Reklama:

Mistrovství ČR
v bench-pressu 2013 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

V sobotu 16. března si dali v Jihlavě dostaveníčko nejlepší benčaři federace IPF, aby se zde utkali o mistrovské tituly v nejpopulárnější silové disciplíně. Mezi 62 přihlášenými závodníky měly hojné zastoupení i ženy, kterých se představilo celkem 18. Soutěž se konala ve sportovní hale s plaveckým bazénem. Ředitel soutěže, úspěšný dlouholetý reprezentant ČR, Tomáš Šárik s týmem svých oddílových kolegů připravili důstojné prostředí pro závodníky i diváky. Rozcvičovna byla umístěna v posilovně, kde se připravují místní borci a bezprostředně sousedí se závodištěm. Soutěžní pódium bylo výborně připravené a nebylo zde co vytknout. Průběh soutěže byl živě přenášen po internetu, diváci mohli informace o jednotlivých soutěžících přehledně sledovat na projekčním plátně a závodníci měli veškeré informace na monitoru PC, který byl umístěn za rozcvičovnou před vstupem na soutěžní pódium.

Po zvážení a nezbytné kontrole vybavení byli závodníci rozděleni do celkem šesti skupin, z nichž první dvě byly ženské. Závod začal přesně ve 12 hodin, kdy hlavní rozhodčí Stanislav Krček, kterému po stranách asistovali Pavel Schauer a Vilém Stifter, dal pokyn k nástupu na činku první závodnici, kterou byla Václava Zodererová, která nakonec ve sloučené kategorii do 57 kg obsadila třetí příčku. V této kategorii zvítězila Hana Štěchová z Pelhřimova s tlakem 62,5 kg. V další ženské kategorii do 63 kg byli diváci svědky prvního úspěšného pokusu o rekord, který předvedla Tereza Bečvaříková z Nového Boru. Jednalo se o tlak 95 kg, čímž se postarala o nový zápis v kategorii dorostenek. Za vítěznou Terezou se umístily Petra Steinerová a Pavlína Šoukalová. V kategorii žen do 72 kg se představilo celkem 5 žen, mezi nimiž vynikala reprezentantka a manželka našeho nejlepšího trojbojaře, Jana Špinglová. Ve svém druhém pokusu hravě zvládla 112,5 kg a ve třetím bohužel nedotlačila 120 kg. Za ní stanula na stříbrném stupínku Iva Drobná z Nového Boru s rovnou "stovkou" a o 2,5 kg třetí skončila Michaela Davidová z Nymburka. Velice vyrovnaná byla kategorie do 84 kg, kde za výkon 95 kg brala titul Tereza Todorová z Příbrami. Druhá Jana Szmigielová a třetí Alena Krčmářová měly shodně zapsán výkon 92,5 kg, přičemž o umístění rozhodovala tělesná hmotnost. Jasnou favoritku měla kategorie nejtěžších žen a byla jí naše veleúspěšná reprezentantka Hana Takáčová, soutěžící za Sokol Nymburk. Hravě zvládla všechny své pokusy, snad jen u posledního musela trochu zabrat. Jejích 145 kg je opravdovou vizitkou šampiónky. Druhá Petra Bričová zvládla až třetím pokusem slušných 105 kg, bronzová skončila Klára Bártková z Nového Boru.

První mužská kategorie byla sloučená do 74 kg. Pro čtenáře neznalé pravidel jen připomenu, že zde o umístění rozhoduje Wilksův koeficient. Na stupeň nejvyšší za tlak 182,5 kg dosáhl Štěpán Vondráček z Příbrami. Za ním skončili Dušan Šiška z Nymburka a Jan Mikš z Vítkovic. Zajímavý souboj nabídla kategorie do 83 kg, kde o vítězství bojovali Aleš Košťál z Nového Boru a Vladimír Nebola z Letohradu. Oba vytlačili 210 kg a o vítězi rozhodla nižší tělesná hmotnost prvně jmenovaného. Třetí Martin Turek za nimi zaostal pouze o 2,5 kg. Super výkon a nový český rekord jsme mohli vidět v kategorii do 93 kg, kde Miloš Hýbl vytlačil 255 kg. Ze soutěže vypadli dva velcí adepti na medaile, reprezentanti Miroslav Paukert a Jiří Kati, který se třikrát marně pokoušel vytlačit nový rekord v kategorii masters - 253 kg. Další rekord nám předvedl vítěz kategorie do 105 kg, domácí závodník Milan Selinger. Za bouřlivé podpory publika vytlačil úctyhodných 260 kg. Druhý skončil za tlak 245 kg Vladislav Havrlík z Příbrami a na třetí příčce stanul Jiří Zahraj z Vítkovic. Za zmínku jistě stojí i nový rekord v kategorii masters, o který se postaral domácí Rostislav Cejnek výkonem 227,5 kg.

Jako poslední skupina nastoupili nejtěžší a nejsilnější muži do a nad 120 kg. Rozhodně se bylo na co dívat a padaly zde váhy hodně přes 200 kg. Mimochodem 200 kg stačilo v nabité kategorii do 120 kg pouze na poslední místo. Představilo se v ní celkem 9 závodníků a fantastický souboj předvedli zkušený reprezentant Zbyněk Krejča a mohutný Jan Malinovský. Nakonec o vítězství rozhodl Zbyňkův poslední pokus s 282,5 kg. Jan Malinovský po druhém pokusu vedl s 280 kg, ve třetím se pokusil překonat Zbyňkův rekord a nechal si naložit 288 kg. Tuto hmotnost bohužel nezvládl, ale myslím že nám toho v budoucnu může ještě hodně předvést. Pěkných 267,5 kg vytlačil třetí František Janák.

Další fantastický souboj nabídla kategorie nad 120 kg. Mezi "titány" nakonec dominoval nejlehčí chlapík, Pavol Demčák z Nymburka. Ve svém třetím pokusu vytlačil krásných 277,5 kg, čímž vyrovnal výkon Jaroslava Šoukala, a protože byl o téměř 30 kg lehčí, vítězství bral on. Na stupně vítězů je doprovodil Antonín Coufal, který si vytvořil nový osobní rekord s 255 kg.

Po krátké přestávce na přípravu všeho potřebného se přistoupilo k vyhlašování výsledků. Ceny předávali rozhodčí a spolu s nimi i přítomný předseda ČSST Miroslav Vacek. Po vyhlášení vítězů dílčích kategorií, kteří si z "bedny" odnášely mimo medaile i doplňky výživy od sponzorů soutěže, se vyhlašovalo i absolutní pořadí v ženské a mužské kategorii. Hanu Takáčovou na stupně vítězů v "absolutce" doprovodily Jana Špinglová a Tereza Bečvaříková. Mezi muži zvítězil Zbyněk Krejča a společnost mu dělali Jan Malinovský a Miloš Hýbl. Poté došlo ještě k vyhlášení nejlepšího "benčaře" a "benčařky" za rok 2012 a za poslední desetiletí. Stali se jimi dle očekávání Zbyněk Krejča a Hana Takáčová.

Co říci závěrem? Že soutěž byla určitě povedená, a to co do kvality jak sportovní, tak pořadatelské. Nakladači byli zkušení a dostatečně silově disponovaní a díky jejich pozorné práci nedošlo k žádnému úrazu či nepříjemnosti. Rozhodčí se rozhodně snažili býti přesní a spravedliví, přesto bych si dovolil nesouhlasit minimálně se dvěma jejich výroky. K hladkému průběhu soutěže a orientaci diváků i závodníků jistě přispěl svým výborným komentářem hlasatel Milan Peleška. Tým Tomáše Šárika odvedl velmi dobrou práci, v čemž jim jistě pomohli i mnozí sponzoři a partneři soutěže, jejichž podpory si nejen ředitel soutěže velmi váží. Byli jimi: Pozemní stavby Jihlava, www.clubxanadu.cz, Sepos - dveře a zárubně, Palivové dříví Kronovetr, Indecon - nezávislé poradenství, Stavebniny Vlast. Zelený, Fitpeople Jihlava s Ondrášovkou, ELEIKO, Vision Nutrition a Český svaz silového trojboje.


Mistrovství ČR v bench-pressu 2013 - fotogalerie


Videozáznamy

Aleš Košťál

Hana Takáčová - 140 kg

Milan Selinger

Pavol Demčák

Zbyněk KrejčaLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 94 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Zodiak411 (10:32) • Děkuju moc za ceny :) Jsem rád, že mi tip konečně vyšel po dvou letech :) Chtěl bych se...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
xroll (10:17) • A pokud by si nechal gynekomastii odstranit bylo by to ok? Ne každý kdo sype má gynekom...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
ezio (09:00) • Absolutní vítěz kondiční kulturistiky s gynekomastií? rozhodčí a pořadatelé by se měli...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra