Reklama:

Strongman Šternberk 2013
- reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Nejen z Moravy, ale i z Prahy, nebo z více než 360 kilometrů vzdálených Sušic dorazili závodníci v sobotu 15. června na 2. ročník soutěže Strongman Šternberk. Velkému zájmu (na startu se sešlo 19 závodníků) se soutěž těšila především díky tomu, že závodníkům v minulém roce nabídla kvalitní a atraktivní disciplíny a také skvělé zázemí. O to se postarali organizátoři celé akce, bratři Martin a Mirek Motáňovi, kteří soutěžní náčiní osobně vyrobili a na jejichž práci je vidět, že jim nechybí znalosti strongman sportu, nadšení ani velká řemeslná zručnost.

Super Yoke

Krátce po 14. hodině se pod nemilosrdným odpoledním sluncem představili závodníci postupně rostoucímu počtu diváků a začali se chystat na první disciplínu. Tou byla novinka - Super Yoke o váze zhruba 300 kilo na vzdálenost 20 metrů. Konstrukce Yoku byla stabilní, a tak dovolovala těm, kteří měli dost sil a dobrou techniku, dosahovat velmi dobrých časů. Jako nezpochybnitelný vítěz první disciplíny se představil Michal Tichý, který od hvízdnutí píšťalky nasadil strojové tempo a trasu proběhl za 11,75. Druhý Jirka Dejmal si zapsal 13,28 a třetí místo bral Jirka Vytiska (14,53).

Log Lift

Opravdu výstavní kus nářadí v podobě masivní, perfektně vyvážené dřevěné klády čekal na závodníky ve druhé disciplíně. Samotná kláda měla poctivých 120 kilogramů už v základu, takže se závodníci museli při rozcvičování spolehnout na pomoc jednoruček, osy a expanderů a Log Lift už absolvovali rovnou na závodní váze.

Už při rozcvičování vzbudila kláda u mnohých obavy, protože její velký průměr předznamenával obtíže při výrazu. To se také nakonec potvrdilo, když 9 závodníků nedokázalo zapsat platné opakování. Při této disciplíně se bohužel zranil Michal Tichý, který by jinak pravděpodobně bojoval o vítězství v celé soutěži. Společně s Jirkou Dejmalem a Sváťou Vobejdou zvládl 5 opakování, ale natažený biceps ho z dalších bojů vyřadil. Úctyhodných 6 zdvihů v limitu jedné minuty zvládli David Oberlander a Jan Šleis a dechberoucí výkon předvedl Jirka Vytiska, který demonstroval perfektní techniku "Viper Pressu", což je technika zdvihu, kterou zpopularizoval Derek Poundstone. Jirka kládu nepokládal na hrudník, ale od kolen ji mohutným záběrem vyrážel rovnou do napnutých paží. Zapsal si 7 opakování a k dokončení osmého mnoho nechybělo.

Truck Pull

Krátkou přestávku po druhé disciplíně vyplnil svým exhibičním vystoupením tým Capoeira Mataum Šternberk. Svalnaté postavy létající vzduchem, zdánlivě popírající gravitační zákony byly atraktivním zpestřením celé akce.

Po prvních dvou disciplínách musela bohužel proběhnout eliminace a dále už postupovalo pouze 12 nejlepších závodníků, kteří nastoupili na tahání 7tunového kamionu. Ten se ukázal jako extrémně tuhý oříšek a do cíle se mu ani trochu nechtělo. Pouze dva nejmohutnější závodníci ve startovním poli jej dopravili do určené vzdálenosti 20 metrů, a to v takřka identickém čase. Setiny vteřiny rozhodly o prvním místu pro Honzu Šleise (38,15) a druhém pro Jirku Vytisku (38,22). Třetí místo bral Ondřej Zadžora, kterému do cíle chyběl pouhý metr.

Tyre Flip

Zatímco se závodníci schovávali ve stanu před nemilosrdným sluníčkem, občerstvovali se ovocem a doplňovali tekutiny, na ploše byla nachystána další disciplína. 420kilová pneumatika pro 6 otočení byla pro některé velkou výzvou a ne všem se podařilo celou disciplínu dokončit. Rutinu, dynamiku a perfektní techniku předvedl Jirka Vytiska, který nepotřeboval k dokončení ani polovinu vymezeného limitu, a zapsal si 24,32. Jeho času se nikdo nepřiblížil a druhé místo za 34,40 bral Jirka Dejmal, následovaný třetím Honzou Šleisem 38,46.

Medley

Závěrečná kombinace byla opravdovou chuťovkou, která předznamenávala kriticky vysokou hladinu laktátu. Úkolem závodníků bylo přenést 300kg Super Yoke na vzdálenost 10 metrů, poté 2x převrátit 420kg pneumatiku a na závěr přenést na 15 m 120kilový pytel s pískem a vyložit jej na 120 cm vysokou platformu. To se nakonec povedlo pouze pětici závodníků. Za 50,12 to zvládl David Oberlander, kterému ani v závěru náročné soutěže nechyběla pověstná bojovnost a kondice. Jeho výkon stačil na 3. místo v disciplíně a také 3. místo v konečném součtu. Druhé místo v disciplíně (40,63) a druhé místo v celkovém pořadí obsadil skvěle připravený Jirka Dejmal. Vítězem disciplíny s časem 39 vteřin a s velkým bodovým náskokem i suverénním vítězem soutěže Strongman Šternberk 2013 se stal zakladatel neustále se rozrůstajícího sušického strongman týmu Jirka Vytiska.

Poděkování

Poděkování za pořádání této kvalitní soutěže patří organizátorům Martinovi a Mirkovi Motáňovým. Úlohy moderátora akce se skvěle zhostil Milan Hubelka a rozhodčím, který si vzal na povel závodníky při výkonu a dohlížel na regulérnost závodu, byl Pavel Cháma. Výtěžek z akce byl věnován dětskému oddělení Nemocnice Šternberk.

Mediálním partnerem akce bylo Radio Čas. Sponzory závodu byli: Amix nutrition, H-sport spol. s r. o., NOiR INTERIER s. r. o., Město Šternberk, Finlife Selm-Morava s. r. o., Brada interiery, p. Malár - pronájem luxusního karavanu, České provaznictví s. r. o., Step style spol. s r. o., Jista - realitní kancelář, Seritech s. r. o., Zámečnictví Tomi Pňovice, Podlahářství Jaroslav Lakomý, Strojírna PŽ Šternberk, Fontána, Marek Kubalík - stavitelství.


Strongman Šternberk 2013 - výsledky

p.jménobody
1. Jiří Vytiska 71,0
2. Jiří Dejmal 62,0
3. David Oberlander 57,5
4.Jan Šleis 54,5
5.Michal Slivoň 48,0
6.Svatopluk Vobejda 47,0
7.Michal Tichý (zranění - odstoupil po 2. disciplíně) 34,0
8.Ondrej Zadžora 33,5
9.Michal Širůčka 32,5
10.Michal Skřenek 27,5
11.David Janák 26,5
12.Ondřej Jakša 25,5
13.Jan Tomiczek 25,5
14.Jaroslav Švejda 15,5
15.Jan Vojtěchovský 14,5
16.Marian Zvrtek 10,5
17.David Štrombach 9,5
18.Jiří Marek 7,5
19.Lukáš Kadlec 6,5


Strongman Šternberk 2013 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.06.18:28Zaplo - Když jsem se díval na strongman závody v televizi, tak mě ..
18.06.16:42MartinM - Děkjueme všem co se zúčastnili a i těm co přišli fandit,vá..
18.06.13:30honzik833 - Ano opravdu zavody byli paradni a pro me osobne znamenali ..
18.06.12:03Smile04 - super zavod skvěla organizace rychly průběh...žádné zádrhe..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra