. Fakt, že se 36. ročník soutěže World´s Strongest Man konal právě na tomto místě, už dopředu předznamenával prohloubení už tak velkého problému, kterým je tradičně velmi špatné mediální pokrytí celé soutěže. Společnost IMG, která je hlavním a v podstatě jediným mediálním partnerem, je skoupá nejen na obraz, ale i na slovo, takže fanoušci se rozhodně nedočkají aktulizovaných informací na oficiálních stránkách, na Facebooku nebo Twitteru, jak je tomu například u sérií Giants Live, a musí se spolehnout na informace, videa a fotografie těch několika málo šťastlivců, kteří mají možnost sledovat soutěž přímo na místě. Pokud se ovšem soutěž koná v Číně, je nasnadě, že síla tohoto informačního zdroje se podobá intenzitě saharských vodních pramenů v období největšího sucha. Pak už zbývají jen informace samotných závodníků, kteří si po výkonu v hotelovém pokoji sednou k počítači, aby napsali pár svých dojmů ze soutěže.

A co na to říká fanoušek strongmanů? "C'mon Guys, It's the 21st Century!"

Přesto hlubiny internetové džungle nabídly několik málo zajímavostí, a i když Vám letos ani přes veškerou snahu nemohu nabídnout takovou reportáž jako v letech předchozích, pokusím se přiblížit alespoň něco málo z letošních soubojů o nejsilnějšího muže světa.

Ovládnou pódium strongmani z Číny?

Každý, kdo tento sport sleduje, musel zákonitě po přečtení tohoto titulku okamžitě reagovat smíchem, nebo udiveným výrazem a teprve poté smíchem. Pochopitelně, tělesná stavba Asiatů skutečně nenahrává tomu, aby dominovali v tomto sportu a v historii strongman soutěží se nikdy neobjevil asijský závodník, který by podal v porovnání s těmi nejlepšími alespoň průměrné výkony (nebo jsem na žádnou zmínku o něm nikdy nenarazil). Čína jako pořadatelská země ale pochopitelně chtěla vyslat svého hrdinu, který zasáhne do soubojů nejsilnějších mužů planety. Tím vyvoleným se stal čínský strongman Long Wu, který bohužel nedokázal pohnout téměř s žádným kusem závaží, které na něj čekalo v kvalifikačním kole. Snad ho to bude motivovat ke změně tréninkového plánu, protože ten dosavadní své ovoce nepřinesl.

Čínský strongman Long Wu

Kolik štěstí potřebujete na soutěži strongmanů?

Zní to možná jako hloupá otázka, protože každý ví, že musíte být především neuvěřitelně silní. Ani to Vám ale nemusí zajistit úspěch, pokud Vám při tahání kamiónu zapomenou odjistit ruční brzdu (což se s největší pravděpodobností stalo hned několika závodníkům), zraníte se (Angličan Laurence Shahlaei si natrhl kvadriceps a usměvavý sympaťák Mikhail Koklyaev po první finálové disciplíně opustil soutěž s rukou modrofialovou od bicepsu až po zápěstí), nebo zkrátka nevyjde načasování formy tak, jak jste plánovali (a že to tělo umí dát pořádně najevo). Štěstí se pak nejspíš usmálo na všechny závodníky, kterým se nakonec podařilo sehnat dostatek kvalitního jídla, protože čínskými specialitami se strongmanům pořadatelé příliš nezavděčili. Více než 200kilový Brian Shaw si s sebou do Číny údajně přivezl kolem 40 kilogramů vlastních potravin. O tom, na kolik porcí mu zásoby vystačily, ovšem informační zdroje mlčí...

Druhý titul pro Briana Shawa

Do finále se nedokázal probojovat Polák Krzysztof Radzikowski, kterého v jeho kvalifikační skupině překonal podle očekávání Zydrunas Savickas a už trochu méně podle očekávání také Američan Mike Burke. Radzikowski sice předvedl svoji pověstnou tlakovou sílu na Viking Pressu, ale údajně ho trápí zranění lýtka, které si přivodil na nedávné Strongman Champions League China, a tak pro něj bylo nemožné držet krok s ostatními v "běhavých" disciplínách, nebo při tahání kamiónu.

Při pohledu na výsledky kvalifikačních kol nebylo pochyb o tom, kdo patří k favoritům. Byl tu mocný "Big Z", obrovský Brian Shaw a další hříčka přírody Hafthor Bjornsson. Bez šance ale rozhodně nebyli ani vítěz Arnold Strongman Classic 2013 Vytautas Lalas nebo vítěz téže soutěže z předchozího roku Mike Jenkins, který byl údajně na antibiotikách a v kvalifikaci měl co dělat, aby postoupil, ale který nakonec zázračně ožil a začal podávat skvělé výkony.

Mix finálových disciplín sliboval vyrovnané souboje, protože při zátěžích vyhnaných do absolutních extrémů se projeví i sebemenší slabiny každého závodníka. Při úvodní Frame Carry (přenášení téměř 400kilové konstrukce) se drali kupředu závodníci s nezničitelným úchopem - Mike Jenkins, Mike Burke a Terry Hollands. Co je tajemstvím takového úchopu? Jsou to roky extrémně tvrdého tréninku, ale samozřejmě i genetické dispozice. Shodou okolností jsem měl tu čest odvážet právě Terryho Hollandse z ruzyňského letiště v Praze do hotelu Marriot v Plzni před soutěží Strongman Champions League Plzeň 2013 a Terry krom toho, že je neuvěřitelně ochotný a příjemný chlapík, je důkazem toho, že pro tenhle sport se tak trochu musíte narodit. Když jsem mu podával ruku (sám mám nadprůměrně velkou dlaň, dlouhé prsty a troufám si říct, že i docela silný úchop), měl jsem pocit, že se změnila v malou dětskou ručičku, kterou s rozvahou tiskne lidský hydraulický lis, a neubránil jsem se dojmu, že bych uslyšel praskání vlastních kostí, kdyby Terry sevřel ruku plnou silou.

Truck Pull, neboli tahání kamiónu už ve finále nejspíš proběhlo bez experimentů s ruční brzdou, jako tomu bylo v kvalifikačních kolech, a tak sbírali body závodníci, u kterých se to očekávalo (1. Hafthor Bjornsson, 2. Brian Shaw a 3. Hollands) a stejně se dalo předvídat i pořadí u Super Yoku (1. Shaw, 2. Big Z, 3. Hollands).

Podobnou záhadou, jakou představuje například Bermudský trojúhelník nebo Tunguzská exploze, jsou ovšem pro mnohé výsledky čtvrté disciplíny, kterou byl mrtvý tah na maximální výkon. Ani tolik nepřekvapil vítězný výkon Briana Shawa (445 kg), jako Zydrunasových 420 (většina by hádala, že zvedne minimálně to samé, co Shaw), nebo pouhých 370 v podání Terryho Hollandse. Možná za to mohlo horko, které sužovalo závodníky, nebo snad intoxikace bambusovými výhonky, ale výsledky to jsou přinejmenším velmi neočekávané.

Brian Shaw - mrtvý tah 442,5 kg

Podobným množstvím otazníků jako mrtvý tah je opředená i Overhead Medley, která podle všeho obsahovala kombinaci dvou obřích jednoruček a dvou velkých činek neznámé hmotnosti. Že kombinaci zvládli pouze dva závodníci z celého startovního pole, je samo o sobě hodně překvapivé. Jedním z nich byl Big Z (od nejlepšího tlakaře na světě se to tak trochu očekávalo) a druhým byl Mike Burke, který ne snad že by nepatřil k absolutní světové špičce, ale rozhodně byli na místě jiní adepti s hydraulikou místo ramen a tricepsů a dynamitem v nohách, od kterých se očekávalo, že budou mezi těmi, kdo disciplínu dokončí (Lalas, Shaw, Jenkins).

Závěrečné Atlasovy kameny už pořadím příliš nezamíchaly. Brian Shaw si udržel malý bodový náskok a radoval se z druhého titulu nejsilnějšího muže světa. S druhým místem se musel spokojit Zydrunas Savickas a velkou radost měl z bronzové pozice Hafthor Bjornsson.

Nezbývá než doufat, že se všem účastníkům soutěže World´s Strongest Man 2013 brzy zahojí všechna zranění a rychle se zbaví žaludečních obtíží, které si z Číny odvezli. Snad se bude příští ročník soutěže konat v nějaké dostupnější lokalitě. Co třeba taková Evropa?


World´s Strongest Man 2013 - konečné výsledky

pořadíjméno
1. Brian Shaw
2. Zydrunas Savickas
3. Hafthor Bjornsson
4. Mike Jenkins
5. Mike Burke
6. Vytautas Lalas
7. Terry Hollands
8. Johannes Arsjo
9. Robert Oberst
10. Mikhail Koklyaev


Zdroj:
Marunde-Muscle.com
sugdenbarbell.co.uk
Twitter.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

30.08.22:32superfosfat - No je to prostě katastrofa, celkově reklama této soutěže. ..
30.08.22:05NoWeight - No ať se na mě organizátoři týhle soutěže nezlobí, ale let..
30.08.20:10JoeC - v tom čínském videu jsem rozuměl naprosto všemu:D Každopá..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 33 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra