Reklama:

Čáslavský strongman 2013
- reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Po letošní dlouhé zimě se v sobotu 18. 5. 2013 sešla kompletní sestava nejlepších profesionálních siláků. Na náměstí Jana Žižky z Trocnova odstartovali Středoevropský pohár strongmanů 2013, kterého se účastní borci z České a Slovenské republiky, Polska a Ukrajiny. Závodní pole dlouholetých harcovníků opět po několikaleté pauze způsobené zraněním kotníků doplnil bývalý špičkový trojbojař Zdeněk Sedmík. Z řad amatérských závodníků se na scéně ukázal Jirka Vytiska, který nastoupil do nové sezóny s novými přírůstky svalové hmoty a ručička váhy se u něj přiblížila 150 kilogramům. Naprosto nepřehlédnutelným byl však už při příchodu gigant Čestmír Šíma, který se svými téměř 170 kilogramy naprosto dominoval. Nutno dodat, že Čestmírův aktuální výkon v mrtvém tahu je 370 kg a síla spodních zad je středobodem pro výkonnost každého strongmana.

Seated Truck Pull 7,5 t

Je libo tažení nákladního automobilu po tzv. kočičích hlavách? Zasednout, pevně uchopit konopné lano a za skandování publika a řvaní sparing partnera je třeba tahat a tahat. Důležitá je nejenom síla spodních zad a rychlost, ale také dobře zvolená technika. Nejlepší přístup si vzhledem k podmínkám na čáslavském náměstí zvolil Pavel Zadražil. Jeho již mnohokrát zmiňované více než 50cm paže dotáhly kamion do cíle ve vzdálenosti 20 metrů v čase 29 sekund. Hned za ním s nepatrným odstupem dvou sekund dotáhl Lukáš Svoboda a potom Čestmír Šíma (33,88). Z 16 závodníků se to ovšem podařilo až do cíle pouze sedmi z nich.

Log Lift 140 kg

Každý, kdo byl osobně přítomen na letošním Čáslavském strongmanovi, si může při vzpomínce na zdvih klády vybavit pouze jedno jméno - Konstantin Ilyin. Ukrajinský borec sice provedl "pouze" o jedno opakování více než druhý František Piroš (9 opakování), ale při pohledu na provedení disciplíny bylo zřejmé, že by jich Ilyin dokázal ještě několik. Lehkost a vzpěračská dynamika, kterou Ukrajinec předváděl, byla na úrovni světové třídy. Jednotlivá opakování doslova vystřeloval nad hlavu jedno za druhým. Velmi pěkných pět poctivých výtlaků dokázali provést ještě Svoboda a Paták.

Farmer's Walk 135 kg

Jak měla předchozí disciplína jasnou dominanci v podobě stroje na nadhoz klády Ilyina, tak farmářská chůze byla soubojem sekund. Dlouholetou zkušenost a poctivý slovenský dril zde zúročil Braňo Golier a jako jediný se dostal na 40metrové dráze pod 20 sekund. Trhání mozolů se naštěstí nekonalo, a tak se další závodníci drželi vždy lehce nad časovou úrovní slovenského "pretekára". S hodnotou 20,15 doběhl Ilyin a o necelou desetinu později Zdeněk Sedmík.

Conan Wheel 450 kg

Letos poprvé zařadila ČASIM do závodů také velmi tradiční disciplínu - otáčení Conanova kola, filmovým fanouškům jistě velmi dobře známou v podání velkého Arnolda ve filmu Barbar Conan. Tato klasická velmi vytrvalostní a psychicky náročná disciplína obvykle sedí Braňovi Golierovi a stejně tomu bylo i v Čáslavi. Druhou pozici obsadil polský borec Josef Tamaszewski a za ním nejdál dotočil opět Ilyin.

Car Deadlift - Škoda Octavia

Pátá disciplína v řadě a zcela bez přestávky! Tentokrát pořadatelé kvůli větší atraktivnosti a svižnějšímu průběhu nezařadili žádný doprovodný program během závodu. Borci proto na zvedání osobního automobilu Škoda Octavia nastupovali ještě pěkně rozehřátí z předchozí disciplíny. Hrubá síla - to bylo, oč tu šlo. Strojové tempo nasadili čtyři závodníci - Ilyin, Puszér a samozřejmě "tahař par excellence" Šíma. Borcům se podařilo dle uvedeného pořadí provést 21, 20 a 16 opakování pozvedu téměř dvoutunového automobilu.

Super Yoke 350 kg

Naložit na záda, utéct a dokončit. Nic jiného už v posledním úkolu nemohlo po 2,5hodinovém maratonu siláky zajímat. Nakonec ale i poslední disciplína přinesla velké překvapení. Jako nečekaně kvalitní sprinter se ukázal slovenský, teprve 26letý, František Piroš. Vzdálenost 20 metrů proběhl se zátěží 350 kg v neuvěřitelném čase 10,48. V závěsu za ním se již udrželi stálice Ilyin a Golier, kteří si připsali poslední cenné body do konečného zúčtování.

Nejvyrovnanější výkon z českých závodníků předvedl Lukáš Svoboda (vítěz mistrovství ČR 2012), který letos disponuje formou siláků z dob Jona Palla Sigmarssona - rovnoměrný rozvoj všech svalových partií, relativně nízké množství tuku a vysoká disponovanost ke všem disciplínám. Můžeme se jenom těšit, že brzo z některého kola Středoevropského poháru přiveze i Ilyinův skalp. Ukrajinec byl také jediný, který ho předstihl v konečném pořadí. Třetí pozici vybojoval slovenský závodník Braňo Golier.

Tradiční Čáslavský strongman v režii České asociace silných mužů proběhl i tento rok jako po másle. Dlouholetá rutina vypilovala závod do evropské úrovně a stal se nedílnou položkou v kalendáři každého profesionálního strongmana ve střední Evropě. Píšťalky a stopek se tentokrát ujal rozhodčí světového formátu Pavol Guga ze Slovenska a do varu se diváky snažil svým komentářem dostat showman a moderátor Leoš Kubeš. Poděkování patří všem sponzorům, kteří podpořili konání této akce.

Čáslavský strongman 2013 - výsledky


p.jménobody
1.Konstantin Ilyin 88
2.Lukáš Svoboda 73,5
3.Branislav Golier 70
4.Peter Puszér 62,5
5.Zdeněk Sedmík 59
6.Čestmír Šíma 58
7.Pavel Zadražil 55
8.Josef Tamaszewski 53,5
9.Luboš Pevný 88
10.František Piroš 53
11.Radek Paták 51,5
12.Jiří Vytiska 33,5
13.Jiří Žaloudek 33
14.Imrich Haver 29
15.Ivan Hryhorovsky 23
16.Pawel Chruscinski 20


Čáslavský strongman 2013 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.05.22:16superfosfat - Byl jsem v Čáslavi osobně a moje dojmy jsou takové, že Ším..
23.05.10:09šmajdy - Lukáš super *79* Zadra taky *79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJay Cutler - tipy a triky k předsoutě...
Jay32 (17:56) • Pro mě nejlepší kulturista v letech 2000-2010. Škoda že byl na vrcholu zaroven s Colema...
magazínLukáš Osladil - trénink břicha a zad
Lukas82 (10:55) • Jasně, příště se Lukáše zeptám. Díky za dotaz!
magazínDruhý díl úspěšné knihy Sacharidové v...
accept (10:32) • Prosím,můžeš nám to přeložit do češtiny?
magazínDruhý díl úspěšné knihy Sacharidové v...
abebas (18:02) • Já dělam a měl jsem 83 kilo 84 kilo na 76 kilo jsem z toho dostal večeře. Supertrneéra...
magazínAntoine Vaillant objem začne s hmotno...
amoresPE (14:17) • https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2556122404691546&id=1689595404677588&fs=1&focus_composer=0Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra