Reklama:

Pohár Slovanů (Žilina) 2013
- výsledky a reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Medailisté: zleva Kobylarz, vítěz Mateusz Baron, Matjaž Belšak
[Text: Pavol Guga] Jedinečná akce pod názvem Pohár Slovanů, o níž jsme Vás s předstihem informovali, v níž soupeřili silní muži slovanských národů, se odehrála v pátek na Hlinkově náměstí v Žilině. Nikde jinde na světě se nekoná akce podobného typu a Slovenská asociace silných mužů jej už organizuje několik let. Za pomoci primátora města a především také díky panu Zánickému se podařilo přivítat Slovany v Žilině.

Na náměstí se představili jak již známí závodníci, tak také nováčci, kteří dosud na Slovensku nesoutěžili. Startovní listina obsahovala jména jako Mateusz Baron, Rafa Kobylarz (Polsko), Konstantin Ilyin (Ukrajina), Jiří Žaloudek, Lukáš Svoboda (Česká republika), Alen Radoševič (Srbsko), Matjaž Belšak (Slovinsko). Ale byli zde právě i již zmínění nováčci, kteří se účastnili soutěže na Slovensku vůbec poprvé, a to Primož Avguštin (Bosna a Hercegovina), Milan Dotlič (Chorvatsko). Za Slovensko se zde pak představili Igor Petrík, Peter Puzsér a František Piroš.

Soutěžilo se od druhé hodiny odpolední na přímém slunci a teplota na teploměru se blížila k hodnotě 40 °C. Tedy skutečně těžké podmínky, s nimiž se závodníci museli potýkat.

Samozřejmě byly připraveny i soutěžní disciplíny. Tou první bylo, jak už bývá zvykem, zvedání železné klády do natažených paží nad hlavu. Píšťalky se opět chopil mezinárodní rozhodčí Pavol Guga, kterému pomáhal prezident Středoevropské asociace silných mužů Milan Gabrhel. A proto i pohár Slovanů byl zařazen v středoevropském poháru.

Vraťme se ale k soutěžnímu zápolení. Za potlesku asi 1500 fanoušků strongmanů předvedl největší počet platných pokusů se železnou 135 kg vážící kládou Konstantin Ilyin (12 opakování). Vynikající stříbrné místo v úvodní disciplíně si vybojoval František Piroš, pro něhož jsou tlakové disciplíny silnou stránkou. Zůstal za Ilyinem o jedno opakování a připsal si tak druhý největší bodový zisk. O třetí příčku se dělili Baron s Belšakem (7 opakování).

Pohár Slovanů v Žilině by se nekonal bez přispění Hotelu Grand a ten by pak také nebyl na Poháru Slovanů, kdyby se nepřenášely dřevěné ohrady, resp. postele Hotelu Grand. Tato disciplína známá jako Timber Carry prověří úchop každého závodníka. V pátek si nejlépe s dřevěnými postelemi poradil Mateusz Baron, který přenesl ohradu na vzdálenost 30 metrů v neskutečném čase 14,46 s. Se ztrátou jedné vteřiny a několika setin se umístil další polský závodník Rafa Kobylarz (15,57 s), pro třetí místo si došel Belšak (16,61 s).

Převracení 400kilogramové pneumatiky, která byla po celý den na přímém slunci, bylo pro siláky skutečně tvrdým oříškem. Zvládnout šest opakování se všem nepodařilo. František Piroš si během druhé disciplíny poranil zadní stranu stehna a ze soutěže poté odstoupil. Alan Radoševič ze Srbska zvládnul pro změnu jen 5 otočení. Nejrychlejší dynamiku předvedl opět Baron, který se tak vyšplhal až do čela pořadí. Následovali jej Belšak a Ilyin.

Mrtvé tahy s automobilem Kia Rio nepředstavovaly pro zúčastněné až tak velkou zátěž, jak se očekávalo. Zvítězil tedy jen ten, kdo zvládl nejvíce platných pokusů a udýchal danou disciplínu. Vítězný počet měl hodnotu 26 zdvihů a postaral se o něj opět Baron. Druhé místo si připsal jeho rival Konstantin Ilyin (25 zdvihů) a třetí místo Rafa Kobylarz (24 zdvihů).

Počet zdvojených disciplín se naplnil a další tři už byly jen jednotlivé: První disciplínou bylo přenášení erbu a Svatoplukova meče na vzdálenost 10 metrů (pro obě závaží). Dominanci Barona z předcházejících disciplín přerušil v dané zkoušce Belšak, který si připsal plný počet bodů. Následoval jej Ilyin a třetí nakonec vzpomínaný polský borec Mateusz Baron.

Peter Puzsér obsadil skvělé páté místo
Předposlední disciplínou, v níž mohli strongmani získat body do celkového zúčtování, bylo tažení kamiónu stavební mechanizace Žilina. Délka tratě byla vytyčena na 15 metrů. První místo zůstalo beze změny a Belšak tak získal plný počet bodů z vítězství raz dva. Druhý skončil Kobylarz a třetí místo patřilo v tažení kamiónu Baronovi.

Závěr patřil zvedání betonových koulí. Závodníky čekaly čtyři mety o hmotnostech 2x 150 kg, 170 kg a 190 kg. Všechny koule se podařilo zvednout jen jednomu jedinému borci. Tím byl, stále jen 20letý borec, Matjaž Belšak ze Slovinska. Soutěžil poprvé právě v Žilině a jeho trenérem je Gregor Stegnar. Druhé místo a vítězný pohár Slovanů získal Mateusz Baron. V Žilině tak opět po roce zvítězil Polák. Minulý rok byl nejsilnějším strongmanem od polských sousedů Krzysztof Radzikowski, tento rok to pak byl vítěz Arnold Strongman Amateur Mateuzs Baron. Třetí místo ve zvedání koulí získal jeho kolega Kobylarz.

Vynikající a jedinečná soutěž tak skončila dominancí polských borců. Vzpomínaný vítěz Mateusz Baron získal zlatou medaili, druhé místo patřilo Matjažovi Belšakovi ze Slovinska a třetí místo si připsal Polák Rafa Kobylarz. Za Slováky obsadil nejlepší místo účastník Strongman Champions League China Peter Puzsér (5. místo), Igor Petrík skončil na krásném sedmém místě.

Poděkování patří všem, kteří se letos podíleli na organizaci tradiční, jediné a skvělé akce Pohár Slovanů. Díky patří hlavně panu Zánickému, který se o nás i letos dokonale postaral.


Pohár Slovanů (Žilina) 2013 - výsledky

p.jméno
1.Mateusz Baron
2.Matjaž Belšak
3.Rafa Kobylarz
4.Konstantin Ilyin
5.Peter Puzsér
6.Lukáš Svoboda
7.Igor Petrík
8.Jiří Žaloudek
9.Milan Dotlič
10.Alen Radoševič
11.Primož Avgustin
12.František Piroš (odstoupil po druhé disciplíně)Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

08.08.12:47Smile04 - 20 let? ??achjo to ke unreal
07.08.14:35aNs_ - Super akcia kazdy rok sa nanu tesim :) a hlavne na novych ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 113 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra