Reklama:

Mistrovství ČR v silovém trojboji juniorů a dorostu 2013 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

53 závodníků, 18 národních rekordů, na čince přes 300 kg, trojboj s hodnotou 865 kg a boje o nominace na nadcházející mistrovství Evropy juniorů a dorostenců, které se uskuteční v květnu v Praze… Nejen takové bylo 21. Mistrovství České republiky v silovém trojboji juniorů a dorostenců s mezinárodní účastí, které se uskutečnilo v sobotu 9. března v prostorách sportovního centra v Nymburce. Pořadatelem byl domácí oddíl Sokol Nymburk v čele s ředitelem svazu českého silového trojboje panem Miroslavem Vackem, který se zároveň chopil role hlasatele.

Závodu se zúčastnilo celkem 42 mladých závodníků a závodnic z celé ČR a pozvání přijalo i 11 závodníků ze Slovenska. Kvůli lepšímu a rychlejšímu průběhu byl závod rozdělen na dopolední a odpolední část. V dopolední části o příčky nejvyšší bojovaly všechny dorostenecké kategorie společně s kategoriemi juniorek a juniorů do 66 kg a do 74 kg. Odpolední část patřila kategoriím juniorů do 83 kg, do 93 kg, do 105 kg, do 120 kg a nad 120 kg.

Po přivítání se závodníky, jejich doprovodem a diváky se v 9 hodin rozběhla soutěž prvními pokusy na dřepu. První skupinu vytvořily juniorské závodnice a kategorie dorostenců do 66 kg. Juniorek se sešlo celkem 5 - domácí závodnice a jediná v kategorii do 57 kg Kateřina Hýblerová, dále slovenská reprezentantka Iveta Jurčíková a dvě české závodnice, Kristýna Trexlerová a Tereza Šperková, v kategorii do 63 kg a v kategorii do 84 kg se představila české reprezentantka Martina Koutňáková.

Kačka Hýblerová, která vlastní asi nejdelší vlasy na celém powerlifterském poli napříč všemi federacemi, se zapsala do soutěže výkonem 112,5 kg. Slovenskou republiku skvěle reprezentovala Iveta Jurčíková, nejmladší ze závodnic (ročník 1992), která předvedla při tělesné hmotnosti 63 kg krásných 145 kg. Ale největší hvězdou mezi dívkami byla velká favoritka celé soutěže Martina Koutňáková, která při tělesné váze 73,7 kg na dřepech překonala hned natřikrát národní rekord, a to úspěšnými pokusy se 175 kg, 185 kg a fantastickými 195 kg!

Kategorie dorostenců do 66 kg byla čistě slovenská záležitost. Zde se představili Dávid Malovec výkonem ve dřepu 150 kg, Erik Boháčik 140 kg a Jaroslav Hostačný předvedl 115 kg. Ve druhé skupině nastoupili dorostenci ve váhových kategoriích 74 - 93 kg. V kategorii do 74 kg se jako nejsilnější předvedl velmi nadějný závodník Petr Kovářík ze Spartaku Chodov, který při tělesné váze 69,3 kg zvládl váhu 190 kg, při druhém a třetím pokusu se bohužel neúspěšně pokoušel o 200 kg. Nechal za sebou slovenského závodníka Andreje Košíka, který zvládl 170 kg, a Davida Dubského z TJ Sokol Vranovice s výkonem 115 kg. Kategorie do 83 kg byla v režii slovenského závodníka Erika Setnického, který se předvedl v národním rekordu s hodnotou 230 kg a nechal s velkým odstupem za sebou druhého Dana Urbana, jednoho z nejvyšších závodníků, který zvládl 145 kg. Dřepy v kategorii do 93 kg nejlépe zvládl Petr Svoboda z TJ Olympia Zlín výkonem 195 kg, oddílový kolega Adam Porteš předvedl 190 kg a stejnou váhu předvedl silně motivovaný Tomáš Kunc, který celou soutěž absolvoval bez dopomocných dresů.

Třetí skupinu dopolední části vytvořila sloučená kategorie dorostenců do 120 kg a juniorská kategorie do 66 kg. Mezi nejtěžšími dorostenci se nejlépe předvedl Petr Šubrt z KST Kuřim, který při tělesné váze 97 kg zvládl 255 kg a nechal za sebou slovenské závodníky Filipa Czédla s výkonem 210 kg a Daniela Gyoriho s 200 kg.


Martina Koutňáková a Pavel Uher
V juniorské kategorii do 66 kg se představil Tomáš Juříček z TJ Lokomotiva Krnov výkonem 200 kg a druhý Honza More z Powerlifting Klatovy, který zvládl 175 kg. Plynule se přešlo na bench-press, kde se opět přepisovaly národní rekordy. Slovenka Iveta Jurčíková zvládla 107,5 kg a Martina Koutňáková opět všemi třemi pokusy s hodnotami 102,5 kg, 110 kg a 115 kg přepsala rekordní tabulky. Mezi dorostenci do 74 kg se opět nejlépe předvedl chodovský závodník Petr Kovářík výkonem 120 kg. Erik Setnický v 83 se nenechal zastínit Ivetou Jurčíkovou a předvedl také nový slovenský národní rekord s hodnotou 145 kg. V 93 předvedl heroický výkon Tomáš Kunc, když se až třetím platným pokusem se 110 kg zachránil v soutěži. Nejlépe v této kategorii si vedl Adam Porteš výkonem 132,5 kg. Sloučenou kategorii do 120 kg ovládl opět český závodník Petr Šubrt výkonem 150 kg. V kategorii do 66 kg zvládl Tomáš Juříček 147,5 kg a zvýšil svůj náskok na druhého Honzu Moreho, který předvedl 132,5 kg.

Na řadu přišly divácky asi nejoblíbenější mrtvé tahy. Mezi juniorkami opět kralovaly slovenská závodnice Iveta Jurčíková, která zvládla 150 kg, a česká reprezentantka Martina Koutňáková, která opět přepisovala rekordy. Druhým pokusem zvládla činku o hmotnosti 170 kg, třetím pokusem se pokoušela o 180 kg, kde, jak sama řekla, to trochu odflákla a bohužel nedotáhla pokus do konce. Věřme, že na Evropě zbudou síly a tuto hmotnost zvládne. O menší rozruch se postaral Tomáš Kunc, který si při nástupu na třetí pokus s hodnotou 245 kg v rámci hecu kopl do činky. Rozhodčí toto gesto neohodnotili kladně a pokus neuznali. Po odvolání a prozkoumání videozáznamu delegátkou Hanou Takáčovou mu byl pokus dodatečně uznán a Tomáš díky tomu ovládl dorosteneckou kategorii do 93 kg, když skončil o 2,5 kg před druhým Adamem Portešem.

V juniorské kategorii do 66 kg si trochu spravil chuť po nevydařených dřepech Honza More, který při tělesné váze 64,2 kg zvedl 230 kg a byl to celkově druhý nejlepší výkon celé soutěže dle Wilksova koeficientu. Odpolední část patřila čistě juniorům. V kategorii do 74 kg se jako nejsilnější na dřepu ukázal René Hoza z TJ Sokol Těškovice, který zvládl 230 kg. Kategorii do 83 kg ovládl Tomáš Pavliš výkonem 270 kg, v 93 byl nejlepší Tadeáš Kronovetr s výkonem 282,5 kg a v kategorii do 105 kg se nejlépe předvedl Tomáš Novák výkonem 290 kg. S narůstající hmotností závodníků rostly i váhy na čince. V kategorii do 120 kg se hned 3 závodníci dostali přes hranici 300 kg. Domácí nymburský závodník Martin Kozák předvedl 302,5 kg, Pavel Uher z KST Kuřim zvládl 305 kg a nejlépe si vedl Filip Sobotka z KST Jihlava - ten předvedl nejtěžší dřep celé soutěže, a to s hodnotou 340 kg. V kategorii nad 120 kg se přes 300 kg dostal akorát Václav Liška z Fitness Velké Opatovice - zvládl 325 kg.

V bench-pressu se o přepsání rekordu v kategorii do 74 kg pokoušel Ondřej Gyömber z SK Zlobr Sedlčany, který si po úspěšném pokusu 162,5 kg nechal naložit 168 kg. Bohužel ani jeden ze dvou pokusů nebyl úspěšný. V kategorii do 83 kg se jako nejsilnější ukázal litvínovský závodník Marcel Murárik, který vzepřel 167,5 kg. Nejhodnotnější pokus v 93 předvedl opět Tadeáš Kronovetr - 180 kg. Jako první se přes hodnotu 200 kg dostal Tomáš Novák v kategorii do 105 kg a dal 210 kg. Filip Sobotka potvrdil svou vedoucí pozici ve 120 a vybenčoval 215 kg. Mezi nejtěžšími závodníky se nejlépe předvedl Petr Toman a výkonem 262,5 kg se zapsal do rekordních tabulek a zároveň předvedl nejtěžší benč soutěže.


Junioři do 105 kg
Mrtvé tahy byly opět divácky velmi zajímavé. Na závodnících už byla znát únava, ale také neskutečné odhodlání pozvednout co nejvíce a pro některé to byla poslední možnost, jak se posunout na medailové pozice. Přesně to předvedl Josef Oulehla v kategorii do 74 kg. Po benčích ztrácel celkově 10 kg na bronzovou medaili. Předvedl ale nejsilnější pozved v kategorii s hodnotou 232,5 kg a to ho posunulo rovnou na stříbrnou příčku. V kategorii do 83 kg přepsal rekordní tabulky Tomáš Pavliš - třetím pokusem zvládl váhu 290,5 kg, což znamenalo i nejlepší výkon celé soutěže dle Wilksova koeficientu. Další nový český rekord padl v kategorii do 105 kg, kde suverén kategorie Tomáš Novák ze Sporting Apis Praha pozvedl 300,5 kg. V kategorii do 120 kg se nadále dařilo favoritům. Martin Kozák úspěšně zvládl pokus s 305 kg a s náskokem 52,5 kg si ohlídal druhou příčku před třetím Pavlem Uhrem. Vítězem kategorie se stal Filip Sobotka, který v pozvedu předvedl 310 kg a se součtem 865 kg se stal nejsilnějším závodníkem celé soutěže jak v nazvedaných vahách, tak i podle Wilksova koeficientu. V kategorii juniorů nad 120 kg si vedl nejlépe Václav Liška. Po benčích sice ztrácel na vedoucího Petra Tomana 2,5 kg, ale výkonem 290 kg si zajistil první místo a suverénní náskok 37,5 kg právě na Tomana.

Přišlo na řadu očekávané vyhlašování. Jelikož se jednalo o závod s mezinárodní účastí, vyhlašovaly se váhové kategorie hned dvakrát. Nejprve výsledky společné se slovenskými závodníky a pak oficiální vyhlášení MČR, kde do výsledků slovenští závodníci už nezasáhli.

Absolutní pořadí dle Wilksova koeficientu můžete zhlédnout níže, to už bylo opět společné se slovenskými závodníky. Kategorii juniorek ovládla Martina Koutňáková, která přepsala rekordy ve všech třech disciplínách, ale také celý trojboj s hodnotou 480 kg a nominovala se nadcházející mistrovství Evropy juniorů. Druhá skončila slovenská závodnice Iveta Jurčíková a třetí domácí závodnice Kateřina Hýblerová. Mezi dorostenci byl nejsilnější slovenský reprezentant Erik Setnický, druhý skončil Petr Šubrt z KST Kuřim a třetí Petr Kovářík ze Spartaku Chodov, který „vydělal“ na své nižší tělesné váze.

Juniorskou kategorii dle Wilkse vyhrál, jak již bylo zmíněno, Filip Sobotka z KST Jihlava. Na druhém místě skončil jeho oddílový kolega Tadeáš Kronovetr a třetí Tomáš Pavliš z TJ Olympia Zlín.

Závěrem vyhlašování bylo i ocenění nejlepších závodníků za rok 2012. Předávání plaket se na povel pana Vacka ujala Hana Takáčová a odměnila nejlepší juniorku Martinu Koutňákovou, dorostence Pavla Uhra a juniora Lukáše Tkadlece. Na úplný závěr poděkoval předseda svazu Miroslav Vacek všem zúčastněným - rozhodčím, nakladačům, sponzorům, divákům a hlavně závodníkům za jejich hojnou účast a za opravdu skvělé výkony a jejich bojovnost. Pro budoucnost českého a slovenského trojboje jsou mladí závodníci hodně důležití a letošní mistrovství ukázalo, že se máme v následujících letech na co těšit!


Absolutní pořadí dle Wilkse

Pro zobrazení velkých náhledů klikněte na příslušný obrázek.


Mistrovství ČR v silovém trojboji juniorů a dorostu 2013Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.03.07:14myš - ...se stydí a líže si rány, které jí způsobil onen mokrý r..+1
16.03.05:18reifova - teda tak to se opravdu stydím *7* to se stalo asi z toho d..
15.03.22:21Koutňa - No stávat by se to nemělo, ale občas se to prostě stane. D..
15.03.22:15Majka - Opraveno. Omlouváme se. Toto by se stávat nemělo :(
15.03.21:29Koutňa - Autorko (nebo korektorko *2* ), stejně je tam hrubka... *3..
15.03.20:12serus77 - Poprosil by ci by sa nedalo fotografie (ak ich mate viacej..
15.03.19:58reifova - ...ještě že ne autorka :-D
15.03.16:18Majka - Děkujeme za upozornění, opraveno, korektorka zbita mokrým ..+3
15.03.14:58grogy - a ještě prosím o 21 řádků víš, ta samá chyba *88*
15.03.14:54grogy - Jestli bych mohl poprosit, pátý řádek od konce, má tam být..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra