Reklama:

Jiří Orság: "V Riu bych
chtěl jít po medaili."

Ronnie.cz > Powerlifting > Vzpírání

Jiří Orság je aktuálně nejsledovanějším českým vzpěračem. Tuto pozornost si získal především díky reprezentaci naší země v zahraničí. Již od juniorských kategorií sbírá medaile na evropských a světových soutěžích. Jiří se navíc stále pomalu zlepšuje, a to především v nadhozu. Navíc je mu jen 24 let, takže má ještě stále velký prostor pro další zlepšování.

V loňském roce se Jirka opět zapsal do mezinárodních tabulek výrazným písmem. Na mistrovství Evropy mužů v Turecku získal za výkon 235 kg stříbro v nadhozu. Poté zazářil na olympijských hrách v Londýně, kde mu vzepřených 187 kg v trhu a 239 kg v nadhozu vyneslo 7. místo a český rekord v nadhozu. A nakonec jeho úspěšný rok vyvrcholil v Izraeli na mistrovství Evropy mužů do 23 let. Zde Jirka obhájil zlatou medaili za 186 kg v trhu a za 241 kg v nadhozu. Navíc Jirka patřil mezi tři nejlepší vzpěrače celého šampionátu a posunul hranici českého a evropského rekordu.

Poslední závodní vystoupení Jiřího Orsága proběhlo na úvodním kole ČEZ ligy mužů, o kterém jsme Vás již informovali. Ihned po vyhlášení výsledků jsme Jirku krátce vyzpovídali, především z důvodu blížícího se mistrovství Evropy mužů v Albánii. Jen pro připomenutí - Jirka Orság zvládl na lize v Sokolově 190 kg v trhu a 235 kg v nadhozu.

Jak hodnotíš s odstupem času olympijské hry? Kdybys těch 190 kg v trhu zvládl již v Londýně, tak by to pro tebe znamenalo posun na šestou pozici, místo Ukrajince Shymechka.

Tak olympiáda už je za mnou celkem dlouho. Je pravda, že by těch 190 kg v trhu řešilo 6. místo, ale je obtížné to takhle hodnotit. V tu chvíli jsem měl formu na 187 kg a s tím musím být spokojený, protože to už nezměním. Nejde to dělat tak, že bych se ohlížel na závody před pěti lety a říkal si, kdybych byl dal tolik a tolik. Olympiáda byla zatím mým vrcholem a jsem se svým výkonem spokojený.

Máš i nějaký zážitek ve formě úlovku fotografie s nějakou sportovní osobností?

Mám fotku s olympijskou vítězkou Bárou Špotákovou z baru.

Pokud se zaměříme i na tvé soupeře, tak v mladších ročnících ti vyrůstá velmi silná konkurence. Rus Abuev (ročník 1992) a Armén Minasyan (1994) zvládají přes 190 kg v trhu a kolem 230 kg v nadhozu. Vnímáš je jako velké konkurenty do budoucna?

Samozřejmě, že výkony ostatních vnímám. Zatím mají o něco málo slabší nadhoz, ale to doženou. Potkali jsme se spolu v Izraeli na mistrovství Evropy do 23 let a prohodili jsme pár slov.

Pojďme do současnosti. Dnes jsi zvládl v trhu 190 kg a v nadhozu 235 kg. Zároveň jsi zkusil útok na český rekord v nadhozu o hodnotě 243 kg. Takže asi panuje spokojenost.

Určitě jsem spokojený. Chtěl jsem hlavně dát 190 kg, protože v tréninku jsem je trhl velmi dobře. Navíc jsem v pondělí před soutěží trhl 185 kg, takže jsem v těch 190 opravdu doufal. Navíc jsem na ligu moc neladil formu, protože mě čeká Evropa a ta je pro mě v současnosti důležitější. Jinak jsem spokojen. Těch 235 kg bylo dobrých a 243 kg jsem si osahal, tak snad příště.

Český rekord v nadhozu mezi muži držíš delší dobu. Ale rekord v trhu ti chybí (pozn. red.: český rekord v trhu je 200 kg Petra Sobotky). Myslíš, že brzy taky padne?

Jestli padne brzy, to nevím. Ale doufám, že padne. Výhledově. Zatím budu spokojený, když se soutěžně ustálím na 190 kg. A na Evropě bych se nezlobil za 195 kg.

Když sleduji výsledky z mezinárodních soutěží, tak je vidět, že trh tě trochu brzdí. Ztracené kilogramy pak musíš dohánět v nadhozu. Můžeme trh vnímat jako tvoji slabší disciplínu?

Určitě. Je to dáno mými fyzickými proporcemi. Hodně mě limitují také problémy se zápěstím. Teď musím říct, že problémy ustávají a i trh se zlepšuje. Když to vydrží, tak to bude dobré. Letos musím říct, že jsou ta zápěstí fakt dobrá. Taky se to projevilo v tom, že se mi trh posunul jak výkonnostně, tak technicky.

Jak to tedy vidíš s výkonem na blížícím se mistrovství Evropy v Albánii? A v rozcvičovně jsem také zaslechl, že si dnes musel splnit limit na Evropu.

Dá se to tak říct, že jsem musel splnit limit. Ale je stanoven na nějakých 380 kg a já dnes zakládal na 405 kg, takže jsem to ani nějak zvlášť nevnímal. A co se týče Evropy, tam bych chtěl udělat 430 kg ve dvojboji a samozřejmě chci urvat medaili.

Co plánuješ po mistrovství Evropy? V kalendáři soutěží je nejblíže mistrovství republiky.

Po Evropě plánuju hlavně odpočívat. Co se týče republiky, tak tu tak nějak proběhnu a zúčastním se. Nic zvláštního neplánuju. Uvidíme.

Předpokládám, že se pak budeš soustředit na mistrovství světa v Polsku, které se bude konat na podzim.

Jasně. To bude jeden z vrcholů sezóny.

Jistě víš, že se změnil systém soutěže ČEZ ligy mužů. Konají se jen dvě kola a pak následně finále. Myslíš, že to bude pro diváka atraktivnější?

Nevím. Nějak to nevnímám. Pro mě jako pro závodníka to probíhá úplně stejně. Nevidím v tom žádný rozdíl. Jediný rozdíl je v tom, že je tu méně závodníků a soutěž tak probíhá rychleji. A jestli je soutěž atraktivnější? Těžko říct. Je to první kolo a budou to muset po sezóně nebo po delší době zhodnotit lidé na vyšších pozicích.

Když odbočíme od vzpírání, nedávno v médiích proběhla zpráva o možném vyřazení zápasu z programu olympijských her. Dříve to mělo „nahnuté“ také vzpírání, které má u nás srovnatelné podmínky jako zápas. Vnímal jsi tu zprávu?

Slyšel jsem to. Je to jeden ze zakládajících sportů, takže mě to dost překvapilo. Na druhou stranu si myslím, že tento sport má ve světě velkou základnu zápasníků, takže se zřejmě udrží.

Na závěr otázka do vzdálenější budoucnosti. V roce 2016 budou olympijské hry v Riu. Zkus prozradit, kde by ses chtěl výkonnostně pohybovat a jaké máš cíle, případně sny.

Je to daleko. Těžko říct. Záleží na mnoha okolnostech. Hlavně na zdraví a od toho se to bude odvíjet dál. Můj osobní cíl je útok na medaili, ale jestli to klapne, to ukáže až čas.

Děkuji za rozhovor a přeju hodně sil a pevné zdraví.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

15.05.19:21Mirka Kubová - jj je to prostě boréééc *79* *1* *1* +1
06.04.19:45krejcour - Přeju mu, aby na tu medaili dosáhnul..:) +1
05.04.20:55Jenda26 - pro mě jeden z opravdových dříčů +4
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra