Reklama:

Strongmen´s Games Aš 2013
- reportáž (profesionálové - open)

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Na startu odpolední části soutěže Strongmen´s Games Aš 2013 v kategorii profesionálů open se sešlo 7 závodníků, kteří se chystali změřit síly v šesti disciplínách, které svou obtížností připomínaly tradiční extrémní závod, Teplického strongestmana. Každé jméno na startovní listině slibovalo kvalitní výkony. Ve stanu, kde se závodníci chystali, převlékali, mazali svaly hřejivkou a losovali startovní čísla, můj pohled padl na vítěze loňského poháru amatérů Pavla Zadražila. Jeho gigantický hrudník, paže s obvodem hodně přes 50 centimetrů a 137 kilo živé váhy dávaly dopředu tušit, že Pavel po přestupu k profesionálům rozhodně nehodlá být jen závodníkem do počtu. V podobné váhové kategorii se pohybovali i specialista na nošení kufrů Michal Tichý a "medvěd ze Sušice" Jirka Vytiska. Na startu nechyběl ani dvojnásobný vítěz českého poháru profesionálů Lukáš Svoboda. Další na startovní listině byl Jan Šleis, kterého v minulém roce stíhalo jedno zranění za druhým. Šestým závodníkem byl "Bad Dog" David Oberlander, který v minulém roce pravidelně závodil v poháru amatérských strongmanů a který během zimní přípravy udělal obrovský výkonnostní skok. Se svými 118 kilogramy byl nejlehčím závodníkem na startu. Tím největším a nejtěžším pak nebyl nikdo jiný než pořadatel soutěže, domácí závodník Čestmír Šíma se svými bezmála 170 kilogramy živé váhy. Welcome to the jungle!

Overhead Medley

Profesionálové měli prakticky stejné disciplíny jako amatéři, jen "trochu" těžší. V první disciplíně na strongmany nečekalo nic menšího než tlak 75kg a 85kg jednoručky, 150kg činky, 160kg soukolí a 160kg klády. Extrémně náročnou kombinaci se žádnému závodníkovi dokončit nepodařilo, a tak se o vítězství v první disciplíně dělili Lukáš Svoboda a Čestmír Šíma, kteří nad hlavu vyrazili 150kg činku. Čestmírovi moc nechybělo, aby zdolal i soukolí, ale to se mu těsně před dokončením přemístění na ramena smeklo a na další vyčerpávající pokus už mu nezbyly síly. Neuvěřitelně bojovný výkon předvedl David Oberlander, který zdolal obě jednoručky, dokázal dopravit na ramena i 150kg činku a moc mu k dokončení zdvihu nechybělo. Už v tuhle chvíli se do varu začínali dostávat diváci, kterých se v Aši sešlo obdivuhodné množství.

Deadlift

Stejně jako amatéři v dopolední části, i profesionálové měli na programu mrtvý tah na maximální výkon. Oproti amatérským strongmanům ovšem začínali na hodnotě rovných 300 kilogramů. To bohužel byla nepřekonatelná laťka pro Davida Oberlandera, kterému se osa činky zasekla na půli cesty vzhůru a výš se jí ani přes obrovské úsilí ani trochu nechtělo. 300 kilo vytáhli Jan Šleis a Jirka Vytiska, který se mrtvém tahu od minulého roku zlepšil o dobrých 20 kilo. 320 s přehledem zvládli Pavel Zadražil, Lukáš Svoboda i Michal Tichý a všichni se pokusili zdolat i 340 kg, ale to už bylo nad jejich síly. Suverénním vítězem se stal Čestmír Šíma, který po lehkých 340 kilogramech, kterými si zajistil první místo v této disciplíně, předvedl domácímu publiku exhibičně ještě neskutečných 370 kilo, čímž si o 5 kilogramů posunul osobní rekord z loňské pohárové soutěže ve Volyni.

Dumbbell Lift

Jaká je 85kg jednoručka? Je obrovská. Teprve když k ní přijdete blíž, tak vidíte, jak velká ve skutečnosti je. Dopravit ji na rameno je pěkná dřina. Udržet ji na rameni jednou rukou ve stabilní poloze je při jejích rozměrech, váze a průměru držadla přes 7,5 centimetru dřina ještě větší a vytlačit ji nad hlavu... asi Vám nemusím říkat, že to už je totální masakr tricepsů, ramen i svalů trupu, které to vše musejí udržet.

I přes obrovské úsilí a několik nadějných pokusů se v časovém limitu 90 vteřin nepodařilo Jirkovi Vytiskovi a Janu Šleisovi zapsat platné opakování. Dva zdvihy předvedla trojice závodníků - Pavel Zadražil, Michal Tichý a David Oberlander, který si jako nejmenší závodník startovního pole díky své bojovnosti vysloužil velkou podporu diváků. Tři opakování zvládl Lukáš Svoboda a druhou vítěznou disciplínu měl po dokončení čtvrtého zdvihu na svém kontě Čestmír Šíma, na kterém bylo vidět, že má minimálně ještě jedno snadné opakování v rezervě. Jednoručku zvedal téměř čistým tlakem a jeho brutální statická síla se pomalu blíží úrovni světových profesionálů.

Atlas Stone + Tyre Flip

Když jsem viděl Davida Oberlandera, jak stojí u vyrovnaných palet, měří si je pohledem a zvažuje strategii na další disciplínu, neubránil jsem se úsměvu. Vrchol platformy mu sahal téměř nad hlavu. Vyložení 130kg koule do výšky 170 cm, 150kg koule do výšky 150 cm a 170kg koule do výšky zhruba 130 cm. To čekalo strongmany v této disciplíně. Aby toho nebylo málo, tak následovalo ještě převracení 450kg pneumatiky, a to hned 4x. To vše v časovém limitu 90 vteřin. Na české strongman scéně dosud nevídaná výška, do které se mají Atlasovy kameny zvedat, vzbudila pořádný respekt u všech závodníků. Na mezinárodních soutěžích ale nejsou podobné parametry této disciplíny žádnou výjimkou, a tak je dobře, že se závodníci s takovou výzvou museli poprat a získali cennou zkušenost.

Jen těsně se 130kg kouli nepodařilo na podstavec dopravit Michalu Tichému, který bojoval se správnou technikou a kterého vyčerpalo několik nepovedených pokusů. Šleis, Vytiska, Zadražil a Oberlander zvládli 130 kg, ale druhou kouli už se jim zdolat nepodařilo. Právě výkon posledně jmenovaného Davida Oberlandera, který byl kvůli své výšce jednoznačným outsiderem v táto disciplíně, vzbudil jásot publika. David zvedl 130kg kouli na podstavec naprosto s přehledem a je škoda, že ho tenhle výkon, jak sám řekl, "uspokojil" natolik, že další kouli věnoval už jen jeden nepříliš usilovný pokus, i když mu zbývala ještě celá minuta času. Pouze dva závodníci dokončili celou kombinaci. Čestmír Šíma to zvládl za 84,34 a znamenalo to druhé místo. Zkušenosti z řady soutěží předvedl suverénním výkonem Lukáš Svoboda, který zvládl náročnou disciplínu v čase 69,34.

Medley

165kg kufry na vzdálenost 20 metrů, 120kg sud opět na 20 metrů a na závěr mrtvý tah na tlusté ose, naložený na hodnotu 306 kilogramů. Kromě Davida Oberlandera, pro kterého bylo zvednout 330 kg v rukách už příliš, zvládli všichni strongmani s většími nebo menšími problémy odnést kufry i pivní sud, ale jen Čestmíru Šímovi zbyly síly na závěrečný mrtvý tah.

Truck Pull

Závěrečné tahání Tatrovky už pořadím díky výrazným bodovým rozdílům nemohlo výrazněji zahýbat. Nejlepší výkon předvedl Jiří Vytiska (19,25), následovaný Michalem Tichým (19,88) a Lukášem Svobodou (20,22). Vítězství mezi profesionály vybojoval domácí závodník Čestmír Šíma, druhé místo bral Lukáš Svoboda a třetí skončil Pavel Zadražil.

Pořadatelé soutěže, Čestmír Šíma a jeho tým, stejně jako v minulém roce předvedli, jak má kvalitní soutěž vypadat. Precizní organizace, kvalitní zázemí pro závodníky a atraktivní disciplíny udělaly z druhého ročníku Strongmen´s Games Aš skvělý start letošní soutěžní sezóny. Velké poděkování patří všem sponzorům, kteří umožnili pořádání závodu na této úrovni, a to nejen co se týče kvality, ale i finančních cen pro závodníky. Celou soutěží tradičně provázel a diváky burcoval moderátor Leoš Kubeš. Početné publikum, které se sešlo v Aši, si zaslouží za skvělou atmosféru, kterou závodníkům vytvořilo, plný počet bodů. Nezbývá než všem strongmanům složit poklonu za jejich výkony a popřát jim úspěch na dalších závodech.


Strongmen´s Games Aš 2013 - výsledky (profesionálové - open)

p.jménobody
1. Čestmír Šíma   37,5
2. Lukáš Svoboda   33,5
3. Pavel Zadražil   23,0
4. Michal Tichý   22,5
5. Jiří Vytiska   20,5
6. Jan Šleis   13,0
7. David Oberlander   12,0Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.05.12:45šmajdy - No tak to je paráda,super,tak to se máme na co těšit.Koneč..
18.05.12:42CIZOPASNIK - Díky! Videolog aktuálně jednoho z top českých strongmanů s..
18.05.12:39šmajdy - *79* tak přeji hodně štěstí bez zranění jo a loni jsi ..
18.05.12:36CIZOPASNIK - Začínám se připravovat, takže startovat budu :)
18.05.12:34šmajdy - chápu že toho je hodně. Jinak otázka na tebe,ty letos u..
18.05.12:24CIZOPASNIK - Video bude z celé soutěže, ale momentálně jsem veškerou pr..
18.05.12:19šmajdy - Super výkony ! A David taky super,sleduji jeho log a maká..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra