Reklama:

Strongman Sušice 2013
- reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text a Foto: Jiří Škába] Vážení čtenáři, vzhledem k tomu, že zde na Ronnie.cz píši svůj první článek, dovolte mi, abych se na úvod krátce představil. Jmenuji se Jiří Škába, pocházím z Plzně a doposud jste na mě zde na serveru mohli narazit převážně na místním diskusním fóru, kde se skrývám pod přezdívkou Morico a kde si také vedu svůj tréninkový deník. Vzhledem k mému zájmu o strongmany jsem byl osloven redaktorem a závodníkem Michalem Širůčkou, zda bych se nezhostil úkolu, kterým nebylo nic menšího než přinést Vám reportáž z několika strongman soutěží. Tolik tedy na úvod o mně a nyní již pojďme k měření sil strongmanů, které se odehrálo v sobotu 6. července v Sušici.

Na start třetího ročníku soutěže Strongman Sušice, který je zároveň třetím kolem letošního Českého poháru strongmanů, se postavilo úctyhodných 18 závodníků. Takovéto počty mě osobně vždy velmi potěší, protože je vidět, že tento skvělý sport u nás začíná nabírat na popularitě.

Log Lift (zdvih klády)

Celý závod odstartoval ve 13 hodin na krásném sušickém náměstí disciplínou Log Lift, kdy na závodníky čekala železná kláda o hmotnosti 125 kg. Mezi ostřílenými borci se mohla tato hmotnost zdát jako přiměřená, ale kláda, ač tak na první pohled možná nevypadala, byla opravdu masivní a zrádná, a tak nadělala vrásky nejednomu závodníkovi. Celkem osmi z nich se ji bohužel nepodařilo dotlačit do napnutých rukou ani jednou. Oproti tomu si domácí závodník Jiří Vytiska a jeho jmenovec Jiří Dejmal s kládou poradili velmi dobře a oba ji stačili v časovém limitu zdolat celkem 6krát a odstartovali tak závod na děleném prvním místě. Druzí skončili Jan Šleis a Michal Tichý, oba po 4 opakováních. Na třetím místě se také umístili dva závodníci zároveň - Jiří Tkadlčík a Michal Slivoň se třemi platnými opakováními.

Medley (Farmer’s Walk + Super Yoke)

Jako druhý test síly čekala na závodníky kombinace přenášení 135kilogramových kufrů v doprovodu se 310kg Super Yokem, kdy měly obě disciplíny vyhrazenou cestu o délce 20 metrů. Hned v počátcích této disciplíny se mírně rozpršelo, což ale závodníkům nedělalo žádný problém. Důkazem toho byl jeden z nejmladších závodníků, 22letý Michal Tichý, který s kufry dráhu doslova proletěl a nezpomalila ho ani 310kilová konstrukce na zádech. Díky tomu si za tento sprint připsal maximálních 18 bodů s vynikajícím celkovým časem 48 vteřin. Hned v závěsu za ním doběhli Jiří Vytiska a Jiří Dejmal, kteří si opět nadělili stejný počet bodů, tentokrát za druhé místo s časem 56 vteřin. Třetí místo čekalo za celkový čas 62 vteřin na Jaroslava Švejdu.

Seated Truck Pull (přitahování kamionu vsedě)

Třetí disciplínou bylo přitahování 13tunového nákladního automobilu. Tato disciplína je vždy velkou neznámou, nezáleží totiž jenom na celkové síle závodníka, ale i na rychlosti a především na vhodně zvolené technice a taktice, která musí být přizpůsobena dané situaci. V Sušici to vypadalo, že se bude tahat z velmi mírného kopečka, takže ideální by byl rychlý rozjezd a poté rychlost a přesnost přítahů. Nejlepší taktiku zvolili hned tři závodníci - Jiří Vytiska, Jan Šleis a Michal Šulc - a ukradli si tak body za první místo. Na druhém místě skončila také trojice - Michal Tichý, Michal Slivoň a David Štrombach. Na třetím místě skončili Lukáš Starý a Jiří Dejmal.

Car Deadlift (mrtvý tah s automobilem)

Předposlední zkouškou siláků byla disciplína mrtvý tah s automobilem. S novým nablýskaným crossoverem Peugeot 2008 si nejlépe poradil Jan Šleis, který s přehledem odlepil auto od země a zdvihl jej celkem 15krát. Plný bodový zisk z disciplíny ho málem stál plíce a odnesl si taky do krve stržené mozoly na obou rukách. Body za druhé místo si opět rozdali rovnou 3 závodníci, byli to domácí Jiří Vytiska, Michal Tichý a Jiří Tkadlčík. Všichni tři dokázali zvednout auto ve stanoveném limitu celkem 14krát. Nejvíce mě fascinoval právě Jiří Tkadlčík, který 14 opakování "nasekal" s tělesnou hmotností pouhých 99 kilogramů. Klobouk dolů! O jediné opakování předběhl Jiří Dejmal Jaroslava Švejdu a s počtem 12 opakování ukořistil třetí pozici.

Tire Flip (převracení pneumatik)

Diváci, kteří se na začátku soutěže teprve "probouzeli", připravili závodníkům na poslední disciplínu mohutnou podporu, a tak se strongmani mohli plní motivace pustit do převracení dvou obřích pneumatik o hmotnostech 400 a 500 kilogramů. Úkolem bylo každou převrátit co nejrychleji třikrát, samozřejmě v rámci časového limitu. Vzhledem k předchozímu dešti a dlažebním kostkám, na kterých se celý závod konal, jsem měl vážnou obavu, že tato disciplína skončí fiaskem, nebo ještě hůř zraněním. Převracet pneumatiky na kluzké dlažbě by bylo asi velmi obtížné, ne-li nereálné. Naštěstí přestalo pršet právě včas a plocha závodiště stačila dobře uschnout a tak, jak už tomu u poslední disciplíny bývá, mohly pneumatiky ještě zamíchat pořadím. Pouze pěti závodníkům se podařilo včas provést plný počet šesti otočení, a tedy dokončit celou disciplínu. Z nich byli nejrychlejší Jiří Vytiska s neuvěřitelnými 28 vteřinami, dále Michal Tichý se 38 vteřinami a poté, s časem kousek opodál od prvních dvou, ale pořád se skvělými 50 vteřinami, Jiří Dejmal.

Jak jste už mohli z předchozího popisu dění snadno vyčíst, nejčastěji se ve spojení s vysokým bodovým ziskem v jednotlivých disciplínách objevovalo jméno Jiřího Vytisky, a tak si tento šumavský strongman splnil sen snad každého závodníka a s celkovým počtem 85 bodů se slušným náskokem rozdrtil na domácí půdě všechny své soupeře a odnesl si tak zlatou medaili. Stříbrným strongmanem se stal mladý sprinter s kufry Michal Tichý, s účtem 80,5 bodu. Na bronzové pozici skončil Jiří Dejmal se 75,5 body. Neoblíbenou "bramboru" si odnesl Jan Šleis, který dal do závodu očividně vše.

Poděkování za organizaci soutěže patří Jiřímu Vytiskovi a všem dalším členům sušického strongman klubu, kteří se zasloužili o úspěšný třetí ročník této soutěže. A díky za pohotové a vtipné komentování, nebojím se říct, již legendárnímu komentátorovi Leošovi Kubešovi. Role rozhodčího se tentokrát ujal František Bauer, vítěz českého poháru strongmanů z roku 2011, který ukončil soutěžní kariéru a v současné době se naplno věnuje své rozrůstající se rodině. Díky jeho zkušenostem probíhala celá soutěž rychle a hladce i při vysokém počtu závodníků. Nezbývá než popřát strongmanům pevné zdraví a skvělé výkony i v dalších kolech poháru.


Strongman Sušice 2013 - výsledky

p.jménobody
1. Jiří Vytiska   85,0
2.Michal Tichý   80,5
3. Jiří Dejmal   75,5
4.Jan Šleis   70,5
5. Jiří Tkadlčík   61,0
6.Michal Slivoň   58,5
7.Michal Šulc   55,0
8.Jaroslav Švejda   54,5
9.David Štrombach   47,5
10.Marian Zvrtek   42,0
11.Josef Makovský   36,0
12.David Janák   36,0
13.Milan Ondruška   27,5
14.Martin Sůva   22,0
15.Lukáš Starý   19,0
16.Ondřej Jakša   19,0
17.Lukáš Kamenský   18,5
18.Jiří Marek   10,0


Strongman Sušice 2013 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

09.07.20:14Majka - Děkujeme za upozornění na překlep, opravili jsme.+1
09.07.20:05achtung88 - Dovolím si opravit, né v Sušicích, ale v Sušici.*1*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra