Reklama:
Prodlouženo do pátku!
Protein Smart Whey v akci 1+1
Na výběr ještě 6 příchutí, dvě z nich se dnes vyprodají. Více zde.

Alex Lowe: "Chci být v powerliftingu světovou jedničkou."

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Alex Lowe je současnou jedničkou mezi australskými juniorskými powerliftery. Ve federacích WPC a WPA drží ve váhové kategorii do 100 kg světové rekordy RAW v bench-pressu (205 kg), mrtvém tahu (330 kg) a trojboji (800 kg ve federaci WPC). Je současně i osobním trenérem, který vede své klienty na cestě za dosažením vytyčených cílů. Jeho přístup k tréninku je na powerliftera v mnohém neortodoxní a zároveň inspirující. Alex odpověděl exkluzivně pro Ronnie.cz na otázky Vás, čtenářů.


V kolika letech jsi začal s tréninkem jako takovým a kdy se kondiční trénink změnil v trénink pro soutěžní powerlifting?

Trénoval jsem asi od svých 16 let. 4 roky to byl spíš kulturistický trénink, potom jsem se dal na powerlifting. Kamarád, který je powerlifter, mi jednou řekl, že mám docela sílu, tak jsme zkusili silový trénink. Po 6 měsících jsem šel na svou první soutěž. Skončil jsem první a on třetí. Neoficiálně jsem tam překonal australský rekord.

Jaké byly tvé výkony, když jsi začínal se silovým tréninkem? Byl jsi vždy silově mimořádně nadaný, silnější než ostatní?

Vyhrál jsem hned své první závody a překonal na nich australský rekord, takže asi ano. Na každých dalších závodech jsem pak překonal ve své federaci nějaký světový rekord. Dřív jsem ale byl cyklista - velká fyzička, ale hubený.

Kdy jsi absolvoval svou první soutěž a jaké byly tvé výkony na této soutěži?

Bylo to v roce 2011. Dal jsem 220 kg ve dřepu, 155 kg v bench-pressu a 280 kg v mrtvém tahu.

Proč sis vybral RAW trojboj a jaký je tvůj názor na RAW a equipped trojboj a jejich specifika?

V Austrálii všichni dělají RAW, mám rád sílu a RAW je prostě přirozený způsob, je to čistá síla.

Jak vypadá tvůj tréninkový systém? Jak často a s jakou intenzitou děláš soutěžní zdvihy, jaké jsou tvé oblíbené doplňkové cviky a jak zajišťuješ variabilitu v tréninku, abys předešel stagnaci?

Mám svůj vlastní tréninkový plán, dělám úplně něco jiného než ostatní. Dělám základní lifterské cviky a tlaky na ramena. Když se mi chce, tak prostě udělám nějakou změnu. Když chcete být lepší v powerliftingu, musíte prostě víc zvedat. Proto dělám základní cviky 5x týdně, intenzita je vždy 80 - 100 %. Se 100 % dělám 1 až 2 opakování, s 80 % to je tak 6 opakování. Nedělám tréninky na tricepsy ani jiné svalové partie. Soustředím se na disciplíny trojboje.

Jakou stravu preferuješ? Držíš se cíleně ve své váhové kategorii do 100 kg, nebo plánuješ postupně zvyšovat tělesnou hmotnost a přejít o kategorii výš?

Cítím se skvěle ve své váhové kategorii, protože tam zvedám hodně, ale je nevyhnutelné, že jak jsem postupně silnější, budu muset jednou přejít do vyšší kategorie. Mám rád ryby a zeleninu, jím je během dne, večer si dám dobrou zmrzlinu. V jídle nemám sacharidy, když jsem byl cyklista, tak jsem je potřeboval, ale teď potřebuju víc proteinu, takže sachry mám jen ve zmrzlině. Nepočítám kalorie ani proteiny, dělám to podle pocitu. 4 až 5x denně jídlo. Piju vodu a kávu.

Čtenáři na našem webu diskutovali o tvém dřepu (video RAW dřepu s 280 kg) a předmětem diskuse se stal tvůj velký předklon při překonávání nejtěžší fáze zdvihu. Mnozí se ptali, čím je to dané, jestli tím, že tvá záda jsou silnější než kvadricepsy, úzkým postojem, nebo něčím jiným. Zkusil bys svoji techniku dřepu trochu popsat a vysvětlit?

Mám úzký postoj, moje záda jsou rozhodně silnější, když je váha opravdu hodně velká, vypadá můj dřep vlastně jako goodmorning. Teď se snažím o rozšíření postoje, ale je to mnohem bolestivější pro tělo, takže je to běh na dlouhou trať. Když jsem začínal s úzkým postojem, začal jsem dřepovat hodně, a při širším postoji to bylo hodně nepříjemné, tak jsem zůstal u úzkého. Tyč mám položenou nízko na zádech, čímž dosáhnu lepšího těžiště.

Zdá se, že téměř nikdy nepoužíváš opasek, a to ani při maximálních pokusech. Je to záměr, abys vybudoval maximálně silný střed těla, nebo ti použití opasku nevyhovuje? Neobáváš se zranění?

Nebojím se zranění. Dřep s opaskem je pro mě nepříjemný. Zkoušel jsem to, ale nevyhovuje mi to, měl jsem od použití opasku obrovské modřiny. Kdyby mi pásek přinesl lepší dřep, tak bych ho nosil, ale nepřináší, takže nemá smysl ho používat.

Na tvých tréninkových videích někdy děláš u základních cviků velmi vysoké počty opakování. Jaký je účel? Je to kvůli kondici, nebo pro budování svalových objemů?

Vysoké počty dělám jen občas, abych šokoval tělo. Je to spíš o tom, abych překonal sám sebe, dělám pořád nízké počty, ale někdy si řeknu "sakra, já sem dobrej i na hodně opakování" a udělám jich třeba 20.

Neuvažoval jsi také o jiných silových sportech, jako je vzpírání, armwrestling nebo soutěže strongmanů? Jaké jsou tvé cíle v powerliftingu?

Ne, já jsem zkrátka stavěný na powerlifting. V tom se chci zlepšovat. Chci být číslo 1 na světě v kategorii do 100 kg v Open Men. Bude tak trvat 3 až 4 roky, abych se dostal mezi špičku v mužích. Mé cíle? Dřep 330 kg, benč 235, mrtvý tah 372,5 a total 920 kg. Zatím je můj nejlepší dřep 290 kg, na příští soutěži se pokusím o 300 a také o 350 kg v mrtvém tahu a 220 kg v bench-pressu.

Měl jsi během své soutěžní kariéry nějaké zranění? Pokud ano, jaké? Jaký je nejlepší způsob, jak zraněním v trojboji a obecně v silových sportech předcházet?

Neměl jsem žádné zranění. Trénuju bezpečně, nechodím do fitka denně a nečekám 100% výkon každý trénink. Chodím do fitka užít si zábavu a poslouchám své tělo.

Věnuješ se také strečinku? Jak moc je podle tvého názoru v powerliftingu důležitý?

Ne. Pro mě není důležitý. Jsem dost pohyblivý, abych udělal všechny cviky v plném rozsahu, a moje filozofie zní - proč napravovat něco, co není porouchané.


A máme tu pro tebe několik dotazů čtenářů, kteří by se na tebe jakožto na zkušeného powerliftera chtěli obrátit s prosbou o radu:

Už nějakou dobu chodím do posilovny na silový trénink (dřepy, mrtvý tah, přemístění...) + doplňkové cviky a mimo tréninkové dny se věnuju CrossFitu (zatím začátečnicky). Chtěla bych se začít více věnovat vzpírání - máte nějaká doporučení, jak bych měla upravit trénink v posilovně, abych se začala silově zlepšovat (hlavně na dřepu)? Díky moc za odpověď. :)

Přidat různé variace v dřepu, používat řetězy nebo gumové expandery (bands), dělat dřep s tyčí nízko na zádech, používat specializované programy na dřep. Nejdůležitější je ale dělat těžké dřepy pořádně. To nejde přeskočit.

Zajímalo by mě, jaká je správná technika při mrtvém tahu. Jestli se činka pouští na zem jakoby od kolen dolů, když ji pokládám, nebo se nepustí a položí se na zem.

Já ji pokládám na zem. Odhodit ji znamená na soutěži diskvalifikaci. Neexistuje dobrá ani špatná technika. Je třeba mít činku pod kontrolou, pak je všechno ok.

Stagnuji už půl roku v mrtvém tahu na 210 kilogramech. Jaký je nejlepší způsob k překonání takové stagnace?

Snatch grip deadlifts (mrtvý tah širokým úchopem), řetězy... Je hrozně těžké říct, kde je problém, musel bych to vidět. Hodně dobré jsou ale tahy z vyvýšeného místa (deficit deadlift) nebo mrtvý tah s použitím gumových expanderů (bands).

Nedaří se mi zvýšit sílu v bench-pressu. Zkoušel jsem řadu různých tréninků, ale zlepšení je minimální. Poradil bys mi nějaký osvědčený systém, nebo doplňkové cviky, které by mi pomohly posunout se výš?

Je těžké říct, aniž bych viděl techniku. Ale asi nejlepší je zapojit nohy a hlídat si pozici těla při benčování. Ve fázi tlaku je potřeba zapojit nohy!




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

28.05.14:34raw - konecne sem se dockal :- ) 2mesice sem na ten rozhovor cek..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 18 sekundami?



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie