Reklama:

Strongmen´s Games Aš 2013
- reportáž (amatéři)

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Na letošní zahájení strongman sezóny jsem se hodně těšil, a to z několika důvodů. Po zkušenosti z loňského ročníku jsem očekával kvalitně uspořádanou a divácky atraktivní soutěž. Zároveň jsem byl zvědavý jak na ostřílené závodníky z předchozích sezón, kteří se údajně přes zimu hodně zlepšili, tak i na nováčky, kteří se chystali na soutěž amatérů opravdu kvalitně připraveni. Ani v jednom, ani v druhém ohledu soutěž Strongmen´s Games Aš 2013 nezklamala. Naopak - dokonce předčila má očekávání. Letos navíc vyšlo na závody ideální počasí, bez deště, s polojasnou oblohou a příjemnou teplotou, takže ničím nerušený zážitek si mohli vychutnat i diváci, kterých se sešlo ještě více než loni.

Krátce před desátou hodinou se pomalu ke startu chystal doslova zástup amatérských strongmanů. Z celé republiky (někteří absolvovali až 600 kilometrů dlouhou cestu přes celou ČR) se na parkoviště ve sportovním areálu Vrch Háj sjelo 22 závodníků. Některé jsme mohli vidět na soutěžích již v předchozích letech, někteří startovali na soutěži strongmanů poprvé. Pokud byste ale v kategorii amatérů čekali běžné "kondičkáře" z fitek, byli byste na velkém omylu. Už první pohled na proporce některých borců, kteří na sobě měli často hodně přes 100 kilo mnohdy velmi hutné a kvalitní svalové hmoty, svědčil o tom, že tihle chlapi to berou opravdu vážně, a odpovídala tomu i náročnost soutěžních disciplín.

Overhead Medley

Náročná tlaková kombinace začínala 50kilovým kettlebellem, pokračovalo se zdvihem 110kg činky, poté 110kg soukolí (osa má průměr 5 cm) a finálním kusem nářadí, které měli závodníci dopravit nad hlavu do napnutých paží, byla 110kilová kláda. Kettlebell se ukázal být jako velmi zákeřný nástroj, sloužící k tortuře ramen, loktů a bicepsových úponů. Několik závodníků si s ním poradit nedokázalo a mnozí potřebovali několik pokusů, aby se jim to podařilo, což jim ubíralo čas a energii potřebnou k dokončení celé kombinace. Vítězství v první disciplíně vybojoval přesvědčivě Michal Slivoň disponující úctyhodnou tlakovou silou. Na dokončení kombinace potřeboval 32 vteřin. Druhým závodníkem, který nad hlavu vyrazil i poslední kus nářadí, byl další talent na tlakové disciplíny Michal Skřenek, kterému stopky rozhodčího Honzy Šalaty naměřily 49,35. Nikomu z dalších závodníků už se celou disciplínu dokončit nepodařilo, a tak se na dalších místech dělily body za provedení jednoho, dvou, nebo tří zdvihů.

Deadlift

Mrtvý tah na maximální výkon začínající na hodnotě 200 kilo, s postupovými metami na 230, 260, 280 a 300 kilogramech. Takový byl formát druhé disciplíny. 5 závodníků zvládlo pouze základní váhu, 4 další skončili na první postupové váze 230 kilo. Několik osobních rekordů bylo k vidění s 260kg činkou, kterou zvládlo vytáhnout 10 strongmanů. 280 se stalo kořistí dvou závodníků, jedním z nich byl úspěšný powerlifter, nejmohutnější ze všech závodníků, 150kilový Martin Vaško a druhým byl taktéž powerlifter, ale tentokrát s tělesnou hmotností těsně pod 100 kg naopak jeden z nejštíhlejších závodníků dopolední části, Josef Makovský, který předvedl i nadějný pokus na 300 kilech, k jejichž zdolání moc nechybělo. Jediným, kdo zvedl rovné tři metráky, a to navíc s viditelnou rezervou, byl Jaroslav Švejda, který se tak dostal do průběžného bodového vedení.

Kettlebell Lift

Pro velký úspěch v prvním kole se na scénu ve třetí disciplíně opět vrátil 50kilový kettlebell, na který bude řada závodníků ještě dlouho bolestivě vzpomínat (vím, o čem mluvím, protože když jsem se ho kdysi učil zvedat, měl jsem druhý den problém v ruce udržet hrnek s čajem). Řada závodníků boj po několika neúspěšných a bolestivých pokusech raději vzdala, aby si nepřivodili zranění. Po mrtvém tahu si druhou vítěznou disciplínu zapsal Jaroslav Švejda, který za minutu předvedl 9 precizních, dynamických zdvihů. Do popředí ve výsledkové tabulce se začal tlačit také Michal Šulc, který mě svou komplexností ve všech disciplínách zaujal už minulý rok. S kettlebellem zvládl 8 opakování a skončil druhý. O jedno opakování méně si zapsal Jakub "Hulk" Procházka.

Komplexnost je mimochodem to, co vyhrává závody. Jakmile máte v některé disciplíně výraznou slabinu, tak to zejména při vyšším počtu závodníků může znamenat obrovskou bodovou ztrátu, kterou už se Vám nemusí podařit dohnat. Závody amatérských strongmanů v Aši to velmi dobře demonstrovaly, takže pokud se chystáte závodit, trénujte nejvíc Vaše nejslabší disciplíny a snažte se je zlepšit!

Atlas Stone + Tyre Flip

Zdvihnout 130kg betonovou kouli na téměř 150 cm vysoký podstavec a 2x převrátit zhruba 450kg pneumatiku, to bylo úkolem strongmanů ve 4. disciplíně. Že koule je příliš kulatá a těžká a podstavec příliš vysoký, musela konstatovat přesně polovina závodníků, kterým se zdvih dokončit nepodařilo. Pouze čtyři strongmani pak zvládli v časovém limitu celou kombinaci. Suverénní výkon na kouli i pneumatice předvedl Josef Makovský, který tak dohnal bodovou ztrátu ze třetí disciplíny, kdy pro velkou bolest bicepsu a předloktí musel vzdát pokus na kettlebellu. Kombinaci dokončil za 51,42 a zapsal si 3. místo. O necelých 6 vteřin rychlejší byl Michal Šulc a jen desetiny vteřiny rozhodly o vítězi disciplíny Milanu Ondruškovi. Tomu loni mezi amatéry v Aši uniklo vítězství jen nejtěsnějším rozdílem a letos nejspíš pomýšlel i na vyšší umístění, ale zaváhání v úvodní tlakové medley a několik nepovedených pokusů na kettlebellu ho stály spoustu cenných bodů.

Medley

Plíce i úchop trhající kombinace nošení zátěží byla pravděpodobně fyzicky nejnáročnější ze všech šesti disciplín. Odnést pár 125kg kufrů na vzdálenost 20 metrů, poté přenést zpět 120kilový pivní sud a na závěr udělat mrtvý tah s 206 kilogramy na hladké tlusté ose bylo extrémně vyčerpávající. Na disciplínu po eliminaci nastoupilo už jen 12 nejlepších závodníků a dokončilo ji pouze 6 z nich. Nejrychleji to zvládl (43,80) Josef Makovský, který tak pokračoval v comebacku a boji o umístění v první trojce. Druhý byl s časem 44,74 David Štrombach, který se tak díky předchozím vyrovnaným výkonům zapojil do soubojů o medailová umístění. Třetí v náročné kombinaci byl s časem 45,70 Michal Šulc.

Truck Pull

Tahání krásného nablýskaného veterána značky Tatra o váze zhruba 8 tun už bylo oproti předchozí disciplíně téměř odpočinkovou záležitostí a rozhodoval silný start a poté udržování rychlosti pomocí precizních a přesných záběrů. První místo v disciplíně a tím i vítězství v celé soutěži bral zaslouženě Michal Šulc, kterého jsem přímo na místě vyzpovídal, a tak se můžete po zpracování záznamů těšit i na krátký videorozhovor. Druhé místo v celkovém pořadí vybojoval Jaroslav Švejda a třetí skončil David Štrombach.

Uznání patří všem závodníkům, kteří se v amatérské části závodu poprali s disciplínami, a některé z nich pravděpodobně uvidíme i na dalších soutěžích, protože výkony mnohých z nich, a to i nováčků, kteří startovali vůbec poprvé, byly opravdu velice kvalitní.

Reportáž z kategorie profesionálů Vám přineseme v následujících dnech a můžete se těšit také
na kompletní videozáznam z celé soutěže Strongmen´s Games Aš 2013!


Strongmen´s Games Aš 2013 - výsledky (amatéři)

p.jménobody
1. Michal Šulc   93,5
2. Jaroslav Švejda   85,0
3. David Štrombach   79,0
4. Josef Makovský   77,5
5. Marian Zvrtek   77,0
6. David Janák   73,5
7. Milan Ondruška   68,0
8. Michal Skřenek   68,0
9. Ondrej Zadruža   65,5
10. Jakub Procházka   64,5
11. Lukáš Starý   60,5
12. Michal Slivoň   53,0
13. Petr Zifčák   42,5
14. Martin Vaško   41,0
15. Lukáš Kamenský   35,5
16. Jiří Manek   24,0
17. Ondřej Jakša   18,0
18. Jan Sixta   16,0
19. Adam Jindřich   7,5
20. - 22. Lukáš Kadlec   3,0
20. - 22. Pavel Jindřich   3,0
20. - 22. Jiří Šikal   3,0Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.05.12:21šmajdy - Tomu se říká velké účast *79* Super budu sledovat
16.05.00:16Smile04 - prosim prosim hažte sem odkazy na fotky a videa ze zavodu ..
16.05.00:15Smile04 - ou to jsem netušil že jenom dva sme to dali cely to medley..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra