Reklama:

Světový pohár silných mužů (Michalovce) 2013 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Pavol Guga] V neděli 18. srpna se na parkovišti před OC Zemplín v Michalovcích konala prvně akce s názvem OC Zemplín World Strongman Cup, tedy Světový pohár silných mužů, o němž jsme Vás informovali v tomto článku. Organizovala jej Slovenská asociace silných mužů za pomoci Miroslava Vatahy a Ľubomíra Semana. Díky diplomacii prezidenta Středoevropské federace silných mužů Milana Gabrhela bylo možné tuto akci uspořádat i pro diváky v Michalovcích.

Tribuny, které byly připraveny pro diváky, byly plné. Přibližně 4000 diváků tak mohlo fandit jednomu z nejvydařenějších a nejtěžších závodů tohoto roku, který Slovenská asociace připravila. Píšťalky se ujal opět mezinárodní rozhodčí a sekretář SASIMu Pavol Guga, kterému pomáhal ukrajinský Vladimír Pindus.

Už startovní listina nasvědčovala tomu, že boj o první místo bude náročný, protože na ní figurovala jména jako Mateusz Baron, Gerald Gschiel, Tarmo Mitt, Nemanja Tasič, Lukáš Svoboda, Jiří Žaloudek, Salius Brusokas, ale také například Igor Petrík, Branislav Golier a Peter Puzsér. Tito světoví borci slibovali vynikající silový zážitek pro všechny fanoušky. Za pohárem vítěze vedla cesta přes sedm těžkých disciplín.

Úvodní disciplína patřila, jak tomu tradičně bývá, ramenům. Na zahřátí svalů i celého těla čekala na siláky 135kilová ocelová kláda. Úkolem bylo provést co největší počet opakování v limitu jedné minuty. Horké sluneční počasí námahu silákům nikterak neusnadnilo. Nejlépe se s podmínkami vyrovnala hned trojice závodníků, a to Mateusz Baron (vítěz Poháru Slovanů 2013), Salius Brusokas a Gerald Gschiel (účastník Strongman Champion League v Číně). Shodně předvedli šest opakování a to stačilo na prvenství v úvodní disciplíně. Druhá příčka patřila českému strongmanovi Svobodovi (5 opakování) a třetí místo si odnesl stále se zlepšující Nemanja Tasič, který těžké břemeno dostal nad hlavu celkem 3krát.

Tak náročnou akci není možné zorganizovat bez sponzorů - v Michalovcích byli partnery akce především automobilky, pro něž byly disciplíny přizpůsobené. Jako druhé v pořadí následovalo zvedání nápravy automobilu, tzv. mrtvé tahy. To už byl vítězem pouze jeden borec, a to Polák Baron, který tímto už na samém začátku akce naznačoval, že je hladový po vítězství na Světovém poháru. Jeho neuvěřitelných 19 zdvihů patřilo k ozdobám druhé zkoušky sil světového poháru. Jen o jedno opakování pozadu zůstal Gerald Gschiel (18 opakování), třetí skončil Svoboda (16 opakování).

Silný úchop a rychlé nohy měli závodníci za úkol předvést během třetího testování síly. Běh s autem potrhal mozoly několika borcům, dokonce i v této disciplíně suverénnímu Braňu Golierovi. Do zbývajícího zápolení nastupoval se zraněním. Přenést do cíle automobil a zvednout na tažném zařízení zadní nápravu se podařilo jen trojici zúčastněných. Prvenství si vybojoval Gschiel (43,63), následoval jej Baron (47 s), trojici doplnil Brusokas (57,01).

Poslední semifinálovou disciplínou bylo přenášení páru 150kg kufrů a následně přenesení 300kg ohrady. Opět úkol náročný na úchopy borců. Někteří i navzdory zranění bojovali se zatnutými zuby o body do závěrečného zúčtování. Do finále se ze 14 borců dostala jen desítka nejlepších. Nejrychleji vytyčenou trasu 20 metrů přešel se zátěží opět Baron a vytvořil si tak dostatečný náskok před pronásledovatelem Gschielem. Výrazněji se prosadil slovenský závodník, účastník SLC v Číně Peter Puzsér, který obsadil druhé místo v závěrečné semifinálové disciplíně. Třetí místo patřilo veteránovi mezi účastníky, Tarmovi Mittovi.

První finálovou zkouškou byla novinka pro soutěž organizovanou na Slovensku. Jednalo se o držení aut neboli Hercules Hold. Toto bylo připraveno pro desítku finalistů. Prvenství si nezajistil nikdo jiný než polský strongman Baron, mladík, který zvítězil i na Arnold Strongman Amateur, předváděl neskutečné výkony a ani dvě závěrečné disciplíny mu nemohly sebrat prvenství na OC Zemplín World Strongman Cupu 2013. Druhé místo patřilo opět slovenskému závodníkovi, kterým byl Igor Petrík. Ten letos patří k překvapení sezóny a dokazuje, že třetí místo na Meči Matúša Čáka 2013 nebylo jen výjimečnou světlou chvilkou tohoto dlouholetého slovenského reprezentanta a nejsilnějšího strongmana pro rok 2012 mezi Čechy a Slováky. Třetí příčka už podruhé za sebou patřila Tarmovi Mittovi.

Jako předposlední disciplína bylo tažení kamionu. Nerovnost terénu ztěžovala silákům podmínky. Nejdále dotáhl 10tunové vozidlo překvapivě nejlehčí z finalistů Braňo Golier. Slovensko tak získalo vítěze disciplíny. Šestinásobný držitel titulu nejsilnějšího Slováka se vrátil po zranění a i navzdory obrovské snaze dokázat co nejlepší výsledek bylo na něm vypadnutí z tréninkového rytmu a soutěžního zápolení znát. Druhé místo patřilo Svobodovi, třetí Puzsérovi. Dva státy, kdysi spojené, dnes rozdělené hranicí, si tak rozdělily tři vítězné stupně v předposlední disciplíně světového poháru.

Závěr patřil zvedání betonových koulí. Váhy činily 150 kg, 150 kg, 170 kg a 190 kg. Pomalu se už vytrácí tradiční úvodní 130kg koule. Podle hlavního rozhodčího, sekretáře a hlavního organizačního manažera akcí SASIMu Pavola Gugy už tato koule mezi profesionální borce nepatří, protože je pro ně "lehká". Všechny čtyři koule se podařilo zvednout pouze jednomu závodníkovi. Tím byl Rakušan Gerald Gschiel, který si tak upevnil druhé místo v závěrečném hodnocení. Za ním následoval Brusokas a třetí v závěru skončil Baron.

Sečteno a podtrženo - vítězem historicky prvního Světového poháru v Michalovcích se stal Mateusz Baron, který od počátku soutěže diktoval její tempo. Předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů a právem si zasloužil zvednout pohár určený pro vítěze. Druhé místo patřilo stále se zlepšujícímu borci ze sousedního Rakouska, Geraldovi Gschielovi. Tento mladík se dostal do povědomí veřejnosti na Meči Matúša Čáka, který byl organizován minulý rok v Trenčíně. Svoji formu pak vylepšil na Sport festivalu opět v Trenčíně. Třetí místo si po tuhém boji vybojoval závodník Salius Brusokas, který tak stále patří mezi nejlepší v tomto silovém sportu. Ze slovenských siláků se nejlépe umístil Peter Puzsér, který jen o bod zůstal za medailovým umístěním. Šesté místo patřilo Igoru Petríkovi, který v této sezóně patří mezi nejlepší na Slovensku. Dlouholetý reprezentant a slovenský nejúspěšnější závodník Braňo Golier obsadil i přičiněním zranění, které jej provázelo několik měsíců, devátou příčku.

Poděkování patří celému organizačnímu týmu, řediteli soutěže Miroslavu Vatahovi a Ľubomíru Semanovi, primátorovi města Michalovce, pod jehož záštitou se soutěž odehrávala. Díky patří také řediteli OC Zemplín a vedení OC Zemplín, které bylo hlavním partnerem celé akce. Pevně věříme, že do Michalovce siláci ještě v budoucnu někdy zavítají.


Světový pohár silných mužů (Michalovce) 2013 - výsledky

p.jménobody
1.Mateusz Baron 66,0
2.Gerald Gschiel 55,0
3.Salius Brusokas 50,0
4.Peter Puzsér 49,0
5.Lukáš Svoboda 44,0
6.Igor Petrík 43,5
7.Tarmo Mitt 41,0
8.Pavel Zadražil 38,0
9.Branislav Golier 37,0
10.Nemanja Tasič 35,0
11.Sergei Oleolenko 28,0
12.Tamás Hajnal 26,0
13.Jiří Žaloudek 22,0
14.Ivan Hryhorovskyy 20,0


Světový pohár silných mužů (Michalovce) 2013 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 1 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra