Reklama:
Zbývá už jen 81 ks kusů!
100 % Whey Protein + 500 g zdarma, vyberte si z 11 příchutí dříve, než dojdou zásoby! Více zde.

Meč Matúša Čáka 2013
- reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Jak jsme Vás již informovali, minulý víkend byl ve znamení dvou významných akcí na Slovensku, a to již tradiční soutěže o Meč Matúša Čáka a 2. kola Slovenského poháru silných mužů. Co se dělo v Považské Bystrici, jak se umístili jednotliví závodníci a kdo získal meč Matúša Čáka, se dozvíte v následujícím článku.

[Text: Pavol Guga] Už osmnáct let soupeří siláci z Evropy o prestižní trofej - tzv. meč Matúša Čáka Trenčínského. Byl to právě panovník Váhu a Tater, po němž byla akce pojmenována. Právě jemu patřilo mnoho hradů v povodí Váhu. Právě i v Považské Bystrici se nachází jedna z pých tohoto mocného vladaře. Po tradičním Trenčíně se tak akce konala 15. června v Považské Bystrici.

Na startovní listině bylo zapsáno 13 borců. S projevem pana primátora města Karola Janasa a poslance národní rady Jaroslava Baška mohla akce začít. Na parkovišti před hotelem Manín čekalo na siláky šest náročných disciplín, z toho 4 semifinálové a 2 finálové. Na akci dohlížel mezinárodní rozhodčí Pavol Guga spolu s legendou českých siláků Jiřím Žaloudkem.

Úvodní disciplínou bylo zvedání 135 kg vážící železné klády nad hlavu. Dostat takovou věc do natažených paží nad hlavu není vůbec snadné. Největší počet platných pokusů předvedli divákům favoriti celé akce - Konstantin Ilyin a Matjaž Belšak (7 opakování). Přitom vítěz předminulého roku Ilyin absolvoval den před touto akcí soutěž v Polsku. Startoval tedy už značně vyčerpaný. Druhou příčku si rozdělila trojice závodníků, kteří zvládli shodně po 5 opakováních, a to Paták, Puzsér a polský závodník Cyrwus. Třetí místo úvodní disciplíny si připsal Nemanja Tasič ze Srbska a Ukrajinec Sergey Oleolenko (3 opakování).

Za slunečného letního počasí sledovali diváci druhou disciplínu, kterou bylo přenášení páru 150kg kufrů na vzdálenost 40 metrů. V ten okamžik se u některých závodníků projevila únava z prestižního Strongman Champions League, který se konal v Plzni minulý týden. Čech Lukáš Svoboda a ani Konstantin Ilyin nezvládli určenou vzdálenost. Nejlépe si s překážkou poradil Kzrysztof Schabowski, který přeběhl 40 metrů s časem 32,24, za ním následoval Peter Puzsér s časem 34,78 a třetí v druhé disciplíně se umístil nováček akce na Slovensku - Alexander Mayer s časem 36,01.

Jako třetí následovalo přenášení meče Matúša Čáka o hmotnosti 150 kg, které bylo spojeno ještě s nošením 100kg kalicha. Borci museli první závaží přenést na vzdálenost 40 metrů, druhé už "jen" 20 metrů. V letním skutečně horkém počasí to bylo tvrdé sousto pro každého. Celkem šest závodníku danou disciplínu ani nedokončilo. Nešťastně soutěž skončila pro Petera Puzséra, který si při přenášení kalicha natrhnul biceps. Byla to obrovská škoda, protože Peter měl soutěž skvěle rozjetou a útočil i na vítězství. Pevně věříme, že se dá pořádku, protože by se měl zúčastnit i Ligy šampiónů v Číně. Z vítězství se v třetí eliminační disciplíně radoval Róbert Cyrwus (31,09), za ním skončil Matjaž Belšak (33,07), třetí pak Schabowski (44,69).

Poslední disciplínou, do níž vstupovali všichni závodníci, bylo zvedání aut na konstrukci, tzv. mrtvé tahy. Do automobilu Peugeot 208 si nasedli 4 slečny a borci tak měli co dělat, aby automobil zvedli v časovém limitu 1 minuty v a maximálním počtu opakování. Po nepříliš vydařené druhé disciplíně se předvedl Matjaž Belšak, který si počtem 10 opakování zajistil nejen vítězství v disciplíně, ale i předběžné vedení v soutěži. Za ním s počtem 8 opakování skončil Ilyin, třetí pak Mayer (7 opakování).

Do závěrečného finále se tak probojovala jen osmička nejlepších. Potěšilo nás, že byl mezi nimi i Igor Petrík z Levic. Ten po čtyřech disciplínách figuroval na předběžném šestém místě.

První finálovou disciplínou bylo převracení 600 kilogramů vážící pneumatiky. Zvládnout 4 opakování v co nejkratším limitu - tak zněla úloha pro finalisty. Už třetí prvenství v disciplíně si připsal Belšak (28,48), za druhým Ilyinem (38,55) byl třetí Petrík (48,25).

Tři betonové koule s hmotnostmi 150 kg, 170 kg a 190 kg určili vítěze 18. ročníku Meče Matúša Čáka. Tím se nyní stal pouze 20letý Slovinec Matjaž Belšak. Po senzačních výkonech si odnáší tuto mezi siláky prestižní trofej. Z roku na rok stále se zlepšující závodník má před sebou určitě nadějnou budoucnost. Druhé místo si odnáší Konstantin Ilyin, který, ačkoli byl unaven, na soutěž nastoupil, bojoval a odcházel tak se ctí. Třetí skončil Igor Petrík, který předvedl skvělý výkon, jenž mu v závěrečném hodnocení přinesl bronz.


Meč Matúša Čáka 2013 - výsledky

poř. jméno body
1. Matjaž Belšak 67,0 b
2. Konstantin Ilyin 56,5 b
3. Igor Petrík 52,5 b
4. Krzysztof Schabowski 50,9 b
5. Robert Cyrwus 49,5 b
6. Pavel Zadražil 45,0 b
7. Alexander Mayer 43,0 b
8. Radek Paták 40,5 b
9. Peter Puzsér 26,0 b
10. Sergey Oleolenko 26,5 b
11. Lukáš Svoboda 21,5 b
12. Nemanja Tasič 15,0 b
13. Jan Končina 11,0 bLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

19.06.13:26MartinM - Velká gratulace a obdiv Pavlu Zadražilovi za 6.místo mezi ..
19.06.12:41Turakam - Igor Petrík má formu, skvelé, v článku je skloňovacia chyb..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 36 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Zodiak411 (10:32) • Děkuju moc za ceny :) Jsem rád, že mi tip konečně vyšel po dvou letech :) Chtěl bych se...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
xroll (10:17) • A pokud by si nechal gynekomastii odstranit bylo by to ok? Ne každý kdo sype má gynekom...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
ezio (09:00) • Absolutní vítěz kondiční kulturistiky s gynekomastií? rozhodčí a pořadatelé by se měli...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra