Reklama:

Profil strongmana:
Zydrunas Savickas (II.)

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V první části profilu jste se mohli dočíst o začátcích Zydrunasovy kariéry, o tom, co jej motivuje,
a jeho úspěšné sérii na soutěžích Arnold Strongman Classic. Dnes bude mimo jiné řeč o jeho cestě
za titulem Word´s Strongest Man a jeho mimořádných výkonech.

O titulu World´s Strongest Man

Každý strongman po něm touží. Je to prestižní titul ze soutěže s více než třicetiletou tradicí. Ze soutěže, ve které musí závodník projít kvalifikací a teprve poté ho čeká finále, kde měří síly s nejlepšími závodníky na světě. Zydrunasovi jeho vysněný titul nejsilnějšího muže světa unikal velice dlouho. V letech 2002 - 2004 se musel spokojit s druhým místem a poté došlo k rozdělení dosud jednotné strongman federace. Zydrunas zůstal ve federaci IFSA a v následujících letech na soutěž World´s Strongest Man pozván nebyl. Mariusz působil ve druhé federaci, získal tři další tituly a diskuse o tom, který z těchto strongmanů je vlastně tím opravdu nejlepším, trvaly až do roku 2009, kdy Zydrunas konečně obdržel pozvánku na tuto soutěž a schylovalo se tak po dlouhé době k dalšímu přímému měření sil dvou nejúspěšnějších strongmanů poslední dekády. Z velkolepé bitvy vyšel nakonec jako vítěz Big Z a Mariusz se druhým místem rozloučil se svou hvězdnou strongman kariérou a dal se na dráhu MMA.

Big Z Titul obhájil i následující rok. Soutěž World´s Strongest Man 2011 se pak nesla ve znamení Zydrunasova souboje s gigantickým Brianem Shawem, který představoval největší hrozbu už o rok dříve. O výsledku se rozhodovalo až v poslední disciplíně, ve které strhl vítězství na svou stranu Shaw. Zydrunas se ale o rok později vrátil, aby si do své sbírky přidal titul nejsilnějšího muže světa již potřetí. V posledním ročníku si opět vyměnil místo s Brianem Shawem a osobně doufám, že stejně napínavý vzájemný souboj těchto dvou strongmanů uvidíme i v roce 2014.

O překonávání rekordů

Pokud jde o překonávání rekordů, pak skutečně nemůžete hledat lepšího adepta, než je právě Zydrunas Savickas. Do sbírky jeho triumfů patří pět vítězství ze světového šampionátu ve zdvihu klády (World Log Lift Championships) v letech 2008 až 2013 (v roce 2010 se šampionát nekonal). Právě Log Lift je disciplínou, kde Big Z kraluje bez přerušení už od roku 2005, kdy na soutěži v Maďarsku ustanovil světový rekord o hodnotě rovných 200 kg. Od té doby překonává pouze sám sebe a žádný vyzyvatel ho v uplynulých osmi letech v této disciplíně neporazil. Naposledy Zydrunas přidal další rekordní zápis do tabulky na nedávném World Log Lift Championships v Litvě, kde zvedl nad hlavu masivních 222,5 kilogramů.

Rekord drží Zydrunas i ve zdvihu soukolí, a to jak na maximální výkon (215 kg na soutěži Giants Live Istanbul 2010), tak i na počet opakování (8x 166kg Apollonovo soukolí na soutěži Arnold Strongman Classic 2006). Během své kariéry překonal celkem více než dvě desítky světových rekordů a některé z nich stále trvají.

Těžko uvěřitelným rekordem je sám o sobě i počet soutěží, kterých se Zydrunas během své kariéry zúčastnil. Dostupné informace mluví o více než 150 soutěžích absolvovaných od roku 1992. To je v průměru více než 7 soutěží každý rok po celou dobu dvacetileté soutěžní kariéry. Do součtu nejsou zahrnuty soutěže v silovém trojboji! To je číslo, kterému se žádný jiný strongman z minulosti nebo současnosti ani zdaleka nepřibližuje.

Není to ale jen počet soutěží, ale především ohromující bilance úspěšnosti, kterou se Zydrunas Savickas prezentuje. Během své kariéry nashromáždil šest titulů ze soutěže Arnold Strongman Classic, tři tituly Wold´s Strongest Man, pětkrát zvítězil na světovém šampionátu v Log Liftu, dvakrát na světovém šampionátu federace IFSA a třikrát v sérii Strongman Champions League. Dále můžeme jmenovat titul z prestižní soutěže Fortissimus, prvenství na soutěži World Strongman Challenge a samozřejmě také desítky vítězství na soutěžích sérií Champions League, Giants Live, IFSA a národních nebo lokálních soutěžích strongmanů.

Big Z zvítězil téměř na 60 % všech soutěží, kterých se během své kariéry zúčastnil. Od roku 2004, tedy po celých dlouhých 9 let, nebral na žádné soutěži horší než 3. místo, a pokud budeme hodnotit období posledních deseti let (od jeho prvního zisku velkého titulu na soutěži Arnold Strongman Classic 2003), pak se dostaneme k ohromující bilanci téměř 80 % vítězství z počtu více než 130 absolvovaných strongman soutěží!

O výkonech

O výkonech fenomenálního Litevce už byla řeč v souvislosti s překonáváním rekordů, ale není to jen dominance v tlakových disciplínách, díky které Big Z získal desítky titulů. Co byste řekli na mrtvý tah o hodnotě 442 kilo? Nebo 8x 360? Navíc v provedení, které by prošlo na jakékoliv powerlifterské soutěži - plynule, bez dotahování činky po stehnech. K tomu přidejte dřep hodně přes 400 kilogramů a bench-press o hodnotě více než 270 kilogramů (vše bez podpory powerlifterských dresů) a dostanete velice zajímavá čísla, která by mocně zahýbala světovými tabulkami trojboje. Pokud se vrátíme k tlakové síle ramen, pak je Big Z v samostatné kategorii. Jeho výkon v tlaku velké činky vestoje bez dopomoci nohou je 5x 200 kg!

V tak komplexním sportu, jakým je strongman, je ale nutné pracovat především na slabinách, které znamenají na soutěži velkou bodovou ztrátu. Jednou z nich byl u Zydrunase na začátku kariéry zdvih Atlasových kamenů. Trvalo mu několik let, než svou slabou disciplínu zlepšil natolik, že v ní překonal světový rekord (v roce 2006 na světovém šampionátu IFSA na Islandu). Také síla úchopu nepatřila vždy mezi Zydrunasovy silné stránky, ale pracoval na ní stejně usilovně, aby nakonec i tuhle mezeru v pancíři úspěšně odstranil.

Mnozí by čekali, že strongman Zydrunasových proporcí bude pomalý, nemotorný a bez kondice. Příliš atleticky Big Z skutečně nevypadá - na první pohled na jeho postavě vidíte masu ohromných svalů, ale i spoustu tuku, zejména v oblasti pasu, což vzbuzuje dojem těžkopádnosti. Nic ale není dále od pravdy, o čemž hovoří například slova jiného elitního strongmana Travise Ortmayera: "Nikdy jsem neviděl 180 kg vážícího člověka pohybovat se tak jako on". Big Z se pohybuje s ohledem na svoji hmotnost velice rychle a hbitě, a to i s extrémními zátěžemi. Stačí se podívat na video, kde přehazuje přes 5 m vysokou laťku 8 sudů o váze 20 - 25 kilo za necelých 15 vteřin, nebo na to, jak rychle se dokáže pohybovat se 450kg Super Yokem, a pochopíte, o čem mluvím. I jeho celková kondice je na té nejvyšší úrovni a jen málokdy uvidíte Zydrunase zadýchaného a vyčerpaného.

Je to právě mimořádná komplexnost, díky které už řadu let dominuje strongman scéně. Jak jí dosáhl? Když se v retrospektivě podíváte na celou Zydrunasovu kariéru, po chvíli jeho tajemství odhalíte. Zlepšoval se po malých krůčcích a jeho výkonnost nekolísala, ale stále rostla. Každý rok přidával ke svým výkonům několik málo kilogramů, jedno nebo dvě opakování, byl v dané disciplíně o vteřinu či dvě rychlejší. V horizontu jednoho roku to snad může vypadat téměř jako stagnace, ale v perspektivě dvou desetiletí je to cesta k ohromující síle, jejíž limity ještě zcela neodhalil ani sám Big Z.

O povaze a publicitě

Zydrunasova neobvykle klidná povaha je vlastně v přímém rozporu s tím, co je potřeba v tréninku a na soutěži - nabuzení, adrenalin a zdravá dávka agresivity, což vybudí k maximálnímu výkonu. Zydrunas sám přiznává, že dravost a agresivita pro něj rozhodně nejsou přirozeným stavem mysli a k dosažení maximálních výkonů potřebuje opravdu silnou motivaci. Ilustruje to příkladem ze soutěže Arnold Strongman Classic, kdy na poslední disciplínu - přenášení 390 kg vážící dřevěné ohrady vzhůru po nakloněné rampě - nastupoval dva roky po sobě zraněný. Jednou s natrženým lýtkovým svalem, podruhé s utrženým vazem v kotníku. Téměř nemohl chodit, ale v okamžiku, kdy zvedl monstrózní zátěž, byl schopný téměř běžet. Potřeboval totiž cenné body, aby obhájil titul. V rozhovoru pak ještě se smíchem dodává, že když byla stejná disciplína první v pořadí a neměl dostatečnou motivaci, nedokázal ji vůbec dokončit, přestože byl odpočatý, na vrcholu formy a bez zranění. Jen při výjimečných příležitostech uvidíte Zydrunase, jak se zuřivým výrazem útočí na zátěže. Obvykle to bývá ve chvílích, kdy se chystá překonat světový rekord, nebo kdy musí opravdu ze všech sil bojovat o každý bod, aby odrazil nápor soupeřů.

Jaký je tenhle obr s dobráckým kulatým obličejem při osobním setkání? Zydrunas se prakticky neustále usmívá a zdá se, že je vždy v dobré náladě. Vidíte před sebou spokojeného člověka, který dosáhl cíle, k němuž směřoval, a který má to štěstí, že je jeho prací být nejlepší v tom, co ho nejvíce baví. Při rozhovoru Vás jeho jednoduchá angličtina čas od času přiměje k bezděčnému úsměvu, ale Zydrunas si s tím ani v nejmenším neláme hlavu a bez ohledu na pravidla gramatiky vždy vyjádří myšlenku velice jasně a srozumitelně.

Lidé, kteří ho blíže znají, o něm hovoří jako o skromném, vyrovnaném, uctivém a také velmi inteligentním člověku. Motivace a obrovská touha vítězit jsou u Zydrunase v rovnováze s neobvyklou pokorou a možná i díky tomu se ve své rodné zemi těší obrovské popularitě a je jedním z nejznámějších litevských sportovců. Když přijde řeč na otázku ukončení aktivní soutěžní kariéry, už vlastně dopředu víte, jaká bude odpověď:

Odejdu, až mé výkony přestanou růst. Strongman je pro mě výzvou, jen dokud se zlepšuji. Pokud by mé výkony stagnovaly, nebo začaly klesat, už to pro mě nebude zajímavé. Respektuji své soupeře, až přijde čas, nastoupí mladší generace. Chtěl bych ale u tohoto sportu po ukončení své soutěžní kariéry zůstat jako rozhodčí."

Nezbývá než doufat, že než se tak stane a Zydrunase Savickase uvidíme na některé z velkých soutěží s píšťalkou rozhodčího, stihne ještě přidat do své sbírky několik cenných titulů a ohromit svět síly novými rekordy, které zůstanou dlouho nepřekonány.

Zydrunas Savickas - Heart of a Champion

Zydrunas Savickas na soutěži Arnold Strongman Classic 2006

Zydrunas Savickas - aktuální světový rekord v Log Liftu (221 kg)

Zydrunas Savickas - overhead lifts (2002 - 2013)

Zydrunas Savickas - mrtvý tah 2x 410 a 1x 430 kg

soutěž umístění
World's Strongest Man 2002 2.
Arnold Strongman Classic 2003 1.
Europe's Strongest Man 2003 4.
World's Strongest Man 2003 2.
Arnold Strongman Classic 2004 1.
Europe's Strongest Man 2004 3.
World's Strongest Man 2004 2.
Arnold Strongman Classic 2005 1.
IFSA Strongman European Championships 2005 1.
IFSA Strongman World Championships 2005 1.
Arnold Strongman Classic 2006 1.
IFSA World Championships 2006 1.
Arnold Strongman Classic 2007 1.
IFSA World Championships 2007 3.
Arnold Strongman Classic 2008 1.
Fortissimus 2008 2.
World Log Lift Championships 2008 1.
Fortissimus 2009 1.
World Log Lift Championships 2009 1.
World's Strongest Man 2009 1.
Arnold Strongman Classic 2010 2.
Europe's Strongest Man 2010 1.
World's Strongest Man 2010 1.
World Log Lift Championships 2011 1.
Arnold Strongman Classic 2011 3.
World's Strongest Man 2011 2.
Arnold Strongman Classic 2012 3.
Europe's Strongest Man 2012 1.
World's Strongest Man 2012 1.
World Log Lift Championships 2012 1.
Arnold Strongman Classic Europe 2012 1.
Europe's Strongest Man 2013 1.
World's Strongest Man 2013 2.
World Log Lift Championships 2013 1.


Zdroje:
www.marunde-muscle.com
www.ironmind.com
www.wikipedia.org
www.jolitakelias.com
www.vikingstrength.com
www.theworldsstrongestman.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

04.01.22:15NoWeight - Ono to celkově bude hodně zajímavé :-).. Kolik rekordů asi..
03.01.19:10Matin11 - to je něco podobného jako kdyby nekdo rekl, jak by vypadal..+3
03.01.10:46mysH - by me zajimalo, jestli by Kazmaier v dnesni dobe (tzn stej..
02.01.00:37Matin11 - neuvěřitelné
01.01.22:03Jenda26 - Ty krávo!+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra