Reklama:

Profil strongmana:
Zydrunas Savickas (I.)

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Pokud ve svém sportu začnete soutěžit a získáte dílčí úspěchy, je to předpoklad k tomu, abyste se časem stali známými a skutečně úspěšnými. Pokud se Vám podaří výrazně uspět dva až tři roky za sebou, získáte si respekt soupeřů, uznání a pravděpodobně si Vás mnozí zapamatují jako šampióna. Pokud ale na soutěžní scéně vydržíte dvacet let, nasbíráte desítky titulů z nejprestižnějších soutěží, každým rokem překonáváte světové rekordy, odrážíte útoky nových a nových soupeřů a po každém klopýtnutí a sebemenším ústupu z vydobytých pozic se vrátíte vždy silnější než kdykoliv předtím, znovu zvítězíte a znovu zadupete naděje všech vyzyvatelů do prachu... Pak se stanete legendou.

Dnešní profil patří strongmanovi, který si titul žijící legendy díky své přirozené skromnosti nenárokuje, ale zcela oprávněně tak bývá označován. Litevec Zydrunas Savickas, kterého většinou všichni svorně přezdívají "Big Z", je mnohými označován za nejlepšího strongmana moderní historie tohoto sportu, nebo ještě odvážněji za nejsilnějšího člověka, jaký kdy žil. Stejný titul připadl ve své době Billu Kazmaierovi, který je jedním z těch, kteří v současnosti takto označují Savickase. A pokud to říká Bill Kazmaier, mají tato slova už pořádnou váhu.

Ve svých osmatřiceti letech Zydrunas Savickas dominuje světové strongman scéně. Když jsem měl možnost mluvit s jeho krajanem Vytautasem Lalasem, zeptal jsem se ho na "klepy", které hovoří o tom, že Savickas se chystá ukončit soutěžní kariéru. Odpověděl tak, jak jsem očekával - "Proč by to dělal? Je na vrcholu sil. Ještě několik let bude všechny porážet. Nemá žádný důvod končit." Vítězství Savickase na Europe´s Strongest Man 2013 a Strongman Champions League v Číně, která krátce po tomto rozhovoru následovala, jeho slova jen podtrhují.

O začátcích soutěžní kariéry

Jen stěží si můžete představit větší klišé než třináctiletého chlapce, který v televizi zhlédne klání strongmanů, usmyslí si, že právě tohle chce dělat, a vydá se na cestu za úspěchem, ze které už nikdy ani na krok neuhne, a stane se nejúspěšnějším strongmanem světa. Přesně takový byl ale začátek jeho kariéry. Zydrunas, který se narodil 15. července 1975 ve městě Biržai v Litvě a dorostl do 191 centimetrů výšky a 170 - 180 kilogramů váhy, říká, že mezi Litevci je hodně silových sportovců, protože síla a velikost koluje v jejich genech. Něco na tom nejspíš bude, protože sám začal trénovat jako velmi mladý a o 3 roky později už startoval na první soutěži strongmanů, kde změřil síly s mnohem staršími a zkušenějšími závodníky. Účast ho motivovala k dalšímu tréninku, a ačkoliv následující rok skončil na téže soutěži opět až na konci startovního pole, ani v nejmenším ho to neodradilo. Bylo to stále jen první sbírání zkušeností ze světa extrémních silových výkonů pro ambiciózního, tehdy jen 17letého mladíka. To bylo v roce 1993.

Zatímco na první tituly ze strongman soutěží si musel Zydrunas počkat několik let (první vítězství na litevské soutěži přišlo v roce 1998 a první titul z mezinárodní soutěže dokonce až o 5 let později), v silovém trojboji, kterému se začal věnovat v 17 letech, přišly výsledky okamžitě, když na své druhé soutěži překonal všechny národní rekordy. V letech 1995 až 2005 se stal desetinásobným vítězem litevského šampionátu v powerliftingu v nejtěžší váhové kategorii, čtyřikrát získal stříbrnou medaili na mistrovství Evropy federace EPF a v roce 2000 obsadil druhé místo na mistrovství světa federace IPF, když s výkonem 1020 kg v trojboji skončil jen 2,5 kilogramu za vítězným Bradem Gillinghamem. To není špatné na 25letého závodníka, který je teprve na začátku své úspěšné soutěžní kariéry.

O motivaci a zraněních

Zydrunasova odpověď na otázku, co jej celé roky motivuje k účasti na dalších a dalších soutěžích, je jednoduchá. Motivuje ho překonávání rekordů, dělá mu radost posouvání hranic stále dál a hledání vlastních fyzických limitů. Být strongmanem je jeho povoláním a být nejsilnějším člověkem na světě jeho naplněným životním snem, ke kterému systematicky a soustředěně směřoval dvě desetiletí. Na poměry silových sportovců má Zydrunas díky svým soutěžním úspěchům královský příjem, ale jak sám říká, více než finanční prémie ho zajímají tituly z velkých soutěží a rekordy, které překonává. Jak ale mnozí vědí, to všechno bývá často vykoupené pořádnou dávkou bolesti.

V roce 2001 nabírala kariéra tehdy šestadvacetiletého strongmana na obrátkách. Na svém kontě měl už tři tituly nejsilnějšího muže Litvy, sbíral první zkušenosti z velkých mezinárodních soutěží a měl za sebou i dva starty na nejprestižnější soutěži World´s Strongest Man (z let 1998 a 2000), kde se ale zatím nedokázal v konkurenci zdatnějších soupeřů probojovat z kvalifikačních kol do finále. Pak ale přišlo to, čeho se každý závodník obává ze všeho nejvíc - vážné zranění. Během soutěže na Faerských ostrovech si Zydrunas při disciplíně Conan´s Whell (Conanovo kolo - přenášení zátěže v náručí) přetrhl patelární vazy na obou nohách.

Mnozí byli přesvědčeni, že to znamená konec jeho kariéry, protože rozsah zranění byl opravdu vážný. O devět měsíců později se ale Big Z vrátil na soutěžní scénu, zvítězil na litevském šampionátu v powerliftingu a získal svůj čtvrtý titul nejsilnějšího muže Litvy. Před začátkem soutěže World´s Strongest Man 2002, která se konala v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpuru, by na Zydrunase nikdo nevsadil ani příslovečnou zlámanou grešli. Vždyť šlo o závodníka, který se v roce 2000 nedokázal probojovat ani do finále a navíc se vrátil po vážném zranění! Jenže Zydrunas nevypadl v kvalifikačních kolech tak, jako o dva roky dříve a neztratil se ani ve finále v nabitém startovním poli, kde si na titul brousili zuby například Svend Karlsen (vítěz WSM z předchozího roku), nebo obří Švéd Magnus Samuelsson.

Všem nakonec vypálil rybník mladý polský strongman Mariusz Pudzianowski, který v Malajsii získal svůj první z celkových pěti titulů nejsilnějšího muže světa, ale bylo to druhé místo Zydrunase Savickase, které bylo pro mnohé největším překvapením soutěže. Tehdy ještě nikdo nemohl tušit, že obě jména - Pudzianowski i Savickas - budou za několik let skloňována jako jména dvou nejúspěšnějších strongmanů novodobé historie tohoto sportu a porovnávání jejich výsledků bude předmětem nejedné diskuse.

O soutěži Arnold Strongman Classic

V roce 2002 spatřil světlo světa první ročník soutěže, jejíž formát na přání Arnolda Schwarzeneggera vytvořil bývalý úspěšný vzpěrač a powerlifter a autor publikací o silových sportech Dr. Terry Todd. Soutěž Arnold Strongman Classic se tak stala tradicí neustále se rozrůstajícího sportovního víkendu v Columbusu. Díky velmi omezené kapacitě (pozvání dostane každoročně pouze desítka nejsilnějších mužů světa) a výši cen, které čekají na nejlepší závodníky (letos se výše odměny pro vítěze vyšplhala na 60 tisíc dolarů), si titul z této soutěže prakticky okamžitě získal stejnou prestiž jako titul World´s Strongest Man.

Zydrunas Savickas nastoupil ve druhém ročníku soutěže společně se svými velkými rivaly z World´s Strongest Man 2002 - Svendem Karlsenem a Mariuszem Pudzianowskim. Čerstvý vítěz WSM Mariusz byl papírovým favoritem, ale jak se ukázalo, formát soutěže postavený na extrémních zátěžích, jako byl zdvih 166kg Apollonova soukolí, mrtvý tah na maximální výkon, přenášení 390 kg vážící zátěže apod., favorizoval strongmany s mnohem větší statickou silou (Mariusz skončil čtvrtý, což bylo jeho nejlepší umístění dosažené na této soutěži). Třetí místo vybojoval bývalý vzpěrač z Lotyšska Raimonds Bergmanis, druhý skončil "Viking" Svend Karlsen a svůj první titul z mezinárodní soutěže si odnášel Zydrunas Savickas.

Pro Zydrunase to byl začátek dlouhé a úspěšné série, protože jeho extrémní statická síla pomalu narůstala každým rokem a disciplíny na této soutěži pro něj byly jako stvořené. Šest let v řadě si odnášel titul, tučnou finanční prémii a také auto značky Hummer, které bylo až do roku 2007 součástí výhry. V roce 2009 tuto soutěž vynechal a v následujících letech už našel přemožitele (v roce 2010 si odnášel stříbro a v letech 2011 a 2012 bronz). Letos v rámci plánované soutěžní pauzy a odpočinku na Arnoldu nestartoval, ale je pravděpodobné, že příští rok ho v Columbusu opět uvidíme.

Ve druhé části profilu se dočtete o Zydrunasově dlouhé cestě za vysněným titulem World´s Strongest Man
a také o jeho výkonech a překonávání světových rekordů.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

25.12.22:19Pan cinka - Chci dalsi! Prosim...+3
25.12.19:01Ferry - Díky za super článek, pane.+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
ja.va (00:41) • Přiznám se bez mučení, že diskuze pod články na ronnie.cz navštěvuji jen kvůli radám mí...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Jay32 (22:39) • já to vidím možná trochu jinak. Za prvé nechápu, proč jsou záběry na fotkách a videí po...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
eraZ (20:40) • Už pri prvotnom pohľade na fotky som mal ten pocit, že Lukáš mal najlepšiu formu. Teraz...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Patrick (12:31) • Ja som len preletel vysledky diky Miro
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
dzordn2 (06:54) • Je to v článku napsané. :-) `Celkem na pódiu pózovalo devět těžkotonážníků, mezi nim...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra