Reklama:

Strongman Kutná Hora 2013
- reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Strongman Kutná Hora byla po úvodní soutěži letošní sezóny Strongmen´s games Aš 2013 letošní druhou "open" soutěží strongmanů, na které změřili síly společně jak amatéři - účastníci českého poháru, tak závodníci z vyšší výkonnostní - takzvané profesionální divize. Označení profesionál je ale v tomto případě stejně symbolické jako v kulturistice, protože strongman sport s výjimkou několika největších světových hvězd nikoho neuživí, a tak se jednoduše používá pro závodníky, kteří už mají více zkušeností z velkých soutěží a jejichž výkony už jsou daleko za hranicemi méně zdatných a začínajících strongmanů.

Pořadatelé a zároveň také domácí závodníci s velkou podporou publika Pavel Zadražil a Jiří Dejmal uspořádali divácky velice atraktivní soutěž, a to především díky tomu, že se celá akce přesunula do samotného historického centra města, do ulice, kde na předzahrádkách kaváren tráví volný čas řada lidí. O diváky tak nebyla ani v nejmenším nouze a kavárny v ulici se v průběhu soutěže dostaly doslova do obležení.

Kromě Pavla Zadražila a Jiřího Dejmala nechyběli na startu Lukáš Svoboda, Čestmír Šíma nebo Michal Tichý. Do celkového počtu 11 závodníků doplnili startovní pole také Jan Šleis, úspěšný trojbojař a mnohonásobný rekordman v mrtvém tahu Jiří Tkadlčík, pravidelný účastník českého poháru strongmanů Marian Zvrtek, nováčci Jaroslav Švejda a David Štrombach a zkušenosti přijel sbírat i Váš autor reportáže. Rozhodčím nebyl nikdo jiný než Jan Šalata a v roli moderátora už si snad ani nelze představit nikoho jiného než Leoše Kubeše, který všechny závodníky dobře zná a některé z nich možná i straší ve spánku. :)

Overhead Medley

Opravdu "výživná" kombinace čekala závodníky hned v první disciplíně. Zdvih 75kg jednoručky, 140kg nápravy, 88kg jednoručky a na závěr 150kg klády byl pořádnou výzvou i pro nejsilnější tlakaře ve startovním poli. Právě druhá jednoručka se ukázala jako největší překážka k úspěšnému dokončení disciplíny, a tak si kromě dvou závodníků zapsala většina pouze úspěšný pokus na nápravě, nebo na první jednoručce. Tím, kdo jako první zvládl 4 zdvihy, byl Čestmír Šíma v čase 59 vteřin. Na to zareagoval Lukáš Svoboda, namotivoval se k maximálnímu výkonu a kombinaci zvládl v čase 39 s.

Farmer´s Walk

Strongmanská klasika - přenášení kufrů - nechybí téměř na žádné soutěži. Tentokrát čekalo na závodníky 150 kilo v každé ruce na vzdálenost 20 metrů. Kufry byly poměrně nízko, a tak při jakémkoliv zaváhání nastávala situace, kdy si strongmani do kufrů při chůzi kopli, rozhoupali je, a tím znatelně oslabili úchop, který na celou rovinku nevydržel. Jen ti s nejjistější chůzí a nejsilnějším úchopem měli šanci doběhnout v dobrém čase, který stačil na přední umístění.

Michala Tichého si ještě dobře pamatuju jako 17letého kluka, se kterým jsem absolvoval jedny z prvních závodů. To bylo v roce 2009 na Xtuning Strongman Cupu. Michal tehdy se strongmany začínal, ale dokázal v kufrech porazit tehdy neporazitelného Jirku Svozila. Uplynuly 4 roky, Michal váží od té doby o dobrých 40 kilo víc a jedna věc se nezměnila - v kufrech vyhrává téměř na každých závodech a povedlo se mu to i tady. Časem 10,97 nedal nikomu šanci a zvítězil. Druhý byl s časem 11,72 Lukáš Svoboda a třetí se ztrátou několika desetin vteřiny Pavel Zadražil.

Super Yoke

Poté, co se závodníci rozběhali s kufry, čekalo je běhání další. Opět na vzdálenost 20 metrů, tentokrát se zátěží 350 kilo na ramenou. když jsem říkal, že Michal Tichý umí běhat, tak to platí i pro Super Yoke. Dost možná by vyhrál i tuhle disciplínu, ale pár metrů před cílem klopýtl, musel Yoke položit, opět zvednout a znovu nabrat rychlost. Tím ztratil cenné 2 nebo 3 vteřiny a přesto jeho výsledný čas 15,34 stačil na 3. místo. Druhý byl Jirka Dejmal (15,12) a pro vítězství si dosprintoval Lukáš Svoboda (12,28).

Atlas Stones

Dávno pryč jsou doby, kdy strongmanům v Čechách stačilo zvedat 130kg kouli lehce nad úroveň pasu a kdy byl 170kilový Atlasův kámen velkou výzvou. Pořádně vysoké štosy palet, na které měli závodníci zvedat 115 a 135kg koule a dva barely, které si žádaly o usazení 155 a 175kg, čekaly na závodníky ve čtvrté, divácky velice atraktivní disciplíně.

Pro ty nejlepší strongmany ve startovním poli nebyly stanovené výšky a zátěže ničím víc než protažením před poslední disciplínou a opět se hrálo o vteřiny. S časem těsně pod 18 vteřin bral třetí místo Pavel Zadražil. 16,64 pro Čestmíra Šímu znamenalo druhé místo a jen maximální soustředění a maximální rychlost přesunu od jedné zátěže ke druhé zajistily vítězství v disciplíně Lukášovi Svobodovi (15,40). Vypadá to, že rostoucí výkonnost závodníků si žádá pořádnou výzvu v podobě alespoň 190kilového Atlasova kamene!

Tyre Flip

Závěrečná kombinace dvou otočení 450kilové a dvou otočení 650kilové pneumatiky měla rozhodnout o finálovém umístění čtyř závodníků, protože kromě Lukáše Svobody, který byl ve vedení s opravdu výrazným bodovým náskokem, byly počty bodů velice vyrovnané. Řadě závodníků se těžší pneumatiku zdolat nepodařilo. Jedním z těch úspěšných byl nejlehčí závodník ve startovním poli (tělesná hmotnost těsně pod 100 kg) Jirka Tkadlčík. Ten s velkou pneumatikou svedl dlouhý a vyčerpávající souboj, po kterém si nakonec zapsal jedno opakování a vysloužil si tak obrovskou odezvu publika, které bylo v Kutné Hoře mimochodem naprosto skvělé. Nestává se často, aby diváci fanděním přehlušili moderátora Leoše Kubeše, ale na této soutěži se jim to podařilo hned několikrát. Smolařem dne se stal Čestmír Šíma, který pro své gigantické tělesné rozměry prakticky nedosáhl na okraj větší pneumatiky a to jediné mu znemožnilo ji úspěšně zdolat. Tím se bohužel propadl z druhého místa až na páté v konečném pořadí. Vítězství v disciplíně i celkové vítězství v této soutěži bral tentokrát naprosto suverénní Lukáš Svoboda. Druhé místo v celkovém pořadí obsadil domácí Pavel Zadražil a bronz si z Kutné Hory odvážel Michal Tichý.

Doufejme, že se soutěž v takovéto atraktivní podobě uskuteční i příští rok a že město Kutná Hora se rozhodne v dalším ročníku na akci, která se zjevně těšila velké přízni diváků, finančně přispět. Poděkování patří na tomto místě organizátorům Pavlovi Zadražilovi, Jirkovi Dejmalovi a jejich týmu a všem sponzorům, kteří finančně přispěli a umožnili konání této soutěže.


Strongman Kutná Hora 2013 - výsledky

p.jménobody
1. Lukáš Svoboda   54,0
2. Pavel Zadražil   42,0
3. Michal Tichý   40,0
4.Jiří Dejmal   39,0
5.Čestmír Šíma   36,0
6.Jan Šleis   33,0
7.Michal Širůčka   28,0
8.Jiří Tkadlčík   22,0
9.Jaroslav Švejda   16,0
10.Marian Zvrtek   13,0
11.David Štrombach   6,0


Strongman Kutná Hora 2013 - fotogalerie


Foto: Martin Podaný


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

10.07.21:54SFUCC - Koukám, že pan rozhodčí shodil alespoň 20 kg *79* to by by..
02.07.21:54mirous - Opravdu pěkný závody to byly.*79* Vidět to naživo je vžd..
02.07.20:22Mravenec1 - těšim se na video...CIZO ty Atlasy bylo hodne dobrý!! výbo..
02.07.20:09ALKAPONE - Pěknej fotoreport *79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 103 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra