Reklama:

Strongman Champions League
Plzeň 2013 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Pohledy náhodných kolemjdoucích, kteří tento pátek a sobotu potkávali v Plzni procházející se skupinku těch nejlepších světových strongmanů, byly k nezaplacení. Nelidsky široká a masivní ramena Vytautase Lalase, vítěze Arnold Strongman Classic 2013, gigantické pletence svalů Poláka Krzysztofa Radzikovského nebo téměř 180 kilo Terryho Hollandse poutaly pozornost naprosto všude, ať už v hotelu, kde borci ráno konzumovali neskutečné porce jídla, nebo při procházení nákupním centrem před samotnou soutěží.

Soutěž Strongman Champions League Plzeň 2013 byla historicky prvním závodem této série, který se konal v České republice a pořadatelé zajistili pro závodníky i diváky opravdu perfektní podmínky a zázemí. Amfiteátr před obchodním centrem, kam se pohodlně vejde několik stovek diváků, nabízel všem skvělý výhled, a to nejen na samotnou plochu závodiště, ale i na téměř 8metrovou LED TV, na které po celou dobu soutěže běžely záběry ze 4 kamer, trailer k soutěži, profily závodníků, animace jednotlivých disciplín a také loga sponzorů a mediálních partnerů. V přestávkách mezi disciplínami se o zabavení a rozptýlení diváků postaraly "kočky" z taneční skupiny Extravaganza, jejichž kostýmy a taneční kreace povážlivě rozkolísaly hladinu hormonů mužské části publika. Dění celé soutěže komentoval tým moderátorů - zkušený Leoš Kubeš, který soutěže strongmanů v ČR moderuje už pátým rokem, Ivan Mach, který si vzal na starost komentování soutěže pro přímý přenos na internetovém vysílání České televize a do třetice autor této reportáže, který se snažil především odchytit a vyzpovídat strongmany v rozhovorech. Krátce po 14. hodině začalo slavnostní zahájení soutěže Strongman Champions League Plzeň 2013.

Log Lift

V první disciplíně došlo na poslední chvíli ke změně, která se nesetkala s příliš kladnou odezvou závodníků, a místo soukolí se tak nad hlavu v limitu 60 vteřin zvedala masivní 135kilogramová železná kláda. Z české trojice závodníků Svoboda - Sedmík - Žaloudek předvedl nejlepší kombinaci vytrvalosti a tlakové síly Lukáš Svoboda, kterému se v Plzni splnilo přání vyslovené před třemi roky v rozhovoru a zazávodil si společně s nejlepšími strongmany světa. Zvládl 5 opakování a k dokončení šestého chybělo jen několik centimetrů.

Jak se dalo předpokládat, celé soutěži dominovala dvojice Radzikowski - Lalas, ke kterým se v první disciplíně připojil i Konstantin Ilyin. Ten zvládl společně s Lalasem po 9 platných opakováních a Radzikowski skončil na čísle 8. Jak Lalas, tak i Radzikowski ale ze začátku spíš šetřili síly, protože věděli, že do jejich vzájemného souboje o vítězství nemůže s největší pravděpodobností Ilyin ani žádný jiný závodník zasáhnout. Natolik velká je jejich dominance. Ostatní závodníky převyšovali rozdílem třídy.

Tyre Flip

600kilová pneumatika čekala na strongmany ve druhé disciplíně. Čtyři otočení nebyly pro většinu profesionálů velkou výzvou. Obrovskou odezvu publika vyvolal Lukáš Svoboda, který zaznamenal 5. nejlepší čas (32,43). V nejrychlejší trojici byl zcela očekávaně Lalas (27,88), kterému k rychlejšímu času spíš než síla a dynamika chybělo štěstí při hledání úchopové části na pneumatice. Druhé místo bral největší strongman soutěže, obrovitý, 2 metry vysoký a téměř 180 kg vážící Terry Hollands (27,11) a vítězem se stal Polák Krzysztof Radzikowski (20,69).

Forward Hold

Statické disciplíny, jako je držení zátěže v rozpažení nebo v předpažení, jako tomu bylo na této soutěži, sice nepatří mezi divácky nejatraktivnější, ale na druhou stranu už od dob vzniku moderních strongman soutěží jde o regulérní test síly, tentokrát hlavně ramen. Samozřejmě i logo sponzora na disciplíně je nezanedbatelným detailem, který je nutné brát v potaz, ale právě díky sponzorům běží celý seriál Strongman Champions League, takže jim jednu poněkud méně akční disciplínu dopřejeme.

Nejdéle dokázal hromadící se kyselině mléčné v deltových svalech odolávat Ervin Katona (72,23), který byl poté ředitelem seriálu Strongman Champions League a zároveň rozhodčím Marcelem Mostertem vyhlášený jako držitel nového světového rekordu v této disciplíně. Druhý byl Lauri Nami z Estonska, který, ač je v sérii Champions League nováčkem (závodí od loňského roku), dosáhl ve finálovém součtu velmi vysoko a předstihl některá mnohem zvučnější jména. Jeho čas byl 60,92. Třetí nejlepší výkon podal Radzikowski (58,34).

Farmer´s Walk + Frame Carry

Náročná kombinace přenášení páru 150kg kufrů na vzdálenost 20 metrů a 350kg dřevěné ohrady na vzdálenost 15 metrů se opět stala kořistí favoritů soutěže. Sprint se zátěží předvedla trojice Lalas (21,81), Radzikowski (22,22) a Hollands (23,72). Z českých závodníků zvládl disciplínu nejrychleji Jirka Žaloudek - za 27,72.

Super Yoke

přenášení 400kg zátěže na vzdálenost 25 metrů znovu ukázalo obrovské rozdíly ve výkonnosti jednotlivých závodníků. Ačkoliv čeští i slovenští strongmani mají se Super Yokem, který se nosil na soutěži, spoustu zkušeností (a to je vždy výhoda, když závodíte s "domácím" vybavením), neměli šanci se přiblížit výkonům těch nejlepších profesionálů. Pro představu - čas Lukáše Svobody 20,55 (což je při dané váze Yoku a vzdálenosti mimořádně dobrý výkon) byl téměř dvojnásobný v porovnání s časy Lalase (11,53), Radzikowského (11,79) a Hollandse (13,07), kteří s Yokem běželi bez většího úsilí.

Conan´s Wheel

Před poslední disciplínou proběhla eliminace a do finálové desítky bohužel nepostoupili Zdeněk Sedmík, na kterém bylo vidět, že se po téměř pětileté soutěžní pauze nestihl dostat do optimální formy, ani Jirka Žaloudek, kterého v letošní přípravě trápil jeden zdravotní problém za druhým, ale který přesto bojoval ze všech sil a společně s moderátorem Leošem Kubešem bavil diváky. Na finálovou disciplínu dále nenastoupili Igor Petrík a Tomi Lotta, který se zranil při Super Yoku.

Extrémní silovou vytrvalost při chůzi se 400kg zátěží v náručí předvedl Lauri Nami z Estonska, který si prvenstvím v této disciplíně zajistil postup na 3. místo v celkovém pořadí. Druhé místo v disciplíně a zároveň druhé místo na Strongman Champions League Plzeň 2013 bral litevský fenomén Vytautas Lalas a vítězství připadlo strašlivé polské síle v podání Krzysztofa Radzikowského.


Poděkování

Velké poděkování patří na tomto místě prezidentu ČNF IFSA a zároveň řediteli společnosti FACE CZECH fitness Dr. Georgisovi Patenidisovi, který soutěž uspořádal a financoval a jehož restaurace Artemis královsky hostila závodníky i celý organizační tým. Vše by se neobešlo bez podpory Patrika Packuna, ředitele obchodního centra Plzeň Plaza, který poskytl prostory a výrazně finančně a organizačně přispěl k uspořádání této akce. Nezbývá než doufat, že organizátoři budou v následujícím roce opět nakloněni myšlence pořádání soutěže série Strongman Champions League a příznivcům silových sportů tak dopřejí další fantastický zážitek!


Strongman Champions League Plzeň 2013 - výsledky

p.jménobody
1. Krzysztof Radzikowski   76,0
2. Vytautas Lalas   73,5
3. Lauri Nami   60,5
4. Ervin Katona   52,5
5. Konstantin Ilyin   52,5
6. Terry Hollands   52,0
7. Dainis Zageris   50,0
8. Martin Wildauer   45,0
9. Peter Puszer   41,0
10. Lukáš Svoboda   39,5
11. Igor Petrík   23,5
12. Tomi Lotta   22,5
13. Jiří Žaloudek   19,5
14. Zdeněk Sedmík   10,0


Náhledy jsou pro lepší přehlednost zobrazeny jen u některých snímků, k zobrazení všech
fotografií použijte navigaci u zvětšenin (odkazy "předchozí" a "další").


Strongman Champions League Plzeň 2013 - fotogalerie


Foto: Kamil Kubalik


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

12.06.17:13xXxXander - Kdypak to bude na ČT 4 sport?Jinak super zážitek...
12.06.16:30Sidic - Sakra štve mě že sem dorazil až po kládě :( sme snad pul h..
11.06.22:59tarzos - Ty bláho, jak Cizo stojí vedle Terryho, to je síla. Stát v..
11.06.15:02Fly000 - 135 kg kláda? to je vtip, či
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra